Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγω το ιδιο. ωραιο θεμα ανοιξες Eldir.

Να σαι καλά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρώτο ερώτημα είναι το τι θέλεις από το smartwatch σου; Κάνεις κάποια συγκεκριμένα σπορ, θες να τρέχει κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές;

Γενικά επειδή δεν έχω ξαναπάρει smartwatch... δεν εχω ιδιαίτερη γνώση... με ενδιαφέρουν και εφαρμογές, αλλά και σπορ τρέξιμο κλπ...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικά επειδή δεν έχω ξαναπάρει smartwatch... δεν εχω ιδιαίτερη γνώση... με ενδιαφέρουν και εφαρμογές, αλλά και σπορ τρέξιμο κλπ...

 

Αν σε ενδιαφέρουν εφαρμογές τότε το Amazfit δεν σου κάνει γιατί δεν δέχεται εφαρμογές, μόνο ότι έχει εγκατεστημένο. Είναι καθαρά για σπορ. Οι μόνες σμαρτ λειτουργίες του είναι οι ειδοποιήσεις που δέχεται από εφαρμογές και το παίξιμο μουσικής. Αυτό βέβαια με περιορισμούς. Δεν μπορείς πχ να περάσεις λίστες από το Spotify και να τις παίξει, μόνο MP3 που θα του περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρουν εφαρμογές τότε το Amazfit δεν σου κάνει γιατί δεν δέχεται εφαρμογές, μόνο ότι έχει εγκατεστημένο. Είναι καθαρά για σπορ. Οι μόνες σμαρτ λειτουργίες του είναι οι ειδοποιήσεις που δέχεται από εφαρμογές και το παίξιμο μουσικής. Αυτό βέβαια με περιορισμούς. Δεν μπορείς πχ να περάσεις λίστες από το Spotify και να τις παίξει, μόνο MP3 που θα του περάσεις.

 

Δλδ για πες κάποιες χρήσιμες εφαρμογές... που δεν έχει το stratos

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

γειά σας, έχω λοιπόν να επιλέξω ανάμεσα στα δύο τηλέφωνα:

 

Huawei Honor 9 Lite ή Xiaomi Mi A2 Lite

 

τα χαρακτηριστικά γνωστά. Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι

αν πιστεύετε ότι κάποιο απο τα δύο υπερτερεί σημαντικά έναντι του άλλου καθώς

και πιθανά μειονεκτήματα που εντοπίζετε στο ένα ή το άλλο τηλέφωνο......ευχαριστώ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Το lenovo εχει μεγαλύτερη οθονη (βασικό για μεγάλο άνθρωπο 10.1 αντί για 9.6) και καλυτερη μπαταρία

 

Λογικα και πιο γρηγορο σερβις στην Ελλάδα στην απευκτέα περίπτωση

 

Συν η μη μεταφορα στην sd θα το προτιμουσα

 

Σωστά και σε ευχαριστώ για την απάντηση..Κ εγώ κάπως ετσι το σκεφτηκα τελικα..Μπαταρια, οθόνη, ηχεία κ η μη μεταφορα στην sd στο mediapad, έπαιξαν ρόλο κ κατέληξα στο lenovo! Το αναμένουμε λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ για πες κάποιες χρήσιμες εφαρμογές... που δεν έχει το stratos

 

Το τι είναι χρήσιμο για εσένα θα το κρίνεις εσύ φίλε μου, όχι εγώ. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως το Stratos δεν έχει εφαρμογές, τέλεια :). Αν θες να δεις τι εφαρμογές έχει το Gear S3 εδώ πχ υπάρχει ένα άρθρο:

https://www.wareable.com/samsung/best-samsung-gear-s3-apps-3223

Link to comment
Share on other sites

Το Mi A2 έχει πολύ καλύτερη αυτονομία και θα πάρει δυο αναβαθμίσεις Android λόγω Android One. Κατά τα άλλα δεν φαντάζομαι να υπάρχουν σπουδαίες διαφορές. Το αν αρέσει στον καθένα το EMUI ή το «καθαρό» Android είναι σχετικό.
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο παραπάνω και εντυπωστιάστηκα από το pocophone f1. Πολύ καλό για τα λεφτά του αλλά με φοβίζει λίγο η κάμερα. Από κάποιους ακούω θετικά σχόλια, από άλλους κάποια αρνητικά με αποτέλεσμα να με βάζουν σε σκέψεις πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή είναι και το

 

Honor 8x

 

Αν εξαιρέσεις την κλασική, αλλά αρκετά γρήγορη φόρτιση,

σε όλα τα άλλα είναι εξαιρετικο.

