Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, bezoss said:

εχεις κάνει επανεκκίνηση στο κινητό?

Ναι.. μόνο σε συγκεκριμένους το κάνει. Σήμερα πάλι στο ίδιο άτομο το έχασε ενδιάμεσα, ενώ στο σημείο που είμαι δεν έχω χάσει ποτέ 4G κατα τις κλήσεις…

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε σωστό το Volte και το VoWifi να θέλουν ειδική ενεργοποίηση; Γιατί δεν ενεργοποιούνται (κυρίως το Volte) αυτόματα στη γραμμή εφόσον υποστηρίζεται από το κινητό;

Το λέω με αφορμή έναν φίλο που εδώ και καιρό παραπονιέται (όντας άσχετος και καλά κάνει) ότι δεν έχει σήμα στο σπίτι του και καλή ποιότητα κλήσης. Και σήμερα του λύθηκαν τα προβλήματα με το volte και το vowifi. 

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να είναι ξεχωριστά για μένα.

 Το vowifi ok,  είναι μια έξτρα επιλογή για να ενεργοποιηθεί όταν δεν έχεις σήμα.

Εγώ που έχω σήμα την ενεργοποίησα και παράλληλα μου ακύρωσε την επιλογή, να έχω το κινητό κλειστό.

Συνήθως το κλείνω και αφήνω τα ντάτα ανοιχτά.

To volte θα το ήθελα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Για εξήγησε πως σου ακυρώνει την δυνατότητα να έχεις το κινητό κλειστό.

Sent from my Galaxy A52s



Link to comment
Share on other sites

Iphone;
Θέμα συσκευής είναι. Στο δικό μου δεν έχεις τέτοιο θέμα. Μπορείς σε flight mode να έχεις είτε "σκέτο" wifi, είτε μαζί με wifi calling, κατά το δοκούν.





Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mol said:

Όσο είμαι με vowifi εκτός από κλησεις, μπορώ να στειλω/δεχτώ SMS?

Στη COSMOTE ναι μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Just now, bezoss said:

Στη COSMOTE ναι μπορείς

Σούπερ! 
Γιατί σε μέρη που βρίσκομαι για ώρες δεν έχω καλό σημα(έως και καθόλου) και η μπαταρία κάνει φτερά. 
Αλλά δε θέλω να μείνω εκτός επικοινωνίας δικτύου 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για τα θέματα με το wificall που αναφέρονται πιο πάνω βρέθηκε τελικά άκρη? Γιατί και εμένα ενώ μέχρι προχτές λειτουργούσε ΟΚ, ξαφνικά από χτες δεν λειτουργεί ή λειτουργεί οπότε θυμάται. Μόλις βάζω τη sim σε άλλη συσκευή λειτουργεί κανονικά. Επίσης σε συσκευή που δεν είναι συμβατή, λειτουργεί κανονικά. Δεν βγαίνει άκρη.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, zananiro said:

Παιδιά για τα θέματα με το wificall που αναφέρονται πιο πάνω βρέθηκε τελικά άκρη? Γιατί και εμένα ενώ μέχρι προχτές λειτουργούσε ΟΚ, ξαφνικά από χτες δεν λειτουργεί ή λειτουργεί οπότε θυμάται. Μόλις βάζω τη sim σε άλλη συσκευή λειτουργεί κανονικά. Επίσης σε συσκευή που δεν είναι συμβατή, λειτουργεί κανονικά. Δεν βγαίνει άκρη.
 

και σε μένα σε κάποια φάση πάγωσε και δεν δούλευε.

μπήκα σε airplane mode για λίγο και μετά δούλευε πάλι.Για δοκίμασε το μήπως και...

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

και σε μένα σε κάποια φάση πάγωσε και δεν δούλευε.
μπήκα σε airplane mode για λίγο και μετά δούλευε πάλι.Για δοκίμασε το μήπως και...
Το έχω δοκιμάσει και αυτό και δεν νιώθει.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, zananiro said:

Το έχω δοκιμάσει και αυτό και δεν νιώθει.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk
 

τους πήρες τηλ?

αν όχι κάνε μια κλήση να σου κάνουν ένα ρίσετ μήπως.. δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.. 

μπορεί να χει κολλήσει στη συσκευή σου 🤔

το volte λειτουργεί η μόνο στο wificall έχεις πρόβλημα?

τι συσκευή έχεις?

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο παρατηρώ. Επίσης δε δουλεύει με τίποτα σε airplane mode. Εννοείται το έχω κλείσει/ανοίξει με SMS, το κινητό έχει φρέσκια εγκατάσταση, η Sim ολοκαίνουρια (προχτές ενεργοποιήθηκα). Σε φίλο επίσης με Xiaomi δουλεύει τέλεια. Δε μπορώ να καταλάβω.
Στο ίδιο κινητό το VoWiFi της Vodafone λειτουργεί οπως πρεπει, αλλά δεν το έχω dual sim για αυτές τις μέρες για να δω μήπως φταίει αυτό. Το VoLTE δουλεύει κανονικοτατα
Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk







Link to comment
Share on other sites

Εμένα εξακολουθεί και αρνείται πεισματικά να δουλέψει... Το παράτησα πλέον. Σίγουρα είναι από τη μεριά της Cosmote 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Και σε μένα με sim Xiaomi Mi 9t pro λειτουργεί μόνο το VoLTE και που και που γυρνά για λίγο σε WIFICALL.
Σε flight mode με ανοιχτό το WiFi σταμάτησε να παίζει το WIFICALL.
Επίσης άλλη sim σε τηλέφωνο Alcatel λειτουργούσε κανονικά το VoLTE και το WIFICALL και τώρα τίποτα από τα δύο.

