Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν δουλεύεις με μη επίσημα συμβατή συσκευή, μπορεί να μην λειτουργεί 100% σωστά. Όσο περίεργο και να σου φαίνεται. Έχω διπλές κάρτες sim και στους 2 αριθμούς μου, cosmote και Vodafone. Το ένα σετ που έχω στο S10e δουλεύει όπως πρέπει χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και volte και vowifi. Με τις αντίστοιχες (ίδιες) sim που έχω στο mi a3, βλέπω θεματάκια. Από μικρά, όπως καμία φορά να μην δουλεύει το volte και να θέλει επανεκκίνηση (cosmote) , έως μεγάλα, του τύπου να μην δουλεύει η αναγνώριση κλήσεων (Vodafone). Αν θέλεις να εξαλείψεις αυτήν την πιθανότητα, ψάξε να βρεις κάποιον με συμβατή συσκευή να δοκιμάσεις την κάρτα σου, και να δεις πως συμπεριφέρεται.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Να μην ακούω τόνο μου έχει συμβεί και εμένα αρκετές φορές μέσα σε διάστημα 2 χρόνων, με συμβατές συσκευές.

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
μεχρι πριν τον δεκεμβρη η υπηρεσια επαιζε σωστα, εδω και ενα διμηνο τουλαχιστον βελπω προβληματα. Αναπαντητες κλησεις, παιρνω και δεν εχει τονο, μιλαω δεν με ακουνε στην αλλη γραμμη κοκ
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

μεχρι πριν τον δεκεμβρη η υπηρεσια επαιζε σωστα, εδω και ενα διμηνο τουλαχιστον βελπω προβληματα. Αναπαντητες κλησεις, παιρνω και δεν εχει τονο, μιλαω δεν με ακουνε στην αλλη γραμμη κοκ

Σε μένα δούλεψε μια χαρά προχθές!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

μεχρι πριν τον δεκεμβρη η υπηρεσια επαιζε σωστα, εδω και ενα διμηνο τουλαχιστον βελπω προβληματα. Αναπαντητες κλησεις, παιρνω και δεν εχει τονο, μιλαω δεν με ακουνε στην αλλη γραμμη κοκ

 

Μήπως είναι θέμα του wifi σου;:worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δουλεύει σχετικά καλά, δλδ δεν έχω προβλήματα γενικά εκτός από μεγάλες σε διάρκεια κλήσεις.

Σε αυτές συχνά πυκνά μετά από 5 λεπτά κόβεται η κλήση...

Το ασύρματο μου δεν μπορεί να είναι (φυσιολογικά), αφού η σύνδεσή μου είναι οπτική ίνα 120/120.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δουλεύει σχετικά καλά, δλδ δεν έχω προβλήματα γενικά εκτός από μεγάλες σε διάρκεια κλήσεις.

Σε αυτές συχνά πυκνά μετά από 5 λεπτά κόβεται η κλήση...

Το ασύρματο μου δεν μπορεί να είναι (φυσιολογικά), αφού η σύνδεσή μου είναι οπτική ίνα 120/120.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το ασύρματο είναι τα 5GHz ή στα 2.4GHz?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

 

Εδώ και λίγο καιρό στο Α2 μου σταμάτησε να λειτουργεί το wifi calling. Στο *#*#4636#*#* το δείχνει ενεργοποιημένο. Βάζω λειτουργία πτήσης, ανοίγω wifi, τίποτα. Πριν λίγες βδομάδες λειτουργούσε κανονικά (αν και δεν υποστηρίζεται η συσκευή το είχα ενεργοποιήσει με «πλάγιο» τρόπο) και μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα.

 

Έχω την εντύπωση πως σταμάτησε να δουλεύει αφού έκανα reset το router μου (σπίτι έχω vdsl Vodafone με router της hol το zxhn h367n), και δεν θυμάμαι αν παλαιότερα είχα ανοίξει ports για να μου δουλέψει. Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, ξέρει κανείς ποιες ports χρησιμοποιεί η υπηρεσία, μήπως τυχόν βοηθήσει αν τις ανοίξω;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Το ασύρματο είναι τα 5GHz ή στα 2.4GHz?
Το ασύρματο μου είναι στα 2,4GHz...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το έβγαλε από την ρύθμιση και έκανα format και επανήλθε

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα με τη νέα έκδοση 9.1.0.317 στο P30 lite και εξαφανίστηκαν οι επιλογές VoLTE;

