Jump to content

Huawei Watch GT


makismakis2004
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Είμαι ανάμεσα στο Huawei gt και στο samsung s3 frontier. Η συσκευή που έχω είναι το huawei mate 9.

Πιο πολύ με ενδιαφέρουν οι ειδοποιήσεις, να μπορώ να διαχειρίζομαι μηνύματα και κλήσεις, μέσα από το ρολόι. Τα προγράμματα fitness δεν με ενδιαφέρουν για την ώρα.

Και θέλω να μου πείτε,σε τι πραγματικά βοηθούν τα smartwatches , εκτός από ένα παραπάνω γκάτζετ στην κατοχή μας;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Είμαι ανάμεσα στο Huawei gt και στο samsung s3 frontier. Η συσκευή που έχω είναι το huawei mate 9.

Πιο πολύ με ενδιαφέρουν οι ειδοποιήσεις, να μπορώ να διαχειρίζομαι μηνύματα και κλήσεις, μέσα από το ρολόι. Τα προγράμματα fitness δεν με ενδιαφέρουν για την ώρα.

Και θέλω να μου πείτε,σε τι πραγματικά βοηθούν τα smartwatches , εκτός από ένα παραπάνω γκάτζετ στην κατοχή μας;

 

Αν σε ενδιαφέρουν οι ειδοποιήσεις και να μπορείς να απαντάς σε αυτές μέσω του ρολογιού, τότε να πάρεις το S3 που θα πάρει τώρα και την έκδοση 4. Άλλωστε το S3 έχει και αυτό δυνατότητες fitness. Αλλά η μπαταρία δεν θα σε βγάζει πάνω από 3 ημέρες.

Σε τίποτα δεν βοηθάνε μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτά, όπως και χωρίς πολλά άλλα προϊόντα. Απλά μας αρέσουν τα gadgets. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρουν οι ειδοποιήσεις και να μπορείς να απαντάς σε αυτές μέσω του ρολογιού, τότε να πάρεις το S3 που θα πάρει τώρα και την έκδοση 4. Άλλωστε το S3 έχει και αυτό δυνατότητες fitness. Αλλά η μπαταρία δεν θα σε βγάζει πάνω από 3 ημέρες.

Σε τίποτα δεν βοηθάνε μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτά, όπως και χωρίς πολλά άλλα προϊόντα. Απλά μας αρέσουν τα gadgets. :rolleyes:

Σε ευχαριστώ πολύ!

Χμ...αυτό με την μπαταρία δεν μου άρεσε καθόλου. Κάθε τρεις μέρες φόρτιση; με το Huawei gt δεν μπορώ να απαντήσω; δεν λέω για ανοιχτή ακρόαση να μ εακούει όλος ο κοσμος,αλλά για μηνύματα και email τουλάχιστον.

Και η μπαταρία δεν έιναι αφαιρέσιμη είδα. Δηλαδή άμα κάποια στιγμή "πέσει" πετάς το ρολόι;

Ευχαριστώ...

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Χμ...αυτό με την μπαταρία δεν μου άρεσε καθόλου. Κάθε τρεις μέρες φόρτιση; με το Huawei gt δεν μπορώ να απαντήσω; δεν λέω για ανοιχτή ακρόαση να μ εακούει όλος ο κοσμος,αλλά για μηνύματα και email τουλάχιστον.

Και η μπαταρία δεν έιναι αφαιρέσιμη είδα. Δηλαδή άμα κάποια στιγμή "πέσει" πετάς το ρολόι;

Ευχαριστώ...

 

Oχι με το GT μόνο διαβάζεις και αν έχει φωτογραφίες δεν τις βλέπεις. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, όταν δέχεσαι κλίση, είναι να την απορρίψεις. Δεν είναι για πολλά πολλά το GT περισσότερο fitness tracker είναι.

Link to comment
Share on other sites

Απολυτα ικανοποιημενος , το συγκρινω παντα και με το garmin. Σε μενα ο ιδρωτας δεν το επηρεαζει.

 

Εγώ πάντως που το συγκρίνω με ambit 3 peak δεν είναι καθόλου σταθερό το gt. Μπορεί δλδ να δείχνει τα ίδια για λίγο και μετά ενώ έχω 180 παλμούς να δείχνει γύρω στο 120-130 και για ώρα να μένει εκεί. Πολύ λίγες φορές έχει δείξει ακριβώς τα ίδια με το ambit 3.

Επίσης το φοράω στο beach volley ας πούμε και δεν ανεβαίνει καν πάνω από 150 παλμούς.

