Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλα την sim μου σε ένα redmi 5 plus με android 8.1 και με τον κωδικό άνοιξε το volte στην ήδη ενεργοποιημένη sim μου. Αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι ενώ το volte δουλεύει κανονικά, δεν μπορώ να αλλάξω τις ρυθμίσεις της προώθησης κλήσεων. Πετάει σφάλμα μη έγκυρος κωδικός. Αν βάλω την σιμ στο sony xperia xz1 που υποστηρίζεται επίσημα απο την cosmote, οι ρυθμίσεις αλλάζουν κανονικά.

Υπάρχει μήπως κάποιο κολπάκι στο xiaomi για να δουλέψει με ενεργό volte η προώθηση κλήσεων?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την διαδικασία από το λινκ για το Ο+6 αλλά τζιφος.

Ενώ έχει ενεργοποιηθεί σήμερα το πρωί η υπηρεσία από κοσμοτε, οι διακόπτες είναι ανοιχτοί, δοκίμασα την κάρτα και στα δύο σλοτ, αλλά τίποτα δεν δουλεύει ☹️

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την διαδικασία από το λινκ για το Ο+6 αλλά τζιφος.

Ενώ έχει ενεργοποιηθεί σήμερα το πρωί η υπηρεσία από κοσμοτε, οι διακόπτες είναι ανοιχτοί, δοκίμασα την κάρτα και στα δύο σλοτ, αλλά τίποτα δεν δουλεύει ☹️

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/guide-volte-vowifi-german-carriers-t3817542

Έκανες ΟΛΑ τα βήματα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνει.

Αφου είδα και αποειδα και δεν γινόταν τίποτα, ακόμα και αφού είχα επιλέξει όλους τους συνδυασμούς, India,uk, και τέλος 3hg Denmark, έστειλα χθες πάλι μνμ στο 1333 παρόλο που είχε έρθει ειδοποίηση ότι έχει ενεργοποιηθεί, απάντηση δεν πήρα και τα παράτησα.

Σήμερα το πρωί ήρθε πάλι μνμ ότι ενεργοποιήθηκε και σαν από θαύμα λειτουργεί...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα δύο αρχεία που είναι να κατεβάσω δεν κατεβαίνουν είναι σαν να μην τα βρίσκει ο browser και δεν φορτωνει την σελίδα τους. Ξέρει κάποιος κάτι;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την sim μου σε ένα redmi 5 plus με android 8.1 και με τον κωδικό άνοιξε το volte στην ήδη ενεργοποιημένη sim μου. Αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι ενώ το volte δουλεύει κανονικά, δεν μπορώ να αλλάξω τις ρυθμίσεις της προώθησης κλήσεων. Πετάει σφάλμα μη έγκυρος κωδικός. Αν βάλω την σιμ στο sony xperia xz1 που υποστηρίζεται επίσημα απο την cosmote, οι ρυθμίσεις αλλάζουν κανονικά.

Υπάρχει μήπως κάποιο κολπάκι στο xiaomi για να δουλέψει με ενεργό volte η προώθηση κλήσεων?

Σου απαντάω λίγο αργά, αλλά λύση σε εμένα τουλάχιστον είναι να βάζω το κινητό σε μόνο 2G, να κάνω την αλλαγή και μετά ξανά στο αυτόματο.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα δύο αρχεία που είναι να κατεβάσω δεν κατεβαίνουν είναι σαν να μην τα βρίσκει ο browser και δεν φορτωνει την σελίδα τους. Ξέρει κάποιος κάτι;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Τα αρχεία τα κατέβασα από το φόρουμ το 7Pro, κάπου στο τέλος θα βρεις το λινκ, αλλιώς λίγο ψάξιμο. δεν έχω το λινκ πρόχειρο, αλλά αν δεν το βρεις το βράδυ μπορώ να σου πω που είναι.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα για το OnePlus 6,

Με τις ρυθμίσεις για 3hg Denmark έχω και vowifi & volte αλλά στην δεύτερη γραμμή που είναι Q δεν έχω καθόλου 4g , μάλλον κόβει την B200 ...

Βάζοντας Ινδία Vodafone έχω κανονικά 4g και volte αλλά δεν έχω vowifi.

Δοκίμασα και με 1-2 άλλες αλλά τίποτα.

Το κακό είναι ότι την default ρύθμιση την έσβησα όπως έλεγε το αρχικό ποστ με τις οδηγίες ( αν και στο δεύτερο για το Ο+7 λέει ότι δεν χρειάζεται να το σβήσεις) και τώρα δεν μπορώ να γυρίσω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις πάρα μόνο με πέρασμα της ρομ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia XA2, από cosmote.

 

Οι ρυθμίσεις για volte και vowifi πρέπει να είναι ήδη περασμένες, γιατί εισάγοντας μια κάρτα sim frog, τα αντίστοιχα σήματα εμφανίστηκαν στη μπάρα ειδοποιήσεων.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia XA2, από cosmote.

 

Οι ρυθμίσεις για volte και vowifi πρέπει να είναι ήδη περασμένες, γιατί εισάγοντας μια κάρτα sim frog, τα αντίστοιχα σήματα εμφανίστηκαν στη μπάρα ειδοποιήσεων.

 

Σωστά. Αναφέραται και στο http://cosmote.gr/wificalling

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ζόρι για το one plus με αυτά μιάμιση βδομάδα που το είχα 7 pro) σωστά δεν έπαιξε ποτέ κάποιες φορές απλά έγραφε ότι έχει και δεν μπορούσε κανείς να με πάρει η να πάρω εγώ κάποιες φορές δούλευε μόνο wifi call και όχι volte και το ποιο κουλό έχανε ρυθμίσεις μετά το restart
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι σε 3Τ μου δουλεύει μόνο το volte που δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Κυρίως το wificall με ένοιαζε.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να ενημερώσω πως σε Xiaomi Mi A1 αφου ενεργοποιηθεί σε συμβατή συσκευή, το VoLTE παίζει κανονικα (είμαι με custom ROM, αλλα λογικα θα παιζει και στην stock). Το VoWiFi δε δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

Σε Xiaomi Redmi Note7 δουλευουν χωρίς πρόβλημα και το VoLTE και το VoWiFi. Μάλιστα με μήνυμα "WIFICALL" στο 1333 ενεργοποιείται η υπηρεσία κανονικά από το ίδιο το τηλέφωνο.

 

«Ενεργοποιείται η υπηρεσία»: Αν ο χρήστης στείλει από το Xiaomi Redmi Note7 ένα sms στο 1333 με κείμενο WIFICALL, η Cosmote θα του διαθέσει την υπηρεσία VoLTE/WiFiCalling για τον αριθμό του.

 

Οι ρυθμίσεις εμφανίζονται και οι δύο ή μόνο η μία, πληκτρολογώντας στο πληκτρολόγιο κλήσεων τους παρακάτω κωδικούς.

VoLTE: *#*#86583#*#* Θα πρέπει να εμφανιστει το μύνημα "Carrier check disabled"

VoWiFi: *#*#869434#*#* Θα πρέπει να εμφανιστει το μύνημα "Carrier check disabled"

 

Information: *#*#4636#*#* για να δείτε τις πληροφορίες σχετικά με IMS κτλ.

 

 

@petros_alonso μπορείς να το προσθέσεις στο 1ο μύνημα του νήματος?

Edited by tifozif1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...