Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εφαρμογή αυτή αναφέρεται στο RCS, δεν έχει σχέση με VoLTE. Εφόσον και τα 2 κινητά ήταν έτοιμα, ήταν θέμα δικτύου να το ανοίξει μόνο του. Γενικά όμως, χρειάζεται χειροκίνητη ενεργοποίηση. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Η εφαρμογή αυτή αναφέρεται στο RCS, δεν έχει σχέση με VoLTE. Εφόσον και τα 2 κινητά ήταν έτοιμα, ήταν θέμα δικτύου να το ανοίξει μόνο του. Γενικά όμως, χρειάζεται χειροκίνητη ενεργοποίηση. 

Αυτο δε το έπιασα 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιασα αυτο που λες οτι ηταν θεμα δικτυου να το ανοιξει μονο του αλλα γενικα θελει χειροκινητη. Τελικα τι απο τα δυο θελει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νεοεισερχόμενος στην cosmote για κλήσεις με Wi-Fi είναι αυτή η επιλογή;

3519DEEB-3F33-4503-94D4-E09DE0E3E24C.png

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, hercoulis said:

Αφού είναι τόσο ξεκάθαρο γιατί δε καλεί;

Μου ζητάει να ανοίξω τηλέφωνο. 

Δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, hercoulis said:

Αφού είναι τόσο ξεκάθαρο γιατί δε καλεί;

Μου ζητάει να ανοίξω τηλέφωνο. 

Έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία για τη γραμμή σου?

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει πολλές φορές σε αυτό ειδικά το θέμα, στέλνουμε στο 1333 WIFICALL και αφού έρθει sms ότι ενεργοποιήθηκε τότε κάνουμε ένα restart και έπειτα ενεργοποιούμε την επιλογή κλήσεις μέσω WiFi.

Edited by CaptainNickGR
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν υποστηρίζονται όλες οι συσκευές.
Επίσης στείλε, δεν το έχεις κάνει, sms με WIFICALL στο 1333. Κάνε ένα restart τη συσκευή και ξανά δοκίμασε

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε συσκευή που δεν είναι στη λίστα της cosmote για VoWifi τι μπορούμε να κάνουμε για να δουλέψει; Ύστερα από το last update δεν έχω ούτε volte.τα παλιά κόλπα δεν πιάνουν, και λέει IMS unregistered. Καμία ιδέα;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τη sim σου σε μια πιστοποιημένη κατά την cosmote συσκευή, το ενεργοποιείς εκεί, αν δεν γίνει αυτόματα, και τη βάζεις πάλι στη δική σου. όσες φορές το έχω κάνει στο δικό μου και σε φίλους, δούλεψε.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Για το voLTE δουλεύει, για το VoWifi όχι (σε Cosmote)
Η κάρτα μου που είναι ενεργοποιημένη και την περιφέρω σε διάφορα κινητά , μόνο στα δύο που είναι πιστοποιημένα από την cosmote, μπορώ να βγάλω κλήση μέσα από WiFi. Στα υπόλοιπα παρόλο που έχω ενεργοποιημένη τη ρύθμιση δεν λειτουργεί.


Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες και στο δικό μου (Xperia 1 II) το ίδιο συμβαίνει. Δεν το είχα προσέξει τόσο καιρό γιατί το είχα κλειστό. Από τις δύο υπηρεσίες μόνο το voLTE με ενδιέφερε. Δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχει τρόπος. Στην προηγούμενη συσκευή που είχα (Xperia XZ1), έπαιζαν και τα δύο μόνο με τη rom της cosmote. Εδώ δεν υπάρχει αυτή η δυαντότητα.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εγώ, για αυτό και δεν έχω ασχοληθεί παραπάνω.

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ά ρε cosmote με τα ωραία σου, τσάμπα σε πληρώνουμε!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υποστηρίζεται η συσκευή από την cosmote. Στα xperia 5 και 10 iii δουλεύουν σωστά VoWifi και VoLTE. Στο 5 ii λειτουργεί μόνο το VoLTE. Είναι ένας βασικός λόγος που άφησα το 5 ii και μετακόμισα στη Samsung.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα κατασκευαστή και όχι μόνο cosmote. Όσο και να θέλει η τελευταία να υποστηρίξει μια συσκευή που δεν παίζει με volte/vowifi/και τα 2, αν δεν μεσολαβήσει ο κατασκευαστής ώστε να πάρει το τηλέφωνο τις ρυθμίσεις με update, δεν γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρέθηκα τις τελευταίες μέρες σε χώρες εκτός ευρωπαϊκής ένωσης (ριαντ- αίγυπτος) και μου δημιουργήθηκε η εξής απορία από κάτι που παρατήρησα.Εβαλα το iphone σε airplane mode μόλις προσγειώθηκα γιατί ήθελα να αποφύγω χρεώσεις εκτός Ε.Ε και μόλις συνδέθηκα σε wi-fi είχα κανονικά σήμα cosmote μέσο vowifi.Αυτό σημαίνει ότι το κινητό ήταν σαν να ήταν στην Ελλάδα η έφαγα χρεώσεις ,γιατί απάντησα σε κάποιες κλήσεις που δέχτηκα από Ελλάδα ; το κινητό είναι what's up και δεν παρατήρησα να μου τρώει από το υπόλοιπο ...βέβαια δεν δοκίμασα και να καλέσω κάποιο νούμερο 

Link to comment
Share on other sites

βρέθηκα τις τελευταίες μέρες σε χώρες εκτός ευρωπαϊκής ένωσης (ριαντ- αίγυπτος) και μου δημιουργήθηκε η εξής απορία από κάτι που παρατήρησα.Εβαλα το iphone σε airplane mode μόλις προσγειώθηκα γιατί ήθελα να αποφύγω χρεώσεις εκτός Ε.Ε και μόλις συνδέθηκα σε wi-fi είχα κανονικά σήμα cosmote μέσο vowifi.Αυτό σημαίνει ότι το κινητό ήταν σαν να ήταν στην Ελλάδα η έφαγα χρεώσεις ,γιατί απάντησα σε κάποιες κλήσεις που δέχτηκα από Ελλάδα ; το κινητό είναι what's up και δεν παρατήρησα να μου τρώει από το υπόλοιπο ...βέβαια δεν δοκίμασα και να καλέσω κάποιο νούμερο 
Αν είχες χρεωθεί θα το έβλεπες άμεσα με μείωση του υπόλοιπου σου.

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προφανώς και θα είχα χρέωση,άρα καταλήγουμε ότι σε οποία χώρα και να είμαστε μέσω wi-fi call έχουμε χρεώσεις σαν να είμαστε στην Ελλάδα .. 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν είχες χρέωση, αφού δεν συνδέθηκες σε κάποια τοπική εταιρία. Μεγάλο πράγμα το vowifi γι' αυτές τις περιπτώσεις.

Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...