Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όταν λες Lite σε ποιό αναφέρεσαι; και τα δύο Lite είναι :)

ποιό είναι το πρόβλημα φίλε μου και λες ότι δεν λειτουργεί καλά στην πράξη;

 

To Huawei, συγγνώμη :) Το πρόβλημα είναι πως δεν φαίνεται να φορτίζει γρήγορα σε κάποια κριτική που είχα διαβάσει, τουλάχιστον όχι με τον φορτιστή της συσκευασίας. Δύο ώρες για μια μέτρια σε μέγεθος μπαταρία δεν είναι γρήγορη φόρτιση. Ρώτησε αν σε ενδιαφέρει στο φόρουμ της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ποιο απο τα δυο κινητα προτεινετε;Το μπατζετ ειναι περιπου στα 200 ευρω.Ευχαριστω εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ποιο απο τα δυο κινητα προτεινετε;Το μπατζετ ειναι περιπου στα 200 ευρω.Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Redmi Note 5 χωρίς δεύτερη σκέψη. Ανώτερο σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Βρίσκομαι σε αναζήτηση νεου κινητού, η αγορα θα γίνει μεσω τιμολογίου και πλεον εν λογω black friday και οι 2 συσκευες παιζουν στις ιδιες τιμες. Το one απο αμαζον και το huawei απο public.

Αυτη τη στιγμή βρισκομαι με ενα s7 edge εδω και 1,5 χρονο οπου ειμαι πληρως ικανοποιημενος αλλα δεν κοιταω το s9 plus γιατι ψαχνω κατι διαφορετικο.

Στο one με κερδιζει η εμπειρια χρησης, η αμεσοτητα των updates , το Pure android η εξελιξη μεσω xda.

Στο huawei h camera και το design του κυριως καθως δεν ειμαι φαν του miui.

Αληθεια οι καμερες των 2 εχουν τοσο μεγαλη διαφορα?

Και το κυριοτερο θα ηθελα απο τους κατοχους μια συγκριση των φωτογραφιων Oneplus 6t vs s7 edge , να δω τουλαχιστον αν φτανει στα ιδια επιπεδα σε low light συνθηκες.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά απο 2,5 χρόνια, έπεσε το κινητο μου (s7 edge) και χάλασε η οθόνη. Για να επισκευαστεί κοστίζει 210 ευρώ, μεταχειρισμένη οθόνη και 265 ευρώ καινούρια της samsung.

 

Η εναλλακτική είναι τα: Xiaomi Mi A2 Lite και Samsung A8 2018

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Γύρω στα 250 ευρώ

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

5,3" - 6"

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Κατά προτίμηση Ελλάδα επειδή το βιάζομαι

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι η 800αρα ειναι must

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Dual sim, να παίρνει micro sd σε ξεχωριστή θύρα και κατά προτίμηση να έχει nfc, radio fm και audio jack

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Ελληνικό μενού

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Δεν με απασχολεί και τόσο αλλά είναι καλοδεχούμενα :lol:

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία, βαρύ gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή το honor play, μιας και παίζεις παιχνίδια. Δε ξερω όμως αν έχει ραδιόφωνο. Ακόμα καλύτερη επιλογή είναι το pocophone f1 αλλά ανεβαίνεις σε μπάτζετ. 264 το πρώτο, 290 το δεύτερο

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο είναι πολύ καλές επιλογές αλλά χρησιμοποιούν την sim slot 2 για την micro sd
Το Α8 έχει 3 θύρες, ξεχωριστή για SD και έχει και ραδιόφωνο.

Ο μικρός το έχει και κρατάει πππποοοοολλλλλλυυυυυυυ.

Παρα πολύ καλό σε ταχύτητα, αρκετά καλή κάμερα, Samsung, αλλά λίγο μικρό φορματ για τα δικά μου δάχτυλα.

