Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω να αλλάξω το poco μου επειδή το ψιλοβαρέθηκα, deal breaker το δίκαρτο και ραδιόφωνο, θα ήθελα να πάω στην καλύτερη συσκευή που θα μπορούσα να βρω με ραδιόφωνο. Δεν είμαι power user, το χρησιμοποιώ στην δουλειά μου όμως και θέλω να δουλεύει αξιόπιστα. Θα προτιμούσα να μην είναι xiaomi, δεν πολυσυμπαθώ το miui.

 

Θα σου πρότεινα το Motorola One Vision,αλλά δεν ξέρω κατά πόσο η οθόνη που είναι 21:9 θα σε βολεύει,η θα σου αρέσει...Στοκ(σχεδόν) Android,εμένα μου αρέσει πολύ...

Πολύ καλή κάμερα, ραδιοφωνο,NFC και γενικά μια πολύ τίμια συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή είναι και το mia3. Έχει στοκ Android κι όχι miui. Βέβαια νομίζω πως θα είναι υποβάθμιση αυτές οι συσκευές σε σχέση με το Poco

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή είναι και το mia3. Έχει στοκ Android κι όχι miui. Βέβαια νομίζω πως θα είναι υποβάθμιση αυτές οι συσκευές σε σχέση με το Poco

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

Όταν λες υποβάθμιση εννοείς όσο αφορά τον επεξεργαστή,γιατί σε κάμερα,οθόνη, κατασκευή δεν είναι και κάτι τρομερό το Poco F1...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες υποβάθμιση εννοείς όσο αφορά τον επεξεργαστή,γιατί σε κάμερα,οθόνη, κατασκευή δεν είναι και κάτι τρομερό το Poco F1...

 

Πράγματι, ο επεξεργαστής είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει, όμως στις συσκευές με καλούς επεξεργαστές βρίσκεις και ποιοτικότερα περιφερειακά, οθόνες, μικρόφωνα κτλ..

 

Η άλλη λύση είναι να πάρω ένα mi9t pro και να του περάσω pixel experience ή lineage (ενα rmn που είχα, δούλευε εξαιρετικά με lineage), αλλά σκέφτομαι ότι αν σου πάθει κάτι δεν θα έχεις δυνατότητα να το επαναφέρεις στην miui και θα είσαι χωρίς εγγύηση. Έπιασε και αυτή η LG και έβγαλε το ραδιόφωνο από τι G8s...

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω ένα Mi9T pro θα πρέπει να δώσω το poco + 180 ευρώ. Θα παραμείνω στο miui οπότε δεν αναβαθμίζομαι από λειτουργικό, κερδίζω όμως κάτι άλλο που να αξίζει τα διπλάσια χρήματα?

Στο poco δεν μου αρέσει η αυτόματη φωτεινότητα της οθόνης και ο ήχος από το 3,5 mm, τον βρίσκω φτωχό με αδυναμία οδήγησης σοβαρών headphones, η κάμερα IMO μέτρια, το ραδιόφωνο που κρασάρει για πλάκα ανάλογα την τελευταία αναβάθμιση του miui.

Κάτι άλλο δεν με χαλάει, και επειδή δεν είμαι και πολύ προσεχτικός, έχει αποδειχτεί υπέρ-υπέρ ανθεκτικό στις πτώσεις, σε συνδυασμό με μια spigen, πρώτη φορά 8 μήνες δεν έχω αλλάξει οθόνη. Αυτό είναι και το πρόβλημα όμως, 8 μήνες, 8 μήνες με το ίδιο τηλέφωνο.

Δεν ξέρω, μπορεί και να πάω σε 9Τ απλό, να του περάσω ότι μου αρέσει σε λειτουργικό και τι είχαμε τι χάσαμε, σίγουρα έχει καλύτερη οθόνη από το poco.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν ειναι να παρεις mi9t pro και να βαλεις LOS, γιατι δεν κάνεις το ίδιο και στο poco; Και διαφορετικό θα σου φανει και χρήματα θα γλυτώσεις.

 

Η κάμερα στο poco με gcam ειναι μια χαρα. Μην περιμένεις ιδιαιτερα καλύτερες επιδόσεις με το mi9t pro. Ειχα το mi9 και gcam vs gcam ηταν αρκετά κοντά το poco.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενδεικτικα... πρωτα mi9 και μετα poco (gcam και στα δυο). Επειδη προφανως δεν τραβηχτηκαν ιδια στιγμη, αποτελεί απλά ενα έμμεσο συγκριτικο με ενδεχόμενο μικρής απόκλισης στη τελική τους επίδοση.

