Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ελέγχουν την κατάσταση roaming της SIM, γίνεται μόνο filtering στο firewall με ASN whitelist.

Δεν είμαι σίγουρος ότι η λίστα με τα subnet που διαφημίζουν τα whitelisted ASN ανανεώνεται αυτόματα.

Όταν είχα χρειαστεί να προσθέσουν κάτι που είχαν ξεχάσει πάντως ήταν πολύ γρήγοροι.

 

αν ειναι μονο manual firewall rules γιατι δεν παιζει με vpn εξω?

 

εκτος και αν (δεν εχω ψάξει) το wificall δουλεύει σε χαμηλότερο layer τοτε λύση είναι μονό μια και δεν λέει και πολλά

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι μονο manual firewall rules γιατι δεν παιζει με vpn εξω?

 

εκτος και αν (δεν εχω ψάξει) το wificall δουλεύει σε χαμηλότερο layer τοτε λύση είναι μονό μια και δεν λέει και πολλά

 

VPN από το τηλέφωνο ή από το Router?

Το πρώτο δεν θα δουλέψει, το δεύτερο θα δουλέψει.

Επίσης πρόσεξε τι είπα: η COSMOTE δεν ελέγχει για Roaming. Το τηλέφωνο ανάλογα το προφίλ μπορεί να ελέγχει για Roaming.

Link to comment
Share on other sites

VPN από το τηλέφωνο ή από το Router?

Το πρώτο δεν θα δουλέψει, το δεύτερο θα δουλέψει.

Επίσης πρόσεξε τι είπα: η COSMOTE δεν ελέγχει για Roaming. Το τηλέφωνο ανάλογα το προφίλ μπορεί να ελέγχει για Roaming.

 

απο το τηλεφονο απο το router μιχα χαρα παιζει για αυτο ειπα αν το wifi call απο αλλο layer παιζει ?

Link to comment
Share on other sites

απο το τηλεφονο απο το router μιχα χαρα παιζει για αυτο ειπα αν το wifi call απο αλλο layer παιζει ?

 

Έχει δικό του routing table και δεν ακολουθεί το VPN.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος σκέφτεται να το κάνει, πραγματικά πιστεύει ότι συμφέρει; :p
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος σκέφτεται να το κάνει, πραγματικά πιστεύει ότι συμφέρει; :p

 

οχι εκτος και αν ειναι καποιος επαγγελματίας που κάνει 500 κλήσεις την μερα

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την χώρα. Αν είναι τόσες οι κλήσεις και είναι εκτός της ε.ε, τότε ναι, αλλά στην ε.ε δεν υπάρχει νόημα.
Link to comment
Share on other sites

Σε Huawei P10 μετά την αναβάθμιση σε android 9.1 δεν δουλεύει το WiFi calling, γνωρίζει κάποιος κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Σε Huawei P10 μετά την αναβάθμιση σε android 9.1 δεν δουλεύει το WiFi calling, γνωρίζει κάποιος κάτι;

 

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με την κάρτα σιμ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με την κάρτα σιμ μέσα.

Τελικά ήταν πιο απλό, έστειλα μήνυμα στο 1333 WIFICALL, επανενεργοποιηθηκε η υπηρεσία, έκανα επανεκκίνηση κι έφτιαξε!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με τις κλήσεις που κάνω όταν είμαι σε wificall ή volte. Όταν καλώ στο σπίτι μου που είναι σταθερό ευρυζωνικό cosmote (cosmote one) η γραμμή μπορεί να κάνει και 30 δευτερόλεπτα μέχρι να αρχίσει να χτυπάει. Αν πάρω μέσω 3g ή 2g καλεί αμέσως. Επίσης αν πάρω αλλού χτυπάει πάλι αμέσως. Και όταν με καλέσουν από το σπίτι πάλι χτυπάει αμέσως. Το είπα στην εξυπηρέτηση πελατών αλλά δεν βοήθησαν. Ρούτερ έχω το fritz 7530 και παίζει μέσω ip.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με τις κλήσεις που κάνω όταν είμαι σε wificall ή volte. Όταν καλώ στο σπίτι μου που είναι σταθερό ευρυζωνικό cosmote (cosmote one) η γραμμή μπορεί να κάνει και 30 δευτερόλεπτα μέχρι να αρχίσει να χτυπάει. Αν πάρω μέσω 3g ή 2g καλεί αμέσως. Επίσης αν πάρω αλλού χτυπάει πάλι αμέσως. Και όταν με καλέσουν από το σπίτι πάλι χτυπάει αμέσως. Το είπα στην εξυπηρέτηση πελατών αλλά δεν βοήθησαν. Ρούτερ έχω το fritz 7530 και παίζει μέσω ip.

