Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτά τα λεφτά τα Redmi Note 5 και 6 της Xiaomi είναι μονόδρομος. Σχεδόν ίδια κινητά, απλά το 6 έχει λίγο καλύτερη σελφοκάμερα και ελάχιστα μεγαλύτερη οθόνη. Έχει και ραδιόφωνο και η σύζυγος θα δει μεγάλη διαφορά σε ταχύτητα από το Α3

 

Μπορεί η διάσταση να σου φαίνεται μεγάλη αλλά με τις νέες αναλογίες οθόνης 18:9 δεν είναι ιδιαίτερα μεγαλύτερο από ένα 5.5" με αναλογία 16:9. Αλλά σε κάθε περίπτωση είναι ένα κινητό που υπάρχει σε όλα τα καταστήματα και μπορείς να το δεις από κοντά να αποφασίσεις αν σου κάνει σαν μέγεθος ή όχι.

 

Σε παρόμοια λεφτά και πιο μαζεμένο σαν μέγεθος καλή επιλογή είναι και το Xiaomi Mi A2 lite. Αλλά ο επεξεργαστής, αν και αρκετά καλύτερος του Samsung A3 είναι πιο κάτω από των RN5/6, όπως και η κάμερα. Επίσης, δεν έχει ραδιόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατάς για χρόνια τις συσκευές σου προτίμησε κάτι μεταξύ pocophone και honor play. Είναι πιο δυνατά σε επεξεργαστή

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Συμφωνώ. Αφού θες να το πάρεις με δόσεις μάλλον Honor Play θα σου πρότεινα που είναι σε καλές προσφορές σε Κωτσόβολο και Πλαίσιο αυτή την εβδομάδα. Έχει το πλεονέκτημα του NFC σε σχέση με το Poco, από την άλλη είναι ένα κλικ κάτω σε επεξεργαστή και σε κάμερα (που δεν σε ενδιαφέρει) και δεν έχει ραδιόφωνο, σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Πας για mia2

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Συμφωνώ, δεν υπάρχει καλύτερη κάμερα στα λεφτά από του Α2 και ο επεξεργαστής του αξιοπρεπέστατος για τα λεφτά του. Απλά έχε υπ'όψη πως δεν έχει ραδιόφωνο. Αν δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς τότε το Redmi Note 5 ή το 6 είναι και τα δύο καλές επιλογές. Απλά ο επεξεργαστής και η κάμερα είναι ένα κλικ κάτω από του Α2

Link to comment
Share on other sites

εαν επρεπε απο την αλλη να διαλεγατε μεταξυ Nokia 8 Και Honor play? Για Poco δεν τ οσκεφτομαι γιατι αν το επαιρνα θα τ οεπαιρνα με δοσεις και απο το mistore αλλα βγαινει πολλα παραπανω απο το budget μου, οποτε ειμαι μεταξυ Honor play και nokia 8 και πραγματικα δεν ξερω ποιο να παρω
Link to comment
Share on other sites

εαν επρεπε απο την αλλη να διαλεγατε μεταξυ Nokia 8 Και Honor play? Για Poco δεν τ οσκεφτομαι γιατι αν το επαιρνα θα τ οεπαιρνα με δοσεις και απο το mistore αλλα βγαινει πολλα παραπανω απο το budget μου, οποτε ειμαι μεταξυ Honor play και nokia 8 και πραγματικα δεν ξερω ποιο να παρω

 

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν θα έπαιρνα κανένα από τα δύο γιατί είμαι πιο απαιτητικός στη φωτογραφία :) Από την άλλη στην κολλητή μου που δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για το άθλημα, όπως και εσύ, της είπα και θα πάρει το Honor Play αυτή την εβδομάδα. Επίσης δεν ενδιαφέρεται για Android One, όπως και εγώ.

 

Πάντως, αν δεν έχεις εμπειρία με EMUI, το λειτουργικό της Huawei, θα σου πρότεινα να πας σε ένα κατάστημα να το δεις λίγο ή ακόμα καλύτερα να ζητήσεις από κάποιον γνωστό σου που έχει κινητό της μάρκας να στο δώσει να παίξεις λίγο. Ίσως δεν σου αρέσει. Προσωπικά δεν έχω θέμα ούτε με iOS, ούτε με MUI, Android One, EMUI, Oxygen OS κλπ. Όλα θέμα συνήθειας 1-2 εβδομάδων είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει το public το zenfone 4 στα 199 ευρώ , είμαι σε δίλλημα ανάμεσα σε αυτό και το mi a2 . Ποιο νομίζετε έχει καλύτερη κάμερα ?

