Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ήμουν στο ίδιο δίλημμα . πήρα το 6 για λίγο , τελικά με κέρδισε το A2 λόγω :

 

1) Δείκτες SAR (είναι σοβαρό θέμα , δυστυχώς δεν απασχολεί πολλούς).

2) Κάμερα

3) Καθαρό Android και αναβαθμίσεις (προσωπικά το προτιμώ , αν και το MIUI 10 ειναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ)

 

η αυτονομία στην πράξη δεν είναι καθόλου άσχημη (και θα βελτιωθεί κι άλλο στην 9 , οσονούπω) ...

 

προσωπικές απόψεις . και το 6 Pro εξαιρετικό ήταν αλλά είπαμε ...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το s6 εχω & το εχω αγαπήσει.. το s9+ εχω πιστει πως ειναι μια πολυ καλη επιλογή αλλα δεν είναι τεράστιο ρε παιδιά?
"Don't be sad because of people, they will all die"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

εχω ενα Lenovo Vibe k5 εδω και 3 περιπου χρονια.Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος αλλα εχει αρχισει να γεμιζει η μνημη των 32gb και επιπλεον καμμια φορα κλεινει μονο του.Σκεφτομαι να το αντικαταστησω με ενα μοντελο Xiaomi.Απαραιτητα 4 gb rom και τουλαχιστον 64gb ram.Διαθεσιμο ποσο maximum 180 ευρω.Θελω να αντεξει τουλαχιστον 2 χρονια οπως το lenovo.Ποιο πιστευετε οτι θα επρεπε να παρω?

Ευχαριστω

 

κάνεις λάθος...θέλεις τουλάχιστον 4 GB ram / 64 GB rom .

θα σου προτείνα το mi a2

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

κάνεις λάθος...θέλεις τουλάχιστον 4 GB ram / 64 GB rom .

θα σου προτείνα το mi a2

και το

Redmi Note 5 4/64 τα ιδια χαρακτηριστικα νομιζω εχει οσον αφορα τη μνημη

https://www.skroutz.gr/s/14037867/Xiaomi-Redmi-Note-5-64GB.html

 

Τωρα καταλαβα,εννοουσες οτι εγραψα λαθος τις μνημες(ram,rom).οκ

Edited by gtsaka
Link to comment
Share on other sites

κάνεις λάθος...θέλεις τουλάχιστον 4 GB ram / 64 GB rom .

θα σου προτείνα το mi a2

 

ΣΩΣΤΑ . το Α2 πλέον έχει 181-182 ευρώ κατώτατη τιμή στα σκρουτζομάγαζα , άρα τεχνικά ΜΕΣΑ είμαστε στην τιμή . με το android Pie πλέον και επίσημα είναι ΑΧΤΥΠΗΤΟ στην τιμή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώόλους για τις προτάσεις σας.

 

Meizu δεν με πολυ ψήνει, έχω περάσει από την εταιρεία και δεν μου έκατσε καλά το flyme.

 

Ανάμεσα στο note 5 και 6 καταλήγω.

Θα την πάω από κανά κατάστημα να δω πως θα αντιδράσει στο notch.

Αν δω ότι δεν εχει θεμα θα παω για το 6 αλλιώς το 5.

 

gippas καλή σκέψη, δεν μο είχε περάσει από το μυαλό. Thanks :)

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

γεια σας , θα ηθελα την βοηθεια σας , ειμαι στην αναζητηση νεου κινητου

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 200 εως 350

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. απο 5,5 και πανω

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; απο Ελλαδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? οχι δεν με ενδειαφερουν αλλα θα ηθελα να εχει nfc ,αν δεν εχει δεν με επηρεάζει

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; θελω ελληνικο μενου χωρις φλασαρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. ταχυτητα , καμερα , βαρυ gaming , αυτονομια

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. lg g4c

 

Απο την ερευνα που εκανα , εχω ξεχωρισει , το huawei honor play , xiaomi pocophone , xiaomi mi 8

Γενικα θελω να μην εχει κολληματα , και να βγάζει μια μερα κανονικης προς βαρια χρησης.

