Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ να βοηθήσω ένα ζευγάρι... Τώρα έχουν q ...

 

Δεν παίζει Q. Πρέπει να έχουν Cosmote.

Kαι αλλαγή στο firmware της συσκευής με αυτό της Cosmote.

Edited by autofocus
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι δεν παιζει Q,

Ειναι ευκολη διαδικασια αλλαγη firmware με της cosmote??? H να το πανε σε ενα γερμανο να τουσ το κανει???

Link to comment
Share on other sites

Kάποιες πρώτες πληροφορίες για αλλαγή firmware θα βρεις και εδώ πιο πάνω,

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7717895#post7717895

τώρα αν θες κάνεις και μια ερώτηση στο γερμανο γιατί και εμείς δεν ξέρουμε τι παίζει ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω σαν πιθανή διαφορά σε σχέση με τις συμβατές συσκευές της λίστας είναι ότι για Samsung και Sony υπάρχει branded firmware, ενώ η Huawei δεν έχει.

Άρα, λειτουργεί και στα Huawei που δεν έχουν αγοραστεί από την Cosmote;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Άρα, λειτουργεί και στα Huawei που δεν έχουν αγοραστεί από την Cosmote;

 

Σχεδον σε όλα τα huawei... Y5 2018 δεν υποστηρίζει όπως και όλα τα honor...

Πρόσφατα μπήκε το p10 lite και mate 10 lite ενώ πέρυσι έπαιρνες τηλέφωνο για να στο ανοίξουν...

Μεγαλώνει η λίστα...

Link to comment
Share on other sites

Αφορά Mate 10 lite αγορασμένο εκτός δικτύου cosmote/γερμανός πέρσι τέτοια εποχή,

Οι επιλογές Wi-Fi calling υπήρχαν εξαρχής διαθέσιμες στη συσκευή και ήταν ενεργές αλλά τα εικονίδια VoLTE/VoWiFi εμφανίστηκαν μετά την ενεργοποίηση που έγινε σε κατάστημα cosmote, όχι με μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το λογισμικό του Cosmote σε Samsung J5 του 2016, αλλά και πάλι λέει ότι δεν είναι συμβατή η συσκευή μου.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν υποστηρίζεται γενικά η συγκεκριμένη συσκευή. Για μοντέλο του 2016 δεν το βλέπω και τόσο απίθανο σαν ενδεχόμενο.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Περιλαμβάνεται στην λίστα υποστηριζόμενων συσκευών, οπότε έπρεπε να υποστηρίζει WiFi Calling.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html

 

Προσθήκη: Πάντως, είναι ενεργή η ρύθμιση Wi-Fi calling της συσκευής, οπότε έθεσα τις ρυθμίσεις που ζητάει ο Cosmote.

https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/#portal/201600000002048/article/PROD-10223/KW682-WiFi-Calling-Android

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το λογισμικό του Cosmote σε Samsung J5 του 2016, αλλά και πάλι λέει ότι δεν είναι συμβατή η συσκευή μου.

 

Λογικά έφαγε κάποιο bug στην εταιρία... Με μια κλήση στα κεντρικά λύνεται το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δύο συσκευές έχω και ΔΕΝ είναι από cosmote. Δουλεύει κανόνικα και στις δύο αλλά με sim της cosmote (το οποίο εννοείται)

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιά μοντέλα είναι οι συσκευές σου;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ποιά μοντέλα είναι οι συσκευές σου;
Mate 9 και mate 10 pro

Και το δοκίμασα και σε A8 αγορασμένο από wind.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το Nokia 8 μου είναι αγορασμένο από Κωτσόβολο, δεν είναι από Cosmote, κι όμως παίζει κανονικά WiFi calling (και VoLTE).
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και πως ενεργοποιησες την υπηρεσία απο συσκευές που δεν είναι cosmote? Έβαλες την sim σε συσκευή cosmote και έστειλες το sms?

 

Στο Nokia 8 με oreo ενεργοποιείται πανεύκολα με ένα sms, ασχέτως προέλευσης αγοράς, χωρίς κόλπα.

Link to comment
Share on other sites

Και στο Nokia 2 που αγοράστηκε τον περασμένο Φλεβάρη, έκανε άμεσα 3 update που βρήκε και μετά το 2ο έπαιζε VoLTE VoWiFi, και μετά από κάποιο update 1,5 μήνα μετά σταμάτησε να το υποστηρίζει επίσημα, αυτή τη στιγμή αν στείλω τα σχετικά μηνύματα ενεργοποιεί/απενεργοποιεί την υπηρεσία.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

To Note 9 παίρνει αυτό το κόλπο;
To note 9 παίζει μαμά. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι πέρα από την ενεργοποίηση της cosmote.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες το βράδυ σε ένα Γερμανό,και ρώτησα για τη δυνατότητα του Note 9 να πάρει το wifi calling.Μου είπαν ότι μπορεί να το κάνουν,αλλά δεν τους έχουν δώσει τη δυνατότητα να το κάνουν αυτό στα μαγαζιά,και θα έπρεπε να το αφήσω εκεί να το στείλουν κάπου για να το κάνουν.

