Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

24 minutes ago, manosn2 said:

Τι σχεση εχει το WiFi calling και τα δεδομενα;;; Μας στελνεις και σκριν.

Το εξηγεί παραπάνω ο συμφορουμιτης. Είναι ουσιαστικά κλήσεις μέσω δεδομένων και είναι ίδια τεχνολογία με αυτή του Wi-Fi calling. 

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, panos.kar said:

@rebel1 σε εμένα πάντως δεν δουλεύει το Wi-Fi calling με δεδομένα αλλου παροχου. Το εχω κανονικά ενεργοποιημένο. 
IMG_5391.thumb.jpeg.1c30c6036bc56b97a4b1bbff9803d64d.jpeg

Πως να δουλέψει αφού δεν έχεις σύνδεση Wi-Fi?

3 ώρες πριν, panos.kar said:

@rebel1 σε εμένα πάντως δεν δουλεύει το Wi-Fi calling με δεδομένα αλλου παροχου. Το εχω κανονικά ενεργοποιημένο. 
IMG_5391.thumb.jpeg.1c30c6036bc56b97a4b1bbff9803d64d.jpeg

Πως να δουλέψει αφού δεν έχεις σύνδεση Wi-Fi?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, panos.kar said:

@rebel1 σε εμένα πάντως δεν δουλεύει το Wi-Fi calling με δεδομένα αλλου παροχου. Το εχω κανονικά ενεργοποιημένο. 
IMG_5391.thumb.jpeg.1c30c6036bc56b97a4b1bbff9803d64d.jpeg

Σε εμένα δουλεύει μόνο όταν καλώ από την δεύτερη κάρτα πχ και τα δεδομένα γυρνάνε εκει. Εκείνη την ώρα βλέπεις στο δίκτυο «COSMOTE WiFi μέσω δικτύου κινητής»

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, rebel1 said:

Παίδες άλλο πράγμα συζητάμε και η κουβέντα ξεκίνησε σε άλλο ποστ.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ακριβως. Λάθος μου που το ανέβασα εδώ.

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι έβγαλα κλήση Cosmote χωρίς δίκτυο Cosmote μέσα από τα δεδομένα της nova...
51443531ece5b0179a510eb93cca2093.png
cdde865c47c0a60e091896a399136237.png
54910298f5a1c9e1bfdb47051df1431a.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει καμιά τέτοια επιλογή το μενού στις ρυθμίσεις;

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν διαλέγεις ποια κάρτα θα τραβάει δεδομένα Ενεργοποιείς τον διακόπτη κάτω.

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2023 at 7:06 ΜΜ, rebel1 said:

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι έβγαλα κλήση Cosmote χωρίς δίκτυο Cosmote μέσα από τα δεδομένα της nova...





Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχει 2 χρόνια που δουλεύει αυτό στα iPhone 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενεργοποίησα απ' ευθείας την υπηρεσία με το σχετικό μήνυμα στο moto g32. Αν και η λίστα των υποστηριζόμενων συσκευών δεν έχει αλλάξει στο site της cosmote φαίνεται ότι πλέον υποστηρίζεται άμεσα και αυτή η συσκευή (ίσως και άλλες;) χωρίς να βάλεις τη SIM σε συμβατή συσκευή όπως γινόταν ως τώρα. Η δοκιμή έγινε μετά την ενημέρωση της εφαρμογής carrier services της google, έκδοση 13/3/23

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2023 at 8:41 ΠΜ, zurabi_97 said:


Σουηδία


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σουηδία σε ποιο δίκτυο;δεν το έχω δει σε κανένα τώρα που είμαι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σουηδία σε ποιο δίκτυο;δεν το έχω δει σε κανένα τώρα που είμαι εκεί.

Μια τον πηγαίνει στη Telia, άλλες φορές στη TELE2


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zurabi_97 said:


Μια τον πηγαίνει στη Telia, άλλες φορές στη TELE2


Sent from my iPhone using Tapatalk

Που κινείται στην Σουηδία; Εγώ θυμάμαι ότι η αγαπημένη της κοσμοτε ήταν η τελια. Στην τελετφουα (και την τελενουρ) μπαινει μόνο χειροκίνητα. Εκτός αν είναι σε περιοχές που πιάνει η μια και η άλλη όχι. 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Που κινείται στην Σουηδία; Εγώ θυμάμαι ότι η αγαπημένη της κοσμοτε ήταν η τελια. Στην τελετφουα (και την τελενουρ) μπαινει μόνο χειροκίνητα. Εκτός αν είναι σε περιοχές που πιάνει η μια και η άλλη όχι. 

Ο φίλος μου είναι Στοκχόλμη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, zurabi_97 said:


Ο φίλος μου είναι Στοκχόλμη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάλιστα. Στη Στοκχόλμη και οι 4 είναι υποδειγματικές. 
Στις κλήσεις που κάνει με το ελληνικό νούμερο προς Ελλάδα, παραμένει στο δίκτυο που ήταν ηδη ή πηγαινει στο Sweden Mobile και όταν τελειωνει η κληση επανέρχεται;(εχω παρατηρήσει ότι με την τελε2 γίνεται αυτό σε πολλά κινητά σε roaming )

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2023 at 11:40 ΜΜ, panos.kar said:

Μάλιστα. Στη Στοκχόλμη και οι 4 είναι υποδειγματικές. 
Στις κλήσεις που κάνει με το ελληνικό νούμερο προς Ελλάδα, παραμένει στο δίκτυο που ήταν ηδη ή πηγαινει στο Sweden Mobile και όταν τελειωνει η κληση επανέρχεται;(εχω παρατηρήσει ότι με την τελε2 γίνεται αυτό σε πολλά κινητά σε roaming )

Θα πρέπει να είναι ενεργό το roaming για να παίζει το VoLTE εκεί να υποθέσω με την Cosmote...