Οι ίδιες sim σε Samsung A50 λειτουργούν όλα ΟΚ.

Προφανώς έκαναν κάποιο sw update και χάλασε η συμβατότητα με αρκετές συσκευές. Το θέμα είναι ότι όταν είχε βγει η λίστα συμβατών συσκευών το Samsung A50 ήταν εξαρχής στην λίστα και όχι οι άλλες 2.
Στην πορεία του χρόνου πρόσθεσαν και τις άλλες 2 συσκευές αλλά εκ του αποτελέσματος κάτι έκαναν και μειώθηκε η συμβατότητα με αρκετές συσκευές όπως φαίνεται.
Στην sim που είναι στο Alcatel που δεν παίζει πλέον ούτε το VoLTE έχω πάρει 4 φορές την τεχνική υποστήριξη έχουν κάνει απενεργοποίηση και εκ νέου ενεργοποίηση των ρυθμίσεων αλλά στο Alcatel πλέον γιοκ, ενώ στο Samsung a50 όλα οκ.
Έχουν χάσει τη μπάλα στην Cosmote μου φαίνεται....

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα, στο κινητό μου δε λειτουργεί το VoWiFi καθόλου ούτε στην κάρτα της Cosmote, ούτε στην κάρτα της Vodafone που δούλευε κανονικά και σε flight mode. Σαν ύστατη λύση θα δοκιμάσω το downgrade σε MIUI 13 (τώρα είμαι στο 14) μήπως και φταίει αυτό. Τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει;

Edited by georgeavl3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgeavl3 said:

Και σήμερα, στο κινητό μου δε λειτουργεί το VoWiFi καθόλου ούτε στην κάρτα της Cosmote, ούτε στην κάρτα της Vodafone που δούλευε κανονικά και σε flight mode. Σαν ύστατη λύση θα δοκιμάσω το downgrade σε MIUI 13 (τώρα είμαι στο 14) μήπως και φταίει αυτό. Τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει;

Pocophone F1 miui 12.0.3 τα ίδια, οπότε μην μπαίνεις στον κόπο για downgrade.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... Χτες το βράδυ δοκίμαζα κινητό φίλου (Xiaomi 11T με MIUI 13.0.9) που έχει και αυτός Cosmote. Μιλάμε δούλευε τέλεια και μόλις το έβαζα flight mode ακαριαία έπαιζε το VoWiFi. Μπας και φταιει που έχουμε Snapdragon επεξεργαστές; Το 11Τ έχει Mediatek.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Τι να πω... Χτες το βράδυ δοκίμαζα κινητό φίλου (Xiaomi 11T με MIUI 13.0.9) που έχει και αυτός Cosmote. Μιλάμε δούλευε τέλεια και μόλις το έβαζα flight mode ακαριαία έπαιζε το VoWiFi. Μπας και φταιει που έχουμε Snapdragon επεξεργαστές; Το 11Τ έχει Mediatek.

 

Δεν παίζει αυτό, δεν έχει να κάνει με τον επεξεργαστή. Snapdragon 870 εδώ (Poco Loco F3) και παίζει μια χαρά το VoWiFi με Cote

 

Edited by tifozif1
Link to comment
Share on other sites

Εκεί στην Cosmote ακούει κανείς;
Δεν βλέπω να έχουμε καμία ως τώρα βελτίωση. Το ανησυχητικό είναι ότι και όταν καλείς στο help desk αρκετές φορές υπάρχουν άτομα που δεν είναι καν εξοικειωμένοι με την λογική του WIFICALL και VoLTE και τι ακριβώς κάνει. Έχει τύχει να ζητήσουν spell για να ανοίξουν ticket γιατί οποίο ποτέ δεν έχουμε ειδοποίηση και ενημέρωση για την πορεία του.
Από το κακό στο χειρότερο, κρίμα γιατί είχα κάποια εκτίμηση σε σχέση με τον προηγούμενο πάροχο αλλά τελικά βλέπω και στην cote βήματα προς τα πίσω.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν 3 ώρες επικοινωνία με 4 διαφορετικούς ανθρώπους του help desk και αφού ζήτησα να ανοίξουν 2 ticket για τα προβλήματα που έχω αναφέρει με κάλεσαν πιθανότητα από τεχνικό τμήμα. Έγιναν αρκετές δοκιμές και αλλαγές ακόμα και σε μενού με το APN. Η κατάσταση δεν άλλαξε όντως αναφέρθηκε ότι έχουν πολλές αναφορές για αντίστοιχα προβλήματα από αρχές Φεβρουαρίου και είναι το θέμα σε αναζήτηση κατανόησης του προβλήματος. Ας ελπίσουμε ότι θα το βρουν κάποια το επιλύσουν.
Ένα βήμα κάθε φορά, κάτι φαίνεται να κινείται. Ίδωμεν...

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχθες το πρωί δούλεψε για κανα 2 ώρες και στμάτησε πάλι. Έκανα και κλήση... Ελπίζω να το δουλεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι επιτέλους δουλεύει σε flight mode. Το πρωί που το δοκίμασα δεν δούλευε.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...