Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο κρατάει η μπαταρία πριν τα παίξει? Είχα αλλάξει τον Ιανουάριο του 2008 και τώρα άρχισε πάλι να σβήνει από μόνο του ενώ δείχνει να είναι τελείως γεμάτο. Και είναι και ακριβή η άτιμη. Μάλλον θα το αποσύρω παρόλο που μου έχει βγει από τα καλύτερα τηλέφωνα που είχα ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παει το 6280 μου...

 

 

Σε καποια φαση σε ενα σπιτι που ημουν εσβησε η οθονη του...

Λειτουργουσε κανονικα, ακουγα ηχους, κλησεις, το ενα το αλλο, συνδεοταν με υπολογιστη και το χειριζομουν απο εκει, αλλα η οθονη γιοκ!

 

 

Το πηγα στη ΝΟΚΙΑ και μου ειπαν αρχικα οτι μπορει να ειναι απλα θεμα αναβαθμισης.

 

Αλλα τελικα μου ειπαν μετα οτι εχει παρει υγρα το κινητο (νερο, υγρα μπαταριας δεν ξερω...) και δεν επιδιορθωνεται... Παρα μονο με αλλαγη πλακετας.

 

Το θεμα ειναι οτι οταν το πηρα πισω, η οθονη λειτουργουσε κανονικα, μονο ομως οταν το καλυμμα ΔΕΝ ηταν κλειστο. Μολις εκλεινε, εσβηνε και η οθονη.

Τωρα, μετα απο δυο μερες δεν λειτουργει παλι γενικως η οθονη, ποτε. Παρα μονο σε διαφορες εξαιρεσεις ενος δευτερολεπτου...

 

 

Ετσι λοιπον τελειωσε το 6280... Και στενοχωριεμαι επειδη το ειχα λατρεψει αυτο το κινητο...:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Παει το 6280 μου...

 

 

Σε καποια φαση σε ενα σπιτι που ημουν εσβησε η οθονη του...

Λειτουργουσε κανονικα, ακουγα ηχους, κλησεις, το ενα το αλλο, συνδεοταν με υπολογιστη και το χειριζομουν απο εκει, αλλα η οθονη γιοκ!

 

 

Το πηγα στη ΝΟΚΙΑ και μου ειπαν αρχικα οτι μπορει να ειναι απλα θεμα αναβαθμισης.

 

Αλλα τελικα μου ειπαν μετα οτι εχει παρει υγρα το κινητο (νερο, υγρα μπαταριας δεν ξερω...) και δεν επιδιορθωνεται... Παρα μονο με αλλαγη πλακετας.

 

Το θεμα ειναι οτι οταν το πηρα πισω, η οθονη λειτουργουσε κανονικα, μονο ομως οταν το καλυμμα ΔΕΝ ηταν κλειστο. Μολις εκλεινε, εσβηνε και η οθονη.

Τωρα, μετα απο δυο μερες δεν λειτουργει παλι γενικως η οθονη, ποτε. Παρα μονο σε διαφορες εξαιρεσεις ενος δευτερολεπτου...

 

 

Ετσι λοιπον τελειωσε το 6280... Και στενοχωριεμαι επειδη το ειχα λατρεψει αυτο το κινητο...:(:(:(:(:(:(

 

Τι να πω... Συλλυπητήρια, αλλά... Δεν είσαι καθόλου καχύποπτος; Από την περιγραφή του προβλήματος και μόνο, πιθανόν να έχει κοπεί η καλωδιοταινία της οθόνης. Στιγμιαία κάνει επαφή και δουλεύει! Θα μπορούσε, τι λες; Γιατί δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη από κάποιο μάστορα ή από Γερμανό κ.τλ.;

Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτο σκεφτομαι... Παντως οταν παει να σβησει η οθονη κανει κατι μανουρες πρωτα... Πιξελιαζει, χαλανε λιγο τα χρωματα... Αφου καποιες φορες οταν επανερχεται, τα δειχνει ολα αναποδα, δηλαδη για να τη δω κανονικα βαζω το πληκτρολογιο πανω!!!
Link to comment
Share on other sites

Το πηγα στη ΝΟΚΙΑ της Τουμπας και τελικα αλλαξε τον ανταπτορα της οθονης και εγινε!!!!!!

 

Άντε, μπράβο! Χάρηκα! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω ενα 6280,δεν μπορω να το κανω αναβαθμηση μεσω pcsuite???καθε φορα που προσπαθω γραφει "η λειτουργια δεν υποστηριζεται"αλλα στα συμβατα τηλεφωνα υπαρχει το 6280.καμμια λυση?
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα 6280,δεν μπορω να το κανω αναβαθμηση μεσω pcsuite???καθε φορα που προσπαθω γραφει "η λειτουργια δεν υποστηριζεται"αλλα στα συμβατα τηλεφωνα υπαρχει το 6280.καμμια λυση?

 

Με PC Suite δε μπορείς. Μπορείς όμως με Software Updater. :rolleyes:

 

http://europe.nokia.com/softwareupdate

Link to comment
Share on other sites

Το 6280 δεν υποστηρίζει επίσημα update μέσω Internet.