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, zurabi_97 said:

Θα πρέπει να είναι ενεργό το roaming για να παίζει το VoLTE εκεί να υποθέσω με την Cosmote...

Πέρυσι τέτοια εποχή δεν επαιζε volte στη Σουηδία η COSMOTE. Θυμάμαι ότι με το σουηδικό  νούμερο είχα τέλεια ποιότητα κλήσης με volte και τα σχετικά ενω με το ελληνικό ήθελε μισο λεπτό να βγάλει γραμμή και να ξεκινήσει το «τουτ τουτ»

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι τέτοια εποχή δεν επαιζε volte στη Σουηδία η COSMOTE. Θυμάμαι ότι με το σουηδικό  νούμερο είχα τέλεια ποιότητα κλήσης με volte και τα σχετικά ενω με το ελληνικό ήθελε μισο λεπτό να βγάλει γραμμή και να ξεκινήσει το «τουτ τουτ»

Άσε, μια από τα ίδια, περιμένω εγώ μισό λεπτό μέχρι να βγάλει τη κλήση. Εσένα παίζει εκεί στη Σουηδία το VoLTE στο Ελληνικό νούμερο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, zurabi_97 said:


Άσε, μια από τα ίδια, περιμένω εγώ μισό λεπτό μέχρι να βγάλει τη κλήση. Εσένα παίζει εκεί στη Σουηδία το VoLTE στο Ελληνικό νούμερο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν είμαι Σουηδία μονιμα πια.
 

Η κοσμοτε δεν παίζει volte στους σουηδικούς παρόχους, όπως και οι σουηδικοί πάροχοι δεν παιζουν volte σε κανέναν ελληνικό παροχο. 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι Σουηδία μονιμα πια.
 
Η κοσμοτε δεν παίζει volte στους σουηδικούς παρόχους, όπως και οι σουηδικοί πάροχοι δεν παιζουν volte σε κανέναν ελληνικό παροχο. 

Κρίμα


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά το τελευταίο update που έκανα χθες στο S20 fe 5g που έχω παρατήρησα ότι δεν εμφανίζει στο μενού "δίκτυα κινητής τηλεφωνίας" το διακόπτη για το volte και στη "λειτουργία δικτύου" δεν υπάρχει πλέον η επιλογή για επιλογή "μόνο 2g". Το έχει κάνει και σε άλλους? Δεν είναι πρόβλημα βέβαια αλλά με παραξένεψε γι'αυτό και το ρωτάω 

Edited by cuibono
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cuibono said:

Μετά το τελευταίο update που έκανα χθες στο S20 fe 5g που έχω παρατήρησα ότι δεν εμφανίζει στο μενού "δίκτυα κινητής τηλεφωνίας" το διακόπτη για το volte και στη "λειτουργία δικτύου" δεν υπάρχει πλέον η επιλογή για επιλογή "μόνο 2g". Το έχει κάνει και σε άλλους? Δεν είναι πρόβλημα βέβαια αλλά με παραξένεψε γι'αυτό και το ρωτάω 

Εχει παρατηρηθεί το ίδιο και σε άλλες συσκευές της Sami, αν δεις τα αντίστοιχα νήματα.

Samsung Galaxy S21 FE 5G - Samsung Galaxy S Series - myPhone

 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα

Ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελευταία.

Εχω μια συσκευή Realme 6s και η σύνδεση μου είναι Cosmote. Από την πρώτη ημέρα έχω ενεργοποιημένο το Wifi Calling και δούλευε άψογα. Τον τελευταίο καιρό (ένα με δύο μήνες το πολύ)  έχω παρατηρήσει ότι όταν η κλήση είναι από τηλεφωνικό κέντρο (Τραπ. Πειραιώς, Cosmote κλπ) μπαίνει περιοδικά ένας ενοχλητικός θόρυβος (Κρρρρρ) που εμποδίζει την συνομιλία. Μέχρι χθές  νόμιζα οτι το πρόβλημα ήταν από τον καλούντα και δεν το είχα δώσει σημασία. Χθές κάλεσα ένα κινητό που ήταν απενεργοποιημένο  και έπαιρνα το σχετικό μήνυμα. Κατά την διάρκεια του μηνύματος παρεμβάλλονταν και ο παραπάνω θόρυβος.

Εκλεισα το Wifi Calling σταμάτησε ο θόρυβος, το άνοιξα  επανήλθε ο θόρυβος... τελικά απενεργοποίησα το Wifi Calling.

Πρόβλημα σύνδεσης δεν είναι γιατι η σύνδεση VDSL 100 είναι τελείως σταθερή και χωρίς να βάζει καθόλου λάθη και κάνοντας δοκιμή με το κινητό της συζύγου (MOTOROLA moto G7 Play) την ίδια χρονική στιγμή που εγώ είχα πρόβλημα αυτό δούλευε άψογα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα. Ενεργοποίησα μέσω SMS την επιλογή wifi call και δεν έχω volte σε iPhone 14 pro max. Τι λάθος κάνω;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...