Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ εδώ και ώρες

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι ανάλογα την περιοχή, μόλις έκανα και μια επανεκκίνηση αλλά τίποτα, μόνο VoLTE μου βγάζει
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα με τη νέα έκδοση 9.1.0.317 στο P30 lite και εξαφανίστηκαν οι επιλογές VoLTE;

 

Εγώ πάντως σήμερα το πρωί ξύπνησα με αυτό :worry:

Link to comment
Share on other sites

Wifi call down εδώ και ώρες ;

 

Λειτουργεί και εμένα Κανονικά όλη μέρα από Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερώτηση μιας και μόλις χθες ενεργοποίησα το Wi-Fi Calling της Cosmote σε Galaxy S9 :

Επειδή ποιάνω οριακά σήμα 4G στο χώρο του σπιτιού , από άποψη κατανάλωσης μπαταρίας τι συμφέρει περισσότερο.Να το γυρνάω μόνιμα στο Wi-Fi βάζοντάς το σε Flight Mode ή να το αφήνω σε VoLTE που ποιάνω οριακά; Φοβάμαι μήπως εναλλάσεται συνέχεια από VoLTE σε απλό σήμα δικτύου και έχω μεγάλες καταναλώσεις σε μπαταρία.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σου όταν έχει wifi κρατάει σε ετοιμότητα το δίκτυο κινητής αλλά δεν καταναλώνει πολύ, καλύτερα όμως νομίζω ότι είναι να το βάζεις flight mode για να μην ψάχνει καθόλου για δίκτυο κινητής.
Link to comment
Share on other sites

Το VoLTE υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω τελείως και να είναι μόνο το Wi-Fi calling ενεργό ή πάνε μαζί αυτά τα 2;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις της συσκευής σου, αλλά δεν θα το έκανα γιατί ουσιαστικά τώρα με το volte κρατάει σε ετοιμότητα μόνο 4g, ενώ χωρίς αυτό θα κρατάει 4g για δεδομένα και 3g/2g για ομιλία.
Link to comment
Share on other sites

Ναι και πρέπει το κινητό να υποστηρίζει dual 4G ώστε να μπορείς να έχεις ταυτόχρονα και στις δύο κάρτες το volte

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το p20 pro έχω, υποθέτω το υποστηρίζει
Ναι, το P20 pro το υποστηρίζει, έχω δύο κάρτες και δουλεύουν και στις δύο WiFicall και volte. Όταν δεν έχεις καλό σήμα ενδείκνυται να βάζεις WiFicall από άποψη κατανάλωσης μπαταρίας.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

Σας λειτουργεί κανονικά το wifi calling σε εισερχόμενα Και εξερχομενα sms?

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πριν από μία βδομάδα ήρθα στη παρέα cosmote Whatsup από cu. Έχω πολλές διακοπές όμως στο WiFi calling που πίστευα ότι θα είναι πολύ καλύτερο ακόμα από της Vodafone και δίπλα στο μόντεμ με σταθερό cosmote 50αρι. Σας έχουν τύχει τέτοια θέματα;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλές διακοπές όμως στο WiFi calling που πίστευα ότι θα είναι πολύ καλύτερο ακόμα από της Vodafone και δίπλα στο μόντεμ με σταθερό cosmote 50αρι.
Τον τελευταίο καιρό έχει όντως χειροτερέψει η υπηρεσία... κάτι πρέπει να παίζει γιατί πιο παλιά δούλευε κανόνι αν είχες καλό σήμα στο wifi
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από cu ήρθα κοσμοκαρτα και τα WiFi - volte παίζουν πολύ καλύτερα.

VoLTE vontafon δεν είχα και καλά περίμενα αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πριν από μία βδομάδα ήρθα στη παρέα cosmote Whatsup από cu. Έχω πολλές διακοπές όμως στο WiFi calling που πίστευα ότι θα είναι πολύ καλύτερο ακόμα από της Vodafone και δίπλα στο μόντεμ με σταθερό cosmote 50αρι. Σας έχουν τύχει τέτοια θέματα;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε κοσμοκάρτα το vοwifi πάντα διακόπτει την κλήση λες και έχει χρονοδιακόπτη. Αυτά σε redmi note 5 με rooted global και ενεργοποίηση διαφορετικού profile στο modem για να δουλέψει από ( DT_Greece ) σε ( cosmote_commercial ).

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Σε κοσμοκάρτα το vοwifi πάντα διακόπτει την κλήση λες και έχει χρονοδιακόπτη. Αυτά σε redmi note 5 με rooted global και ενεργοποίηση διαφορετικού profile στο modem για να δουλέψει από ( DT_Greece ) σε ( cosmote_commercial ).

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Αυτό το έκανε πριν 2 χρόνια σε Huawei p10, έκοβε την κλήση ακριβώς στα 20 δευτερόλεπτα, βέβαια ήταν θέμα της cosmote και γινόταν σε αρκετά μοντέλα, φτιάχτηκε αρκετά γρήγορα θυμάμαι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ παίδες, ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα.

 

Εδώ και λίγες μέρες πρόσεξα το εξής περίεργο. Όταν έχω ενεργοποιημένο το VoLTE, καλώντας κάποια νούμερα (σταθερά και κινητά) δεν ακούω τόνο χτυπήματος, παρά μόνο ησυχία μέχρι ο άλλος να το σηκώσει. Ακόμα πιο κουλό είναι πως αυτό δεν φαίνεται να συμβαίνει πάντα, συμβαίνει σε 2-3 νούμερα που κάλεσα για δοκιμή, αλλά όχι στο σταθερό του σπιτιού. Εκεί παρά το ότι συνδέεται μέσω VoLTE (φαίνεται το HD στον dialer) ακούω χτύπους κανονικά.

 

Αν απενεργοποιήσω το VoLTE χτυπάει κανονικά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η συσκευή (Xiaomi Mi A2), το λειτουργικό (Android 10, Pixel Experience) αλλά δεν νομίζω: Διάβασα σχετικά αρκετές αναφορές από διάφορα μοντέλα, xiaomi, pixel, opo, και το αποδίδουν σε «θέμα» του εκάστοτε δικτύου, όχι της συσκευής. Αλλά δεν θυμάμαι να συνέβαινε στο παρελθόν αυτό. Βέβαια χρησιμοποιώ λίγο καιρό VoLTE και συνήθως η γραμμή συνδέεται αμέσως, οπότε μπορεί να μην το είχα προσέξει.

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω, πέρα από το προφανές να απενεργοποιήσω το VoLTE;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...