Δεν ξέρω τι φταίει. Έχω δοκιμάσει διάφορες θέσεις στο χέρι κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που το συγκρίνω με ambit 3 peak δεν είναι καθόλου σταθερό το gt. Μπορεί δλδ να δείχνει τα ίδια για λίγο και μετά ενώ έχω 180 παλμούς να δείχνει γύρω στο 120-130 και για ώρα να μένει εκεί. Πολύ λίγες φορές έχει δείξει ακριβώς τα ίδια με το ambit 3.

Επίσης το φοράω στο beach volley ας πούμε και δεν ανεβαίνει καν πάνω από 150 παλμούς.

Δεν ξέρω τι φταίει. Έχω δοκιμάσει διάφορες θέσεις στο χέρι κτλ.

 

Οι παλμοι εξαρτωνται απο τις ζωνες προπονησης... Σε μενα π.χ. σπανια ανεβαινουν πανω απο 150...

Κανε μια επαναφορα να δεις μηπως αλλαξει κατι...

Διαφορετικα ισως επισκεφθεις το service.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Οι παλμοι εξαρτωνται απο τις ζωνες προπονησης... Σε μενα π.χ. σπανια ανεβαινουν πανω απο 150...

Κανε μια επαναφορα να δεις μηπως αλλαξει κατι...

Διαφορετικα ισως επισκεφθεις το service.

 

Κοίτα, στο ποδήλατο υπάρχει διαδρομή που κάνω που έχω average συνήθως 165-169 παλμούς. Και το το gt στις δύο τελευταίες μου έχει average 154 και 130. Μόνο μία φορά μου είχε αρκιβώς τις ίδιες μετρήσεις με το ambit 3.

Το να το κάνω αντικατάσταση είναι το μόνο εύκολο αλλά δεν νομίζω ότι είναι θέμα βλάβης.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για μέτρηση από τον καρπό μην περιμένετε να είναι ακριβής. Ακόμα και οι μικρές κινήσεις επηρεάζουν τις μετρήσεις που γίνονται σε ελεγχόμενο περιβάλλον εργαστηρίων. Πρέπει απλά να το έχουμε ως οδηγό ώστε να ξέρουμε αν είμαστε ψηλά ή χαμηλά.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ο Devil_7 κατέγραψε 30-40 παλμούς διαφορά. Εγώ δεν έχω reference μετρήσεις για να συγκρίνω, οι μετρήσεις του όμως μου φαίνονται λογικές, και επίσης σε όσα reviews διάβασα, το κύριο χαρακτηριστικό του ήταν η ακρίβεια στις μετρήσεις. Μήπως να απευθυνθεί στο σέρβις?
Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο μπορει να ειναι;;;;

 

Βασικά εγώ πίστευα ότι ή φταίει το πως κάθεται στο χέρι μου ή απλά οι μετρήσεις του δεν είναι καλές.

 

Μιλάμε για μέτρηση από τον καρπό μην περιμένετε να είναι ακριβής. Ακόμα και οι μικρές κινήσεις επηρεάζουν τις μετρήσεις που γίνονται σε ελεγχόμενο περιβάλλον εργαστηρίων. Πρέπει απλά να το έχουμε ως οδηγό ώστε να ξέρουμε αν είμαστε ψηλά ή χαμηλά.

 

Δεν μιλάω για μικρές διαφορές ή στιγμιαίες κτλ αλλά για μεγάλες και παράλογες αποκλίσεις. Δες σημερινό παράδειγμα στις φωτογραφίες.

a766da4ded1d4c0b3cb20b062500f27f.jpg91f4bc12cebecaf8717861fa111de74c.jpg

To average στο gt είναι 115. Ότι να'ναι δλδ.

 

 

Ναι αλλά ο Devil_7 κατέγραψε 30-40 παλμούς διαφορά. Εγώ δεν έχω reference μετρήσεις για να συγκρίνω, οι μετρήσεις του όμως μου φαίνονται λογικές, και επίσης σε όσα reviews διάβασα, το κύριο χαρακτηριστικό του ήταν η ακρίβεια στις μετρήσεις. Μήπως να απευθυνθεί στο σέρβις?

 

Αφού από ότι φαίνεται είμαι ο μόνος θα το κάνω αντικατάσταση τη Δευτέρα να δω.

 

 

Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται έχω αγοράσει αυτό το λουράκι https://www.ebay.co.uk/itm/SILICONE-REPLACEMENT-STRAP-BAND-FOR-HUAWEI-MAGIC-WATCH-GT-TICWATCH-PRO-Wonderful-/192746917230

το οποίο για τη τιμή του είναι παραπάνω από τίμιο, αλλά ο τρόπος που κουμπώνει δεν βολεύει κάποιον που το βγάζει συχνά.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Edited by Devil_7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δύο ερωτήσεις

Έχω το ρολόι και το huawei p20 pro

1.γιατι υπάρχει τόση διαφορά στα βήματα υπέρ της εφαρμογής του κινητού? Τα έχω μαζί πάντα και βλέπω διαφθορά πχ 2.000 βήματα παραπάνω στην εφαρμογή. Ποιο θεωρείτε είναι πιο ρεαλιστικό

2. Είχα την εντύπωση ότι ανιχνεύει μόνο του μια δραστηριότητα και την καταγραφεί. Πχ περπάτημα περίπου 3km δεν την κατέγραψε. Μόνο χειροκίνητα δλδ λειτουργεί?

