Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα σου πρότεινα Motorola, το value for money της έχει πέσει πολύ τα τελευταία χρόνια. Αν δεν σε πειράζει να πας σε συσκευή με μεγαλύτερες διαστάσεις και λίγο διαφορετικό περιβάλλον χρήσης θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το Xiaomi Redmi Note 5, θα είναι τεράστια αναβάθμιση σε σχέση με την υπάρχουσα συσκευή σου σε όλα. Αν θέλεις κάτι πιο μαζεμένο σε διαστάσεις και πιο κοντά στο περιβάλλον του G τότε ρίξε μια ματιά στο Xiaomi Mi A2 Lite. Μπαταρία τέρας, επεξεργαστής κατώτερος του Redmi αλλά ανώτερος τόσο του δικού σου (κατά πολύ) όσο και του Moto G6. Στην κάμερα θα δεις σημαντική βελτίωση σε σχέση με το δικό σου αλλά για τα σημερινά δεδομένα είναι απλά αξιοπρεπής.

Συγνώμη για την αργοπορία στην απάντηση.

Πραγματικά πολύ ωραίο τηλέφωνο το note 5, από δυνατότητες για παιχνίδια πως τα πάει;

Link to comment
Share on other sites

Galaxy χωρίς πολλή σκέψη.

Για πολλούς λόγους, αλλά κυρίως διότι έχει γίνει μεγάλος ντόρος με τις οθόνες των Mate 20 που "πρασινίζουν".

Link to comment
Share on other sites

Ή κάτι άλλο;

 

Η camera και η οθόνη μετράνε πολύ για την ενδιαφερόμενη...:)

εδώ έχει χαλάσει ο κόσμος

με το 20 .....

και φυσικά σε αυτά τα χρήματα παιρνεις note 9

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι boe η οθόνη δεν πρασινίζει. Βέβαια από την άλλη αν πάρεις καινούργιο δεν ξέρω πως μπορείς να το σιγουρέψεις. Αν και το πρόβλημα βγαίνει από τη πρώτη μέρα οπότε με doa στο αλλάζουν.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λίγο στο θέμα.. Αν πάω από το s8 στο p20 θα με χαλάσει κάτι; Υστερεί κάπου σημαντικά; Το emui το είχα στο p10 και δεν με χάλαγε καθόλου..
Link to comment
Share on other sites

Χiaomi redmi note 5 και από μένα , φίλε . Βέβαια ίσως μετά τόσες μέρες από το άνοιγμα του παρόντος το έχεις ήδη αποκτήσει !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι μεταξύ αυτών των τριών κινητών και θα ήθελα τη γνώμη σας για ποιο από τα τρία να επιλέξω. Το budget είναι περίπου εκεί πέρα κοντά στα 400 με 500 ευρώ max. Η κύρια χρήση του κινητού θα είναι ίντερνετ social media και φωτογραφία.άμα έχετε να προτείνετε εσείς κάποιο άλλο ή οικονομικότερο είμαι ανοιχτός στις απόψεις σας

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω tablet 4G 8ιντσο αλλα να εχει λειτουργια και τηλεφωνου

θα προτιμουσα οσο πιο τελευταια εκδοση android......γιατι ειδα μερικα και με 4.4 και σαλταρα

ενταξει δεν θελω και εκδοση 9 αλλα οχι και κατω απο 7

ναναι τουλαχιστον 2GB ram και οθονη θα προτιμουσα οχι κατω απο FHD , αλλα αμα με καλυπτει γενικως και 1200χ800 καλα ειναι

 

Εχω κανει αρκετο ιντερνετικο ψαξιμο.....προς Huawei γερνω αλλα παιζουν και κατι samsung,,

 

καμμια ιδεα παιδες?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα κινητό για δεύτερο και κοιτάω και αυτά εκτός όλων των άλλων βλέπε χιαομι σου κτλ. Όμως εάν κάποιος ξέρει ας μου πει γνώμη για αυτά τα δύο ποια τα πλεονεκτήματα τους τα αρνητικά τους και αν οι διαφορές τους είναι μεγάλες; και εν τέλει αν αξίζει η αγορά ενός εκ των δύο;
Link to comment
Share on other sites

Το G6 Plus (υποθέτω αυτό εννοείς) έχει λίγο καλύτερο επεξεργαστή από το G5 Plus. Και οι δύο όμως αρκετά κατώτεροι από αυτόν των Redmi Note 5/6 Pro, τα οποία έχουν και μεγαλύτερη μπαταρία. Σαν κάμερες το G5 Plus είναι το κατώτερο, τα υπόλοιπα θεωρώ σε παρόμοια κυβικά. Τα μόνα πλεονεκτήματα του Moto G6 είναι η ύπαρξη τσιπ NFC, που πολλούς δεν τους ενδιαφέρει, και το USB-C.

