Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το περασες μονος? Σε καταστημα? Τι ακριβως περιλαμβανει αυτο το firmware? Γινεται επανεγκασταση ολου του λογισμικου της συσκευης απο την αρχη?
Link to comment
Share on other sites

Το περασες μονος? Σε καταστημα? Τι ακριβως περιλαμβανει αυτο το firmware? Γινεται επανεγκασταση ολου του λογισμικου της συσκευης απο την αρχη?

 

Μόνος μου, είναι ολόκληρη ρομ και γίνεται factory reset όταν την περάσεις

http://www.xperiablog.net/2018/01/28/newflasher-guide-to-install-new-firmware-for-xperia-xz-premium-xz1-and-more/

Είναι για το xz1 αλλά κάτι αντίστοιχο ισχύει και για το 3, αρκεί να υπάρχει Cosmote ρομ που λογικά υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αναγκαίο ένα κινητό να έχει rom της cosmote για να δουλέψει το volte ή το wifi calling.

Για να γίνει η ενεργοποίηση είναι αναγκαίο, το οποίο είναι και σημαντικό αλλά για ένα SMS που είναι η ενεργοποίηση, βάλτε σε φίλου την καρτα και στείλτε το. Έπειτα οποίο κινητό υποστηρίζει τις λειτουργίες, θα δουλέψει

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω προέρχομαι απο συσκευη οπου ειχα wifi calling της cosmote. Η sim μου δεν εχει αλλαξει ωστοσο στο ΧΖ3, δεν υπαρχουν σχετικες ρυθμισεις εντος συσκευης. Στο sms παιρνω απαντηση περι μη συμβατης συσκευης αλλα η cosmote στη σελιδα την δινει ως συμβατη με την προϋποθεση να ειναι αγορασμενη απο το δικτυο τους. Δεν φλασαρουν λογισμικο στο sony αλλα μονο σε samsung μου ειπανε σε Γερμανο. Οποτε περιμενω ή μελλοντικο update της Sony ή προσεχως Vodafone αν αξίζει.
Link to comment
Share on other sites

Το Note 8 που είχα,δούλευε με το Wifi calling.Τώρα που πήρα το Note 9,βλέπω ότι αυτό δεν λειτουργεί.Κοιτάζοντας τη σημείωση που υπάρχει,είδα ότι η Κοσμοτε υποστηρίζει μόνον όσα έχουν αγοραστεί από τους ίδιους.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο φίλος 2 μηνύματα παραπάνω. Αν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία (και δεν έχει απενεργοποιηθεί σκόπιμα στη συνέχεια μέσω sms), θα παίζει σε οποιοδήποτε συσκευή είναι συμβατή.

 

Όπως γράφω πιο πάνω, το Moto g6 play που πήρα από public, ενώ δεν το περίμενα μιας και δεν είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές, παίζει κανονικά.

 

Βέβαια πρόσεξα και κάτι άλλο μετά από λίγο. Ο chrome έχει εξ ορισμού home page το cosmote.gr . Ίσως παίζει ρόλο.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο φίλος 2 μηνύματα παραπάνω. Αν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία (και δεν έχει απενεργοποιηθεί σκόπιμα στη συνέχεια μέσω sms), θα παίζει σε οποιοδήποτε συσκευή είναι συμβατή.

 

Όπως γράφω πιο πάνω, το Moto g6 play που πήρα από public, ενώ δεν το περίμενα μιας και δεν είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές, παίζει κανονικά.

 

Βέβαια πρόσεξα και κάτι άλλο μετά από λίγο. Ο chrome έχει εξ ορισμού home page το cosmote.gr . Ίσως παίζει ρόλο.

 

Sent from my moto g(6) play

 

Δεν παίζει σε όλα, είχα ενεργοποιημένη την υπηρεσία αλλά και όταν έστελνα μήνυμα και η απάντηση ήταν έχει ενεργοποιηθεί πάλι δεν υπήρχε πουθενά στο μενού επιλογή για volte και WiFi call, μόνο με τη ρομ της Cosmote εμφανίστηκαν οι επιλογές, και ναι, η default page στον chrome είναι της Cosmote. Όλα αυτά στο Xperia xz1

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει σε όλα, είχα ενεργοποιημένη την υπηρεσία αλλά και όταν έστελνα μήνυμα και η απάντηση ήταν έχει ενεργοποιηθεί πάλι δεν υπήρχε πουθενά στο μενού επιλογή για volte και WiFi call, μόνο με τη ρομ της Cosmote εμφανίστηκαν οι επιλογές, και ναι, η default page στον chrome είναι της Cosmote. Όλα αυτά στο Xperia xz1

Και πώς εξηγείται ότι υποστήριζαν το 8 αλλά όχι το 9;Τι αλλάζει;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Και πώς εξηγείται ότι υποστήριζαν το 8 αλλά όχι το 9;Τι αλλάζει;