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το χρησιμοποιείτε σε αθλητικές δραστηριότητες, με τις μετρήσεις παλμών είστε ευχαριστημένοι? Είναι σωστές οι μετρήσεις?

Γενικά παίζει ο ιδρώτας να επηρεάζει τις μετρήσεις?

 

 

Ναι , το διαπιστωσα κατα την διάρκεια μεγαλης διαδρομης ΜΤΒ.Το αυτο και σε ένα amazfit stratos Που φόραγε φιλος.Ειναι λογικο αν σκεφτεις πως τα αλατα που χάνουμε γίνονται κρυσταλοι.

Γενικά καθαρισμα πριν και εγω ειμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις

Έχω το ρολόι και το huawei p20 pro

1.γιατι υπάρχει τόση διαφορά στα βήματα υπέρ της εφαρμογής του κινητού? Τα έχω μαζί πάντα και βλέπω διαφθορά πχ 2.000 βήματα παραπάνω στην εφαρμογή. Ποιο θεωρείτε είναι πιο ρεαλιστικό

2. Είχα την εντύπωση ότι ανιχνεύει μόνο του μια δραστηριότητα και την καταγραφεί. Πχ περπάτημα περίπου 3km δεν την κατέγραψε. Μόνο χειροκίνητα δλδ λειτουργεί?

 

1. Ποιο αξιόπιστο είναι του ρολογιού. Η εφαρμογή όντως μετράει περισσότερα από το πραγματικό.

2. Για τις δραστηριότητες πρέπει να το επιλέξεις εσύ το τι θέλεις να κάνεις, καθώς υπάρχουν διαφορετικές λειτουργίες για κάθε είδους δραστηριότητα όπως πχ GPS για εξωτερικό χώρο, η μέτρηση των παλμών είναι συνεχόμενη κλπ.

Πάντως στην εφαρμογή όταν πας στα βήματα καταλαβαίνει το αν έχεις τρέξει και πόσο γιατί σου βγάζει σε ποσοστό το πόσο τις εκατό των βημάτων που έχεις κάνει είναι τρέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο αξιόπιστο είναι του ρολογιού. Η εφαρμογή όντως μετράει περισσότερα από το πραγματικό.

Εγώ θα διαφωνήσω λίγο σε αυτό. Έχω παρατηρήσει πολλές φορές μέσα στο σπίτι ή στη δουλειά, όταν κάνω λίγα βήματα όπως πχ από τη κουζίνα στο σαλόνι κτλ, ότι δεν καταγράφει τπτ.

 

Επίσης στο θέμα που είχα με τις κακές μετρήσει στους παλμούς, μετά από μία επανεκκίνηση που έκανα στο ρολόι κατά τη διάρκεια μιας άσκησης, εκεί που οι μετρήσεις ήταν τελείως λάθος, μετά το restart ήταν ίδιες με το ambit 3. Άρα κάνω ένα restart πριν από κάθε άσκηση και πλέον δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Αυτό που με χαλάει είναι ότι όταν είναι σε λειτουργία workout δεν σου δείχνει ειδοποιήσεις.

Επίσης, δεν ξέρω πόσοι το ξέρετε αλλά σε ένα workout, πατώντας παρατετημένα πάνω στην οθόνη μπορείς να αλλάξεις τι μέτρηση θέλεις να σου δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω λίγο σε αυτό. Έχω παρατηρήσει πολλές φορές μέσα στο σπίτι ή στη δουλειά, όταν κάνω λίγα βήματα όπως πχ από τη κουζίνα στο σαλόνι κτλ, ότι δεν καταγράφει τπτ.

 

Πρέπει να έχουμε στον νου μας ότι για την καταγραφή των βημάτων χρησιμοποιεί κάποιους αισθητήρες που έχει. Συγκεκριμένα με την κίνηση του χεριού καταγράφει και τα ανάλογα βήματα.

Αν εσύ δεν κουνήσεις το χέρι σου δεν θα καταγράψει τίποτα. Το έχω τσεκάρει σε σουπερ μάρκετ που είχα το χέρι μου στο καρότσι που έσπρωχνα, δεν κατέγραψε τίποτα.

Επίσης η καταγραφή μπορεί να μην είναι άμεση, αλλά να γίνει κάποια δευτερόλεπτα αργότερα.

