Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομίζω το one vision στα 199 ευρω λόγω black friday είναι πολύ τίμια επιλογή.. και με ois στην κάμερα και αξιόλογο σαν σύνολο γενικότερα
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Motorola one vision το έχω εδώ κ ένα μήνα πλήρως ευχαριστημένος ειδικά τώρα που παίζει στα 199€
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το One Vision το έχω δύο μήνες... Ικανοποιημένος μέχρι στιγμής,καλή κάμερα,και ίσως μόνο η αναλογία οθόνης να σε χαλάσω που είναι λίγο μακρόστενο,αλλά για μένα δεν είναι πρόβλημα...Και φυσικά στα 199€,αξιζει....
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο κινητά άλλα κ στο mi mix3 δεν με ενδιαφέρει κάτι συγκεκριμένο αλλά γενικά σαν σύνολο σε ποιο θα πηγαίνατε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

Λοιπόν αγορά κινητού. Για τον αδερφό και θέλω να κάνω την καλύτερη επιλογή.

Λοιπόν max budget: Mi9t pro

Min budget: redmi note 7

 

Θα αγοράσουμε xiaomi. Ασχολούμαι αρκετά, έχω άποψη αλλά θέλω και τις γνώμες των ειδικών.

Ουσιαστικά μιλάμε για note7, note8t, Mi9 lite, Mi9t, Mi9t pro.

 

1. Κάμερα. Tα note με gcam κάνουν παπάδες. Τα υπόλοιπα? Μπαίνει η gcam σαν apk? Το αποτέλεσμα είναι πολύ μπροστά από τα note?

 

2. Vfm. Συνολικά ποιο είναι το το πιο value?

 

3. Ταχύτητα. Θεωρω το 9tpro είναι μπροστά αλλά σε σχέση με τα 9t 9 lite θα ειναι τρομερά δισφορα?

 

Μπερδεμένος είμαι.

Η σειρά προτίμησης μέχρι στιγμής και διαβάζοντας τώρα τα φόρουμς των 9αριων είναι: mi9t, Mi9t pro, mi9lite και τα μικρά στο τέλος αν δεν βγει άκρη.

 

Οποια βοήθεια δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγοράστηκε το MI9 στα 128GB στα 318 ευρώ.

 

Ευχαριστώ για την φιλοξενία, δεν ηταν πολύ δημοφιλής η ερώτηση μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σπρώχνουν γιατί πριν μερικούς μήνες ήταν σε πολύ καλή τιμή και φύγανε επίσης όπως ξέρεις έχουν βγει αρκετά καινούργια μοντέλα Redmi k20, Mi note 10 και Redmi note 8. Πάντως πιστεύω έκανες καλή επιλογή.

 

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δεν το σπρώχνουν γιατί πριν μερικούς μήνες ήταν σε πολύ καλή τιμή και φύγανε επίσης όπως ξέρεις έχουν βγει αρκετά καινούργια μοντέλα Redmi k20, Mi note 10 και Redmi note 8. Πάντως πιστεύω έκανες καλή επιλογή.

 

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είναι αυτό το κόλλημα που είχα με την ασύρματη φόρτιση.

 

Άλλη φάση να το ακουμπάς στο κομοδίνο και να πέφτεις για ύπνο, η στο γραφείο και να μην ψάχνεις καλώδια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

Λοιπόν αγορά κινητού. Για τον αδερφό και θέλω να κάνω την καλύτερη επιλογή.

Λοιπόν max budget: Mi9t pro

Min budget: redmi note 7

 

Θα αγοράσουμε xiaomi. Ασχολούμαι αρκετά, έχω άποψη αλλά θέλω και τις γνώμες των ειδικών.

Ουσιαστικά μιλάμε για note7, note8t, Mi9 lite, Mi9t, Mi9t pro.

 

1. Κάμερα. Tα note με gcam κάνουν παπάδες. Τα υπόλοιπα? Μπαίνει η gcam σαν apk? Το αποτέλεσμα είναι πολύ μπροστά από τα note?

 

2. Vfm. Συνολικά ποιο είναι το το πιο value?

 

3. Ταχύτητα. Θεωρω το 9tpro είναι μπροστά αλλά σε σχέση με τα 9t 9 lite θα ειναι τρομερά δισφορα?

 

Μπερδεμένος είμαι.

Η σειρά προτίμησης μέχρι στιγμής και διαβάζοντας τώρα τα φόρουμς των 9αριων είναι: mi9t, Mi9t pro, mi9lite και τα μικρά στο τέλος αν δεν βγει άκρη.