το honor play θα με καλυψει σε αυτα που θελω , ή θα πρεπει να παω στο mi 8 ;

το mi 8 μου αρεσει αρκετα εμφανισιακά , αλλα αξιζει τα παραπανω χρηματα απο τι poco αφου ουσιαστικα εχει ιδια τεχνικα χαρακτηρηστικα ;

Link to comment
Share on other sites

οχι , γιατι και τα 350 ειναι υπέρβαση
OK.γράφω παραπανω για να περάσει το μνμ λόγω λιγότερων χαρακτήρων.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Για τα mi8 και pocco δεν θα έχεις εγγύηση επίσημης αντιπροσωπίας, εκτός και αν υπερβείς το budget. Και είναι αρκετά τα χρήματα για να έχεις εγγύηση μόνο καταστήματος. Αν δεν σε ενδιαφέρει η εγγύηση τότε είναι οκ επιλογές εφόσον σε ενδιαφέρει πρωτίστως η ταχύτητα. Εγώ θα κοιτούσα με σειρά προτεραιότητας Honor 10, honor play, mate 20 lite και honor 8x.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι γυναικα οτι και να εχεις ο ογκος δεν μετραει μεσα σε μια τσαντα νοτε σιγουρα.. αν εισαι αγορι οι γωνιες του νοτε μεσα στη τζεπη πονανε λιγο οποτε s8 plus
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα εχω μόνο συσκευές android αλλά συζητώντας με φίλους και γνωστούς άκουσα αρκετές φορές την πρόταση να κοιτάξω και για iphone (οι περισσοτεροι μου λενε, ειναι λιγο περιεργο τηλεφωνο αν εχεις μαθει σε android αλλα οτι εχει λειτουργει αψογα και οτι το ios παρεχει μεγαλυτερη ασφαλεια σε σχεση με το android) τώρα που ψάχνω για νέα συσκευή. Δεν κοίταζα πότε iphone λόγω της τιμής τους. Ψαχνωτας ομως στο Skroutz και με όριο τιμής τα 300€ μου έβγαλε στις επιλογές και το iphone6 με τα 32gb μνήμη (καθώς και το 6S πάλι με 32gb μνήμη αλλά με τιμή 335€ που είναι πάνω από το όριο που έχω βάλει).

Το ερώτημα μου είναι αν αξίζει να δώσω αυτά τα χρήματα για μια συσκευή του 2015-2016 (νομίζω τότε παρουσιάστηκε) και αν θα είναι αποδοτική και χρηστική (μπαταρια, αναβαθμισεις λειτουργικου) για τα επόμενα τρια χρόνια περίπου που σκοπεύω να το κρατήσω.

Θα ήθελα τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θέτεις σαν πρώτη προτεραιότητα την ταχύτητα κατά την γνώμη μου πρέπει να ξεκινησεις με βάση το Poco που είναι εντός budget σου και έχει το πιο γρήγορο cpu που κυκλοφορεί. Το αν θα πας στο Mi 8 εξαρτάται (κυρίως) από το πόσο βαρύτητα δίνεις σε camera και οθόνη.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσεις τοσα χρήματα για συσκευή 2-3-4 χρόνων?

Ενω μπορείς να παρεις φρεσκια φρεσκια???

Μονο και μονο για να δεις τι εστι iphone..???

 

Καλυτερα παρε μεταχειρισμένο

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για κινητό αντικαταστάτη του s7 edge μου.

Ψάχνω για κάτι με minimum sd835,4gb ram, δικαρτο με ξεχωριστή υποδοχή για sd (όχι hybrid) και Καλή φωτογραφική.

 

Τι επιλογές έχω?

Link to comment
Share on other sites

οχι πολλες καθολου θα ελεγα

 

αυτα τα συο ολο και ολο κυκλοφορούν στην αγορά (και πάλι δεν είμαι σίγουρος και για αυτά)

https://www.gsmarena.com/motorola_moto_z3-9283.php

https://www.gsmarena.com/lg_v40_thinq-9300.php

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα μου είναι αν αξίζει να δώσω αυτά τα χρήματα για μια συσκευή του 2015-2016 (νομίζω τότε παρουσιάστηκε) και αν θα είναι αποδοτική και χρηστική (μπαταρια, αναβαθμισεις λειτουργικου) για τα επόμενα τρια χρόνια περίπου που σκοπεύω να το κρατήσω.

Θα ήθελα τις γνώμες σας.

