Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα Μία βοήθεια αξίζει το εν λόγω κινητό για 300 ευρώ τη σήμερον ημέρα ή υπάρχουν άλλες καλύτερες επιλογές σε αυτά τα λεφτά

 

πλέον πάλιωσε αν θέλεις mate πας σε 20 pro

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρεις καινούργιο και με εγγύηση τότε ίσως να το σκεφτείς. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και πολλές καλύτερες εναλλακτικές σε αυτά τα χρήματα, με εγγύηση αντιπροσωπείας πάντα μιλάω. Για εμένα σε αυτά τα χρήματα καλές εναλλακτικες είναι τα honor view 20 και honor 20 που έχουν νεώτερο επεξεργαστή και δεν έχουν και μια μεγάλη αναβάθμιση στην πλάτη τους όπως το Mate.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

πλέον πάλιωσε αν θέλεις mate πας σε 20 pro

 

Ναi αλλα κοστίζει πάνω απο 400 ευρώ καί εγώ θα ηθελα να μείνω μέχρι τα 300 το πολύ .

σ ε αυτα τα λεφτά τι αλλο παίζει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το πάρεις καινούργιο και με εγγύηση τότε ίσως να το σκεφτείς. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και πολλές καλύτερες εναλλακτικές σε αυτά τα χρήματα, με εγγύηση αντιπροσωπείας πάντα μιλάω. Για εμένα σε αυτά τα χρήματα καλές εναλλακτικες είναι τα honor view 20 και honor 20 που έχουν νεώτερο επεξεργαστή και δεν έχουν και μια μεγάλη αναβάθμιση στην πλάτη τους όπως το Mate.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Ευχαριστώ, από κάμερα πως τα πάνε ? Προκειτα για γυναικσ και ειναι είναι το πιο σημαντικό στοιχείο για την επιλογή συσκευής ..

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα χρήματα βρίσκεις μεταχειρισμένο P20 Pro με υπόλοιπο εγγύησης που έχει πάρα πολύ καλή κάμερα.
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο και με δόσεις από γερμανο

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλά δεν ξέρω μήπως παίξει κάτι καλύτερο στο black Friday

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω ειδικά για γυναίκα... θα έλεγα κάτι φρέσκο... αφου δεν μπορείς να πάρεις το 20 πανε σε κανα Samsung Galaxy A70

 

αλλιώς περίμενε κάνα black friday θα ξεστοκαρουν σίγουρα το p20 pro κοντά στα χρήματα που θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το α8 2018 και το βαρέθηκα αν και παει καλα με εξαιρεση τη μπαταρια του ( τι καλα ψιλοκολλαει απο τοτε που πηρε android 9 )

Κοιτουσα για το iphone xr εσεις τι λετε αξιζει η να παω σε 11 μετα υπαρχει περιπτωση να βγει καμθα προσφορα σε apple black friday

Το 6s στα 250 κολλαει η παει και αυτο σφαιρα οπως το 7αρι ενος φιλου μου

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια θέλω την άποψη σας

Μετά από τρία χρόνια συνύπαρξης με το honor 8 θέλω μια ανανέωση

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Μέχρι 400€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

Μέχρι 6.4 νομίζω είναι καλα

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Από Ελλάδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Δεν με απασχολεί

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Ελληνικό χωρίς φλασαρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Καλά και τα δυο..δεν με απασχολει

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Ταχύτητα κάμερα αυτονομία gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Honor 8 και mate 20 lite

Edited by AngelosImpreza
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανείς μία βοήθεια? Θεωρώ ότι το Oneplus 7 είναι ταμάμ στα 350 και δεν υπάρχει κάτι άλλο σ΄αυτά τα χρήματα. Να προχωρήσω με την αγορά?
Ο.Φ.Η.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το mi9 πριν κανα 2 μηνες και τωρα το 1+7. Σε σχέση με mi9 ειναι πραγματικά σε όλα καλύτερο. Κάμερα, ταχυτητα, αυτονομία δαχτυλικό, face unlock, στέρεο ηχείο κλπ. Η μόνη έλλειψη είναι οι έξτρα φακοί (tele & ultra wide).

 

Τώρα σε σχέση με το mi9t pro ίσως ειναι κοντά σε αυτονομία (το Mi9 εχει 3300 mah ενω το mi9t pro 4000). Στα υπόλοιπα όμως φαντάζομαι θα είναι ίδιο ή κατώτερο με mi9. Προσωπικά είχα το ίδιο δίλημμα αλλά λόγω της πρότερης εμπειρίας μου με mi9 προτίμησα το 1+7 και σήμερα χαίρομαι για την επιλογή μου.

