Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η υπηρεσία δουλεύει με το που πιάσεις WiFi, χωρίς καμία καθυστέρηση στην λήψη των κλήσεων και μηνυμάτων.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία.

Θα ήθελα να αναφέρω κάποιους προβληματισμούς και να θέσω κάποια ερωτήματα ελπίζοντας να μην επαναλαμβάνομαι.

Πριν περίπου δέκα ημέρες έλαβα ένα μήνυμα από την Cosmote, που με ενημέρωνε για την κατάργηση του "Τέλιου σήματος" στις 10 του μήνα και για την μετάβαση στην υπηρεσία αυτή.

Τόσο στο σπίτι που μένω τώρα όσο και στο προηγούμενο (Νέα Σμύρνη, Αθήνα) η κάλυψη δικτύου (σε 3g) είναι από κακή μέχρι απαράδεκτη ενώ με μετάβαση σε 4G η κατάσταση παραμένει προβληματική με ταυτόχρονη δημιουργία προβλήματος στην αυτονομία της μπαταρίας μιας και επί της ουσίας το κινητό αναζητεί όλη την ώρα σήμα.

Και σε 3g αλλά και σε 4g, αν είμαι χωρίς το Τέλειο σήμα σίγουρα θα χάσω κλήση η οποία θα μου έρθει αργότερα με μήνυμα.

Ρωτάω λοιπόν:

Ποιο το σκεπτικό κατάργησης της υπηρεσίας;

Με το WifiC ναι μεν θα κάνουμε κλήσεις και θα δεχόμαστε χωρίς πρόβλημα αλλά αυτό θα γίνεται αν την δεδομένη χρονική στιγμή πιάσει σήμα το κινητό, ειδικά στις εισερχόμενες αν έχω καταλάβει σωστά την λειτουργία της νέας υπηρεσίας.

Ταυτόχρονα θα έχουμε καθυστέρηση ακόμα και στη λήψη μηνυμάτων ενώ το κινητό θα γίνει ... σταθερό μιας και θα θέλει μόνιμα φόρτιση...

Γιατί λοιπόν να καταργηθεί μια υπηρεσία που ακόμα και την Αθήνα είναι απαραίτητη χωρίς πρώτα να αντικατασταθεί με αντίστοιχη που θα παρέχει μόνιμα και σε σταθερή βάση σωστή κάλυψη δικτύου ;

Αφού έλαβα την ενημέρωση μίλησα με την εξ πελατών όπου και ζήτησα να καταγραφούν όσα σας αναφέρω και επιπλέον δήλωσα πως το κινητό μου είναι επαγγελματικό (μικρή σημασία έχει αυτό κατά την γνώμη μου ) και επί της ουσίας δεν είναι δυνατόν να υποβαθμίζει η εταιρία τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Η ευγενέστατη υπάλληλος με ενημέρωσε πως θα τα προωθήσει στο τεχνικό τμήμα το οποίο και θα με καλέσει.

Προσωπικά σκέφτομαι σοβαρά την μετάβαση σε άλλη εταιρία .

Δεν είναι δυνατόν να σε παραπέμπουν σε μια νέα υπηρεσία που δεν παρέχει ότι αυτή που καταργούν. Επιπλέο δεν είναι δυνατόν να καταργούν μια υπηρεσία η οποία είναι χρήσιμη.

 

Καλησπέρα φίλε μου, έπαιζα με Τέλειο Σήμα για χρόνια. Με το που βγήκε το Wifi Calling το ξήλωσα. Πλέον έχει ωριμάσει. Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις wifi και μετά είναι καλύτερο και απο το τέλειο σήμα.

Αυτά που γράφεις περί μόνιμης σύνδεσης στη πρίζα δεν ισχύουν. Δεν θα σου τελειώνει τη μπαταρία όπως νομίζεις.

Δοκίμασε το και μετά βγάλε τα συμπεράσματα σου.

αν έχεις Iphone διαλέγει αυτόματα το Iphone αν θα μπει στο wifi calling η όχι.

αν εχεις android μπορείς να επιλέξεις τι να προτιμάει. αν θες να σου περνάει αυτόματα τη κλήση μέσα από το wifi ή όχι.

