Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα το τεστ με την κλήση με ανοιχτά τα δεδομένα και σε όλη τη διάρκεια παρέμεινε σε 4G, άρα το VoLTE στη Voda είναι ενεργοποιημένο παρ' ολο που δεν εμφανίζει το VoLTE. Επίσης η συνομιλία ήταν καθαρή χωρίς διακοπές με χαμηλό σήμα(δυο γραμμές), αρα και Cosmote που θέλω να παω θεωρώ δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Όχι, δεν έχει κανένα θέμα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το 4G (και το 5G) είναι δίκτυο πακέτων. Δεν έχει κυκλώματα φωνής όπως έχει το 2G/3G. Αν το volte είναι ανενεργό, γίνεται fallback σε 2G/3G για να μιλήσεις στο τηλέφωνο με φωνή, και επιστρέφει σε 4G μετά το τέλος της κλήσης. Με Volte μιλάει απευθείας από 4G.

 

Το VoLTE δεν καταναλώνει από τα data και δεν χρειάζεται να υπάρχει πακέτο δεδομένων. Επίσης δεν ενεργοποιεί data. Αφορα μόνο τις κλήσεις φωνής.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το Volte και ψιλιαζομαι θέμα με τη συσκευή μου.

Καμιά φορά κάνει detach το Volte. Ιδιαίτερα αν μετακινήσω το κινητό μου από vowifi σε LTE δίκτυο τότε παίρνει ώρα να συνδεθεί σε Volte.

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δουλεύω μόνιμα με vowifi σε flight mode, και όταν το απενεργοποιώ το f/m συνδέεται και βγάζει ακαριαία την ένδειξη volte. Και δεν την χάνει καθόλου.

 

Με cosmote sim ή με ξένο πάροχο που παίζει με roaming είσαι; Ποια συσκευή;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δουλεύω μόνιμα με vowifi σε flight mode, και όταν το απενεργοποιώ το f/m συνδέεται και βγάζει ακαριαία την ένδειξη volte. Και δεν την χάνει καθόλου.

 

Με cosmote sim ή με ξένο πάροχο που παίζει με roaming είσαι; Ποια συσκευή;

 

Sent from my Galaxy S10e

Το Xiaomi Mi 11i είπε ότι έχει σε άλλο ποστ.

Είναι πιστοποιημένη από την Cosmote για 5G.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δουλεύω μόνιμα με vowifi σε flight mode, και όταν το απενεργοποιώ το f/m συνδέεται και βγάζει ακαριαία την ένδειξη volte. Και δεν την χάνει καθόλου.

 

Με cosmote sim ή με ξένο πάροχο που παίζει με roaming είσαι; Ποια συσκευή;

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Mi11i έχω. Όχι, νούμερο κόσμοτε έχω.

Απενεργοποιω WiFi, δεν κάνει attach στο Volte. Κάνω μια κλήση, μπαίνει σε 3η γενιά και μετά κάνει attach σε Volte. Πολύ περίεργο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχα συναντήσει στο Mi 10T μου. Μάλλον πρόκειται για bug του miui.
Link to comment
Share on other sites

Θα απενεργοποιηθεί το WiFi calling then. Δεν μου το κάνει στη Σουηδία όμως. Εκτός αν δε το έχω προσέξει....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με κάρτα sim vodafone δεν υπάρχει κανένα θέμα. Κάτι θα πήγε λάθος με τα config της cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιω WiFi, δεν κάνει attach στο Volte. Κάνω μια κλήση, μπαίνει σε 3η γενιά και μετά κάνει attach σε Volte. Πολύ περίεργο.

 

Παρόμοιο θέμα είχα και εγώ πριν φυγω. Λυνόταν μόνο με απενεργοποίηση και ενεργοποίηση ξανά από το δίκτυο (END WIFICALL και μετά WIFICALL, στο 1333). Το VoWiFi έπαιζε κανονικά, μόνο το VoLTE έκανε νερά.

Με iPhone SE 2 αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο θέμα είχα και εγώ πριν φυγω. Λυνόταν μόνο με απενεργοποίηση και ενεργοποίηση ξανά από το δίκτυο (END WIFICALL και μετά WIFICALL, στο 1333). Το VoWiFi έπαιζε κανονικά, μόνο το VoLTE έκανε νερά.