 

Κατα τα άλλα, μην ξεχνάμε ότι το 1+7 που λες ειναι 8/256 ενώ το Mi9t pro είναι 6/128. Νομιζω και μονο αυτή η διαφορά αρκεί για να δικαιολογήσει τα +50 που έχει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το mi9 πριν κανα 2 μηνες και τωρα το 1+7. Σε σχέση με mi9 ειναι πραγματικά σε όλα καλύτερο. Κάμερα, ταχυτητα, αυτονομία δαχτυλικό, face unlock, στέρεο ηχείο κλπ. Η μόνη έλλειψη είναι οι έξτρα φακοί (tele & ultra wide).

 

Τώρα σε σχέση με το mi9t pro ίσως ειναι κοντά σε αυτονομία (το Mi9 εχει 3300 mah ενω το mi9t pro 4000). Στα υπόλοιπα όμως φαντάζομαι θα είναι ίδιο ή κατώτερο με mi9. Προσωπικά είχα το ίδιο δίλημμα αλλά λόγω της πρότερης εμπειρίας μου με mi9 προτίμησα το 1+7 και σήμερα χαίρομαι για την επιλογή μου.

 

Κατα τα άλλα, μην ξεχνάμε ότι το 1+7 που λες ειναι 8/256 ενώ το Mi9t pro είναι 6/128. Νομιζω και μονο αυτή η διαφορά αρκεί για να δικαιολογήσει τα +50 που έχει.

 

Ευχατιστώ για τη απάντηση. Το παραγγέλνω άμεσα. Και έχω μία ακόμα ερώτηση γιατί είδα ότι έχεις ασχοληθεί με το θέμα. Παίζει να βάλεις gcam και να την αφήσεις στο auto ή έτσι, δεν θα δεις διαφορά από την στοκ?

Ο.Φ.Η.
Link to comment
Share on other sites

Ευχατιστώ για τη απάντηση. Το παραγγέλνω άμεσα. Και έχω μία ακόμα ερώτηση γιατί είδα ότι έχεις ασχοληθεί με το θέμα. Παίζει να βάλεις gcam και να την αφήσεις στο auto ή έτσι, δεν θα δεις διαφορά από την στοκ?

 

Αυτες τις μερες πειραματιζομαι με μια gcam. Θα την ανεβασω με τις ρυθμισεις μου τις επομενες μερες. Βαλε αυτές αν δεν θες να ασχοληθεις. Ειναι αρκετά βελτιωμένο το αποτέλεσμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες πειραματιζομαι με μια gcam. Θα την ανεβασω με τις ρυθμισεις μου τις επομενες μερες. Βαλε αυτές αν δεν θες να ασχοληθεις. Ειναι αρκετά βελτιωμένο το αποτέλεσμα ;)

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Ο.Φ.Η.
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα honor 20, honor 20 pro και honor view 20 από best price. Αν μπορείς να ανέβεις λιγο σε budget δες και το mate 20 pro. Επίσης, xiaomi mi9t pro, αλλά δεν ξέρω σε αυτά τα χρήματα αν θα έχεις επίσημη εγγύηση. Γενικά ίσως να περιμένεις να δεις προσφορές και στην black Friday όπου στο budget σου θα έχεις λογικά περισσότερες επιλογές.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν πηρες κινητο.δεν ξερω αν σε ενδιαφερουν τα αλκατελ.οηρα το 3χ 2019.απο αναβαθμισιες ακομα δεν μπορω να ξερω τι θα γινει.αλλα απο μπαταρια εχω μεινει υπερευχαριστημενος. 49057974143_8d202d8472_c.jpg2019-11-13_10-11-29 by Steve Tsagaris, on Flickr

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ! Μετά από ένα ατύχημα που είχα ,το κινητό μας άφησε μετά από 3 χρονια χρήσης !

Οπότε είμαστε στην αναζήτηση της νέας συσκευής.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Από 200 μέχρι 400 αλλά αν υπάρχει κάτι πολύ αξιόλογο με λίγα παραπάνω το βλέπουμε !

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

απο 5,8 και πάνω.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Ελλάδα μόνο ,λόγο εργασίας δεν έχουμε φπα.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι ,επαρχία εδώ :P

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Μόνο ράδιο αλλά χωρίς να με νοιάζει και τόσο πολύ.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Δεν με πειράζει το μενού ,δεν νομίζω να φλασαρω το νεο.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

θα εκτιμηθεί η καλή οθόνη λίγο παραπάνω.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

ταχύτητα, κάμερα, αυτονομία, βαρύ gaming.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

OnePlus 3

 

Γενικά ψάχνω κάτι καλύτερο από το OP3 μου και ιδανικά να βγάλει 3ετία αξιοπρεπέστατα. 'Εχω τσεκάρει το mi 9T Pro και αναμένω το mi Note 10 Pro και ίσως αν βγει τίποτα αξιόλογο στην Black Friday ! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

CFX65 > w810i > 5530 > Neo V / 3GS > G2 > Oneplus 3 > Mi9T Pro > S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εποχή έχω ένα honor view 20, για εμένα πολύ καλό σε όλα.

