Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 26/11/2022 at 10:23 ΠΜ, sharky1981 said:

βρέθηκα τις τελευταίες μέρες σε χώρες εκτός ευρωπαϊκής ένωσης (ριαντ- αίγυπτος) και μου δημιουργήθηκε η εξής απορία από κάτι που παρατήρησα.Εβαλα το iphone σε airplane mode μόλις προσγειώθηκα γιατί ήθελα να αποφύγω χρεώσεις εκτός Ε.Ε και μόλις συνδέθηκα σε wi-fi είχα κανονικά σήμα cosmote μέσο vowifi.Αυτό σημαίνει ότι το κινητό ήταν σαν να ήταν στην Ελλάδα η έφαγα χρεώσεις ,γιατί απάντησα σε κάποιες κλήσεις που δέχτηκα από Ελλάδα ; το κινητό είναι what's up και δεν παρατήρησα να μου τρώει από το υπόλοιπο ...βέβαια δεν δοκίμασα και να καλέσω κάποιο νούμερο 

Από λάθος θα έγινε αυτό, δεν επιτρέπει voWiFi εκτός Ελλάδος η Cosmote.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

πάντως κλήσεις δεχόμουν κανονικά και το είχα σε airplane mode με ανοιχτό μόνο το wi-fi για να συνδέομαι στο ξενοδοχείο ... μάλιστα έγραφε πάνω αριστερά cosmote wi-fi...ίσως κάποιος στο εξωτερικό με ελληνική κάρτα σιμ ή κάποιος που έχει ασχοληθεί ίσως μας λύσει την απορία.Πάντως εταιρεία να κάνει τέτοιο λάθος  και να χάσει λεφτά μου φαίνεται ψιλό δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sharky1981 said:

πάντως κλήσεις δεχόμουν κανονικά και το είχα σε airplane mode με ανοιχτό μόνο το wi-fi για να συνδέομαι στο ξενοδοχείο ... μάλιστα έγραφε πάνω αριστερά cosmote wi-fi...ίσως κάποιος στο εξωτερικό με ελληνική κάρτα σιμ ή κάποιος που έχει ασχοληθεί ίσως μας λύσει την απορία.Πάντως εταιρεία να κάνει τέτοιο λάθος  και να χάσει λεφτά μου φαίνεται ψιλό δύσκολο...

επειδη με ενδιαφερει το θεμα αν ισχυει το παραπανω θα με βολεψει για λιγες μερες τον Ιανουαριο που σκοπευω να βρεθω σε Ιταλια κ Αυστρια.

Link to comment
Share on other sites

σε ευρωπαϊκές χώρες πλέον το κινητό είναι σαν να είσαι στην ελλάδα,δεν αλλάζει κάτι στις χρεώσεις.. το θέμα είναι με τις χώρες εκτός Ε.Ε

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sharky1981 said:

σε ευρωπαϊκές χώρες πλέον το κινητό είναι σαν να είσαι στην ελλάδα,δεν αλλάζει κάτι στις χρεώσεις.. το θέμα είναι με τις χώρες εκτός Ε.Ε

επειδη δεν εχω ταξιδεψει τα τελευταια χρονια αν μπορεις δωσε μου τα φωτα σου! Αν συνδεδθω σε wifi σε καφετερια ας πουμε του εξωτερικου κ βαλω λειτουργια πτησης θα μπορω να κανω κανονικη κληση σε κινητο στην ελλαδα? κ δεν θα χρεωθω? ουτε κ αν με καλεσουν? 

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω ταξιδεψει τα τελευταια χρονια αν μπορεις δωσε μου τα φωτα σου! Αν συνδεδθω σε wifi σε καφετερια ας πουμε του εξωτερικου κ βαλω λειτουργια πτησης θα μπορω να κανω κανονικη κληση σε κινητο στην ελλαδα? κ δεν θα χρεωθω? ουτε κ αν με καλεσουν? 
Στην ευρωπαϊκή ένωση χρησιμοποιείς κανονικά το κινητό σου όπως και στην Ελλάδα και καταναλώσεις τα λεπτά SMS και Ίντερνετ του πακέτου σου χωρίς καμία επιπλέον χρέωση

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα πάλι τώρα με μια σύνδεση και ένα καρτοκινητό στο εξωτερικό. Δεν αφήνει voWiFi από IP εξωτερικού. Τυχερός ο φίλος πιο πάνω, κάτι δε δούλεψε σωστά και μπόρεσε να το χρησιμοποιήσει. Μην περιμένετε οι υπόλοιποι να παίξει και σε εσάς έτσι.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, georgemv said:

Τσέκαρα πάλι τώρα με μια σύνδεση και ένα καρτοκινητό στο εξωτερικό. Δεν αφήνει voWiFi από IP εξωτερικού. Τυχερός ο φίλος πιο πάνω, κάτι δε δούλεψε σωστά και μπόρεσε να το χρησιμοποιήσει. Μην περιμένετε οι υπόλοιποι να παίξει και σε εσάς έτσι.