 

Σεπτέμβριο του '14 βγήκε στην αγορά το 6αρι φίλε μου, οπότε καταλαβαίνεις οτι η απάντηση είναι ουτε καν σαν σκέψη!

αν θέλεις οπωσδήποτε μήλο, ζορίσου λίγο βρες τα 30-40 ευρω παραπάνω που λείπουν και πάρε το 6S που είναι ενα χρόνο μεταγενέστερο

 

αν και πάλι δεν αξίζει κατα τη δική μου γνώμη

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Το παλαιότερο iPhone που ακόμα αξίζει να πάρει κάποιος (χωρίς να είναι καλό value for money, αλλά τουλάχιστον στέκεται ακόμα) είναι το 6s Plus που έχει καλή κάμερα και οθόνη και αξιοπρεπή μπαταρία για iPhone. Οτιδήποτε παλιότερο είναι χειρότερο από ένα Redmi Note 5 των 150 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα εχω μόνο συσκευές android αλλά συζητώντας με φίλους και γνωστούς άκουσα αρκετές φορές την πρόταση να κοιτάξω και για iphone (οι περισσοτεροι μου λενε, ειναι λιγο περιεργο τηλεφωνο αν εχεις μαθει σε android αλλα οτι εχει λειτουργει αψογα και οτι το ios παρεχει μεγαλυτερη ασφαλεια σε σχεση με το android) τώρα που ψάχνω για νέα συσκευή. Δεν κοίταζα πότε iphone λόγω της τιμής τους. Ψαχνωτας ομως στο Skroutz και με όριο τιμής τα 300€ μου έβγαλε στις επιλογές και το iphone6 με τα 32gb μνήμη (καθώς και το 6S πάλι με 32gb μνήμη αλλά με τιμή 335€ που είναι πάνω από το όριο που έχω βάλει).

Το ερώτημα μου είναι αν αξίζει να δώσω αυτά τα χρήματα για μια συσκευή του 2015-2016 (νομίζω τότε παρουσιάστηκε) και αν θα είναι αποδοτική και χρηστική (μπαταρια, αναβαθμισεις λειτουργικου) για τα επόμενα τρια χρόνια περίπου που σκοπεύω να το κρατήσω.

Θα ήθελα τις γνώμες σας.

 

Θα σου ελεγα να επενδυσεις σε ενα iPhone 7.Αν εχεις δυνατοτητα για δοσεις ή να μαζεψεις χρηματα εφοσον σε κραταει η συσκευη που εχεις ακομα.

Αλλιως στα 300€,μπορεις να βρεις μεταχειρησμενο iPhone 7 αλλα για ενα καλο μεταχειρησμενο τα δινουν στα 350€.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Νέο κινιτό για παλιό μέλος που έχασε τ στοιχεία πρόσβασης του λογαριασμού του και έκανε νέο.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

180-200 μέγιστο αλλά όχι απαραίτητα.

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

5.5 και πάνω

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Δεν υπάρχει πρόβλημα με κινέζικα αρκεί να υπάρχει εγγύηση απαραίτητα και αξιοπιστεία.

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

δικάρτο και επέκταση εξωτερικής μνήμης απαραίτητα. τα άλλα ευρπόσδεκτα αλλά γιατό όχι

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Δεν με πειράζει η γλώσσα αρκει να έχει αγγλικά και να μπορεί να ρουταριστεί εύκολα δίχως κίνδυνο να μπρικάρει ή άλλο.

 

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Οθονη και ήχο ναι με ενδιαφέρουν

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

ταχύτητα, αυτονομία.βαρύ gaming , κάμερα,

Τα ραμ /ταχύτητα με ενδιαφέρουν κυρίως να μη κολλάει καθώς και η μπαταρία.

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Lenovo k3 note. Δε θέλω πρόταση σε Lenovo

 

Από τις κινεζιές έχω εντοηίσει το Xiaomi Redmi Note 6 Pro 6.26 (https://www.geekbuying.com/item/Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-6-Pro-4GB-64GB-Smartphone-Black-404831.html) . Με προβληματίζει η μη αποσπόμενη μπαταρία που δε γνωρίζω τί γίνετε να φαγωθεί ή χαλάσει

Πρέπει να είναι 4GB/64GB οπωσδήποτε να με βγάλει 2-3 χρόνια και να μπορεί να ρουταριστεί εύκολα!

Edited by utitle
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...