 

Οποια βοήθεια δεκτή!

 

1. Έχω στησει στο mi9 lite απομακρυσμένα (τα εχω ανεβασει και σε γκρουπάκι στο telegram όπως και στο thread της συσκευής). Δεν δουλεύαν πολλές gcam αλλά τελικά βρήκαμε και στήσαμε μια πολύ καλή. Παλαιότερα είχα για λίγο το mi9 οπότε είχα στησει και για αυτό μια. Επιπλέον στο mi9t δουλεύει και αυτή που χω στήσει για το α3 (όπως και πολλές άλλες). Οπότε στη σειρά mi9/mi9t δεν έχεις πρόβλημα. Δουλεύουν σωστά αρκετές εκδόσεις.

 

2. Η σειρα mi γενικά δεν ειναι και τοσο vfm. Ισως προτιμούσα το Mi9t (σκέτο) λόγω της μεγαλύτερης αυτονομίας ενώ ο 730 παραμένει πολύ σβέλτος. Τα note που λες θα τα απέφευγα... αν κάποιο Note αξίζει για μένα (προσωπική άποψη) είναι το RN8 PRO λόγω του δυνατού soc, μεγάλης ram, μεγάλης οθόνης και τέρας αυτονομία με ρίσκο βέβαια να μην πάρει android 10 λόγω Mtk.

 

3. Εξαρτάται τη χρήση σου. Αν και πιστεύω πως απο mi9 lite σε Mi9t pro θα ειναι αισθητή η διαφορά.

 

Ιδια σειρά θα τα έβαζα και γω ;) . Εκτός αν χρειάζεσαι sd οπότε πάει πιο ψηλά το Lite.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. θα ήθελα τη γνώμη σας για αγορά κινητού με βάση τα παρακάτω:

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 300€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. ίση ή μεγαλύτερη από 5,5'

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;Ελλαδα για να γινει αγορα με τιμολογιο

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Καλό θα ήταν να υπάρχει η 800αρα μπάντα

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? NFC

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; N/A

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Ομορφη η αμολεντ αλλα οχι απαραιτητα

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. ταχύτητα,κάμερα, αυτονομία,

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. (για λογαριασμο φιλου με nexus 5x)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Ειμαι σε ισχυρο διλλημα για το ποιο tablet απο τα δυο να διαλεξω με android

 

Χρηση περιλαμβανει chat browsing θεαση σειρων καθολου gaming κ που κ που βολευει να χρησιμοποιω κ πληκτρολογιο (στο galaxy πρεπει να παρω δλδ εξτρα πληκτρολογιο)

 

Ζητουμενα η μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας κ η ταχυτητα χωρις κολληματα

 

https://www.lenovo.com/gr/el/tablets/android-tablets/yoga-book-series/Lenovo-YB1-X90L/p/ZZITZTOYB1L

 

https://www.samsung.com/gr/tablets/galaxy-tab-s3-9-7-t825/SM-T825NZKAEUR/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Κάτοχος του Huawei p20 Pro αναζητώ την επόμενη συσκευή μου με κριτήριο να είναι δικαρτη, να μπορεί να πάρει κάρτα μνήμης ξεχωριστά και να έχει αξιοπρεπή κάμερα. Θεωρώ πώς θα έπρεπε να είχαν φροντίσει 1 καμεροφωνο να έχει δυνατότητα προσθετης μνήμης. Τεσπα οσο και να έψαξα δεν μπορεσα να βρω κάτι με βάση αυτά τα κριτήρια. Π.χ το samsung a70 ειναι dual sim Με δυνατότητα κάρτας microSD αλλά η κάμερα του θεωρείται πολύ μέτρια... υπάρχουν κάποιες ιδέες προτάσεις? ευχαριστώ προκαταβολικά! Edited by davelos
Link to comment
Share on other sites

Μίας και έχω και τις δύο συσκευές και τις χρησιμοποιήσαμε αρκετούς μήνες με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (κυρίως business) και μιας και πλέον παίζουν κοντά σε τιμή αποφάσισα να κάνω ένα συγκριτικό μεταξύ τους. Δείτε το στο παρακάτω link και αν σας αρέσει (που το ελπίζω) ένα like / subscribe θα εκτιμηθεί : )

 

 

Φυσικά τα σχόλια σας είναι καλοδεχούμενα.