Μάλιστα σήμερα πήρε Android 10.

Για εμένα είναι καλή επιλογή αφού είναι γρήγορο, έχει πολύ καλή φωτογραφία και καλή οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μαζεμένα smartphones.Αυτο που ζητάω είναι το μικρό μέγεθος,καλή αυτονομία κ εννοείται να μην σέρνεται.Ενα μεγάλο αρνητικό του Mi 9se είναι το υψηλό sar.

Αξίζει τα 60 ευρώ παραπάνω το Mi 9se?

Edited by Tolakos
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. μεχρι 250€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 6.3+

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Αγορα απο Ελλαδα κατα προτιμηση 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Ίσως ράδιο και dual

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Eλληνικο μενου χωρις φλασαρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Ότι καλύτερο μπορω να πάρω τουλαχιστον σε οθονη

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Καμερα, αυτονομια, ταχύτητα, gaming 0

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Ενα samsung 5ετιας...

 

Το κινητο προοριζεται για κοπελα. Δεν την ενδιαφερει καθολου το gaming. Θελει να βγαζει καλες φωτο, και να ανοιγει κανα φεις,βιμπερ, να χει καλη αυτονομια, να μην κολλαει και να χει καλο σημα και καθαρο ηχο στις κλησεις. Γενικα να ειναι οσο πιο...αξιοπιστο γινεται και να εχει service αν χρειαστει. Με ενδιαφερει να χει χαμηλο sar (αλλιως ισως πηγαινα στο mi 9 lite), και οσο πιο πολυ γινεται μαζεμενες διαστασεις

Με βαση αυτα τα κριτηρια, εχω καταληξει σε αυτα τα 2 τηλ.

Οποιος γνωριζει να μου πει, σε τι υπερτερει το ενα, σε τι το αλλο :)

Edited by lionor
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας.

 

Έχω ενα xiaomi mi8 που είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αλλά αποφάσισα να το δώσω στην γυναίκα μου. Οπότε εγώ πάω στο επόμενο

 

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. μέχρι 300, άντε 350 ευρώ το πολύ

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Μεγάλη αλλά δεν σκάμε κιόλας.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλάδα προτιμάω από όπου νάναι.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Απαραίτητη η 800 μπαντα.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Τπτ δεν ειναι απαραίτητο

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Αδιάφορο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Μπα δεν σκάμε.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. ΤΑΧΥΤΗΤΑ ( snapdragon 845 και πάνω) Αυτονομία τα άλλα είναι αδιάφορα. Και αυτονομία πάλι δεν σκάμε. Με ενδιαφερει ram και cpu για να κρατήσει καιρό.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. MI8 xiaomi

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΦΟΡΤΙΣΗ,όσο πιο γρήγορη γίνεται.

 

Έχω βάλει στο μάτι το MI9 το κανονικό αλλά δεν ξέρω αν αξίζει καθώς δεν το βλέπω σε πρώτη ζήτηση στας eshop.RAM εχει, snapdragon 855 έχει, αυτονομία δεν έχει αλλά πόσο χάλια να είναι το παλεύω. και έχει και ασύρματη φόρτιση. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει 800 μπάντα.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και το Mi A3.Εχει όλα όσα ζητάς.

Το πήρα πρόσφατα για τη γυναίκα μου. Το λάτρεψε. Μαζεμένο σε διαστασεις, πολύ όμορφο και πολύ καλή κάμερα και διάρκεια μπαταρίας. Για την ανάλυση της οθόνης είχα ακούσει πολλά αλλά όταν την είδα δεν μπορούσα να βρω κάτι αρνητικό. Αξίζει να του ρίξει μία ματιά

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω το mia3, οπως εχω δει και ολες σχεδον τις επιλογες στην τιμη που εχω θεσει.

Αλλα θελω ενα απο αυτα τα δυο, σε αυτα τα δυο εχουμε καταληξει

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ είχα το mi 8 και το έχει τώρα η γυναίκα μου, εγώ πήρα το mi 9.

800 έχει και αυτονομία είναι καλύτερη από το mi 8. Εγώ βγάζω τουλάχιστον 6 ώρες sot μαζί με μισή ώρα Pubg.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...