το τέλειο σήμα και τα συναφή του έχουν καταργηθεί στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. είχε κενά ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία.

Θα ήθελα να αναφέρω κάποιους προβληματισμούς και να θέσω κάποια ερωτήματα ελπίζοντας να μην επαναλαμβάνομαι.

Πριν περίπου δέκα ημέρες έλαβα ένα μήνυμα από την Cosmote, που με ενημέρωνε για την κατάργηση του "Τέλιου σήματος" στις 10 του μήνα και για την μετάβαση στην υπηρεσία αυτή.

Τόσο στο σπίτι που μένω τώρα όσο και στο προηγούμενο (Νέα Σμύρνη, Αθήνα) η κάλυψη δικτύου (σε 3g) είναι από κακή μέχρι απαράδεκτη ενώ με μετάβαση σε 4G η κατάσταση παραμένει προβληματική με ταυτόχρονη δημιουργία προβλήματος στην αυτονομία της μπαταρίας μιας και επί της ουσίας το κινητό αναζητεί όλη την ώρα σήμα.

Και σε 3g αλλά και σε 4g, αν είμαι χωρίς το Τέλειο σήμα σίγουρα θα χάσω κλήση η οποία θα μου έρθει αργότερα με μήνυμα.

Ρωτάω λοιπόν:

Ποιο το σκεπτικό κατάργησης της υπηρεσίας;

Με το WifiC ναι μεν θα κάνουμε κλήσεις και θα δεχόμαστε χωρίς πρόβλημα αλλά αυτό θα γίνεται αν την δεδομένη χρονική στιγμή πιάσει σήμα το κινητό, ειδικά στις εισερχόμενες αν έχω καταλάβει σωστά την λειτουργία της νέας υπηρεσίας.

Ταυτόχρονα θα έχουμε καθυστέρηση ακόμα και στη λήψη μηνυμάτων ενώ το κινητό θα γίνει ... σταθερό μιας και θα θέλει μόνιμα φόρτιση...

Γιατί λοιπόν να καταργηθεί μια υπηρεσία που ακόμα και την Αθήνα είναι απαραίτητη χωρίς πρώτα να αντικατασταθεί με αντίστοιχη που θα παρέχει μόνιμα και σε σταθερή βάση σωστή κάλυψη δικτύου ;

Αφού έλαβα την ενημέρωση μίλησα με την εξ πελατών όπου και ζήτησα να καταγραφούν όσα σας αναφέρω και επιπλέον δήλωσα πως το κινητό μου είναι επαγγελματικό (μικρή σημασία έχει αυτό κατά την γνώμη μου ) και επί της ουσίας δεν είναι δυνατόν να υποβαθμίζει η εταιρία τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Η ευγενέστατη υπάλληλος με ενημέρωσε πως θα τα προωθήσει στο τεχνικό τμήμα το οποίο και θα με καλέσει.

Προσωπικά σκέφτομαι σοβαρά την μετάβαση σε άλλη εταιρία .

Δεν είναι δυνατόν να σε παραπέμπουν σε μια νέα υπηρεσία που δεν παρέχει ότι αυτή που καταργούν. Επιπλέο δεν είναι δυνατόν να καταργούν μια υπηρεσία η οποία είναι χρήσιμη.

 

Με το WiFi Calling θα πρεπει να εισαι μονιμα σε λειτουργία πτήσης και WiFi να εχεις.

Ωστοσο,η κοσμοτε εχει την καλυτερη υλοποιηση σε σχεση με τον ανταγωνισμό.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Με το WiFi Calling θα πρεπει να εισαι μονιμα σε λειτουργία πτήσης και WiFi να εχεις.

Ωστοσο,η κοσμοτε εχει την καλυτερη υλοποιηση σε σχεση με τον ανταγωνισμό.

 

Δεν βάζω το κινητό μου ποτέ σε λειτουργία πτήσης. έχω Iphone. Μπαίνει στο wifi calling αυτόματα με το που πέφτει το σήμα.

δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία.