 

Και οι δύο συσκευές είναι όμορφες, γρήγορες και τραβάνε καλές φωτογραφίες όμως έχουν και σημαντικές διαφορές που στην καθημερινή χρήση είναι εμφανείς. Ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Φίλος ενδιαφέρεται για αγορά κινητού με έμφαση στη φωτογραφία. Για την ακρίβεια ψάχνει για το καλύτερο φωτογραφικά κινητό που μπορεί να βρει στην αγορά. Η τιμή δεν είναι πρόβλημα και δεν υπάρχει ταβάνι.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S10+, Oneplus 7 Pro.

Και Iphone XS Max αλλά ψηλότερα σε τιμή.

Αν έχει όμως τόσο υψηλές απαιτήσεις και τετραψήφιο budget, γιατί να μην αγοράσει μια καλή φωτογραφική μηχανή; :)

Link to comment
Share on other sites

Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S10+, Oneplus 7 Pro.

 

Και Iphone XS Max αλλά ψηλότερα σε τιμή

+ iPhone 11 max pro και note 10 plus

Κάπου εδώ τελειώνουν επιλογές

 

Ά και αν ξέρεις από manual shutting το honor 20 pro

Αυταα

Link to comment
Share on other sites

Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S10+, Oneplus 7 Pro.

Και Iphone XS Max αλλά ψηλότερα σε τιμή.

Αν έχει όμως τόσο υψηλές απαιτήσεις και τετραψήφιο budget, γιατί να μην αγοράσει μια καλή φωτογραφική μηχανή; :)

Φτασαμε στο σημειο που πλεον δεν αξιζει να δωσεις 600 και 800 ευρω για high end compact. Τα καλα φωτογραφικα τηλεφωνα καλυπτουν πληρως τις αναγκες ενος χρηστη (και σε βιντεο υπερτερουν κιολας απο τις κομπακτ συνηθως) ενω αν καποιος θελει να ασχοληθει σοβαρα με τη φωτογραφια, θα περασει σε dslr / mirroless με το μειονεκτημα βεβαια οτι δεν μπαινουν σε τσεπη. Οποτε παλι το κενο αυτο καλυπτεται απο το κινητο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Δεν μπαινει θέμα σύγκρισης κινητό με μηχανή.

Έχει μηχανή. Μηχανές για την ακρίβεια. Αλλά είναι αρρωστάκι και όπως και να το κάνουμε το κινητό έχει άλλη αμεσότητα. Το έχεις κάθε στιγμή πάνω σου, πράγμα που δεν συμβαίνει με τη μηχανή.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Δεν μπαινει θέμα σύγκρισης κινητό με μηχανή.

Έχει μηχανή. Μηχανές για την ακρίβεια. Αλλά είναι αρρωστάκι και όπως και να το κάνουμε το κινητό έχει άλλη αμεσότητα. Το έχεις κάθε στιγμή πάνω σου, πράγμα που δεν συμβαίνει με τη μηχανή.

 

ε τοτε ας πάρει ενα από τα τρία

p30 pro (na parei ekdosh me 8gb ram

iphone 11 pro max

note 10 plus

 

κατι αλλο δεν υπαρχει οσο και να ψαξει

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ωραία κινητά, ναυαρχίδες ή/και value for money και τα ορέγομαι αλλά από μήκος κοντέβουν να φτάσουν τις φραντζόλες (παραμένοντας επαρκώς στενά.

Επειδή εν παίζω παιχνίδια ψάχνω κάποιο κινηνό να αντιαταστησω το Galaxy S6 που να μην έχει μεγαλύτερο μήκος. Το Galaxy S10 είναι ΟΚ αλλά πολύ ακριβό γι αυτά που χρειάζομαι.

Με ενδιαφέρει η πολύ καλή και ξεκούραστη οθόνη, η επαρκώς καλή φωτογραφία, το καλό λειτουργικό. το βάρος (να μην είναι βαρύ), και κυρίως να χωράει εύκολα στην τσέπη.

Μια και θα είναι πάντα σε θήκη δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση πίσω.

Τι θα προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς compact συσκευές πλεον με το σταγονόμετρο.. περα απ το S10e δεν μου ρχεται άλλο στο μυαλό
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Compact είναι και το mi9 se. Δεν ξέρω αν σε καλύπτει το λειτουργικό όμως

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sony x2 compact το πιο μαζεμενο.

 

Μετα δες s10e, mi9 se που λενε και τα παιδια απο πάνω. Επίσης δες και το p20. Αλλα γενικα κινητο τσεπης δυσκολο να βρεις πλεον...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...