 

Ειλικρινά δεν βλέπω γιατί κάποιος να πάρει το G6 Plus όταν υπάρχουν τα RN5/6 που είναι καλύτερα κινητά σε χαμηλότερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι κατοχος του samsung galaxy s6 και τωρα σκοπευω μετα απο τρια χρονια να παρω καινουριο κινητο.Ειμαι αναμεσα στο samsung galaxy s8 plus και Note 8 αλλα δεν ξερω ποιο να παρω,δεν ειμαι πολυ ειδικη σε αυτα.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα κινητό για δεύτερο και κοιτάω και αυτά εκτός όλων των άλλων βλέπε χιαομι σου κτλ. Όμως εάν κάποιος ξέρει ας μου πει γνώμη για αυτά τα δύο ποια τα πλεονεκτήματα τους τα αρνητικά τους και αν οι διαφορές τους είναι μεγάλες; και εν τέλει αν αξίζει η αγορά ενός εκ των δύο;

Κανεις συγκριση με 80 ευρω διαφορα μεταξυ των...:rolleyes:

Απο οτι καταλαβαινω δεν σε ενδιαφερουν παιχνιδια κτλ...οποτε δεν κοιταζεις τα απολυτα νουμερα..

To g6 plus ειναι 6" και δεν ξερω πως θα σου καθοταν στο χερι...

Επισης ειναι 15% περιπου ταχυτερο απο το g5 plus.

4/64 εναντι 3/32 μνημες..

Καμερες περιπου ιδιες (πολυ καλες)..

Μπαταρια μικρη διαφορα υπερ του g6 plus.

Ταχεια φορτιση και στα δυο.

 

Θα εχεις και στα δυο πολυ καλη ποιοτητα ηχων, καθαρο λειτουργικο και αξιοπιστια.

 

Για το g6 plus θα περιμενα κανα χρονο για να πεσει κατω απο 140 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Κανεις συγκριση με 80 ευρω διαφορα μεταξυ των...:rolleyes:

Απο οτι καταλαβαινω δεν σε ενδιαφερουν παιχνιδια κτλ...οποτε δεν κοιταζεις τα απολυτα νουμερα..

To g6 plus ειναι 6" και δεν ξερω πως θα σου καθοταν στο χερι...

Επισης ειναι 15% περιπου ταχυτερο απο το g5 plus.

4/64 εναντι 3/32 μνημες..

Καμερες περιπου ιδιες (πολυ καλες)..

Μπαταρια μικρη διαφορα υπερ του g6 plus.

Ταχεια φορτιση και στα δυο.

 

Θα εχεις και στα δυο πολυ καλη ποιοτητα ηχων, καθαρο λειτουργικο και αξιοπιστια.

 

Για το g6 plus θα περιμενα κανα χρονο για να πεσει κατω απο 140 ευρω...

 

Καλησπέρααααα φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση για τις έξι ίντσες δεν χω πρόβλημα γιατί έχω τι θηρίο που λέγεται Mi max 2.απλως θέλω ένα για δεύτερο και σκεφτόμουν για κάποιο από τα δύο... Μμμμμμμμ δηλαδή καλύτερα τοg6?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααααα φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση για τις έξι ίντσες δεν χω πρόβλημα γιατί έχω τι θηρίο που λέγεται Mi max 2.απλως θέλω ένα για δεύτερο και σκεφτόμουν για κάποιο από τα δύο... Μμμμμμμμ δηλαδή καλύτερα τοg6?

