Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παλικάρια σήμα θα έχει απο εκεί που είναι πιο δυνατό και θα πηγένει εναλλάξ. εξαρτάται σε ποιο έχεις δώσει προτεραιότητα..άν έχεις δυνατότερο σήμα 4G δέν θα πάει σε wifi.

 

Εκτός αν έχεις ρυθμίσει να δίνει προτεραιότητα στο Wi-Fi οπότε και δεν γυρνάει στο δίκτυο τηλεφωνίας παρά μονό αν αποσυνδεθείς από το Wi-Fi. Αυτό έχει το εξής μειονέκτημα, κυρίως έξω όταν συνδέεται αυτόματα σε γνωστά Wi-Fi οι κλήσεις περνάνε από εκεί και η ποιότητα είναι συνήθως κακή ή χειρότερα καταλήγει σε αδυναμία κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με iOS; καθώς δεν μπορώ να βρω την επιλογή προτεραιότητας που λέτε.. Βρίσκω μόνο ενεργοποίηση η όχι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με iOS; καθώς δεν μπορώ να βρω την επιλογή προτεραιότητας που λέτε.. Βρίσκω μόνο ενεργοποίηση η όχι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν μπορείς στο iOS να βάλεις προτεραιότητα! Μόλις πέσει το σήμα μπαίνει αυτόματα το WiFi Calling

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, από ότι κατάλαβα δεν βγάζει και ένδειξη ποτε ενεργοποιείται όποτε πως θα το καταλάβω;

Θα δοκιμάσω μάλλον στο πατρικό που μέσα στο σπίτι δεν έχει καλό σήμα κινητής να δω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, από ότι κατάλαβα δεν βγάζει και ένδειξη ποτε ενεργοποιείται όποτε πως θα το καταλάβω;

Θα δοκιμάσω μάλλον στο πατρικό που μέσα στο σπίτι δεν έχει καλό σήμα κινητής να δω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Όταν ενεργοποιείται σου γράφει δίπλα από το Cosmote τη λέξη WiFi!

για να το δοκιμάσεις, βάλε σε airplane mode το iphone σου και άνοιξε το wifi. περίμενε μερικά δευτερόλεπτα και θα δεις αν θα σου εμφανίσει το Cosmote wifi στο κινητό σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Είμαι κάτοχος xiaomi mi mix 2s και έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία εδώ και πολύ καιρό...

 

Σήμερα άλλαξα τον πάροχο ίντερνετ και πήγα σε inalan, και από τότε το vowifi δε λειτουργεί...

 

Είναι θέμα που πρέπει να μιλήσω με τη cosmote ή με την inalan;;;

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως το δοκίμασα και λειτουργεί άψογα σε ευχαριστώ και πάλι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εάν στο σπίτι δεν έχεις καλό σήμα μπορείς όταν γυρίζεις να το βάζεις σε πτήση

Δεν κλείνει το WiFi ούτε το Bluetooth όποτε συνεχίζεις να είσαι στο δίκτυο και δίπλα γράφει και WiFi call όποτε κανείς και κλήσεις κανονικά

Βέβαια δημιουργούνται κάποια θέματα ανάλογα το δίκτυο του σπιτιού, ανάλογο τον φόρτο του δικτύου, ανάλογα το router...

Εγώ είχα ψιλό προβλήματα και το είχα απενεργοποιήσει. Έχανα κάποιες κλήσεις και σε κάποιες άλλες απαντούσα στην κλήση αλλά μετά κάποια στιγμή σταματούσε η επικοινωνία άσχετα που συνεχιζόταν η κλήση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εάν στο σπίτι δεν έχεις καλό σήμα μπορείς όταν γυρίζεις να το βάζεις σε πτήση

Δεν κλείνει το WiFi ούτε το Bluetooth όποτε συνεχίζεις να είσαι στο δίκτυο και δίπλα γράφει και WiFi call όποτε κανείς και κλήσεις κανονικά

Βέβαια δημιουργούνται κάποια θέματα ανάλογα το δίκτυο του σπιτιού, ανάλογο τον φόρτο του δικτύου, ανάλογα το router...

Εγώ είχα ψιλό προβλήματα και το είχα απενεργοποιήσει. Έχανα κάποιες κλήσεις και σε κάποιες άλλες απαντούσα στην κλήση αλλά μετά κάποια στιγμή σταματούσε η επικοινωνία άσχετα που συνεχιζόταν η κλήση

Εμένα,εάν βάλω το αεροπλανάκι,σβήνει το wifi,οπότε το ξαναπατάω και ανοίγει, ενώ διατηρείται το αεροπλανάκι.Ετσι δουλεύει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα,εάν βάλω το αεροπλανάκι,σβήνει το wifi,οπότε το ξαναπατάω και ανοίγει, ενώ διατηρείται το αεροπλανάκι.Ετσι δουλεύει.

Λογικό είναι να δουλεύει έτσι, όταν πατάμε το "αεροπλανάκι" κλείνουν όλες οι συνδέσεις, θα πρέπει μετά να ανοίξουμε χειροκίνητα το WiFi.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Είμαι κάτοχος xiaomi mi mix 2s και έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία εδώ και πολύ καιρό...

 

Σήμερα άλλαξα τον πάροχο ίντερνετ και πήγα σε inalan, και από τότε το vowifi δε λειτουργεί...