 

Οθοναρα 6.5 FHD+ χωρίς bezels,

 

O KIRIN 710 αέρινος.

 

Κάμερα πολυ καλή για την κατηγορία.

 

Ακόμα και το βράδυ βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες .

 

Αυτονομία εξαιρετική...

 

NFC+FM+ ανεξάρτητη SD

 

265€ το πήρα από ΑΜΑΖΟΝ.ΙΤ ΤΟ 4/128....

 

Τώρα έχει 245€......

 

https://www.amazon.it/View-10-Lite-Smartphone-Memoria/dp/B07HJP2FLZ?th=1&psc=1

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο παραπάνω και εντυπωστιάστηκα από το pocophone f1. Πολύ καλό για τα λεφτά του αλλά με φοβίζει λίγο η κάμερα. Από κάποιους ακούω θετικά σχόλια, από άλλους κάποια αρνητικά με αποτέλεσμα να με βάζουν σε σκέψεις πάλι.

 

Όταν δίνεις μέχρι 300 ευρώ θα κάνεις συμβιβασμούς. Το Poco έχει τον καλύτερο επεξεργαστή και αυτονομία σε αυτά τα λεφτά. Η κάμερα του είναι οκ. Όταν έχει φως παίρνει καλές φωτογραφίες, με χαμηλό φωτισμό έχει μέτρια αποτελέσματα, όχι κακά, που βελτιώνονται αν εγκαταστήσεις μια εφαρμογή που δεν βρίσκεται στο google play store και λέγεται gcam.

 

Η καλύτερη κάμερα σε αυτά τα λεφτά είναι του LG G6. Όμως θα πέσεις σε ισχύ επεξεργαστή (δεν είναι αργό κινητό αλλά δεν έχει την ταχύτητα του Poco, θα δεις διαφορά βέβαια κυρίως σε παιχνίδια, όχι σε καθημερινή χρήση) και αρκετά σε αυτονομία.

 

Το XZ1 που αναφέρθηκε έχει μετριότατη αυτονομία και κάμερα επιπέδου Poco. Προτίμησε το LG G6 με παρόμοια λεφτά.

 

To Honor 8X είναι ένα κινητό επιπέδου Redmi Note 5/6 που για κάποιο λόγο που έχει να κάνει με το μάρκετινγκ της Huawei στην Ελλάδα πωλείται σε πολύ υψηλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι μεταξύ honor 9 lite και samsung j6 (ελέω black friday και 20% επιστροφής στον Γερμανό). Το κινητό προορίζεται για τον τον μικρό μου δηλ. gaming αλλα όχι βαριά παιχνίδια, social, youtube άντε και καμία φώτο.

Αρχικά πήγαινα για ακόμα πιο budget λύσεις αλλά λόγω της πρόσφοράς είπα να ανέβω λίγο χωρίς να ξεπεράσω τα 150-160€

Η αυτονομία της μπαταρίας είναι ένα ζητούμένο (αν και σε heavy χρήση καταλαβαίνω ότι πάμε για max 1 ημέρα).

 

Αν μπορεί κάποιος να πει μια γνώμη θα με βοηθήσει αφάνταστα (γλυκοκοίταζα και το ΧΙΑΟΜΙ RedMi Note 5A αλλά για κάποιο λόγο δεν μου κάθετε).

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Honor 9 lite χωρίς δεύτερη σκέψη, τα J της Samsung έχουν χάλια επεξεργαστές, θα σέρνονται τα παιχνίδια και θα γκρινιάζει ο μικρός.