 

Σε αυτές θα δεις λιγο παραπανω θόρυβο στο poco αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο χαοτική η διαφορά για να πεις οτι αξίζει η μετάβαση εκτός και αν εισαι ψειρας φωτογραφικά σαν εμένα. WB και contrast αγνοησε τα γιατι σε μεγάλο βαθμό αλλαζουν με τις ρυθμίσεις της εφαρμογής

 

48071624013_20e2344ee9_z.jpgIMG_20190616_023813 by Andreas L., on Flickr

 

32345932088_9cbc949e04_z.jpggcam - first test by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατωμαι το lg v40 έχει ραδιόφωνο.

 

Ναι, και μου αρέσει πολύ, όμως είναι κοντά στο 500ρικο, ακριβούτσικο, και αν κυκλοφορήσει κανένα μτχ δεν προλαβαίνεις να το χτυπήσεις.

 

Θα περάσω LOS στο poco να δω τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

αναμεσα σ αυτα τα δυο? Το ραδιοφωνο του lenovo αδιαφορο, οπως και οι υπερυθρες του mi9. Στα θετικα βαζω το jack του z6. Απο καμερες? Και ειμαι λιγο επιφυλακτικος με το ui της lenovo.
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ....

Παρόμοια τηλέφωνα με την διαφορά ότι το λενοβο δέχεται κάρτα μνήμης.

Τώρα από κάμερες κλπ δε γνωρίζω αλλά φαντάζομαι ότι και εκεί δε θα έχουν μεγάλη διαφορά.

 

Ενδιαφέρουσα συσκευή το Lenovo πάντως, δε το γνώριζα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει σαν συσκευή το Z6s και πιθανόν να την προτιμούσα για να αλλάξω από Xiaomi, αλλά με χαλάει η απουσία NFC, το οποίο χρησιμοποιώ. Επίσης προτιμάω την πτυσσόμενη κάμερα του Mi 9T Pro μιας και δεν τραβάω συχνά σέλφες ώστε να έχω "καθαρή" οθόνη
Link to comment
Share on other sites

Έχω κινητό Android αλλά σε ταμπλέτες έχω δοκιμάσει τόσο Android όσο και iOS. Δεν θα αγόραζα ποτέ iPhone γιατί θεωρώ το κόστος τους τρελό σε σχέση με αυτά που προσφέρουν, αλλά κτγμ σε ταμπλετες τα entry-level iPad προσφέρουν πολύ καλή σχέση κόστους-απόδοσης. Από τις καλύτερες οθόνες σε ταμπλέτα, καλή μπαταρία και επεξεργαστές και με διαφορά η καλύτερη συλλογή παιχνιδιών.

 

Εξαρτάται γιατί το χρησιμοποιεί κάποιος. Εγώ για λίγο χαλαρό browsing, για ανάγνωση βιβλίων και για μερικά απλά παιχνίδια, άντε και κάποιες φορές για πληκτρολόγηση κειμένων, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και πιστεύω πως θα το κρατήσω τουλάχιστον τετραετία.

Link to comment
Share on other sites

Σε tablet ποτέ δεν συμπάθησα τα android.

Μακράν καλύτερό το ipad.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ναι, εκει κατεληξα τελικα, περιμενω τον κουριερ απο χθες να φιλοτιμηθει να το φερει

(τον πληρωσα εννοειται 4 ευρω, αλλα στην χωρα που ζουμε και που πληρωνεις παλι στο φιλοτιμο πονταρεις..)

Link to comment
Share on other sites

Θα μείνεις σίγουρα ευχαριστημένος, το καλύτερο vfm αυτή την στιγμή, δεν μου έχει λείψει η ταχύτητα και έρχομαι από mi5s....

Αυτονομία τρελή, πάνω από 10 hours soc και standby ημερών αν δεν το πολυ αγγίζεις

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει σαν συσκευή το Z6s και πιθανόν να την προτιμούσα για να αλλάξω από Xiaomi, αλλά με χαλάει η απουσία NFC, το οποίο χρησιμοποιώ. Επίσης προτιμάω την πτυσσόμενη κάμερα του Mi 9T Pro μιας και δεν τραβάω συχνά σέλφες ώστε να έχω "καθαρή" οθόνη

 

η αληθεια ειναι οτι ειναι πιο ψαρωτικη η πτυσσομενη κ το χω δει κ απο κοντα. Αλλα ελεγα να δωσω μια ευκαιρια κ στο λενοβακι.