Με iPhone SE 2 αυτό.

 

Σε εμένα δεν έλυσε το πρόβλημα. Πάντως γενικά το WiFi calling δε το μου είναι εξαιρετικά χρήσιμο. Επομένως καλύτερα να το απενεργοποιήσω....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σε χιαομι ειχα θεμα σε vowifi οταν το ειχα σε flight mode. Τωρα τελευταία (που δεν το βάζω καθόλου σε πτήση) δεχομαι vowifi κανονικα χωρις πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το Volte και ψιλιαζομαι θέμα με τη συσκευή μου.

Καμιά φορά κάνει detach το Volte. Ιδιαίτερα αν μετακινήσω το κινητό μου από vowifi σε LTE δίκτυο τότε παίρνει ώρα να συνδεθεί σε Volte.

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα;

 

Ενεργοποιήθηκαν VoLTE/VoWiFi στη συσκευή που έχεις το θέμα ή σε άλλη και μετά έβαλες τις κάρτες σου σε αυτή;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήθηκαν VoLTE/VoWiFi στη συσκευή που έχεις το θέμα ή σε άλλη και μετά έβαλες τις κάρτες σου σε αυτή;

 

Μόνο στη συσκευή που έχω ενεργοποίησα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στη συσκευή που έχω ενεργοποίησα.

 

Χμ. Όταν κάνεις την αλλαγή, έχεις ενεργοποιημένο και το Bluetooth;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χμ. Όταν κάνεις την αλλαγή, έχεις ενεργοποιημένο και το Bluetooth;

 

Δεν το πρόσεξα. Πως κάτι τέτοιο θα μπορούσε να επηρεάσει τη λειτουργία;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πρόσεξα. Πως κάτι τέτοιο θα μπορούσε να επηρεάσει τη λειτουργία;

 

Έχει αναφερθεί σε Xiaomi και σε Apple συσκευές (πώς έχουν το ίδιο θέμα 2 διαφορετικές εταιρίες, δε γνωρίζω) ότι ταυτόχρονη λειτουργία bluetooth και wifi δημιουργεί δυσλειτουργίες και στα 2, επειδή εκπέμπουν στην ίδια ακριβώς συχνότητα.

 

Φαντάζομαι μία θα είναι και αυτή, που εμποδίζει την άμεση εναλλαγή από VoWiFi σε VoLTE.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει πιο πολύ σε Huawei και Xiaomi συσκευές, επηρεάζοντας τη μπάντα των 2,4Ghz (WiFi και Bluetooth). Δεν θα έπρεπε να επηρεάζει το 4G.
Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί σε Xiaomi και σε Apple συσκευές (πώς έχουν το ίδιο θέμα 2 διαφορετικές εταιρίες, δε γνωρίζω) ότι ταυτόχρονη λειτουργία bluetooth και wifi δημιουργεί δυσλειτουργίες και στα 2, επειδή εκπέμπουν στην ίδια ακριβώς συχνότητα.

 

Φαντάζομαι μία θα είναι και αυτή, που εμποδίζει την άμεση εναλλαγή από VoWiFi σε VoLTE.

Λειτουργεί κανονικά με Bluetooth και WiFi η συσκευή μου.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στα πρόσφατα κινητά έχει διορθωθεί, ήταν πολύ της μόδας στα κινητά του 2017-18 αυτό το πρόβλημα για κάποιο λόγο :p
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει πιο πολύ σε Huawei και Xiaomi συσκευές, επηρεάζοντας τη μπάντα των 2,4Ghz (WiFi και Bluetooth). Δεν θα έπρεπε να επηρεάζει το 4G.

 

Σκέφτομαι ότι του "χτυπάει" κατά την αλλαγή από VoWifi σε VoLTE. Τέλος, κοίταξε το πιο πρώτο post για τη συσκευή του.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα προβλήματα της Cosmote δε μου δουλεύει το wifi calling.

 

Έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα;

Συσκευή iPhone 12 Pro Max.

 

EDIT Έστειλα και END WIFICALL και ξανά WIFICALL, restart στο κινητό, router κτλ, αλλά τίποτα.

Edited by djuan1988
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...