 

Βέβαια με 140 μπορείς να πάρεις το Redmi Note 5 που είναι πολύ ανώτερο σε όλα από το http://www.skroutz.gr. Και αν σε απασχολεί η εγγύηση μην ανησυχείς... Έτσι κι'αλλιώς ο μικρός θα το σπάσει και αυτό δεν το καλύπτει η εγγύηση :)

Link to comment
Share on other sites

Honor 9 lite χωρίς δεύτερη σκέψη, τα J της Samsung έχουν χάλια επεξεργαστές, θα σέρνονται τα παιχνίδια και θα γκρινιάζει ο μικρός.

 

Βέβαια με 140 μπορείς να πάρεις το Redmi Note 5 που είναι πολύ ανώτερο σε όλα από το http://www.skroutz.gr. Και αν σε απασχολεί η εγγύηση μην ανησυχείς... Έτσι κι'αλλιώς ο μικρός θα το σπάσει και αυτό δεν το καλύπτει η εγγύηση :)

--> σωστός

 

Το RedMi Note 5 που αναφέρεις είναι διαφορετικό από το RedMi Note 5A Prime; Sorry που ρωτάω αλλά έχω χάσει επαφή με το άθλημα και τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη

Link to comment
Share on other sites

--> σωστός

 

Το RedMi Note 5 που αναφέρεις είναι διαφορετικό από το RedMi Note 5A Prime; Sorry που ρωτάω αλλά έχω χάσει επαφή με το άθλημα και τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη

 

Ναι, καμία σχέση. Πολύ καλύτερος επεξεργαστής, κάμερα, οθόνη, μεγαλύτερη μπαταρία, μόνο στο όνομα μοιάζει. Μιλάω για αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/14920478/Xiaomi-Redmi-Note-5-32GB.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η χρήση θα είναι της πίσω κάμερας. Θα προτιμούσε κάτι με 128gb μνήμη γιατί έχει χάσει πολύτιμα αρχεία με κάρτες.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, καμία σχέση. Πολύ καλύτερος επεξεργαστής, κάμερα, οθόνη, μεγαλύτερη μπαταρία, μόνο στο όνομα μοιάζει. Μιλάω για αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/14920478/Xiaomi-Redmi-Note-5-32GB.html

 

Thanx! Θα το ελέγξω. Να πω την αμαρτία μου περίμενα καμία προσφορά στο Red Mi Note 6 Pro αλλά που τέτοια τύχη.

Τεσπα σε ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η χρήση θα είναι της πίσω κάμερας. Θα προτιμούσε κάτι με 128gb μνήμη γιατί έχει χάσει πολύτιμα αρχεία με κάρτες.

 

Google drive, 100 GB με κόστος δύο ευρώ τον μήνα (ένας καφές δηλαδή), αυτόματος συγχρονισμός όποτε είναι σε wifi και δεν θα ξαναχάσει αρχείο και να της κλέψουν το κινητό :)

 

Κάνω λίγο πλάκα προφανώς, αλλά γενικά τα κινητά δεν είναι και το καλύτερο μέσο για φύλαξη σημαντικών αρχείων. Αν πραγματικά κάποιος ανησυχεί να τα προστατέψει τότε μια λύση cloud storage όπως Google Drive, Microsoft One Drive, Dropbox είναι η καλύτερη λύση, αυτό κάνω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Thanx! Θα το ελέγξω. Να πω την αμαρτία μου περίμενα καμία προσφορά στο Red Mi Note 6 Pro αλλά που τέτοια τύχη.

Τεσπα σε ευχαριστώ πολυ.

 

Το Redmi Note 6 Pro είναι σχεδόν ίδιο κινητό με το Redmi Note 5. Η μόνη διαφορά τους είναι το 6 έχει καλύτερη σελφοκάμερα και ελάχιστα μεγαλύτερη οθόνη. Επεξεργαστής, πίσω κάμερα, μπαταρία, ποιότητα οθόνης είναι ίδια. Δεν νομίζω ο γιός σου να είναι σε ηλικία για σέλφες ακόμα για να αξίζει τα επιπλέον λεφτά :)

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι γιατί στο παιχνίδι μπήκε και το huawei P20 Lite (λίγο πιο ακριβό).....black friday και οι προσφορές με κάνουν να σκέφτομαι και άλλα τηλέφωνα.....

