Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.Μετα και από την παρουσίαση του νέου one plus άρχισα να κάνω νεες σκέψεις.

Η αλήθεια είναι ότι είχα καταλήξει στο mate 20 pro αλλά με 580€ περιπου που θα δώσω για αυτό πλέον μπορώ να πάω και στο 7 το απλό αν όχι το pro.

Τι με συμβουλεύεται να κάνω ρε παιδια;

 

Στάλθηκε από το Redmi 6A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IMG-0945.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ενδιαφερομαι για αγορα κινητου στα 200 ευρω με την καλυτερη καμερα γι αυτη την κατηγορια.

Ειμαι αναμεσα στα xiaomi mi 8 lite,samsung a50 και huawei p20 lite.

Θα ηθελα τη γνωμη σας για τις συγκεκριμενες συσκευες.7

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

 

Την καλυτερη κάμερα σε αυτά τα λεφτά την έχει μακράν το redmi note 7 με gcam (μπαίνει χωρίς πείραγμα).

Ο μεγάλος αισθητήρας 1/2 σε συνδιασμό με το φακό f1.8 έχει πολύ δυνατά αποτελέσματα στη gcam.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ψαχνω ενα κινητο να αντικαταστησω το S8 μου το οποιο εχω ψιλοδιαλυσει και μπαταρια εχει αρχισει και τα χανει. Το budget που διαθετω ειναι 350€ με δυνατοτητα χρησης τιμολογιου το οποιο ανεβαζει το κοστος συσκευης περιπου στα 450€ . Ψαχνω ενα κινητο με καλη μπαταρια να βγαζει 1 μερα και ισαξια η καλυτερη καμερα απο το S8 .Τα κινητα που εχω ξεχωρισει σε διαφορα budget καθως δε ξερω αν θελω να δωσω παλι τοσο λεφτα ειναι τα εξης :

Xiaomi Mi A2 64GB

Huawei mate 20 lite

Xiaomi Mi 9 SE

Xiaomi Mi 9

Galaxy S10E

nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το mia2 και το mate 20 lite δεν ξέρω καν γιατί τα έβαλες στη λίστα. Αν σε παίρνει οικονομικά εννοείται πως θα πας για s10e.

Αν θες κάτι λίγο πιο φθηνό πηγαίνε σε p20 pro. Με τοπ κάμερα κι αυτονομία

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο mi9 και p20 pro ποιο θεωρειται καλυτερο; επισης στο σκρουτζ δεν βλεπω ετοιμοπαραδοτο p20 pro κατω απο 470
nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Απο mi9 και p20 pro ποιο θεωρειται καλυτερο; επισης στο σκρουτζ δεν βλεπω ετοιμοπαραδοτο p20 pro κατω απο 470
P20 pro καλύτερη κάμερα κι αυτονομία, mi9 πιο γρήγορο

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε αυτή την τιμή 50-70 ευρώ περίπου αξίζει κάτι? για απλή χρήση το θέλουμε και καμιά φωτογραφία. ιντερνετ δε θα πολυχρησιμοποιει πιο πολυ τηλέφωνα μηνύματα κλπ το cubot j3 μου άρεσε εμφανησιακά αλλά στις κριτικές διαβάζω οτι έχει κακή ποιότητα στη φωτογραφία..

έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε?

Υ.Γ. πως κατάφερε το σκρουτζ να βγαίνει πιο φτηνό απ'τα κινεζομάγαζα? :/

Link to comment
Share on other sites

Αφού προορίζεται για τόσο απλή χρήση, δες και τα alcatel 1c και Xiaomi redmi go. Έχουν πιο ελαφρύ λογισμικό για να μην κολλάνε με το 1 γίγα ram.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σκεφτόμουν κάτι πιο κοντά σε αυτό

έχω πάρει πριν 1-1.5 χρόνο τη μεγαλύτερη βέρσιον με τα 2GB Ram και πάει αρκετά καλά για λίγο Internet και φωτογραφίες κλπ.

βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται με τα τελωνεία.. αν ειναι να το σταματήσουν και να μου ζητήσουν 30-40€ έξτρα καλύτερα να το πάρω απόφαση και να πάρω κάτι μέτριο απο δω..

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα ψωνίσεις από banggood επιλεξε οπωσδήποτε το priority line στη μέθοδο αποστολής και δεν πρόκειται να το σταματήσει τίποτα.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναζητω ταμπλετ μεχρι 450€ περιπου στις 10" ,με την ελπιδα να βγαλει αξιοπρεπως 2-3 χρονια.

Λειτουργικο προτιμω android ,αλλα και ios να ειναι δεν εγινε κατι.Αναβαθμισεις δεν καιγομαι.

Μπαταρια καλη θελω να εχει γιατι με το Samsung Tab S2 9,7" ειχα βαρεθει να το εχω στην πριζα μονιμως.

Χρηση browsing,social και παιχνιδια (λιωνω ομως) τυπου clash royale και clash of clans.

Η αγορα θα γινει απο μεγαλο πολυκαταστημα λογω τιμολογιου και ατοκων δοσεων με πιστωτικη.

Ειμαι μεταξυ ipad 2018 (με τιμολογιο θα παει καπου 305€) και samsung tab S5e (με τιμολογιο θα κοστισει γυρω στα 350€).

Μεταξυ των 2 ποιο ειναι πιο δυνατο και ποιο εχει καλυτερη αυτονομια;Και ποιο θα αντεξει να παιζει παιχνιδακια τετοιου τυπου οπως τα πιο πανω,περισσοτερο καιρο;

Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μετα και από την παρουσίαση του νέου one plus άρχισα να κάνω νεες σκέψεις.