Άνετα όμως θα το επερνα και σε μένα αν χρειαζόταν ή το A8+(για μένα)

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Mi A2 lite δεν θα το σκεφτόμουν καν αφού λες πως σε ενδιαφέρει η κάμερα, είναι αξιοπρεπής για τα λεφτά του αλλά μέχρι εκεί. Ανάμεσα σε επισκευή και σε Α8 και εγώ θα πήγαινα στο Α8 αφού κοστίζει τόσο η επισκευή, γιατί πρέπει να ληφθεί υπ'όψη και η φθορά της μπαταρίας του S7.

 

Κάποια σκρουτζομάγαζα έχουν και το Samsung Galaxy A7 στα λεφτά που δίνεις. Λίγο καλύτερη μπαταρία από το A8, ένα τσακ καλύτερη οθόνη και θα έχεις και τον ευρυγώνιο φακό για να παίζεις. Από την άλλη η κύρια κάμερα ίσως είναι ένα κλικ κάτω από του Α8.

Link to comment
Share on other sites

Καθώς κλαίω το one plus 3t λέω να πάρω ενα κινητό με RADIO (το θελω στις καθημερινές προπονήσεις μου).

 

Ειμαι προς honor-8x-dual στα 300 ευρω περίπου αλλα ήθελα τη γνώμη σας σε αυτήν την κατηγορία τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Καθώς κλαίω το one plus 3t λέω να πάρω ενα κινητό με RADIO (το θελω στις καθημερινές προπονήσεις μου).

 

Ειμαι προς honor-8x-dual στα 300 ευρω περίπου αλλα ήθελα τη γνώμη σας σε αυτήν την κατηγορία τιμής.

 

Κτγμ πολύ κακή αγορά σε αυτά τα λεφτά. Το Redmi Note 5 είναι το ίδιο καλό σε όλα πλην (ελάχιστα) πιο αδύναμου επεξεργαστή, διαφορά την οποία δεν θα δεις. Το PocoPhone στα 300 ευρώ είναι ανώτερο του 8X σε όλα και κοστίζει το ίδιο.

 

Υποθέτω σε ενδιαφέρει η μεγάλη μπαταρία αν κρίνω από το κινητό που είχες. Αν όχι και θέλεις να αναβαθμιστείς σε κάμερα, κοίτα και το LG G6.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας.

Σας παρακαλώ βοηθήστε λίγο με την περίπτωση της μητέρας που θέλει ένα απλό flip/clamshell τηλέφωνο με καλή οθόνη για να βλέπει τη φωτογραφία των εγγονών της όταν το ανοίγει.

Δεν έχω καμία πείρα και αυτά που βρίσκω στην ελληνική αγορά τουλάχιστον δε μου γεμίζουν το μάτι. Στο amazon βρίσκω περισσότερα αλλά τελειώς άγνωστα.

Περιορισμός τιμής δεν υπάρχει αλλά δεν μπορούμε να πάμε σε smart flip phone.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω να σου πω σύγκλιση σε γενικό βαθμό συσκευής p20 pro vs 1+6...τρομερή διαφορά στην κάμερα η νύχτα με την μέρα ...πλέον δεν υπάρχει καλύτερη κάμερα για μένα ...p20 pro δαγκωτο και σε μπαταρία και σε κάμερα απλά μια μικρή διαφορά έχει στην ταχύτητα...πάρα πολύ μικρή όμως ... υπερισχύει το oneplus...αλλά πολύ μικρή διαφορά ...εγώ θα επέλεγα p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω να σου πω σύγκλιση σε γενικό βαθμό συσκευής p20 pro vs 1+6...τρομερή διαφορά στην κάμερα η νύχτα με την μέρα ...πλέον δεν υπάρχει καλύτερη κάμερα για μένα ...p20 pro δαγκωτο και σε μπαταρία και σε κάμερα απλά μια μικρή διαφορά έχει στην ταχύτητα...πάρα πολύ μικρή όμως ... υπερισχύει το oneplus...αλλά πολύ μικρή διαφορά ...εγώ θα επέλεγα p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και είδα από κοντά το p20 Pro.. Μου αρέσει τρομερά το design ναι εξαιρετική φωτογραφική αλλά δυστυχώς το λειτουργικό του δεν είναι για μένα. Θεωρώ σε αυτό το κομμάτι έχει μείνει πίσω η Huawei και πρέπει να δώσει στο κοινό κάτι διαφορετικό.