έχουμε καμια ακόμη άποψη;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το thread γιατί είμαι στο ίδιο δίλημμα. S9 plus η p 20 pro? Οι κάτοχοι μπορούν να βοηθήσουν με τα υπέρ και τα κατά στη σύγκριση;
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το thread γιατί είμαι στο ίδιο δίλημμα. S9 plus η p 20 pro? Οι κάτοχοι μπορούν να βοηθήσουν με τα υπέρ και τα κατά στη σύγκριση;

 

Kάτοχος S9+

Υπέρ:

1. Οθόνη (calibration, edge, απόκριση αφής, αναγνωσιμοτητα στον ήλιο)

2. Soc, modem (πολύ δυνατά και αξιόπιστα σε κάθε χρήση)

3. Κάμερα πολύ φωτεινή και με λεπτομέρεια σε κάθε συνθήκη. Μηδενικο shutter lag (πατάς πλήκτρο και βγαίνει ΑΜΕΣΩΣ φωτο). Βίντεο αψογο επίσης.

4. Αυτονομία που βγάζει ημέρα χωρίς άγχος. Περίπου 5-6 ώρες sot με τη δική μου χρήση.

5. Πολύ καλά ηχεία για μουσική, και ακουστικό-μικρόφωνο σε κλήσεις.

6. Η rom είναι βελούδινη πλέον, καμία σχέση με παλιά touch wiz που σου έσπαγαν τα νεύρα. Έρχεται και η Pie με OneUI που όπως φαίνεται, θα κάνει ακόμα πιο εύχρηστη τη συσκευή.

 

Κατά:

1. Υπερβολικά έντονα χρώματα φωτογραφιών στο auto. Έχοντας παράλληλα και ενα iphone 7, το samsung βγάζει εντυπωσιακές μεν φωτο, αλλά καμία σχέση με αυτό που βλέπεις με τα μάτια σου. Το iphone βγάζει ό,τι βλέπεις (πιο σκοτεινές εννοείται σε χαμηλό φωτισμό), απλώς δεν φαίνονται εντυπωσιακές.

2. Μέγεθος-βάρος (υποκειμενικά μεγάλο για καθημερινή χρήση με ένα χέρι).

3. Bixby και bloat, που ευτυχώς απενεργοποιούνται (disable).

4. Αργό face recognition και άβολο touch fingerprint.

 

Για το P20 δεν έχω γνώμη, δεν είχα ποτέ μου συσκευή Huawei.

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι γιατί στο παιχνίδι μπήκε και το huawei P20 Lite (λίγο πιο ακριβό).....black friday και οι προσφορές με κάνουν να σκέφτομαι και άλλα τηλέφωνα.....

έχουμε καμια ακόμη άποψη;

 

To P20 Lite έχει αισθητά κατώτερη αυτονομία από το A2 Lite αλλά έχει NFC και ραδιόφωνο αν σε ενδιαφέρουν αυτά τα χαρακτηριστικά. Υποτίθεται πως το Lite έχει και γρήγορη φόρτιση αλλά στην πράξη δεν φαίνεται να λειτουργεί καλά, είναι περίπου στα ίδια με το Α2.

Link to comment
Share on other sites

To P20 Lite έχει αισθητά κατώτερη αυτονομία από το A2 Lite αλλά έχει NFC και ραδιόφωνο αν σε ενδιαφέρουν αυτά τα χαρακτηριστικά. Υποτίθεται πως το Lite έχει και γρήγορη φόρτιση αλλά στην πράξη δεν φαίνεται να λειτουργεί καλά, είναι περίπου στα ίδια με το Α2.

 

όταν λες Lite σε ποιό αναφέρεσαι; και τα δύο Lite είναι :)

ποιό είναι το πρόβλημα φίλε μου και λες ότι δεν λειτουργεί καλά στην πράξη;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...