Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Cosmote 44.0

 

ναι παιζει κανονικα, απλως εχω 1 esim και μια φυσικη σιμ (εξωτερικου). Στην σιμ εξωτερικου υπαρχει VoLTE. Στην κοσμοτε (esim) δεν υπαρχει τπτ αλλα δουλευει.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν σας λειτουργεί η αναμονή κλήσης με VoWiFi? Το έχω σε προτεραιότητα το VoWiFi και μου έρχονται μηνύματα από κλήσεις ενώ μιλάω παρόλο που το χω ενεργοποιημένο.

 

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, μου έχει τύχει κ μένα να 'χάνω' κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν σας λειτουργεί η αναμονή κλήσης με VoWiFi? Το έχω σε προτεραιότητα το VoWiFi και μου έρχονται μηνύματα από κλήσεις ενώ μιλάω παρόλο που το χω ενεργοποιημένο.

 

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, μου έχει τύχει κ μένα να 'χάνω' κλήσεις.

 

Έχω να το αντιμετωπίσω πολύ καιρό αυτό το "πρόβλημα". Το είχα έντονα πριν κάνα 6μηνο με iPhone 11. Δεν νομίζω όμως να έφταιγε το iPhone. Μάλλον με την υπηρεσία κάτι δεν πήγαινε καλά εκείνη την περίοδο.

 

Σε εμένα δουλεύει κανονικά η αναμονή κλήσης και δεν χάνω κλήσεις (όταν είχαν θέμα ερχόταν SMS χωρίς να χτυπήσει καθόλου το τηλέφωνο όσο ήμουν σε WiFi Calling). Εδώ και 5-6 μήνες πάντως δουλεύουν όλα σπέσιαλ. Και είμαι κατά 80% σε WiFi Calling...

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οπότε ίσως το κάνει μόνο όταν είμαι σε λειτουργία πτήσης (τεράστια διαφορά στην κατανάλωση), θα το τσεκάρω.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε ίσως το κάνει μόνο όταν είμαι σε λειτουργία πτήσης (τεράστια διαφορά στην κατανάλωση), θα το τσεκάρω.

Ναι ναι ναι ναι. Το πιθανότερο είναι να φταίει αυτό! :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να ενεργοποιηθεί το WiFi calling σε έναν αριθμό που έχω κάνει φορητότητα εδώ και 50 μέρες.. Κοντεύουμε 2 μήνες και από την τεχνική υποστήριξη το μόνο που μου λένε είναι ότι το κοιτάνε οι τεχνικοί μας. Σήμερα δεν άντεξα και τσακώθηκα διότι είναι σαν να διαβάσουν το ίδιο ποίημα. Το ελέγχουν και το ελέγχουν.. Αν το ελέγχουν ενάμιση μήνα τώρα θα το είχαν διορθώσει 200 φορές. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

 

Έφερα το γαμπρό μου στη Cosmote για το WiFi calling λόγω μηδενικού σήματος στη δουλειά του λόγω υπογείου και πληρώνει και παραπάνω από ότι έδινε και δεν έχει και wifi calling... Είμαι έξαλλος με την Cosmote με αυτό το θέμα.

 

Η συσκευή είναι S10+ και δούλευε το WiFi calling κανονικά όταν το είχα εγώ. Του το έδωσα και δεν δουλεύει με τίποτα... Στο SMS δε παίρνουμε απάντηση και οι τεχνικοί πέταξε χαρταετό εδώ και δύο μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται τίποτα. Δεν λειτουργεί κανένα SMS.. Η υπηρεσία δεν ήταν ενεργοποιημενη. Δεν ήταν Cosmote ο αριθμός. Ήρθε στη cosmote κάνουμε την ενεργοποίηση με SMS κανονικά και δεν έγινε ποτέ
Link to comment
Share on other sites

Σκάλισα λίγο το config του Pixel 5

 

Λίστα με ενεργοποιημένο VoLTE:

Λίστα με ενεργοποιημένο VoWiFi

 

Ερωτηση: Απο τεχνικης άποψης, αυτη η λιστα ειναι δυνατον να ενημερωθει σε επικειμενο software update και να προστεθουν νεα δικτυα?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ 'Η ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ? ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΦΟΡΤΩΜΕΝΟ Ή Η ΚΟΣΜΟΤΕ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σε ολους!

Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα και οποιος θελει και μπορει ας μου λυσει τις αποριες!

Μεχρι τωρα ειχα το τελειο σημα και εκανα την δουλεια μου εντος σπιτιου επειδη δεν εχω καθολου σημα,αλλα με ενημερωσαν οτι στις 10 Ιανουαριου σταματαει η λειτουργια του!

Θα ενεργοποιησω το wifi calling κι ελπιζω να ειμαι οκ!

Η απορια μου ειναι για το Volte το οποιο οπως εχω διαβασει βοηθαει σε οσους εχουν προβληματα κλησεων να τα ξεπερνουν.

Δηλαδη η συγκεκριμενη λειτουργια (Volte) που σε βοηθαει στις κλησεις ειναι για εκτος σπιτιου?