 

Είναι θέμα που πρέπει να μιλήσω με τη cosmote ή με την inalan;;;

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νομίζω πως έχει συζητηθεί εδώ πιο πάνω και αν το θυμάμαι καλά μάλλον συμβαίνει όταν δικτυακά φαίνεσαι με διεύθυνση όχι εσωτερικού. Τώρα ειδικά σε ποιον από τους δύο θα πρέπει να απευθυνθείς, δεν ξέρω, γιατί όχι και στους δύο;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχει συζητηθεί εδώ πιο πάνω και αν το θυμάμαι καλά μάλλον συμβαίνει όταν δικτυακά φαίνεσαι με διεύθυνση όχι εσωτερικού. Τώρα ειδικά σε ποιον από τους δύο θα πρέπει να απευθυνθείς, δεν ξέρω, γιατί όχι και στους δύο;

 

 

 

Στην Cosmote και μόνο. Θα βρεις την public IP address που σου δίνει η INALAN και θα την στείλεις στην Cosmote για έλεγχο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Στην Cosmote και μόνο. Θα βρεις την public IP address που σου δίνει η INALAN και θα την στείλεις στην Cosmote για έλεγχο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τι εννοείς θα τη στείλω στη cosmote για έλεγχο;

Γιατί με την εξυπηρέτηση πελατών που μίλησα, δεν έδειξαν να γνωρίζουν κάτι σχετικό...

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η inalan δίνει ip από παροχο εξωτερικού νομίζω. Η cosmote το βλέπει σαν να είσαι εξωτερικό να το πω; και δεν δουλεύει το WiFi calling. Κάπως έτσι... Εξήγησε τους το
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς θα τη στείλω στη cosmote για έλεγχο;

Γιατί με την εξυπηρέτηση πελατών που μίλησα, δεν έδειξαν να γνωρίζουν κάτι σχετικό...

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ όταν είχα μιλήσει μαζί τους ενδιαφέρθηκαν και το έφτιαξαν. Ίσως έπεσες σε υπάλληλο που δεν καταλάβαινε τι έλεγες. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις πάλι.

Link to comment
Share on other sites

H Inalan αν δεν κάνω λάθος πριν από λίγο καιρό αγόρασε νέο ip range. Ίσως να μην έχει περαστεί ολόκληρο ακόμα στο σύστημα τους για να δίνει vowifi.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποια δευτερόλεπτα ομιλίας πέφτει η γραμμή, συμβαίνει και σε σας;

 

Εμένα όχι. Μιλούσα με WiFi call Αθήνα Καλαμάτα χωρίς καμία διακοπή. Έχω φορητό Hotspot της Cosmote οπότε είμαι μόνιμος με WiFi ακόμα και στο δρόμο. Είχα στο Bluetooth του αυτοκινήτου την κλήση και έκανα σχεδόν 3 ώρες κλήση. Καμία διακοπή. Σε 1-2 σημεία που το σήμα είναι ανύπαρκτο μου είπαν ότι με έχασαν για απειροελαχιστα αλλά δεν έπεσε η κλήση καν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε, σήμερα εγώ είχα θέμα, όσες κλήσεις και να είχα κόπηκαν, αναγκάστηκα προς το παρόν να το απενεργοποιησω
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε, σήμερα εγώ είχα θέμα, όσες κλήσεις και να είχα κόπηκαν, αναγκάστηκα προς το παρόν να το απενεργοποιησω

 

Restart το τηλέφωνο έκανες και να δοκιμάσεις ξανά; κάλεσε ας πούμε 1330 με wificall να δεις τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ είχα θεμα τις τελευταίες μέρες έπεφτε η γραμμή και με το που απενεργοποιουσα το wifi calling ήταν οκ . Πήρα στην εξυπηρέτηση και απενεργοποίησαν μια ρύθμιση στο ρούτερ που το επηρέαζε .ρώτησα πώς ενεργοποιήθηκε η εν λόγω ρύθμιση αφού μέχρι τώρα δούλευαν όλα κανονικά. Μου είπαν ότι ενεργοποιήθηκε μόνη της από τη γραμμή και δε μπορούσα να το αλλάξω εγώ. Φαίνεται να έχει στρώσει προς το παρόν....θα φανεί...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε, σήμερα εγώ είχα θέμα, όσες κλήσεις και να είχα κόπηκαν, αναγκάστηκα προς το παρόν να το απενεργοποιησω

 

Μήπως δεν είχες καλή ταχύτητα στο WiFi. Παλαιότερα με adsl που δούλευα full torrent δε μπόρεσα ποτέ να κάνω σωστή κλήση με WiFi calling. Εννοείται το απενεγοποιησα. Από τότε δε το έχω βάλει ξανά κι ας έχω vdsl πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ίσως να έφταιγε το WiFi μιας και ήμουν εκτός σπιτιού, θα το παρακολουθήσω σήμερα σπίτι να δω αν κάνει τα ίδια, σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά πήρα στη μάνα μου ένα xiaomi note 8t και θέλω να ενεργοποιήσω το wifi calling γιατί σπίτι δεν έχουμε σήμα. Υποστηρίζεται στο τηλεφωνο; είναι αγορασμένο από infoquest (ελληνικο). Πώς μπορώ να το ενεργοποιήσω; έστειλα το sms στο 1333 αλλά λέει ότι δεν υποστηρίζεται. Ο πάροχος είναι cosmote what's up
Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...