 

To lenovo δεν εχει 4k/60fps

 

οντως το ειδα πριν. κ στα 1080 δεν εχει 240fps. απο τα reviews παντως τις βγαζουν πολυ κοντα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σε αναζήτηση συσκευής για δώρο στον ...πεθερό και νομίζω έχω καταλήξει στο 16/32GB από Σκρούτζ όπου η διαφορά στην τιμή είναι μηδαμινή.

Επειδή δεν έχω καμία όρεξη να ασχοληθώ για δώρο με custom rom φαντάζομαι ότι τα EU μοντέλα έχουν ελληνικά και έρχονται με official rom, και τα Global με ελληνικό μενού έχουν περασμένη ελληνική rom;

 

Επίσης αν υπάρχει κάποια εναλλακτική με ταβάνι τα 90€ καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Για δωρο και για άνθρωπο χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις είναι ότι καλύτερο. Για εμένα πάρε το 32αρι.Το 16αρι γεμίζει γρήγορα. Και ναι αν γράφει eu ή global έχουν κανονικά ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το iPad Air 2,wifi+cellular, από τότε που βγήκε,(είναι το τρίτο ipPad στη σειρά, που παίρνω),και τον τελευταίο καιρό,βλέπω ότι έχει αρχίσει και...κουράζεται.Δεν είναι το ίδιο όπως παλιά.Και βέβαια,δεν έκανα την τελευταία αναβάθμιση γιατί έχουν μείνει μόνον 2GB στην μνήμη πλέον,αλλά και γιατί διάβασα ότι για browsing καθυστερεί κι άλλο.

Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω άλλο tablet,και δεν ξέρω τι να πάρω.

Αξίζει να πάρω το καινούριο iPad,όχι το 12.9 όμως,ή το καινούριο Samsung αξίζει τα λεφτά του;

Και τέλος,αξίζει να παίρνω tablet με κάρτα,ή και το απλό wifi only,είναι εντάξει;Μου είπε ο ανηψιός να κάνω hot spot το κινητό άμα είμαι σε δίκτυο wifi,αλλά δεν ξέρω αν είναι πρακτικό.Αμα καλέσει το κινητό,τι γίνεται σ' αυτήν την περίπτωση;

Μη γελάτε,αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ.

Δεν έχω (ακόμα) iPhone αλλά έχοντας αγοράσει Samsung Tablet το 2014 λέω ένα πράγμα: ΠΟΤΕ ξανά.

Οι άνθρωποι είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΟΙ. Έβγαλαν ένα mid range tablet (αξίας 400€) και το άφησαν στην τύχη του, έμεινε με Kit Kat.

Ούτε καν Lollipop δεν του έβαλαν. Πολύ σαβούρα και κολλήματα, εσχάτως του έβαλα Lineage OS και κάπως ζωντάνεψε, του έδωσα λίγη ακόμα ζωή.

Θεωρώ το iPad Pro παρότι εξαιρετικό μηχάνημα απλά πανάκριβο και αμφιβόλου χρησιμότητας, αλλά πρότεινα το iPad σε συγγενικό μου πρόσωπο καθώς είναι ο,τι το καλύτερο και σε νορμαλ τιμή.

 

Αν ξανάπαιρνα tablet, μόνο iPad και μόνο wifi (κάνεις tethering απ το κινητό).

Link to comment
Share on other sites

To Lenovo δεν εχει nfc. Άρα ανέπαφες πληρωμές μέσω τηλεφώνου δεν γίνονται. Επίσης δεν φαίνεται πουθενά να πωλείται Ελλάδα άρα θα μπλέξεις με Κίνα κλπ. Καταλαβαίνεις οτι αυτό έχει να κάνει με υποστήριξη ανταλλακτικά κλπ!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.Ειμαι ανάμεσα στο xiaomi mi9t pro και στο xiaomi note 8 pro.Μηπως μπορείτε να με βοηθήσετε πιο από τα 2 να διαλέξω?Θα προτιμούσα να έχει καλή κάμερα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by jpan76
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...