Θα ήθελα να αναφέρω κάποιους προβληματισμούς και να θέσω κάποια ερωτήματα ελπίζοντας να μην επαναλαμβάνομαι.

Πριν περίπου δέκα ημέρες έλαβα ένα μήνυμα από την Cosmote, που με ενημέρωνε για την κατάργηση του "Τέλιου σήματος" στις 10 του μήνα και για την μετάβαση στην υπηρεσία αυτή.

Τόσο στο σπίτι που μένω τώρα όσο και στο προηγούμενο (Νέα Σμύρνη, Αθήνα) η κάλυψη δικτύου (σε 3g) είναι από κακή μέχρι απαράδεκτη ενώ με μετάβαση σε 4G η κατάσταση παραμένει προβληματική με ταυτόχρονη δημιουργία προβλήματος στην αυτονομία της μπαταρίας μιας και επί της ουσίας το κινητό αναζητεί όλη την ώρα σήμα.

Και σε 3g αλλά και σε 4g, αν είμαι χωρίς το Τέλειο σήμα σίγουρα θα χάσω κλήση η οποία θα μου έρθει αργότερα με μήνυμα.

Ρωτάω λοιπόν:

Ποιο το σκεπτικό κατάργησης της υπηρεσίας;

Με το WifiC ναι μεν θα κάνουμε κλήσεις και θα δεχόμαστε χωρίς πρόβλημα αλλά αυτό θα γίνεται αν την δεδομένη χρονική στιγμή πιάσει σήμα το κινητό, ειδικά στις εισερχόμενες αν έχω καταλάβει σωστά την λειτουργία της νέας υπηρεσίας.

Ταυτόχρονα θα έχουμε καθυστέρηση ακόμα και στη λήψη μηνυμάτων ενώ το κινητό θα γίνει ... σταθερό μιας και θα θέλει μόνιμα φόρτιση...

Γιατί λοιπόν να καταργηθεί μια υπηρεσία που ακόμα και την Αθήνα είναι απαραίτητη χωρίς πρώτα να αντικατασταθεί με αντίστοιχη που θα παρέχει μόνιμα και σε σταθερή βάση σωστή κάλυψη δικτύου ;

Αφού έλαβα την ενημέρωση μίλησα με την εξ πελατών όπου και ζήτησα να καταγραφούν όσα σας αναφέρω και επιπλέον δήλωσα πως το κινητό μου είναι επαγγελματικό (μικρή σημασία έχει αυτό κατά την γνώμη μου ) και επί της ουσίας δεν είναι δυνατόν να υποβαθμίζει η εταιρία τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Η ευγενέστατη υπάλληλος με ενημέρωσε πως θα τα προωθήσει στο τεχνικό τμήμα το οποίο και θα με καλέσει.

Προσωπικά σκέφτομαι σοβαρά την μετάβαση σε άλλη εταιρία .

Δεν είναι δυνατόν να σε παραπέμπουν σε μια νέα υπηρεσία που δεν παρέχει ότι αυτή που καταργούν. Επιπλέο δεν είναι δυνατόν να καταργούν μια υπηρεσία η οποία είναι χρήσιμη.

 

το wifi πλέον παίζει άψογα (τουλάχιστον σε iPhone)

Xρονια και εγώ με Cosmote τέλειο σήμα .

Έφυγε μια συσκευή επιτέλους (χαχα λιγότερη ακτινοβολία ) και πλέον έχω μόνιμα στο σπίτι την συσκευή σε airplane mode και ανοιχτο απλα το wifi ωστε να δουλευει το wifi calling

Πίστεψε με καλύτερα θα είσαι .

Link to comment
Share on other sites

Στο S10 αυτοματα αν δεν εχεις καλο σημα κανει κληση με wifiCall ,πιστευω ειναι καλυτερα στο αυτοματο παρα σε airplane ,μια φορα να ξεχαστεις βγαινοντας απο το σπιτι μενεις χωρις τηλεφωνο
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον δεν έχω καταλάβει ή δεν κάνω κάτι σωστά.