Τους ρώτησα λοιπόν πόσο χρόνο θέλουν για να το κάνουν,και μου είπαν 15 ημέρες!!!!!!!!!

Επειτα απ' αυτό καθώς καταλαβαίνετε,το πήρα και έφυγα.Αρα άνθρακες ο θησαυρός.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες το βράδυ σε ένα Γερμανό,και ρώτησα για τη δυνατότητα του Note 9 να πάρει το wifi calling.Μου είπαν ότι μπορεί να το κάνουν,αλλά δεν τους έχουν δώσει τη δυνατότητα να το κάνουν αυτό στα μαγαζιά,και θα έπρεπε να το αφήσω εκεί να το στείλουν κάπου για να το κάνουν.

Τους ρώτησα λοιπόν πόσο χρόνο θέλουν για να το κάνουν,και μου είπαν 15 ημέρες!!!!!!!!!

Επειτα απ' αυτό καθώς καταλαβαίνετε,το πήρα και έφυγα.Αρα άνθρακες ο θησαυρός.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες το βράδυ σε ένα Γερμανό,και ρώτησα για τη δυνατότητα του Note 9 να πάρει το wifi calling.Μου είπαν ότι μπορεί να το κάνουν,αλλά δεν τους έχουν δώσει τη δυνατότητα να το κάνουν αυτό στα μαγαζιά,και θα έπρεπε να το αφήσω εκεί να το στείλουν κάπου για να το κάνουν.

Τους ρώτησα λοιπόν πόσο χρόνο θέλουν για να το κάνουν,και μου είπαν 15 ημέρες!!!!!!!!!

Επειτα απ' αυτό καθώς καταλαβαίνετε,το πήρα και έφυγα.Αρα άνθρακες ο θησαυρός.

Δεν είναι ανάγκη να σου σκαλίσουν εκείνοι τη συσκευή. Αρχικά ας σου ενεργοποιήσουν την υπηρεσία, και κατόπιν ψάξε για πληροφορίες και οδηγίες στο ίντερνετ για να το κάνεις μόνος σου.

Έτσι έκανα και εγώ με το One Plus 6. Αν και αρχικώς δεν υποστηρίζετε, εντούτοις τους πήρα τηλέφωνο και μου ενεργοποίησαν την υπηρεσία, και κατόπιν ακολούθησα κάποιες οδηγίες και το ενεργοποίησα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να σου σκαλίσουν εκείνοι τη συσκευή. Αρχικά ας σου ενεργοποιήσουν την υπηρεσία, και κατόπιν ψάξε για πληροφορίες και οδηγίες στο ίντερνετ για να το κάνεις μόνος σου.

Έτσι έκανα και εγώ με το One Plus 6. Αν και αρχικώς δεν υποστηρίζετε, εντούτοις τους πήρα τηλέφωνο και μου ενεργοποίησαν την υπηρεσία, και κατόπιν ακολούθησα κάποιες οδηγίες και το ενεργοποίησα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οταν έστειλα το 1333,μου απήντησαν ότι είναι ενεργοποιημένο.Φαίνεται ότι ισχύει από το Note 8 που είχα ενεργοποιήσει παλιότερα.

Αρα,μπορείς να μου πεις τώρα τι έκανες και το τακτοποίησες;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να σου σκαλίσουν εκείνοι τη συσκευή. Αρχικά ας σου ενεργοποιήσουν την υπηρεσία, και κατόπιν ψάξε για πληροφορίες και οδηγίες στο ίντερνετ για να το κάνεις μόνος σου.

Έτσι έκανα και εγώ με το One Plus 6. Αν και αρχικώς δεν υποστηρίζετε, εντούτοις τους πήρα τηλέφωνο και μου ενεργοποίησαν την υπηρεσία, και κατόπιν ακολούθησα κάποιες οδηγίες και το ενεργοποίησα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

.

Αυτό το βίδεο είναι ΟΚ;

. Αλλά ποιά σελίδα είναι αυτή που κατέβασε;

Τελικά βρήκα αυτό,

,και το έβαλα χρησιμοποιώντας την airplane mode.Tώρα έχει πάνω εικονίδια, και το αεροπλανάκι,αλλά και το τηλεφωνάκι με το σήμα του wifi πάνω δεξιά του. Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Kάποιες πρώτες πληροφορίες για αλλαγή firmware θα βρεις και εδώ πιο πάνω,

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7717895#post7717895

Και όπως έχουμε ξαναπεί

Θέλει όμως προσοχή. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...