Καμιά ιδέα?

Το συνάντησα και εγώ θέμα από αρκετά wifi το μόνο κοινό που είχαν ητςν OTE όλα

 

Άλλο ένα κουλό που συμβαίνει τελευταία, ξαφνικά χάνεται το vowifi και volte και αν με πάρει κάποιος βάλει ότι είμαι εκτός σύνδεσης, εγώ μπορώ ομος να πάρω κανονικά, αν το αφισώ έτσι καμία ώρα χάνω και σήμα, Δωκιμασα και με άλλη συσκευή το ίδιο γίνεται.

 

Γενικός τελευταία μια ευδομαδα και κάτι δεν λειτουργεί καθόλου καλά σε βαθμό που μάλλον θα φτάσω να το ξυλοσω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Για Pocophone F1 έκανα την ενεργοποίηση των δύο υπηρεσιών VoLTE & VoWiFi τοποθετώντας την sim σε άλλη συμβατή συσκευή.

Το μήνυμα του παρόχου για επιτυχημένη ενεργοποίηση ήρθε κανονικά, στο μενού του dialer μπήκα από το *#*#4636#*#* και είδα ότι οι υπηρεσίες είναι ενεργές, τα εικονίδια εμφανίζονται κανονικά αλλά όταν δοκιμάζω να κάνω κλήση μέσω VoWiFi βάζοντας το Pocophone σε airplane mode, μου βγάζει μήνυμα ότι θα πρέπει να απενεργοποιήσω το airplane mode για να πραγματοποιηθεί η κλήση, κοινώς δεν δουλεύει το VoWiFi.

Τί δεν έχω κάνει σωστά ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα θέμα πάντως εγώ, με Α70 και whatsup. Μήπως κάνουν αυτό που λέγανε κάποιοι παλιά στον ims για να δέχεται μόνο συμβατές συσκευές;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα θέμα πάντως εγώ, με Α70 και whatsup. Μήπως κάνουν αυτό που λέγανε κάποιοι παλιά στον ims για να δέχεται μόνο συμβατές συσκευές;

 

iphone xs max, mate 20 pro, s9 plus και στα τρία το ίδιο θέμα εχω ακριβός τελευταίο 10 12 ήμερο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Για Pocophone F1 έκανα την ενεργοποίηση των δύο υπηρεσιών VoLTE & VoWiFi τοποθετώντας την sim σε άλλη συμβατή συσκευή.

Το μήνυμα του παρόχου για επιτυχημένη ενεργοποίηση ήρθε κανονικά, στο μενού του dialer μπήκα από το *#*#4636#*#* και είδα ότι οι υπηρεσίες είναι ενεργές, τα εικονίδια εμφανίζονται κανονικά αλλά όταν δοκιμάζω να κάνω κλήση μέσω VoWiFi βάζοντας το Pocophone σε airplane mode, μου βγάζει μήνυμα ότι θα πρέπει να απενεργοποιήσω το airplane mode για να πραγματοποιηθεί η κλήση, κοινώς δεν δουλεύει το VoWiFi.

Τί δεν έχω κάνει σωστά ;

 

Άνοιξες το WiFi αφού το έβαλες σε airplane mode?

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξες το WiFi αφού το έβαλες σε airplane mode?

Ναι εννοείται ότι το έκανα.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

iphone xs max, mate 20 pro, s9 plus και στα τρία το ίδιο θέμα εχω ακριβός τελευταίο 10 12 ήμερο
Δοκίμασε να στείλεις ξανά το μήνυμα ενεργοποίησης.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να στείλεις ξανά το μήνυμα ενεργοποίησης.