Βάση των οδηγιών που μου έδωσαν έκανα τις ενέργειες αλλά το κινητό μου δεν έχει σήμα. Παλεύει μεταξύ μηδενικού σήματος και το πολύ δύο γραμμών ενώ δεν είναι μόνιμα συνδεδεμένο. Επιπλέον μια στο τόσο βγάζει το εικονίδιο volte πάνω αριστερά στη οθόνη.

Μπορείτε να μου δώσετε οδηγίες μήπως κάνω κάτι λάθος (Huawei p30 lite);

Επιπλέον αν το βάλω σε λειτουργία πτήσης 'όπως λέτε , μηνύματα θα λαμβάνω;

όσο για την μπαταρία., χωρίς προφανώς να σας αμφισβητώ, εμένα της πίνει το αίμα.

Μακάρι πάντως να δουλεύει όπως λέτε και να φύγει μια συσκευή...

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις αι την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

βαλτο σε flight mode και θα σου λυθουν αρκετες αποριες!! οτι σου εχουν πει τα παιδια ισχυουν !! απλα να πιανει το wifi καλα στους χωρους του σπιτιου που σε ενδιαφερουν!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον δεν έχω καταλάβει ή δεν κάνω κάτι σωστά.

Βάση των οδηγιών που μου έδωσαν έκανα τις ενέργειες αλλά το κινητό μου δεν έχει σήμα. Παλεύει μεταξύ μηδενικού σήματος και το πολύ δύο γραμμών ενώ δεν είναι μόνιμα συνδεδεμένο. Επιπλέον μια στο τόσο βγάζει το εικονίδιο volte πάνω αριστερά στη οθόνη.

Μπορείτε να μου δώσετε οδηγίες μήπως κάνω κάτι λάθος (Huawei p30 lite);

Επιπλέον αν το βάλω σε λειτουργία πτήσης 'όπως λέτε , μηνύματα θα λαμβάνω;

όσο για την μπαταρία., χωρίς προφανώς να σας αμφισβητώ, εμένα της πίνει το αίμα.

Μακάρι πάντως να δουλεύει όπως λέτε και να φύγει μια συσκευή...

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις αι την βοήθεια.

 

Έχεις ενεργοποιήσει από το κινητό σου την υπηρεσία WiFi calling? Δες εδώ πως

https://videotron.tmtx.ca/en/topic/huawei_p30pro/enabling_wifi_calling.html#step=1

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον αν το βάλω σε λειτουργία πτήσης 'όπως λέτε , μηνύματα θα λαμβάνω;

Και να στείλεις SMS, και να λάβεις SMS μπορείς. Το λέει ξεκάθαρα στη σελίδα στης Cosmote.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που μπορείς (τουλάχιστον σε samsung) να δηλώσεις προτεραιότητα κλήσεων (κινητή ή wifi), καθαρά για θέμα κατανάλωσης το έχω μόνιμα σε λειτουργία πτήσης όσο είμαι σπίτι. Η διαφορά στην κατανάλωση τεράστια.

 

Βέβαια όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, θέλει προσοχή να μην βγεις απ' το σπίτι και δεν την απενεργοποιήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ πως από την στιγμή που δούλεψα με το κινητό σε λειτουργία πτήσης όλα πήγαν ρολόι.

Αποσύνδεσα το Τέλειο Σήμα χωρίς δισταγμό.

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι πρέπει να έχω το κινητό μου υποχρεωτικά σε λειτουργία πτήσης γιατί διαφορετικά, με την επιλογή προτεραιότητας κλήσεων (κινητή ή wifi) η υπηρεσία δεν λειτουργεί σωστά.