 

Δεν ξέρω, και το xz1 υποτίθεται ότι υποστηρίζεται χωρίς Cosmote firmware αλλά δεν έπαιζε, μόνο με Cosmote firmware έπαιξε. Δεν ξέρω αν ήμουν ρουτ και εμφανιζα τις επιλογές με κάποιο magisk module αν θα έπαιζε, πολύ πιθανό να έπαιζε χωρίς το firmware της Cosmote

Link to comment
Share on other sites

Και πώς εξηγείται ότι υποστήριζαν το 8 αλλά όχι το 9;Τι αλλάζει;

 

Είναι στη λίστα συμβατών συσκευών,

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html

 

Να παραθέσω εδώ και τη δική μου εμπειρία με το Mate 10 lite αγορασμένο εκτός δικτύου cosmote/γερμανός και την ενεργοποίηση της υπηρεσίας...

 

Οι επιλογές Wi-Fi calling υπήρχαν εξαρχής διαθέσιμες στη συσκευή και ήταν ενεργές αλλά τα εικονίδια VoLTE/VoWiFi εμφανίστηκαν μετά την ενεργοποίηση που έγινε σε κατάστημα cosmote, όχι με μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στη λίστα συμβατών συσκευών,

Ελα που δεν είναι.Κοίτα εκείνο το (1) που είναι δίπλα στο Note 9 και πήγαινε κάτω να διαβάσεις τι λέει.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω, το (1) στο τέλος της σειράς αφορά όλα τα μοντέλα και υπάρχει σε όλες τις μάρκες, εκτός από μία που έχει το (2).
Link to comment
Share on other sites

με το οδηγό που βρήκα στο γειτονικό forum για xiaomi ενεργοποίησα το volte στο redmi note 5 μου, Το vowifi δεν κατάφερα να το ενεργοποιήσω. Κάπου διάβασα ότι το vowifi δεν λειτουργεί σε xiaomi, ισχύει αυτό ;

 

47319712-365559394216758-2547382289084448768-n.jpg

47433513-365559387550092-4061165129130049536-n.jpg

47683864-365559404216757-1521475336926134272-n.jpg

 

Ευχαριστώ

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει σε όλα, είχα ενεργοποιημένη την υπηρεσία αλλά και όταν έστελνα μήνυμα και η απάντηση ήταν έχει ενεργοποιηθεί πάλι δεν υπήρχε πουθενά στο μενού επιλογή για volte και WiFi call, μόνο με τη ρομ της Cosmote εμφανίστηκαν οι επιλογές, και ναι, η default page στον chrome είναι της Cosmote. Όλα αυτά στο Xperia xz1

 

 

Όλα τα συμβατά έγραψα. Εννοώντας όλα όσα μπορούν να δουλέψουν ίσως με κάποια στάνταρ ρύθμιση για το συγκεκριμένο στο λογισμικό τους. Δεν εννοώ όλα όσα έχουν τη δυνατότητα για volte γενικά, γιατί αυτή η λίστα θα είχε πολλές συσκευές που βγαίνουν χρόνια, αλλά δεν υπάρχει πιθανότητα να τα δούμε να λειτουργούν.

 

Υπάρχει και η άλλη πιθανότητα. Να έχει βάλει το χέρι της η Cosmote σε αρκετές συσκευές(εννοώ να έχει ενημερώσει τον κατασκευαστή κατά τον σχεδιασμό του λογισμικού), και απλά δεν το έχει ανακοινώσει ακόμη.

Λογικά θα δούμε σε κάποιο χρονικό διάστημα τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω, το (1) στο τέλος της σειράς αφορά όλα τα μοντέλα και υπάρχει σε όλες τις μάρκες, εκτός από μία που έχει το (2).

 

Τα Samsung είναι όλα συμβατά όμως εκτός από το Note 9.Το 8 που είχα ήταν συμβατό,αλλά το 9 όχι.

Πήρα τηλ στην Κοσμοτε και έβαλα τις φωνές.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω σαν πιθανή διαφορά σε σχέση με τις συμβατές συσκευές της λίστας είναι ότι για Samsung και Sony υπάρχει branded firmware, ενώ η Huawei δεν έχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φαίνεται τελικά πως, αφού δεν έχεις τις επιλογές WiFi calling, θα χρειαστεί να βάλεις firmware της Cosmote για να τις δεις.

 

π.χ. branded firmware,

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-note9/SM-N960F/COS/download/N960FXXS2ARK1/243469/

Εσύ πια έκδοση έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα συμβατά έγραψα. Εννοώντας όλα όσα μπορούν να δουλέψουν ίσως με κάποια στάνταρ ρύθμιση για το συγκεκριμένο στο λογισμικό τους. Δεν εννοώ όλα όσα έχουν τη δυνατότητα για volte γενικά, γιατί αυτή η λίστα θα είχε πολλές συσκευές που βγαίνουν χρόνια, αλλά δεν υπάρχει πιθανότητα να τα δούμε να λειτουργούν.