Δεν μπορεί επίσης να σου μετρήσει ακριβώς το ΚΑΘΕ βήμα που κάνεις εκτός αν είσαι σε κάποια άσκηση όπου εκεί χρησιμοποιεί και το GPS (αν είσαι outdoor) και είναι πολύ ακριβές.

Όταν κάνεις κάποια άσκηση είναι λίγο πολύ μετρημένα κουκιά αυτό που κάνεις και οι μετρήσεις είναι σωστές. Δεν μπορεί να ξέρει όμως όταν είσαι στον καναπέ του σπιτιού σου και κουνάς το χέρι σου, ότι δεν περπατάς!

 

Η αναφορά μου στην εφαρμογή αφορούσε βασικά τη συσκευή που έχω τώρα (το P20 Pro) οποίο δεν είναι τόσο ακριβές όσο άλλες συσκευές που είχα.

 

Με τους παλμούς δεν είχα ποτέ θέμα και δεν του έχω κάνει ποτέ επανεκκίνηση, παρά μόνο στις αναβαθμίσεις..

Επίσης, δεν ξέρω πόσοι το ξέρετε αλλά σε ένα workout, πατώντας παρατετημένα πάνω στην οθόνη μπορείς να αλλάξεις τι μέτρηση θέλεις να σου δείχνει

Thanks για το tip. Δεν το ήξερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

μόλις πριν από λίγες ημέρες πήρα το S9+, πριν είχα το Huawei mate 8, και το GT δούλευε μια χαρά. Τώρα με το S9+ συνεχίζει να δουλεύει όπως πριν, χωρίς προβλήματα, αλλά στις εισερχόμενες κλήσεις δεν μου εμφανίζει ούτε το όνομα αυτού που με καλεί, ούτε το νούμερο του (εάν δεν τον έχω στην μνήμη).

Το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος αυτό?

(το είχα βολευτεί πολύ αυτό γιατί λόγο δουλειάς, μιλάω πολύ με bluetooth και δεν έβγαζα κινητό από τσάντα ή τσέπη για να δω ποιος καλεί).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

 

 

μόλις πριν από λίγες ημέρες πήρα το S9+, πριν είχα το Huawei mate 8, και το GT δούλευε μια χαρά. Τώρα με το S9+ συνεχίζει να δουλεύει όπως πριν, χωρίς προβλήματα, αλλά στις εισερχόμενες κλήσεις δεν μου εμφανίζει ούτε το όνομα αυτού που με καλεί, ούτε το νούμερο του (εάν δεν τον έχω στην μνήμη).

 

Το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος αυτό?

 

(το είχα βολευτεί πολύ αυτό γιατί λόγο δουλειάς, μιλάω πολύ με bluetooth και δεν έβγαζα κινητό από τσάντα ή τσέπη για να δω ποιος καλεί).

 

 

 

Ευχαριστώ

Πρέπει να πας στις εφαρμογές να βρεις την huawei health και να δώσεις τις άδειες για τις επαφές κ τις κλήσεις

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πας στις εφαρμογές να βρεις την huawei health και να δώσεις τις άδειες για τις επαφές κ τις κλήσεις

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έχω κάνει ήδη, και πήγα και το ξαναείδα μήπως έχω ξεχάσει καμία άδεια, αλλά είναι όλα οκ, όλα ανοικτά. Συνεχίζει και το κάνει.... Μήπως είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω και δεν το έχω κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει ήδη, και πήγα και το ξαναείδα μήπως έχω ξεχάσει καμία άδεια, αλλά είναι όλα οκ, όλα ανοικτά. Συνεχίζει και το κάνει.... Μήπως είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω και δεν το έχω κάνει ?

 

Μηπως να κανεις μια επανεγκαταστση της εφαρμογης;;

Αν το εχεις κανει ηδη , τοτε μαλλον πρεπει να επικοινωνησεις με το service.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να κανεις μια επανεγκαταστση της εφαρμογης;;

Αν το εχεις κανει ηδη , τοτε μαλλον πρεπει να επικοινωνησεις με το service.

 

Λοιπόν, το βρήκα και το γράφω μήπως και υπάρχει και κάποιος άλλος που τυχόν έχει το ίδιο θέμα για να πληροφορηθεί:

Πήγα όχι από το μενού του Υγεία, αλλά από το μενού ρυθμίσεις - εφαρμογές του τηλεφώνου, άνοιξα από εκεί το Υγεία, πήγα Άδειες -> και έδωσα άδεια στο: "Αρχείο καταγραφής κλήσεων" που ήταν το μόνο που δεν ήταν τικαρισμένο.

 

Μετά, δείχνει κανονικά ποιος καλεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει οτι στο watch face classic δεν λειτουργεί ο καρδιακός παλμός, και αν ναι έχετε βρει κάποιο fix;

 

Στάλθηκε από το COR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...