Θα πρεπει να εχω τα δεδομενα ανοικτα για να το χρησιμοποιω?Χρησιμοποιει δεδομενα?

Μεχρι τωρα δεν εχω προβλημα κλησεων εκτος σπιτιου,οποτε δεν χρειαζεται το Volte?

Συγνωμη εαν κουρασα με το μεγαλο μου μηνυμα,και ευχαριστω προκαταβολικα!

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Το VoLTE δεν είναι τόσο πολύ για τα προβληματικά σημεία κάλυψης.

Με το VoLTE, κανεις κλήσεις μέσω δικτύου 4G και ταυτόχρονα δηλαδή μπορείς να χρησιμοποιείς δεδομενα 4G.

Δεν χρειάζεται να είναι ενεργά τα δεδομενα σου για να περνάνε οι κλήσεις μέσω 4G.

Έχεις καλύτερη ποιότητα ήχου και οι κλήσεις ξεκινάνε πιο γρήγορα.

Δεν καταναλώνονται δεδομένα για το VoLTE.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

 

Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα και οποιος θελει και μπορει ας μου λυσει τις αποριες!

 

Μεχρι τωρα ειχα το τελειο σημα και εκανα την δουλεια μου εντος σπιτιου επειδη δεν εχω καθολου σημα,αλλα με ενημερωσαν οτι στις 10 Ιανουαριου σταματαει η λειτουργια του!

 

Θα ενεργοποιησω το wifi calling κι ελπιζω να ειμαι οκ!

 

Η απορια μου ειναι για το Volte το οποιο οπως εχω διαβασει βοηθαει σε οσους εχουν προβληματα κλησεων να τα ξεπερνουν.

 

Δηλαδη η συγκεκριμενη λειτουργια (Volte) που σε βοηθαει στις κλησεις ειναι για εκτος σπιτιου?

 

Θα πρεπει να εχω τα δεδομενα ανοικτα για να το χρησιμοποιω?Χρησιμοποιει δεδομενα?

 

Μεχρι τωρα δεν εχω προβλημα κλησεων εκτος σπιτιου,οποτε δεν χρειαζεται το Volte?

 

Συγνωμη εαν κουρασα με το μεγαλο μου μηνυμα,και ευχαριστω προκαταβολικα!

Όπως είπε και ο paanos, έχει βελτίωση ήχου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα τα δεδομένα σου σε 4G και ξεκινάνε ποιο γρήγορα οι κλήσεις σε σύγκριση όταν δεν υπήρχε το VoLTE, όπου η συσκευή έπρεπε να πάει σε 3G. Α καθώς και και μια βελτίωση στη μπαταρία διότι δεν κάνει την εναλλαγή σε 3G. Αυτό όταν έχεις καλό σήμα.

 

Όσον αφορά το ότι μέσα στο σπίτι σου ή κάπου αλλού που δεν έχεις σήμα και υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο WiFi (το οποίο πρέπει να είσαι συνδεδεμένος σε αυτό), εκεί το VoWiFi (WiFi Calling) λύνει τα χέρια.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις και τις αποριες που μου λυσατε.

Κατι τελευταιο:Μεχρι τωρα λογω του τελειο σημα,ειχα παντα το τηλεφωνο σε 3g,τωρα που δεν θα υφισταται θα μπορω να το βαλω στο αυτοματο?

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Επιβάλλεται να το έχεις στο αυτόματο για να παίξει το volte.

 

 

Ευχαριστω πολυ,με καλυψες!:):up:

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με μπαταρία, επειδή δεν βρήκα κάτι.

Έχουμε καλύτερη απόδοση μπαταρίας με volte απ ' ότι χωρις?

 

Επίσης με wifi calling?

 

Γνωρίζει κάποιος ή από ίντερνετ ή από τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με μπαταρία, επειδή δεν βρήκα κάτι.

Έχουμε καλύτερη απόδοση μπαταρίας με volte απ ' ότι χωρις?

 

Επίσης με wifi calling?

 

Γνωρίζει κάποιος ή από ίντερνετ ή από τεστ?

 

Έχεις καλύτερη απόδοση μπαταρίας και με τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα και οποιος θελει και μπορει ας μου λυσει τις αποριες!

Μεχρι τωρα ειχα το τελειο σημα και εκανα την δουλεια μου εντος σπιτιου επειδη δεν εχω καθολου σημα,αλλα με ενημερωσαν οτι στις 10 Ιανουαριου σταματαει η λειτουργια του!

Θα ενεργοποιησω το wifi calling κι ελπιζω να ειμαι οκ!

Η απορια μου ειναι για το Volte το οποιο οπως εχω διαβασει βοηθαει σε οσους εχουν προβληματα κλησεων να τα ξεπερνουν.

Δηλαδη η συγκεκριμενη λειτουργια (Volte) που σε βοηθαει στις κλησεις ειναι για εκτος σπιτιου?

Θα πρεπει να εχω τα δεδομενα ανοικτα για να το χρησιμοποιω?Χρησιμοποιει δεδομενα?