Ε ναι, αλλα και μειων 80 ευρω απο την τσεπη σε σχεση με το g5 plus...:)

Link to comment
Share on other sites

To s9 plus ειναι ιδιο με το mate 20 pro.τα lg panels ειναι καλυτερα.. βεβαια υπαρχει προβλημα..τα boe panels τα θεωρω τριτης κατηγοριας δεν μπορουν να γινουν lg .για αυτο προτιμησαν και τα lg για την top συσκευη!τωρα σε αυτα τα λεφτα το mate δεν το ρισκαρεις..καλυτερα να περιμενεις κ αλλο οπως κανω κ εγω να δουμε τι αλλο μπορει να γινει!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι κατοχος του samsung galaxy s6 και τωρα σκοπευω μετα απο τρια χρονια να παρω καινουριο κινητο.Ειμαι αναμεσα στο samsung galaxy s8 plus και Note 8 αλλα δεν ξερω ποιο να παρω,δεν ειμαι πολυ ειδικη σε αυτα.

 

s9 plus για να το κρατησεις αλλα 3-4 χρονια ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Ή κάτι άλλο;

 

Η camera και η οθόνη μετράνε πολύ για την ενδιαφερόμενη...:)

 

εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα με το μέγεθος, note 9 απο μενα

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!

 

Νέος στο android (έχω εδώ και 8 χρόνια BlackBerry) θέλω τις συμβουλές σας για αγορά καινούριας συσκευής.

 

Τα χρήματα που σκέφτομαι να διαθέσω είναι τα 350 ευρώ, σαν ταβάνι. Αν γίνεται να δώσω 300 και να πάρω κάτι εξίσου καλό, προφανώς και το προτιμώ.

 

Μέσα από το ψάξιμο που έκανα, αυτά που βλέπω συχνότερα σε παρόμοιες συζητήσεις και σε αυτή την γειτονιά τιμών είναι το Pocophone F1, το Honor 8X dual και έχω βάλει μέσα στην εξίσωση και το Honor 10 view, το οποίο έχει 6/128, σε σχέση με τα 4/64 του 8Χ.

 

Παιχνίδια δεν παίζω, οπότε δεν με ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου ο συσκεκριμένος τομέας.

 

Το 8Χ και το honor 10 view μου αρέσουν περισσότερο σαν συσκευές, με την 2η να μοιάζει στα μάτια μου η ομορφότερη από τις 3 και δεν έχει και notch.

 

Από αυτονομία από ότι διαβάζω δεν θα με απογοητεύσει καμία από τις 3, με το Pocophone να βγαίνει νικητής βέβαια.

 

Το 8Χ έχει το πλεονέκτημα σε σχέση με τα άλλα 2 της τεράστιας οθόνης και ότι μπορώ να το πάρω από τον Γερμανό σε αυτή την τιμή και να μην μπλέξω με άλλα καταστήματα.

 

Υπάρχουν άλλες συσκευές που θα μου προτείνατε;

 

Το σημαντικό για μένα είναι να βγάζει οπωσδήποτε από το ξημέρωμα μέχρι το απόγευμα, χωρίς να αγχώνομαι για να βρω φορτιστή.

 

Χρησιμοποιώ πολύ το τηλέφωνο μου για κλήσεις, αρκετά e-mails σε καθημερινή βάση, επεξεργασία αρχείων word. Με ενδιαφέρει επίσης μετά την οθονάρα του Passport να πάω σε μεγάλη οθόνη και φυσικά θέλω η συσκευή μου να μου αρέσει κιόλας.

 

Είχα βάλει στην εξίσωση και το BlackBerry keyone Black edition, το οποίο έχει επίσης android, αλλά έχει και φυσικό πληκτρολόγιο, αλλά λέω να πειραματιστώ μετά από τόσα χρόνια με μία συσκευή που να έχει μόνο οθόνη αφής.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, το passport καλά θα κάνεις να το κρατήσεις έστω σαν δεύτερο γιατί δεν πρόκειται να ξαναβρείς κινητό σαν αυτό.

Το 8x είναι κάπως υπερκοστολογημένο, δεν αξίζει τόσα λεφτά. Επίσης, είναι mid range ενώ τα άλλα δύο είναι ναυαρχίδες.

Τα άλλα δύο, από πλευράς χαρακτηριστικών, δεν διαφέρουν και τόσο πολύ.

