Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω αυτή και τα nokia είναι ότι πιο κοντά σε stock με καλή υποστήριξη και συχνές αναβαθμίσεις. Η Νόκια ήδη έχει βάλει το project tremble.

 

Από θέμα κάμερας, τα NOKIA, λογικα υπολείπονται όλων.Ετσι δεν είναι;

Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

Από θέμα κάμερας, τα NOKIA, λογικα υπολείπονται όλων.Ετσι δεν είναι;

 

Το 7 plus και το 8 sirocco εχουν αντιστοιχη καμερα με one plus 6.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Αφού το μπάτζετ σου είναι υψηλό, δεν βρίσκω λόγο να κοιτάς και περσινές ναυαρχίδες. Το oneplus 6 πιστεύω πως είναι η καλύτερη επιλογή. Αλλιώς το u12+. Αν πάλι δεν βιάζεσαι καθόλου, περίμενε μήπως και βγει το nokia 9.
Link to comment
Share on other sites

ισως η καλητερη αγορα που εχω κανει σε κινητο..απλα μου αρεσει το g6 λογο καμερας και χαμηλου σαρ.

 

Το G6 έχει αρκετά χειρότερη αυτονομία σε standby από το SE. Να συνυπολογίσεις και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρεα και καλως σας βρήκα!

Θα ηθελα την γνώμη σας για την επιλογή κινητου, δυστυχως δεν εχω καλη γνωση της αγορας, θελω να παρω ενα samsung το οποίο να έχει διπλή καμερα πίσω και οπωσδηποτε λειτουργία slow motion. Το οικονομικότερο που παρεχει αυτες τις λειτουργιες.

Ευχαριστώ παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2+ χρόνια χάλασε το κινητό του πατέρα μου, εγώ από καιρό είχα βάλει στο μάτι ένα alcatel με μεγάλα πλήκτρα, μεγάλα γράμματα στην οθόνη και δυνατό ήχο, νομίζω ήταν το 2004. Του το έδειξα του φάνηκε μεγάλο, του άρεσε το ΝΟΚΙΑ 215, αλλά δυσκολεύτηκε πολύ. Προχθές χάλασε το κινητό της μητέρας μου και της λέει ο πατέρας μου, θα πάρεις το δικό μου και θα πάρω καινούριο εγώ.

Τι παίρνω τώρα;

Ο πατέρας μου χρησιμοποιεί Ε-ΛΑ-ΧΙ-ΣΤΑ. Ούτε μηνύματα, ούτε τίποτα, μόνο για καμιά κλήση να δέχεται ή να κάνει.

Βλέπω αυτά:

https://www.germanos.gr/product/alcatel-2008/20337383/ με προβληματίζουν τα πλαϊνά κουμπιά.

Και

https://www.germanos.gr/product/alcatel-2051/20337376/ το καπάκι μου δίνει σιγουριά, αλλά δεν ξέρω αν έχει μεγάλα γράμματα στην οθόνη και αν έχει δυνατό ήχο κλήσης.

 

Μπορεί κάποιος να με διευκολύνει στις παραπάνω ερωτήσεις ή να μου προτείνει κάτι άλλο; Budget αυστηρά μέχρι το πολύ 50€.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα στη μητέρα μου αυτό https://www.e-shop.gr/kinito-evolveo-easyphone-xd-senior-blue-silver-p-TEL.090241 και τώρα παρήγγειλα ένα και για τον μπαμπά.

 

Μοιάζει με το ένα alcatel στα πλαϊνά κουμπιά.

Το πάνω είναι φακός και το κάτω, κλείδωμα συσκευής / ξεκλείδωμα.

 

Πάντως η μαμά, που 20 χρόνια τώρα δεν ξέρει να γυρίσει το κλιματιστικό από θέρμανση σε ψύξη κι ας της το χω δείξει ένα εκατομμύριο φορές, δεν ξεχνάει να κλειδώνει από το κουμπάκι το τηλ, άρα πόσο δυσκολότερο να είναι για τον πατέρα σου; Θα τα καταφέρει.