Γενικά ποιο είναι καλύτερο ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποιο έχει την καλύτερη κάμερα.ξέρω οτι ενα ταμπλετ της asus και ενα φθηνό κινητο Asus της γυναίκας μου έχουν βγει σκυλιά πραγματικα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Έχει το public το zenfone 4 στα 199 ευρώ , είμαι σε δίλλημα ανάμεσα σε αυτό και το mi a2 . Ποιο νομίζετε έχει καλύτερη κάμερα ?

Γενικά ποιο είναι καλύτερο ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό απόγευμα

νοκια 8 στα 199 ευρω...

https://www.germanos.gr/product/nokia-8/20368775/

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20368775

Edited by iliasleon40
Link to comment
Share on other sites

Το οποίο nokia έχει κάπως μικρή οθόνη για τα σημερινά δεδομένα , η κάμερα του όμως έχει αισθητή διαφορά από τα άλλα δύο και κυρίως από το mi a2 ???
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Θέλω να αγοράσω κινητό για δώρο στους γονείς μου και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο Xiaomi redmi 5 και Xiaomi redmi 6a που τα βρήκα σε προσφορά. Ποιο από τα δύο προτείνετε; Η λειτουργία τους θα είναι χρήση τηλεφώνου, ίντερνετ και κανένα παιχνίδι.. Απλά θέλω να μην έχει θέμα το ηχείο και να μην κολλάει το κινητό.. Edited by physics_lab
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Θέλω να αγοράσω κινητό για δώρο στους γονείς μου και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο Xiaomi redmi 5 και Xiaomi redmi 6a που τα βρήκα σε προσφορά. Ποιο από τα δύο προτείνετε; Η λειτουργία τους θα είναι χρήση τηλεφώνου, ίντερνετ και κανένα παιχνίδι.. Απλά θέλω να μην έχει θέμα το ηχείο και να μην κολλάει το κινητό..
Link to comment
Share on other sites

Redmi 5 μάλλον, λίγο καλύτερος επεξεργαστής και ποιότητα κατασκευής. Δεν υπάρχουν κατά τα άλλα σπουδαίες διαφορές ανάμεσα στα 2 αυτά κινητά.
Link to comment
Share on other sites

Λόγω Black Friday, το πρώτο στα €119, το δεύτερο στα €99.

Προορίζονται για μαθητή (YouTube, music player, casual gaming).

Ποιο θα προτιμούσατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Το...φθηνοτερο.

Το οποιο πιθανοτατα (καθως δεν το εχω χρησιμοποιησει) δειχνει να ειναι value for money ακομα και σε ελαφρως υψηλοτερη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Το g5 plus νομιζω ειναι μονο βιτρινας πλεον καθως ξεπουλησε, αποτι βλεπω...κριμα που δεν προλαβες..

Παρε και ενα τηλ σε καποιο καταστημα για σιγουρια..

Edited by iliasleon40
Link to comment
Share on other sites

Χiaomi pocophone F1 64GB ή Xiaomi max 3;

μιλάμε ξεκάθαρα ότι το πρώτο έχει καλύτερη μνήμη ραμ και επεξεργαστή. Έχω το max 2 που το λάτρεψα αν και υπήρχαν μέρες που με ζόρισε ιδίως το καλοκαίρι λόγω μεγέθους. Αλλά και πάλι οθονάρα και μπαταρία. Τώρα έρχομαι να δω εάν το pocophone F1 το βρω καλύτερο ώστε να το πάρω έναντι του max 3. Ήθελα απλά γνώμες, προς το παρόν τείνω προς το poco.

Tι λέτε; και αν κάποιος είναι κάτοχος ακόμα περισσότερο με ενδιαφέρει(σε όποιο και από τα 2).

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/16331482/Blaupunkt-FL-02.html για διπλωτο έχουν όλα μικρές οθόνες.αυτό δεν το ξέρω, απλα στο δειχνω γιατί έχει μεγάλη οθόνη και ενα γνωστό όνομα.υγ https://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/kinita/Nokia-230-DS-Gri.htm ειδα και αυτό τώρα.ποιο ακριβό βέβαια. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το Mate 20(6GB/128GB) international σε πολύ καλή τιμή. 30-40ευρ πιο ακριβό από το 6T(8GB/128GB).