 

Υπάρχει και η άλλη πιθανότητα. Να έχει βάλει το χέρι της η Cosmote σε αρκετές συσκευές(εννοώ να έχει ενημερώσει τον κατασκευαστή κατά τον σχεδιασμό του λογισμικού), και απλά δεν το έχει ανακοινώσει ακόμη.

Λογικά θα δούμε σε κάποιο χρονικό διάστημα τι ισχύει.

 

Το xz1 είναι συμβατό αλλά δεν είχε επιλογές χωρίς το firmware της Cosmote

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα μπορείτε να αναβαθμιστείτε σε android 8 με firmware της cosmote κανονικά το είχα αναφέρει πριν μερικά ποστ ότι δεν γινόταν προσωρινά το downgrade επειδή η cosmote είχε ακόμα το 7αρι όταν το open europe είχε το 8αρι... Οπότε τώρα όλα καλώς καλό φλασαρισμα και καλή συνέχεια με τις υπηρεσίες σας...

Πάντα μιλάμε εδώ για volte και wifi calling...

Υστερόγραφο: μη ξεχνάτε πριν το φλασαρετε να σβήσετε το hidden.img γιατί αλλιώς πετάει ένα fail με ανεπαρκή χώρο στη rom... Δείτε ξανά τα προηγούμενα ποστ καθώς και google, youtube με την διαδικασία...

Το πιο χρονοβόρο απ' όλα είναι το κατέβασμα από το sammobile καθώς θέλει 2 με 3 ώρες να κατέβει το firmware... Όλα τα άλλα είναι ούτε 10 λεπτά... Και χωρίς να χάσετε κανένα αρχείο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το ΧΖ3 και το android 9 ειμαι τελειως μη συμβατος αφου δεν το πηρα απο αυτους ως branded, λογισμικο δεν παιρνανε σε sony και δεν εχει μεσα τις ρυθμισεις. Το huawei p10 ηταν branded αλλα επαιξε wificalling μετα απο ενα γενναιο update της huawei περσινο. Οποτε το μπουλο τωρα μεχρι νεοτερας. Για vodafone εχουμε καμια πληροφορια; ποτε θα το δωσουν;
Link to comment
Share on other sites

To Note 9 παίρνει αυτό το κόλπο;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε η κοσμοτε διαφημιση για το wifi calling και ειπε οποιος δεν εχει κοτε ρομ πηγαινετε στο Γερμανο να σας την περασουν...

 

Έχει και εδώ κάποιες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βοηθήσω ένα ζευγάρι που έχουν j5 2016 , ο άνδρας από Κωτσόβολο και ο άλλος από βονταφονε. Τώρα έχουν q και μένουν σε ημιυπόγειο που δεν πιάνει κανένα δίκτυο τηλεφώνου.

Θα βάλω την δικιά μου κάρτα whatsup που έχω ενεργοποιήσει το wificall σε άλλη συσκευή αλλά το χιαομι δεν το υποστηρίζει.

Θα βάλω την κάρτα στην συσκευή τους , τι πρέπει να κάνω μετά , μπορεί κάποιος να στείλει screenshot από την ίδια συσκευή.

Γιατί λόγο αγοράς από καραστημα εκτός κοσμοτε μπορεί να μην δουλέψει.

Τα στοιχεία της μιας συσκευής είναι

 

 

9965c332ed0f550485e77bfaceefcfe9.jpga0b3a3fcc03ec02c66d210ad7a57d2be.jpgf1ff07cf33a07fd3e90d3477f98fa2ef.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βοηθήσω ένα ζευγάρι που έχουν j5 2016 , ο άνδρας από Κωτσόβολο και ο άλλος από βονταφονε. Τώρα έχουν q και μένουν σε ημιυπόγειο που δεν πιάνει κανένα δίκτυο τηλεφώνου.

Θα βάλω την δικιά μου κάρτα whatsup που έχω ενεργοποιήσει το wificall σε άλλη συσκευή αλλά το χιαομι δεν το υποστηρίζει.

Θα βάλω την κάρτα στην συσκευή τους , τι πρέπει να κάνω μετά , μπορεί κάποιος να στείλει screenshot από την ίδια συσκευή.

Γιατί λόγο αγοράς από καραστημα εκτός κοσμοτε μπορεί να μην δουλέψει.

Τα στοιχεία της μιας συσκευής είναι

 

 

9965c332ed0f550485e77bfaceefcfe9.jpga0b3a3fcc03ec02c66d210ad7a57d2be.jpgf1ff07cf33a07fd3e90d3477f98fa2ef.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε βλέπω πουθενά το COS...

Φλασαρε το για να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...