Άραγε αν μέσω proxy στο pc πάρεις ελληνική ip.. και σε δεύτερο χρόνο φτιάξεις νέο δίκτυο πάλι από το pc θα δούλευε;; 

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, kalitexnis_g said:
Άραγε αν μέσω proxy στο pc πάρεις ελληνική ip.. και σε δεύτερο χρόνο φτιάξεις νέο δίκτυο πάλι από το pc θα δούλευε;; 


Με Proxy δεν θα παίξει, θέλει VPN λόγω IPSec over UDP encapsulation. Έτσι είμαστε οι του εξωτερικού
Αυτό που μπορείτε να κάνετε όσοι το έχετε με τα δικτυακά είναι να στήσετε το routing με τετοιο τρόπο ώστε όλα τα πακέτα με προορισμό τις IPv4 που επιστρέφονται από το hostname epdg.epc.mnc001.mcc202.pub.3gppnetwork.org. να γίνονται NAT και route μέσω του VPN. Τα υπόλοιπα μπορούν να δρομολογούνται από το τοπικό default gateway, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδω και λίγες ημέρες δεν ενεργοποιείται to VoWiFi με τίποτα. Μέχρι τώρα (κανενα χρόνο) δούλευε τέλεια...  Αποφάσισε από μόνο του να σταματήσει το VoWiFi . Επειδή δουλεύω από το σπίτι στο υπόγειο δεν έχωψ σήμα και με είχε βολέψει πολύ....

Έχει αλλάξει κάτι? Έχω κάνει reset network settings, restart κινητο και router, διαγραφή όλα τα wifi networks, ξαναέστειλα το μήνυμα στο 1333 και μου επιβεβαίωσε ότι η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη

Xiaomi 9t Pro σε Frog.

Edited by Tsino
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ενημέρωση στη συσκευή σου, λειτουργία πτήσης.  Αλλιώς τηλ για εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Tsino said:

Εδω και λίγες ημέρες δεν ενεργοποιείται to VoWiFi με τίποτα. Μέχρι τώρα (κανενα χρόνο) δούλευε τέλεια...  Αποφάσισε από μόνο του να σταματήσει το VoWiFi . Επειδή δουλεύω από το σπίτι στο υπόγειο δεν έχωψ σήμα και με είχε βολέψει πολύ....

Έχει αλλάξει κάτι? Έχω κάνει reset network settings, restart κινητο και router, διαγραφή όλα τα wifi networks, ξαναέστειλα το μήνυμα στο 1333 και μου επιβεβαίωσε ότι η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη

Xiaomi 9t Pro σε Frog.

δοκιμασε αλλη συσκευη στο ιδιο δυκτιο, ή άλλο ρουτερ αν μπορεις 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τεχνική υποστήριξη της Cosmote. Μου είπε ότι εκλεισαν και ξαναενεργοποίησαν το service. Τίποτα εξακολουθει και δε δουλεύει. Ελπίζω να μη φταίει η συσκευή μου. Θα δοκιμάσω και με σε άλλη συσκευή και θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή σου δούλευε κανονικά "από τη μάνα" της με vowifi, ή αφού έδωσες τον κωδικό στον dialer που παρακάμπτει τον έλεγχο συμβατότητας και το κάνει να παίξει "με το ζόρι";

Sent from my Galaxy A52s

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Tsino said:

Εδω και λίγες ημέρες δεν ενεργοποιείται to VoWiFi με τίποτα. Μέχρι τώρα (κανενα χρόνο) δούλευε τέλεια...  Αποφάσισε από μόνο του να σταματήσει το VoWiFi . Επειδή δουλεύω από το σπίτι στο υπόγειο δεν έχωψ σήμα και με είχε βολέψει πολύ....

Έχει αλλάξει κάτι? Έχω κάνει reset network settings, restart κινητο και router, διαγραφή όλα τα wifi networks, ξαναέστειλα το μήνυμα στο 1333 και μου επιβεβαίωσε ότι η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη

Xiaomi 9t Pro σε Frog.

Έχω το ίδιο πρόβλημα, ενώ εδώ και χρόνια έπαιζε τέλεια τις τελευταίες 2 μέρες δεν συνδέεται το vowifi. Το volte δεν έχει πρόβλημα όμως . Εγώ το έβαλα με το 'ζόρι' .Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Ε, αν δεν πήρε κάποιο update η συσκευή σας που μετά από αυτό ξεκίνησε να μην δουλεύει, τότε αυτό που μένει είναι να υπάρχει κάποια διαφοροποίηση από την πλευρά του παρόχου. Μήπως είναι και καποια βλάβη και φτιάξει σε λίγες μέρες.

