Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, thervisis said:

Καλημέρα! 

Λογικά κάτι έπαιξε με την Cosmote! Ίσως παίζει ρόλο το ότι τη δική μου συσκευή δεν την υποστηρίζει επίσημα η Cosmote για την υπηρεσία του Wi-Fi Calling και την έχω ενεργοποιήσει με πατέντα... 

και στο iPhone το ίδιο μου κάνει, επανέρχεται αν κλείσω και ανοίξω ξανά τον διακόπτη του wifi calling. Χωρίς λειτουργία πτήσης με Wi-Fi συνδέεται κανονικά στο cosmote Wi-Fi 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο δικό μου αρνείται πεισματικά να δουλέψει... Είναι κανένας με Xiaomi να του δουλεύει ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tsino said:

Δυστυχώς στο δικό μου αρνείται πεισματικά να δουλέψει... Είναι κανένας με Xiaomi να του δουλεύει ?

Κι εμένα τις τελευταίες μέρες έχει σταματήσει...

Link to comment
Share on other sites

Και σε oneplus9 και σε ulefone armor11 (που δεν την υποστηρίζει) παίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Tsino said:

Δυστυχώς στο δικό μου αρνείται πεισματικά να δουλέψει... Είναι κανένας με Xiaomi να του δουλεύει ?

Έγραψα και παραπάνω ότι το Xiaomi 11t της συζύγου μου έχει VoWiFi κανονικότατα και με και χωρίς Airplane mode. 

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιας και η συσκευή motorola που έχω δεν θεωρείται συμβατή είχα ενεργοποιήσει την υπηρεσία από συμβατή συσκευή. Δούλευε κανονικά. Επειδή πολλές φορές την κλείνω εντελώς την κάρτα της κοσμοτε (διπλή sim με την 2η σε παλιό εντελώς μη συμβατό τηλέφωνο), παρατήρησα ότι τουλάχιστον από 19 του μήνα σταμάτησε να δουλεύει εντελώς το voWiFi ενώ μάλλον λειτουργούσε κανονικά το volte. Το χειρότερο ήταν ότι δεν είχα καθόλου εισερχόμενες ενώ είχα κανονικά εξερχόμενες. Επειδή την ψιλιάστηκα τη δουλειά αναγκάστηκα να στείλω END WIFICALL και στη συνέχεια END WIFICALL OK (κάθ' υπόδειξη σχετικού sms) ώστε μετά από κάμποση ώρα να ξεμπλοκάρουν οι εισερχόμενες. Τώρα βεβαίως δυστυχώς δεν έχω άμεσα κάποιον με συμβατή συσκευή για  να ενεργοποιήσω την υπηρεσία πάλι. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν θέμα της συσκευής αλλά για να έχετε και άλλοι σχετικά προβλήματα αυτό το χρονικό διάστημα μάλλον κάτι έπαιξε από cosmote...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εδώ σε Xiaomi Redmi Note 9 Pro αποφασισε ξαφνικά να μην δουλεύει το Wifi calling στο Airplane mode.

Οταν ανοίξω κανονικα το κινητο ζοριζεται καθως εμπαινε πριν απευθείας. Κάτι άλλαξαν προφανώς και μας έχδι επηρεάσει.

Στο ίδιο δίκτυο με iPhone ολα δουλεύουν τέλεια.  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, είμαι και εγώ κάτοχος Mi 9T Pro και έχω στο κινητό 2 κάρτες SIM Cosmote. Το WiFi Call έπαιζε απροβλημάτιστα από την πρώτη ημέρα που το ενεργοποίησα (Πάνω από ένα χρόνο) και στις δυο SIM με προεπιλογή δικτύου, πρώτα WiFI, γιατί δεν έχω σχεδόν καθόλου σήμα στο σπίτι.

Πριν μια εβδομάδα συνειδητοποίησα ότι σταμάτησε να λειτουργεί στην SIM1 και από προχθές σταμάτησε και στην SIM2… Όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω, έκανα επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου, έκλεισα άνοιξα το WiFi Call, Restart την συσκευή, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Ούτε καν σε λειτουργία πτήσης.

Σήμερα αποφάσισα να καλέσω στην εξυπηρέτηση πελατών αλλά μόλις άκουσα μέσο χρόνο αναμονής τουλάχιστον 75 λεπτά έκλεισα το τηλέφωνο!

P.S. Στης συζύγου την συσκευή (Redmi Note 10) συνεχίζει να δουλεύει κανονικά…Θεωρώ ότι αν βάλω μια SIM από την δική μου συσκευή στην δική της θα δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το mi 9t pro με cosmote και δεν έχω θέμα. Με flight mode on σε λίγα seconds πάει σε VoWifi.
Με flight mode of έχω παρατηρήσει ότι μένει σε VoWifi όταν είμαι σε wifi 5, όταν είμαι σε wifi 4 συνήθως προτιμά να γυρνάει σε VoLTE.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, HaigKav said:

Θεωρώ ότι αν βάλω μια SIM από την δική μου συσκευή στην δική της θα δουλεύει.

Γιατί να δουλεύει ενώ η κάθε σου σιμ έκλεισε σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή; Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να το δοκιμάσεις όμως..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! 

Χθες μίλησα για άσχετο λόγο (αργό ίντερνετ στο σταθερό) με τις βλάβες της Cosmote και ανέφερα στην κυρία που με εξυπηρέτησε το θέμα με το VoWiFi. Δεν ήξερε να με κατατοπίσει, αλλά μου είπε ότι δεν έκανε κάποια αξιοσημείωτη αναβάθμιση η Cosmote τώρα τελευταία! Με συνέδεσε με άλλη υπηρεσία για να δηλώσω το πρόβλημα, αλλά μετά από μισή ώρα αναμονής βαρέθηκα και το έκλεισα... 