 

Στα συν του evolveo, ότι έχει τρία κουμπιά ταχείας κλήσης. Πολύ δυνατό μεγάφωνο, θα το ακούει όπου κι αν είναι, όταν τον καλούν. Επίσης καλό ακουστικό και μικρόφωνο.

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος, ψάχνω κινητό μικρό σε διαστασεις. Το μπάτζετ είναι στα 80 - 90 ευρώ max. Ο άνθρωπος που θα το χρησιμοποιεί δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις. Λίγο viber, κλήσεις, μηνύματα, και καμιά αναζήτηση στο ίντερνετ. Ιδανικά σκεφτόμουν το redmi 5A ή 4A. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση, ίσως φθηνότερη, αλλά το ελάχιστο με 2 gb RAM; Η αγορά είτε από Ελλάδα είτε από Κίνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από μια πρόχειρη αναζήτηση με περιορισμό στις διαστάσεις (μικρότερο από 140 mm) και 2gb ram βρήκα και το Doogee Mix Lite. Το ξέρω ότι ο mediatek του doogee δεν είναι καλύτερος των redmi αλλά το σκέφτομαι σαν εναλλακτική.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Αποφασισες τελικα; ειμαι κι εγω μεταξυ των 2 και μ ενδιαφερει πολυ η καμερα

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Nokia 3310 ή Nokia 8110 λόγω του slider.

Το ανοίγεις, μιλάς

το κλείνεις κλείνει

 

Καλό θα είναι να το δεις από κοντά πρώτα βέβαια.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Το 3310 απορρίπτεται λόγω πλήκτρων και μενού και το 8110 λόγω τιμής.

Αύριο θα πάω Άλεξ/πόλη και θα τακτοποιήσω και αυτό το θέμα. Το 2008 στην προηγούμενη έκδοση του (2004) το έχω δει, το επεξεργάστηκα, γενικά μου φαίνεται ιδανικό. Αλλά μου μπήκαν σκέψεις διαβάζοντας κάποιες αρνητικές κριτικές στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 (4gb ram 64gb rom) k ειμαι ετοιμος για το meizu

η 800αρα δεν με καιει

μου αρεσει η amoled κ ο καλυτερος ηχος του meizu

δεν ξερω απο καμερες πως ειναι η συγκριση μεταξυ τους καθως κ gps (ταχυτητα κλειδωματος κλπ)

πειτε γνωμες

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Σε κάμερα το pro 6 plus είναι συγκρίσιμο με mi6. Οπότε έχει καλύτερη κάμερα. Για gps δεν γνωρίζω.

 

Αν σε νοιάζει η υποστήριξη ή/και τεράστια αυτονομία πας redmi note 5. Αν πάλι προτιμάς ποιοτικότερη αλλά και μεγαλύτερη οθόνη (είναι αναλογίας 16:9 και όχι 18:9), καλύτερη κάμερα και πιο premium κατασκευή πας meizu.

 

Στο εξωτερικό ηχείο ειναι και το redmi note 5 παραπάνω από ικανοποιητικο. Εγώ έχω ένα μικρό παραπονο για το noise cancelation του μικροφώνου του στις κλήσεις (εχω πάρει το rn5 σε μανα και γυναίκα και όταν με καλούμε ακουω αρκετές φορές παραμορφώσεις καθώς μου μιλάνε... Βέβαια εγώ είμαι και ψείρας).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

 

Αν φτάσω τα 90 ευρώ θα πάω σίγουρα για το Redmi 5A. Σκεφτόμουν αν υπάρχει κάτι αξιόλογο φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τη παρέα.

Θέλω πρόταση για ένα κινητό με καλή κάμερα για τη κόρη μου.

Μέχρι 5,5 ίντσες, 3/32 που το θεωρώ βασικό, από Ελλάδα ή Κίνα δε πειράζει, χειρίζεται και αγγλικό μενού, μέχρι 250 αυστηρά.