 

Προέρχομαι από iPhone 8 και γυρεύω κινητό με κορυφαία μπαταρια,*κάμερα και smoothness. Γνωρίζω πολύ καλά κάτι καλύτερο σε software στο Android από OnePlus δεν υπάρχει. Αλλα απ ότι βλέπω και το skin την Huawei πετάει.

 

Είμαι ανάμεσα στο να χάσω καλύτερη κάμερα αλλα να έχω καλύτερο software με το 6T.*

 

Εσείς τι λέτε?*

 

Προσωπικό είμαι πιο κοντά στο Mate 20 λόγω καλύτερης κάμερας, fm radio, καλύτερο water resistance, καλύτερη μπαταρία,*αλλα δεν ξέρω αν θα μετανιώσω λόγο του skin της Huawei.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν βρήκα κανένα comparison 20 με 6T camerta, είναι όλα του 20 Pro. Αυτά του 20 που βρήκα είναι με αλλα κινητά και απ ότι βλέπω η κάμερα του είναι αντάξια του P20 Pro σχεδόν. Οποτε η λογική λέει θα έχει πολύ καλύτερη κάμερα από 6T.

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται που δίνεις μεγαλύτερη βάση στο σκιν η στην κάμερα.

Αυτο είναι το βασικό, πολύ καλύτερη κάμερα δεν έχει απλά μόνο στις πολύ νυχτερινες, που εκεί μπορείς να βάλεις gcam ή το night mode της στοκ και να πιασεις πολύ καλό αποτέλεσμα.

Το σκιν της Χαβάη για μένα είναι το χειρότερο δεν το μπόρεσα λεπτό και ούτε και με launcher σώζεται.

Παρε το 6τ και δες το σου δίνουν 15 μέρες δωρεάν επιστροφή. Δε θα το μετανιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο λογισμικό για Android υπάρχει, αυτό που έχουν τα τηλέφωνα της Google προφανώς. Της OnePlus πάντως το skin είναι πολύ ελαφρύ και γρήγορο.

 

Δεν ξέρω γιατί θεωρείς πως η κάμερα του OnePlus 6/6T (ίδιες είναι) είναι αισθητά κατώτερη του Mate 20. Δεν είναι. Είναι κατώτερη αρκετά από του Pro αλλά και τα δύο Huawei μεταξύ τους έχουν αρκετή διαφορά.

 

Έχε υπ'όψη πως το Huawei Mate 20 έχει πρόβλημα με πρασίνισμα της οθόνης σε κάποιες συσκευές και αν το πάρεις από εξωτερικό μπορεί να μπλέξεις με αλλαγές. Επίσης, η Huawei δεν έχει ακόμα συγκεκριμένη πολιτική, σε κάποιες χώρες (πχ Φινλανδία) τις αλλάζει τις συσκευές, σε άλλες όχι.

 

Κινητό με κορυφαία κάμερα (μάλλον καλύτερη και από τα δύο που σκέφτεσαι), αυτονομία και smoothness είναι και το Google Pixel 2XL. Δεν έχει τον πιο τελευταίο επεξεργαστή αλλά παρεκτός και αν παίζεις Fortnite δεν θα δεις διαφορά, και ακόμα και εκεί παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.

Το όχι smart και το flip είναι μη διαπραγματεύσιμα χαρακτηριστικά.

Το 2051 και το R340 έχουν τις μισές κριτικές στο skroutz με προβληματικές συμπεριφορές και γι'αυτό λέω ότι δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο. Για το 3026 δεν έχω βρει κάτι και θα πρέπει να το δω από κοντά.

Δε θέλω να πάρει κάτι και να ταλαιπωρείται. Η ποιότητα σε κάτι τέτοιο είναι μάλλον δύσκολο στοιχείο.

Ψάχνω από Αμερική που τώρα τελευταία αναπτύσεται μια τάση για απόσχιση από τα smartphones αλλά σχεδόν όλα τα κινητά είναι κλειδωμένα στα δίκτυα εκεί και πάλι δεν έχουν σημαντικό ποσοστό καλών κριτικών.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...