 

μου λέει ότι ήδη είναι ενεργή η υπηρεσία και κάνει πάλι τα ίδια κουλά σε δίκτυα του ote αργεί να έρθει κλήση κάνα 10 δευτερόλεπτα (στέλνει κανονικά) (σε forthnet wind κλπ ολα οκ)

στιγμές στιγμές χάνετε volte/vowifi και αν με παίρνει καποιος λέει είναι κλειστό το τηλέφωνο , εγώ μπορώ να πάρω τηλέφωνο, αν το αφήσω ετσι χωρίς να κάνω restart το κινιτο μετά από καμία ώρα χάνω και το σήμα παντελώς

 

απο αυριο το κάνω disable μόνιμα και θα ξανά δοκιμάσω σε κάνα μήνα

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση σας:

Τελικά μετά από κάποιες δοκιμές που έκανα, διαπίστωσα ότι το VoWiFi δουλεύει κανονικά, πραγματοποιήθηκε και εισερχόμενη, εξερχόμενη κλήση.

Όλο το θέμα γίνεται λόγω της επιλογής που έχει το Pocophone κάτω στο μενού για τις προτιμήσεις δικτύου, το VoWiFi δουλεύει ΜΟΝΟ εάν αυτή η επιλογή είναι στο "κατά προτίμηση Wi-Fi".

Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει εκεί μια 3η επιλογή για αυτόματη ρύθμιση από το δίκτυο έτσι ώστε να γίνεται η σύνδεση για πραγματοποίηση κλήσεων με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ανάλογα την ισχύ σήματος κινητής τηλεφωνίας κτλ.

7047eda50320596086cabb810e5ee7ef.jpg

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει εκεί μια 3η επιλογή για αυτόματη ρύθμιση από το δίκτυο έτσι ώστε να γίνεται η σύνδεση για πραγματοποίηση κλήσεων με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ανάλογα την ισχύ σήματος κινητής τηλεφωνίας κτλ.

Πουθενά δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, διαλέγεις αν θες να προτιμάει το 4G ή 2g/3g αν δεν έχει καλό wifi, ή το wifi αν είναι καλύτερο από 4G/3G/2G.

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση σας:

Τελικά μετά από κάποιες δοκιμές που έκανα, διαπίστωσα ότι το VoWiFi δουλεύει κανονικά, πραγματοποιήθηκε και εισερχόμενη, εξερχόμενη κλήση.

Όλο το θέμα γίνεται λόγω της επιλογής που έχει το Pocophone κάτω στο μενού για τις προτιμήσεις δικτύου, το VoWiFi δουλεύει ΜΟΝΟ εάν αυτή η επιλογή είναι στο "κατά προτίμηση Wi-Fi".

Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει εκεί μια 3η επιλογή για αυτόματη ρύθμιση από το δίκτυο έτσι ώστε να γίνεται η σύνδεση για πραγματοποίηση κλήσεων με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ανάλογα την ισχύ σήματος κινητής τηλεφωνίας κτλ.

7047eda50320596086cabb810e5ee7ef.jpg

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σωστα τα εχει απλά αυτο που σου κανει ειναι μια δυσλειτουργία του miui (το ιδιο μου εκανε στο mi 9)

Link to comment
Share on other sites

Στο honor play υπαρχει καποιος που εχει ενεργοποιησει την εν λογω υπηρεσια?
Αν το υποστιριζει σαν κινιτο (δλδ το έχει στης επηλογες) είναι πολύ εύκολο

Βρίσκεις ένα iPhone 5s και πάνω (κάνουν και άλλα κινιτα αλλά σου λέω σίγουρη λύση) βάζεις εκεί την sim σου στέλνει μηνημα wificall στο 1333 (σιγουρέψου για το μηνημα πως είναι ακριβός δεν το θυμάμαι 100%) έρχεται μηνηνα ότι ολα οκ γίνεται ενεργοποίηση. Βάζεις κάρτα πίσω σε όποιο κινιτο έχει wifi call το κάνεις απλά τικ και τέλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...