Πάντως, αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις για καιρό, καλύτερα να προτιμήσεις το poco.

Edit: αν θέλεις οπωσδήποτε μεγάλη οθόνη, πάρε το mi max 3 και θα σου μείνει και ένα κατοστάρικο ;)

Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το Honor 8X δεν θα το σκεφτόμουν, δεν αξίζει αυτά τα χρήματα. Είναι στα ίδια κυβικά με τα Redmi Note 5/6 με ελάχιστα καλύτερο επεξεργαστή και πολύ υψηλότερη τιμή.

 

Νομίζω και το Poco και το Honor View 10 θα σε ικανοποιήσουν. Ρίξε και μια ματιά στο Honor Play, είναι στα ίδια λεφτά με το 8Χ με πολύ καλύτερο επεξεργαστή και πολύ καλή αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την κοινοτητα.

 

Ψάχνω συσκευή max τα 200€ κι έχω καταλήξει ανάμεσα σε αυτά τα δυο.

Είναι προς αντικατάσταση του samsung J3 2016 της κοπέλας μου.

Μιλάμε για τις εκδόσεις 4/64.

 

Σίγουρα και οι 2 συσκευές είναι μακράν ταχύτερες, και πιο smooth στην καθημερινή χρήση.

 

Με σειρά προτεραιότητας από το πιο σημαντικό στο λιγότερο με ενδιαφέουν τα εξής :

Ήχος με ανοικτή ακρόαση (παράξενο το πρώτο αλλά σημαντικό στην δουλειά της - το J3 πολύ καλύτερο από το δικό μου Redmi Note 4)

Διάρκεια μπαταρίας

Μουσική μέσω ακουστικών

Κάμερα (δεν πψάχνω θαύματα αλλά το δικό μου Redmi Note 4 είναι τουλάχιστον 2 κατηγορίες πάνω απο το J3)

Φωτεινή οθόνη

Σερφάρισμα στο ίντερνετ (ΟΧΙ facebook, instagram κλπ social)

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε διάρκεια μπαταρίας και κάμερα το RN5 είναι άνετα καλύτερο του P10 lite και σε οθόνη είναι στα ίδια επίπεδα. Για σερφάρισμα καλύτερο το RN5 λόγω επεξεργαστή και (θεωρώ από όσα έχω δει ως χρήστης και των δύο λειτουργικών) πιο ελαφριού λογισμικού.

 

Στο πιο σημαντικό όμως για την κοπέλα, την ποιότητα του ηχείου, δεν έχω άποψη. Σε τεστ τα ηχεία των δύο συσκευών παίρνουν περίπου τον ίδιο βαθμό. Επειδή πάντως και τα δύο δεν είναι κάποια σπάνια μοντέλα θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις σε κάποιο κατάστημα.

Edited by gippas
Link to comment
Share on other sites

Aν είναι να πας για το Note 5, δες το Note 6 Pro... Είναι πιο φρέσκο και το βρίσκεις κάτω από 200... Η διαφορά στην τιμή από το 5 είναι μικρή και νομιζω αξίζει τον κόπο γενικα...

Από εκεί και πέρα υπάρχει και το εξαιρετικό MiA2, με καλύτερο CPU και καλύτερη κάμερα επίσης γύρω στα 200...

Προσωπικά θα ήμουν μεταξύ των 2 (υπόψιν το MiA2 δεν έχει jack και επέκταση μνήμης) και δε θα κοιτούσα το Mate 10 Lite που είναι κατώτερο σε επιδόσεις...

Τέλος το Note 6 είναι σίγουρα καλύτερο στο θέμα μπαταρία από το MiA2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι σε δίλημμα για την επόμενη συσκευή μου, μετά από πώληση της δικής μου συσκευης στα 350€(s8+) το p20 pro μου βγαίνει μια συμμετοχή στα 120 επιπλέον ελαφρώς μεταχειρισμένο το πολύ μηνός και από την άλλη με την προσφορά που βγάινει το mate 20 pro στα καταστήματα με δώρο το p20 lite(θα πουληθεί μαζι με το s8+ το δικό μου) θα βγει στο τέλος 480 από την τσέπη! Θα ήθελα τις γνώμες σας για το σκεπτικό της επόμενης συσκευής! Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...