Και πολλά είναι.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 5 4/64 με αυτά τα χρήματα από Ελλάδα με 2 χρόνια εγγύηση από τα μεγάλα καταστήματα,το μέγεθος λόγο 18/9 είναι ίδιο με 5,5 ιντσες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη κάμερα στα 250 είναι τo U Ultra αλλά ξεφεύγει σε μέγεθος.

Καλύτερα το πασπαρτού note 5 που προτείνει και ο vag

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εάν θες να αγοράσεις από έξω, προτείνω 6.1 plus (έχει notch)

Με dual camera 16 MP/5MP

 

https://www.eglobalcentral.eu/#/product/24725

https://www.nokia.com/en_hk/phones/nokia-6-plus

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Το redmi note 5 είναι πολλά πράγματα αλλά όχι μικρό. Μπορεί να είναι μεν 18:9 αλλά τα σαϊνια της xiaomi αφησαν πάνω και κάτω μπεζελ. Ποιος ο λόγος να βάλεις 18:9 χωρίς να αφαιρείς μπεζελ μόνο αυτοί το ξέρουν. Σε μήκος είναι κάτι παραπάνω από 158 mm που συνήθως τέτοιο μήκος έχουν τα 5.7 (16:9).

 

Το u ultra έχει όντως την καλύτερη κάμερα στα λεφτά του όμως λόγω δεύτερης οθόνης είναι πολύ μεγάλο (κάπου 162mm αν θυμάμαι καλά).

 

Το nokia 6 σε καμία περίπτωση δεν θα το πρότεινα για τη κάμερα.

 

Μπορείς να δεις κανένα μεταχειρισμένο mi note 3 ή lg g6 ή με λίγη τύχη το mi6.

 

Καινούργιο πάντως στα χρήματα και ιντσες που θες με καλή κάμερα δεν ξέρω πολλά. Ίσως το p10 lite είναι η καλύτερη εναλλακτική σε καινούργιο με μικρές διαστάσεις. Επιπλέον είδα και αυτό https://www.skroutz.gr/s/9815038/Huawei-Nova-Plus-32GB.html που έχει καλύτερη κάμερα από p10 lite αλλά δεν ξέρω αν είναι διαθέσιμο. Τέλος μπορείς να δεις και αυτό https://www.skroutz.gr/s/7401406/Sony-Xperia-Z5-32GB.html που αν και δεν είναι καλύτερο στη κάμερα από nova plus, είναι καλύτερο όμως ως σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετούς μήνες με ένα mate 9 σκέφτομαι να το αντικαταστήσω . Ο λόγος ότι πλέον δεν με βολεύει το μεγάλο μέγεθος του.

Έτσι από τις επιλογές που παίζουν περίπου στα 400 ευρώ ξεχώρισα το S8 και το xz1.

Έχω κατά νου κάποια αρνητικά και κάποια θετικά για κάθε μία συσκευή , αλλά προγματικα δυσκολεύομαι να αποφασίσω και θα ήθελα την γνώμη σας . Ειδικά αν καποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποια από τις δύο και έχει κάτι θετικό η αρνητικό να μου πει .

Κάποιες σκέψεις μου για τις συσκευές είναι οι ακόλουθες .

Γενικά να σημειώσω ότι , περίεργως , εμφανισιακά μου καθεται πιο καλά το Sony , την οποία όμως την φοβάμαι στο service και την ποιότητα των ανταλλακτικών . Επίσης διάβασα ότι παίζει θέμα με τις οθόνες του xz1 που καλύπτεται όμως από την εγγύηση . Στα θετικά του xz1 για μένα ότι βγήκε πέρσυ με oreo άρα θα πάει στο 9 σχετικά γρήγορα .

Από την άλλη το S8 ,οθοναρα ( σε ποιότητα και μέγεθος ) εξίσου γρήγορο , και πολύ καλό after sales service από την Samsung.

Oμως έχω διαβάσει σε ξένα forums ότι η οθόνη του είναι ευπαθή σε σπασίματα ,και η τιμή της είναι στα ύψη . Επίσης δεν είμαι σίγουρος για την update που θα πάρει , ειδικά για το pie. Τέλος θεωρώ το ui της Samsung πιο βαρύ .

.

 

 

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...