Sent from my Galaxy A52s

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsatali22 said:

Έχω το ίδιο πρόβλημα, ενώ εδώ και χρόνια έπαιζε τέλεια τις τελευταίες 2 μέρες δεν συνδέεται το vowifi. Το volte δεν έχει πρόβλημα όμως . Εγώ το έβαλα με το 'ζόρι' .Xiaomi mi8

Πώς το έβαλες ? Δουλεύει τώρα? Δοκίμασα και στης γυναίκας σε Note 10 . Τα ίδια. Δεν μπαίνει με τίποτα... Μάλλον από τον πάροχο είναι. Δεν εξηγείται αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! 

 

Επιβεβαιώνω με τη σειρά μου ότι εδώ και λίγες ημέρες στο Xiaomi Mi 9t μου δε λειτουργεί το VoWiFi! Στο σπίτι δεν έχουμε πολύ καλό σήμα κινητής, οπότε το έβαζα πάντα σε Airplane mode με ανοικτό το WiFi, αλλά τις τελευταίες ημέρες δεν έχω VoWiFi. Εντούτοις, το μόλις λίγων ημερών καινούριο Xiaomi 11t της συζύγου μου έχει κανονικά VoWiFi, είτε με Airplane mode on είτε off. 

 

Ελπίζω να βρούμε μία λύση σύντομα! 

 

Καλημέρα και καλή δύναμη σε όλους! 

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Πήρατε carrier services update over Google play? Μπορεί αυτό να φταίει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! 

 

Δεν ξέρω αν ισχύει και στους υπολοίπους που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα με το VoWiFi, αλλά παρατήρησα σήμερα ότι κάποια στιγμή εμφανίστηκε το εικονίδιο, ενώ ήταν συνδεδεμένο στο δίκτυο της κινητής. Εκεί που δεν εμφανίζεται ποτέ είναι με Airplane mode On και φυσικά με ενεργοποιημένο το WiFi, κάτι το οποίο λειτουργούσε απρόσκοπτα μέχρι πρόσφατα. 

12 ώρες πριν, mixtri said:

Πήρατε carrier services update over Google play? Μπορεί αυτό να φταίει.

Τι ακριβώς εννοείς, φίλε; Πώς γίνεται αυτό; 

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, thervisis said:

Καλησπέρα και πάλι! 

 

Δεν ξέρω αν ισχύει και στους υπολοίπους που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα με το VoWiFi, αλλά παρατήρησα σήμερα ότι κάποια στιγμή εμφανίστηκε το εικονίδιο, ενώ ήταν συνδεδεμένο στο δίκτυο της κινητής. Εκεί που δεν εμφανίζεται ποτέ είναι με Airplane mode On και φυσικά με ενεργοποιημένο το WiFi, κάτι το οποίο λειτουργούσε απρόσκοπτα μέχρι πρόσφατα. 

 

Σήμερα μήπως σου συνδέθηκε στο vowifi λόγω της βλάβης γύρω στις 18:00;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Σήμερα μήπως σου συνδέθηκε στο vowifi λόγω της βλάβης γύρω στις 18:00;

Δεν έχω ιδέα! Και τώρα είναι συνδεδεμένο με VoWiFi. Η ουσία είναι ότι με Airplane mode off συνδέεται το VoWiFi, αλλά με Airplane mode on δε συνδέεται. Και αυτό άλλαξε πριν λίγες ημέρες... 

Screenshot_2023-01-26-22-43-25-784_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-01-26-22-47-24-912_com.android.chrome.jpg

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

 

2 ώρες πριν, thervisis said:

Δεν έχω ιδέα! Και τώρα είναι συνδεδεμένο με VoWiFi. Η ουσία είναι ότι με Airplane mode off συνδέεται το VoWiFi, αλλά με Airplane mode on δε συνδέεται. Και αυτό άλλαξε πριν λίγες ημέρες... 

Screenshot_2023-01-26-22-43-25-784_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-01-26-22-47-24-912_com.android.chrome.jpg

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω κι εγω τις τελευταιες 5 μερες.Επισης επειδη εχω 2 συσκευες με twin sim,το κουφο ειναι οτι συμβαινει μονο στη μια(μοτορολα) ενω στην αλλη(σαμσουνγκ) δουλευει κανονικα με πτηση!!!

Ευτυχως που υπαρχει το φορουμ γιατι ημουν ετοιμος για hard reset+ελεγχο στο σερβις.

Edited by GPOWER
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Λογικά κάτι έπαιξε με την Cosmote! Ίσως παίζει ρόλο το ότι τη δική μου συσκευή δεν την υποστηρίζει επίσημα η Cosmote για την υπηρεσία του Wi-Fi Calling και την έχω ενεργοποιήσει με πατέντα... 

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...