Επιπλέον, όταν το έχω σε λειτουργία πτήσης, και πάω να κάνω κλήση σε πενταψήφιο που δεν είναι του ΟΤΕ (συγκεκριμένα πήγα να κάνω κλήση στη Nova -13831), η κλήση μετά το εισαγωγικό μήνυμα τερματίζεται ενώ αν την κάνω με την επιλογή "προτεραιότητα κλήσεων" η κλήση γίνεται κανονικά ενώ αντίθετα, καλώντας τις βλάβες του ΟΤΕ με το κινητό σε λειτουργία πτήσης η κλήση γίνεται κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις android βάλε το WiFi calling σε "κατά προτίμηση WiFi" αλλιώς αν έχεις iPhone τότε θα ενεργοποιείται αυτόματα κάθε φορά που το σήμα θα περιορίζεται ή όταν δεν έχει καθόλου στην περίπτωση της λειτουργίας πτήσης. Πράγματι, όταν καλείς σε πενταψήφια η κλήση πραγματοποιείται μόνο μέσω δικτύου.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις android βάλε το WiFi calling σε "κατά προτίμηση WiFi" αλλιώς αν έχεις iPhone τότε θα ενεργοποιείται αυτόματα κάθε φορά που το σήμα θα περιορίζεται ή όταν δεν έχει καθόλου στην περίπτωση της λειτουργίας πτήσης. Πράγματι, όταν καλείς σε πενταψήφια η κλήση πραγματοποιείται μόνο μέσω δικτύου.

 

Επειδη κι εγω ανηκω στην περιπτωση αυτων των οποιων εχουν το τελειο σημα ακομα,θελω να ρωτησω κατι:

Αυτο που γραφεις για ρυθμιση σε κατα προτιμηση Wifi ρυθμιση,οταν το κανουμε βγαινοντας απο το σπιτι δεν την αλλαζουμε?ετσι δεν ειναι?

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω ανηκω στην περιπτωση αυτων των οποιων εχουν το τελειο σημα ακομα,θελω να ρωτησω κατι:

 

Αυτο που γραφεις για ρυθμιση σε κατα προτιμηση Wifi ρυθμιση,οταν το κανουμε βγαινοντας απο το σπιτι δεν την αλλαζουμε?ετσι δεν ειναι?

Αυτή η ρύθμιση θα ισχύει μόνο όταν θα είσαι συνδεδεμένος σε κάποιο δίκτυο WiFi, οπότε όταν βγαίνεις από το σπίτι δεν θα σε επηρεάζει.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ρύθμιση θα ισχύει μόνο όταν θα είσαι συνδεδεμένος σε κάποιο δίκτυο WiFi, οπότε όταν βγαίνεις από το σπίτι δεν θα σε επηρεάζει.

 

Οποτε δεν χρειαζεται βγαινοντας απο το σπιτι να την ξεκλικαρω/σωστα?

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Οποτε δεν χρειαζεται βγαινοντας απο το σπιτι να την ξεκλικαρω/σωστα?
Σωστά, δεν θα χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Σε xiaomi MI9T πως ενεργοποιούμε το WiFi call?

 

σχετικα με το wificalling να γραψω και την εμπειρια μου.

εχω το τηλ moto g pro απο αμαζον γερμανιας. εστειλα στη κοσμοτε sms για την ενεργοποιηση του wificall και πηρα απαντηση οτι η συσκευη μου δεν το υποστηριζει.

εβαλα τη σιμ σε αιφονε12 εστειλα το sms και ενεργοποιηθηκε κανονικα

ξαναεβαλα τη σιμ στο δικο μου moto g pro και εχω την υπηρεσια κανονικα, τουμπανο

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ανάλογα την IP που έχει, αλλά πιθανότατα δεν θα παίξει.

 

καταλαβα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το wifi calling δουλευει σπανιοτατα πλεον σπιτι μου. ολα ειναι ρυθμισμενα σωσυα. Ομως παιζει οποτε του καπνισει κα8 πλεον πολυ σπανια. Παιζει να φταιει το οτινεχω απενεργοποιησει την υπηρεσία (δεν θυμαμαι πως την λενε) που μπορει καποιος να μπει στο wifi σου αν εχει συνδεση κοσμοτε;
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση κιεγω.

 

με δορυφορικη συνδεση wifi σε καραβι, δουλευει το wificalling?

 

 

 

Όχι, αυτές βγαίνουν συνήθως από Νορβηγία και η Cosmote κόβει το wifi calling εκτός Ελλάδος.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν το "ελληνικό" Xiaomi Redmi 9 υποστηρίζει wifi calling της cosmote; ( το έχει στη λίστα της ) Edited by madsteeve
Πάλι πήρες κινητό ρε;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...