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Redmi Note 11 και στο δικό μου βλέπω VoLTE τώρα αλλά χθές έδειχνε κανόνα συνδεδεμένο WiFi Calling σε καρτοσυμβολαιο Cosmote , βλέπω στις ειδοποιήσεις αναπάντητη χωρίς να ακούω ήχο κλήσης ( όχι στο σύνολο των κλήσεων ). Να σημειώσω ότι υπάρχει σύνδεση Nova στο σπίτι 100/10.

 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Huawei Mate 20 Pro από τον Μάιο του '19, και δεν είχα ποτέ μία μέρα πρόβλημα με το VoWiFi.

Ούτε και τις τελευταίες μέρες.

Αν θυμάμαι καλά, όταν το πήρα η Cosmote δεν υποστήριζε την συσκευή και ενεργοποίησα την υπηρεσία βάζοντας την SIM σε ένα iPhone (αν έχει σημασία)


Ps. Έχω what's up.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Γιατί να δουλεύει ενώ η κάθε σου σιμ έκλεισε σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή; Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να το δοκιμάσεις όμως..

Δεν ξέρω, προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει. Αν είναι θέμα της συσκευής λόγω πιθανών αλλαγών που ίσως να έχει κάνει η Cosmote ή κάτι άλλο.

Πάντως σε δοκιμή που έκανα νωρίτερα, έβαλα την SIM στην συσκευή της συζύγου μου και πάλι δεν λειτούργησε το WiFi Call.

Το άλλο περίεργο είναι ότι εχθές το απόγευμα, μετά που ενεργοποίησα το VoLTE στην συσκευή μου (το είχα ανενεργό), μου έβγαλε την ένδειξη VoLTE δίπλα στο σήμα των SIM και μετά από λίγα δευτερόλεπτα μου το γύρισε σε VoWiFi ! Αυτό κράτησε για περίπου 30 λεπτά και μετά πάλι τα ίδια.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι στο καλό συμβαίνει και δεν βλέπω να βγαίνει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HaigKav said:

 

Πάντως σε δοκιμή που έκανα νωρίτερα, έβαλα την SIM στην συσκευή της συζύγου μου και πάλι δεν λειτούργησε το WiFi Call.

 

Έτσι που το περιγράφεις, λογικό να είναι θέμα σιμ και όχι συσκευής. Περίμενε λιγάκι μήπως φτιάξει μόνο του... Και μετά πάρε στις βλάβες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Από την άλλη, εγώ (με Xiaomi Mi 9t) απενεργοποίησα με μήνυμα την υπηρεσία WiFi Calling, έβαλα την κάρτα SIM μου στη συσκευή της συζύγου (Xiaomi 11t), ενεργοποίησα ξανά την υπηρεσία WiFi Calling μέσω μηνύματος, έκανα επανεκκίνηση και λειτούργησε τέλεια!! Είχα VoWiFi και με Airplane mode On και Off. Έπειτα τοποθέτησα την κάρτα SIM μου ξανά στη συσκευή μου, αλλά πάλι τα ίδια! Δεν είχα VoWiFi με Airplane mode On. Αυτό που δεν έκανα ήταν να βάλω τη SIM της συζύγου μου στη δική μου συσκευή και να την τεστάρω... 🤔

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Οσον αναφορά την δικη μου περίπτωση που ειχα αναφέρει πιο πισω,χτες αφαιρεσα την δεύτερη καρτα σιμ vodafone που ειχα στο 2ο σλοτ και ως δια μαγείας επανεμφανίστηκε το εικονιδιο wifi call και δουλεύει κανονικα ακομη και σε πτήση.Δεν την ξαναεβαλα μιας και δεν χρειαζομαι πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξε σήμερα όπως βλέπω , VoWiFi πλέον όποτε συνδέεται στο οικιακό δίκτυο.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Χάνετε και εσείς VoLTE όταν καλείτε άλλο κινητό Cosmote με ενεργό VoLTE; Από χθες το πρωί γίνεται αυτό, αν καλέσω άλλο δίκτυο όλα μια χαρά…

Link to comment
Share on other sites

Το είδα να συμβαίνει σήμερα αλλά μάλλον θα έφταιγε το ότι το 4G ήταν οριακό.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Χάνετε και εσείς VoLTE όταν καλείτε άλλο κινητό Cosmote με ενεργό VoLTE; Από χθες το πρωί γίνεται αυτό, αν καλέσω άλλο δίκτυο όλα μια χαρά…

Μόλις το δοκίμασα, δουλεύει κανονικά σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Χάνετε και εσείς VoLTE όταν καλείτε άλλο κινητό Cosmote με ενεργό VoLTE; Από χθες το πρωί γίνεται αυτό, αν καλέσω άλλο δίκτυο όλα μια χαρά…
Μου κανει κατι τετοια περιεργα εδω και μερικες μερες στο sony xz premium που ειναι με android 9. Επισης δεν δουλευουν οι προωθησεις (ειτε απο το μενου του dialer, ειτε με κωδικο πχ *21*0030χχχχ) με το volte. Πρεπει να γυρισω σε 2g ή vowifi το οποιο παιζει κανονικα για την ωρα για να παιξει η προωθηση. Σε αλλες μου συσκευες πχ galaxy a42 ολα οκ με την ιδια σιμ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...