Μεχρι τωρα δεν εχω προβλημα κλησεων εκτος σπιτιου,οποτε δεν χρειαζεται το Volte?

Συγνωμη εαν κουρασα με το μεγαλο μου μηνυμα,και ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Αξιζει η αλλαγή,θα εχεις 4G και ταυτοχρονα μπορεις να μιλάς στο κινητο,χωρις διακοπες.

Επισης αν εχεις και WiFi Calling,θα μειώσεις την κατανάλωση μπαταρίας διοτι λειτουργει και αν εχεις το κινητο σε λειτουργία πτήσης με ανοιχτο WiFi

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η αλλαγή,θα εχεις 4G και ταυτοχρονα μπορεις να μιλάς στο κινητο,χωρις διακοπες.

Επισης αν εχεις και WiFi Calling,θα μειώσεις την κατανάλωση μπαταρίας διοτι λειτουργει και αν εχεις το κινητο σε λειτουργία πτήσης με ανοιχτο WiFi

 

 

Ευχαριστω πολυ,θα το ενεργοποιησω αυτες τις μερες!:up:

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η αλλαγή,θα εχεις 4G και ταυτοχρονα μπορεις να μιλάς στο κινητο,χωρις διακοπες.

Επισης αν εχεις και WiFi Calling,θα μειώσεις την κατανάλωση μπαταρίας διοτι λειτουργει και αν εχεις το κινητο σε λειτουργία πτήσης με ανοιχτο WiFi

 

Δεν χρειάζεται να έχεις τα δεδομένα ανοιχτά. Το VoLTE θα παίξει κανονικά και με τα δεδομένα κλειστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχει κάποιο πρόβλημα σήμερα η υπηρεσία;

Είμαι Θεσσαλονίκη και βλέπω ότι ξαφνικά ούτε το VoWifi ούτε το VoLTE λειτουργεί, δεν μου βγάζει καμία ένδειξη.

 

Τώρα μόλις επανήλθε κανονικά...

 

Στάλθηκε από το OnePlus 7pro χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία.

Θα ήθελα να αναφέρω κάποιους προβληματισμούς και να θέσω κάποια ερωτήματα ελπίζοντας να μην επαναλαμβάνομαι.

Πριν περίπου δέκα ημέρες έλαβα ένα μήνυμα από την Cosmote, που με ενημέρωνε για την κατάργηση του "Τέλιου σήματος" στις 10 του μήνα και για την μετάβαση στην υπηρεσία αυτή.

Τόσο στο σπίτι που μένω τώρα όσο και στο προηγούμενο (Νέα Σμύρνη, Αθήνα) η κάλυψη δικτύου (σε 3g) είναι από κακή μέχρι απαράδεκτη ενώ με μετάβαση σε 4G η κατάσταση παραμένει προβληματική με ταυτόχρονη δημιουργία προβλήματος στην αυτονομία της μπαταρίας μιας και επί της ουσίας το κινητό αναζητεί όλη την ώρα σήμα.

Και σε 3g αλλά και σε 4g, αν είμαι χωρίς το Τέλειο σήμα σίγουρα θα χάσω κλήση η οποία θα μου έρθει αργότερα με μήνυμα.

Ρωτάω λοιπόν:

Ποιο το σκεπτικό κατάργησης της υπηρεσίας;

Με το WifiC ναι μεν θα κάνουμε κλήσεις και θα δεχόμαστε χωρίς πρόβλημα αλλά αυτό θα γίνεται αν την δεδομένη χρονική στιγμή πιάσει σήμα το κινητό, ειδικά στις εισερχόμενες αν έχω καταλάβει σωστά την λειτουργία της νέας υπηρεσίας.

Ταυτόχρονα θα έχουμε καθυστέρηση ακόμα και στη λήψη μηνυμάτων ενώ το κινητό θα γίνει ... σταθερό μιας και θα θέλει μόνιμα φόρτιση...

Γιατί λοιπόν να καταργηθεί μια υπηρεσία που ακόμα και την Αθήνα είναι απαραίτητη χωρίς πρώτα να αντικατασταθεί με αντίστοιχη που θα παρέχει μόνιμα και σε σταθερή βάση σωστή κάλυψη δικτύου ;

Αφού έλαβα την ενημέρωση μίλησα με την εξ πελατών όπου και ζήτησα να καταγραφούν όσα σας αναφέρω και επιπλέον δήλωσα πως το κινητό μου είναι επαγγελματικό (μικρή σημασία έχει αυτό κατά την γνώμη μου ) και επί της ουσίας δεν είναι δυνατόν να υποβαθμίζει η εταιρία τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Η ευγενέστατη υπάλληλος με ενημέρωσε πως θα τα προωθήσει στο τεχνικό τμήμα το οποίο και θα με καλέσει.

Προσωπικά σκέφτομαι σοβαρά την μετάβαση σε άλλη εταιρία .

Δεν είναι δυνατόν να σε παραπέμπουν σε μια νέα υπηρεσία που δεν παρέχει ότι αυτή που καταργούν. Επιπλέο δεν είναι δυνατόν να καταργούν μια υπηρεσία η οποία είναι χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...