 

Κι αυτό τι είναι;

 

http://img15.imageshack.us/img15/4370/corel001.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια μια απορια...

 

Προσπαθω να μπω στο ιντερνετ μεσω του μενου "Ιστος" του κινητου, ΟΚ...

 

Αλλα σε καποια σαιτ (πχ gmail, youtube, καποια forums) ενω κανω log in και μου λεει οτι εχω κανει επιτυχες λογκιν, οταν φορτωνει την αρχικη σελιδα δεν με εχει βαλει.. Σαν να εχω μπει σαν guest...

 

Παιζει κατι με cookies, τιποτα;

 

 

 

Εν τω μεταξυ, προσπαθω να μπω μεσω του Οπερα Μινι, εχοντας GPRS WAP. Δεν μπαινει ετσι, ε; Διαβασα οτι το Οπερα Μινι θελει 3G GPRS Ιnternet (?), το οποιο ομως η Cοσμοτε δεν το υποστηριζει στην καρτοκινητη... Ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

επεσε τωρα τελευταια ενα 6280 στα χερια μου, το οποιο ομως εχιες σπασμενη οθονη.

 

λεω να παρω μια απο ebay. εχει αγορασει κανεις για να μου προτεινει καποια?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικα βρηκα οθονη. λειτουργει το κινητο, αλλα χωρις καρτα σιμ.

μολις τοποθετησω καρτα σιμ στο κινητο και το ανοιξω μου εμφανιζει ενα μνμ να βαλω καποιον κωδικο. συγκεκριμενα γραφει αυτο: phone restricted.

τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση? με αναβαθμιση θα λυθει το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι είναι κλειδωμένο σε κάποιο δίκτυο? Δεν ξέρω αν ξεκλειδώνει απο αναβάθμιση, σίγουρα debrand γίνεται στο γνήσιο NOKIA αλλά αυτό δεν γνωρίζω αν αφαιρεί και την προστασία της SIM

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

ναι, πρεπει να ειναι κλειδωμενο σε καποιο δικτυο. αυτο καταλαβα... στο δεξι πληκτρο υπαρχει μια συντομεση που γραφει: planet 3. αν πατησω το πληκρο μου εμφανιζει μνμ σφαλματος οτι δεν υπαρχει πακετο δεδομενων (ή κατι παρομοιο) για να συνδεθει.

btw το κινητο αυτο λειτουργουσε με αλληνικη sim πριν ερθει στα χερια μου. τι γινεται???

 

εν τω μεταξυ προσπαθησα να το αναβαθμισω αλλα πρεπει να υπαρχει καρτα σιμ τοποθετημενη στο κινητο.

 

τι να κανω? αχρηστο μου ειναι πλεον?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Παιδες προσφατα αποφασισα και αγορασα ενα 6280 στα 35 ευρω..

 

το ειχα παλια και το ειχα αγαπησει αλλα βγηκε off!

 

λετε να εδωσα πολλα?ειναι μοντελακι 5ετιας γι'αυτο ρωταω

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ξερει κανεις πως θα του κανω reinstall το λογισμικο που ηδη φοραει Μεσω του software updater?

 

δε με αφηνει να το κανω:(

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

γιατι τετοια φωλα με το συγκεκριμενο τηλεφωνο?κριμα ειναι και εχει αρκετα Bugs..
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Η κοπέλα μου έχει σαν 2ο κινητο ενα nokia 6288 το εχει τουλαχιστον 4 χρονια ομως εδω και περιπου μια βδομαδα αρχισε να κανει κατι περιεργα να δειχνει η οθονη αναποδα το μενου οπως ειναι κανονικο αλλα αντεστραμενα ολα κατα 180 μοιρες :D

Ομως με αν πατουσαμε ενα συνδιασμο πλκτων που τα ειχα βρει τυχαια ξαναεφτιαχνε. Σημερα ομως μετα απο μια ανανεωση λογισμικου που εκανα στο κινητο τα επαιξε τελειως μολις το ανοιγω μου εμφανιζει την οθονη περιεργα πραγματα διαφορες γραμμες χρωματα διαφορα κατι καρο σχεδιακια κλπ οποιο θελει μπορει να το δει σε φωτογραφια αυτο που λεω.. Τι λετε να φταιε οποιος γνωριζει ας με βοηθησει ισως να ειναι προβλημα της οθονης- πλακετα κινητου? τπτ αλλο?

 

http://imageshack.us/f/191/15052011185.jpg/ </ πως ειναι η οθονη

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε αν η οθονη ειναι κουμπωμενη καλα στη συσκευη

 

το τσέκαρα κ επίσης έβγαλα το πληκτρολόγιο κ ξαναέβαλα κ τοποθέτησα κ το πληκτρολόγιο κ το καλώδιο που ενώνει οθόνη κ πάνω πληκτρολόγιο με την πλακέτα που βρίσκετε στο κάτω μέρος εκεί που είναι το κάτω πληκτρολόγιο αλλά τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...