 

Τελικά με την αναβάθμιση που έγινε σήμερα σε android 10 επανήλθαν και οι επιλογές VoLTE :happy:

Link to comment
Share on other sites

Το ασύρματο μου είναι στα 2,4GHz...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Πολύ πιθανόν να έχεις παρεμβολές στο ασύρματο, γίνεται χαμός στα 2.4...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να έχεις παρεμβολές στο ασύρματο, γίνεται χαμός στα 2.4...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μπορεί, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι το ρούτερ μου δεν έχει επιλογή για 2,4/5 οπότε μόνο αν το αλλάξω θα λυθεί το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι το ρούτερ μου δεν έχει επιλογή για 2,4/5 οπότε μόνο αν το αλλάξω θα λυθεί το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκίμασε να βάλεις στο wifi καρφωτό κανάλι 13.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις στο wifi καρφωτό κανάλι 13.

Θα το δοκιμάσω, αν και δε νομίζω να δω διαφορά, έχει τόσα ρούτερ η περιοχή.....

Link to comment
Share on other sites

πως θα καταλάβω οτι το iphone 11 pro max χρησιμοποιεί το wifi calling?

Μέσα στο μενου είναι ενεργοποιημένο αλλά δεν βλέπω κάτι διαφορετικό οπτικά ή σε μια κλήση.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

πως θα καταλάβω οτι το iphone 11 pro max χρησιμοποιεί το wifi calling?

Μέσα στο μενου είναι ενεργοποιημένο αλλά δεν βλέπω κάτι διαφορετικό οπτικά ή σε μια κλήση.

 

 

 

Αν κάνει κληση σε flight mode με WiFi ενεργό...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πως θα καταλάβω οτι το iphone 11 pro max χρησιμοποιεί το wifi calling?

Μέσα στο μενου είναι ενεργοποιημένο αλλά δεν βλέπω κάτι διαφορετικό οπτικά ή σε μια κλήση.

 

 

 

Στο Control Centre θα σου βγάλει την ένδειξη COSMOTE WiFi. Αν έκανες τώρα την ενεργοποίηση της υπηρεσίας, τότε κάνε ένα restart την συσκευή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στην εξυπηρέτηση ζήτησα να το απενεργοποιήσουν κ ξανα ενεργοποιήσουν κ μετά εμφανίστηκε. Δεν χρειάστηκε επανεκκίνηση. Τώρα μένει να το δώ στην πράξη.

Η κοπέλα επέμενε πως επειδή το iphone 11 pro max δεν υπάρχει στην λίστα συμβατών συσκευών της cosmote δεν θα λειτουργήσει αλλά ok... προσπαθούσα να μην γελάω.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα επέμενε πως επειδή το iphone 11 pro max δεν υπάρχει στην λίστα συμβατών συσκευών της cosmote δεν θα λειτουργήσει αλλά ok... προσπαθούσα να μην γελάω.

 

πιο γραφικοί και από το γεφύρι της Άρτας ώρες-ώρες στην εξυπηρέτηση...

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν λειτουργεί πάντα το cosmote wifi. Πχ σε τόσες καφετέριες που χρησιμοποίησα το wifi τους, απο 4G καλούσα.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Στα iphone έχει προεπιλεγμένη προτεραιότητα το δίκτυο κινητής, δεν αλλάζει κάπως. Μόνο αν είναι πολύ κακό το δίκτυο κινητής θα στο γυρίσει.
Link to comment
Share on other sites

Στα iphone έχει προεπιλεγμένη προτεραιότητα το δίκτυο κινητής, δεν αλλάζει κάπως. Μόνο αν είναι πολύ κακό το δίκτυο κινητής θα στο γυρίσει.

 

Επιπλέον τα Wifi εστία καφετέριες πολλές φορές κόβουν VPN. Τέλος, αν η ποιότητα του wifi είναι κακή τοτε δεν πρόκειται να πας σε wifi calling.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον τα Wifi εστία καφετέριες πολλές φορές κόβουν VPN. Τέλος, αν η ποιότητα του wifi είναι κακή τοτε δεν πρόκειται να πας σε wifi calling.

 

 

 

Αλλιώς, για σίγουρο Wifi Calling, βάζεις λειτουργία πτήσης, και κάνεις ταυτόχρονα εξοικονόμηση μπαταρίας.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...