Παντως σίγουρα αποτελεί μια συσκευή που θα ικανοποιήσει τον κόσμο που θα τον προτιμήσει αλλά όχι για εμένα τελικά.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ και σε ευχαριστώ γθα το χρόνο σου.. Εννοείται ότι μιλάμε για μια τοπ συσκευή απλά δεν είναι για τα δικά μου γούστα καθόλου αυτό το λειτουργικό.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα . Black friday έρχεται και λέω να πάρω κινητό στην γυναίκα , το έψαξα λίγο αλλά μετά σκέφτηκα ότι όσο και να το ψάξεις μόνος σου, καλύτερη επιλογή απο αυτή που θα σου προτείνουν τα τσακάλια στο forum , δεν πρόκειται να κάνεις . Άλλωστε με το honor 8 (2016) που πείρα μετά από τις συστάσεις από το forum,έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος .

Άντε το χρώμα θα το διαλέξω μόνος μου .

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

150 με 200 ΕΥΡΩ

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

5 με 5,5

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Προτιμάμε τα ελληνικά προιόντα αλλά όταν δεν είναι και εις βάρος της τσέπης μας :p:p:p .

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Η 800αρα είναι must ....

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Θα θελα ραδιοφωνάκι, αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό .

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Δεν ξέρω καν πως να κάνω φλασάρισμα :O:O

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Ότι καλύτερο με αυτά τα λεφτα .

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

ταχυτητα, κάμερα, αυτονομία , καθόλου gaming .

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

samsung A3 .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο φορουμ. Ενδιαφερομαι και εγω αυτες τις μερες να παρω ενα κινητο.

 

Χρηση: Browsing, Social Media, YouTube

 

Φωτογραφιες βγαζω σπανια οποτε δεν με ενδιαφερουν ιδιαιτερα. Θα ηθελα να εχει Stock Android αλλα δεν ειναι Must. Επισης θα ητανε μεγάλο συν αν μπορουσα να το παρω με δοσεις απο καποιο καταστημα και αν γινεται να ειναι οσο πιο futureproof γινεται μιας και τα κινητα τα κραταω 2-3 χρονια.

Το κινητο που εχω τωρα ειναι το Honor 7 Που αγορασα το 2015 και εχω μεινε αρκετα ευχαριστημενος αλλα πλεον μου εβγαλε προχθες προβλημα το ηχειο και ειναι off.

 

Μεχρι στιγμης εχω δει το Nokia 7 plus, Honor play, pocophone. Γνωριζω οτι και το Nokia 8 ειναι πολυ δυνατο αλλα λογο εμφανισης και μεγεθους το απερριψα.Τα πρωτα δυο τα εχω δει και απο κοντα με το nokia Να μου τραβαει περισσοτερο την προσοχη απο μερια εμφανισης. Απο την αλλη το νοκια 7 plus εχει Snapdragon 660 Που δεν ξερω ποσο futureproof ειναι μιας και εχει βγει εδω και αρκετο καιρο. Ποια συσκευη θα προτινατε εσεις απο αυτες ή και αλλες;

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατάς για χρόνια τις συσκευές σου προτίμησε κάτι μεταξύ pocophone και honor play. Είναι πιο δυνατά σε επεξεργαστή

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. : 180,00 € (δυνατότητα αγοράς με τιμολόγιο / απαλλαγή Φ.Π.Α.)

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. : 5,99 - 6,26

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; : Ελλάδα με καλύπτει η εγγύηση του καταστήματος.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) : Αδιάφορο

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? : Δε με νοιάζει να είναι dual, δεν έχω ιδέα τι είναι το NFC, τα άλλα ας υπάρχουν

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; : Καλό είναι να υπάρχει ελληνικό μενού αλλα δε χαθηκε ο κόσμος να είναι και στα αγγλικά

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. : ότι καλύτερο στον προυπολογισμό που έχω είναι καλοδεχούμενο.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. : κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία & gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Ντρέπομαι να τη γράψω.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...