Η αλήθεια είναι ότι είχα καταλήξει στο mate 20 pro αλλά με 580€ περιπου που θα δώσω για αυτό πλέον μπορώ να πάω και στο 7 το απλό αν όχι το pro.

Τι με συμβουλεύεται να κάνω ρε παιδια;

 

Στάλθηκε από το Redmi 6A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Mate 20 pro πλέον στα 620 ευρώ στις μεγάλες αλυσιδες

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πλέον στα tablet μονόδρομος iPad μετά λίγο ασχολείστε και η huawei όλοι η άλλοι τα έχουν παρατήσει

 

Ipad 9.7 2018 απλά μην πάρεις έκδοση με 32 gb

Link to comment
Share on other sites

Μπροστινή κάμερα του P20 να ξέρεις τραγική.Εχω P10 Plus κ έχω το ίδιο πρόβλημα .Πήγα προχθές σε ένα Γερμανό κ τα χαζεύα.Το P20 pro άσπρο φόντο πίσω μου ήταν στη σελίδα, με ότι φως έμπαινε στο κατάστημα απέξω.Με το P30 τράβηξα και κανονικά έβλεπες που είσαι πίσω.Κ εγώ το σκεφτόμουν το p20pro..αλλά λίγο οι οθόνες ,λίγο η κάμερα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, βάζω και εγώ τα στοιχεία - αν και έχω ήδη καταλήξει σε δίλημα:

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 110€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5,5 max

3) Το θέλουμε απο Κίνα/Ευρώπη

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Θα προτιμούσα να έχει Radio, NFC

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; οχι

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; καλή οθόνη και ήχο .

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: Ταχύτητα - Αυτονομία-Κάμερα- σχεδόν καθόλου Gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή Samsung J5-2016

 

Ο χρήστης είναι μέσος (ομιλία, browsing και εμαιλ, φωτογραφία, youtube), θέλω κάτι μοντέρνο (κυρτή και πλήρης οθόνη) και το budget μαξιμουμ τα 110 ευρώ. Έχω καταλήξει μάλλον στο Sharp C10 (global έκδοση του S2), αλλά με "τρώει" λίγο και το elephone A6 mini που παίζει στα ίδια λεφτά από το συγκεκριμένο Κινέζικο μαγαζί που θα αγοράσω (λόγω έκπτωσης).

https://www.kimovil.com/en/compare/elephone-a6-mini,samsung-galaxy-j5-2016,sharp-aquos-c10

 

για το Sharp έχω ήδη μιλήσει με τον φίλο manolisg10 που το έχει (και τον ευχαριστώ) και μου λέει οτι τρέχει απροβλημάτιστα. Οι προβληματισμοί είναι ελάχιστοι (π.χ. οτι θέλει usb-c αντάπτορα για ακουστικά, το περίφημο notch, η ίσως μικρή μπαταρία). Από την άλλη έχω φίλο που έχει πάρει elephone και μου λέει οτι είναι αστέρια τηλέφωνα (εγώ έχω να πάρω Κινέζο από το meizu M2) και το Α6 δείχνει πιο στυλάτο.... αλλά υποψιάζομαι οτι θα ψαχνόμαστε με τίποτα notfocations, wifi disconnections, black screens και τέτοια προβληματάκι κινέζικων...

Είναι όντως η elephone καλή, ή να πάρω το sharp και να τελειώνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για μια ποιοτική συσκευή το πολύ μέχρι 500€ με έμφαση στη ποιότητα κατασκευής και στην ποιότητα φωτογραφίας (όχι στην ανάλυση των φωτογραφιών, στην ποιότητα τους).

 

Προσωπικά έχω μια θετική προδιάθεση για HUAWEI, Honor, OnePlus.

 

Οποία πρόταση καλοδεχούμενη.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 250 ευρώ το ανώτερο

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 6,1' με 6.4'

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Από Ελλάδα και οποιαδήποτε εγγύηση (κατ/τος ή αντιπροσωπείας)

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Ναι dual και radio, όχι απαραίτητα ir και nfc

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Ελληνικά και Αγγλικά χωρις φλασάρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Ναι στον καλό ήχο και οθόνη (τηρουμένων των αναλογιών λόγω ποσού)

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Αυτονομία, κάμερα, ταχύτητα, παιχνίδι

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. το p10 lite (του γιου μου)

 

Παίδες θα ήθελα την βοήθεια σας γιατι έχω μπερδευτεί λίγο με την πληθώρα συσκευών και δεν έχω αρκετό χρόνο για διάβασμα και ψάξιμο. Συμπληρωματικά δεν με τρελαίνει το notch αλλά θα το ανεχόμουν αν η συσκευή είναι αξιόλογη.

Θα εκτιμούσα τις προτάσεις σας, και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Pocophone f1 αν μπορείς, αλλιώς redmi note 7.

Το poco είναι ότι πιο γρήγορο μπορείς να πάρεις σε αυτά τα χρήματα. Μεγάλη αυτονομία. Καλή κάμερα. Ειδικά για gaming σε αυτά τα χρήματα είναι ότι καλύτερο.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

iPad εννοείτε και το 32αρι θα σε καλύψει.Εγω παίζω πιο μεγάλα παιχνίδια (Pubg) και δεν ε ω θέμα χώρου..Δεν συγκρίνεται το S5e με το iPad 2018..
Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτή τη σειρά:

"8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία."

και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις, το Poco δεν έχει αντίπαλο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι η σωστή σειρά προτεραιότητας που έχει βάλει είναι "Αυτονομία, κάμερα, ταχύτητα, παιχνίδι" οπότε με βάση αυτή εγώ προτείνω το Samsung Galaxy A50 ή σαν φθηνότερη λύση το Redmi note 7 Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...