Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενεργοποίησα την κάρτα τις κοσμοτε σε άλλη συσκευή αλλά το κινητό xiaomi mi a1 δεν μου το ενεργοποιεί.

 

Την έχω στο σλοτ σιμ2 . Πρέπει να έχω και ενεργοποιημένα τα data τις κάρτας;;;

 

Κάποια βοήθεια από κάποιον που του δουλεύει;;;

 

Έχω 8.1.0 1νοεμβριου

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν είμαι συνδεδεμένος σε δίκτυο wifi θα πρέπει να έχω ανοιχτά τα δεδομένα για να δουλέψει το volte ή αρκεί μόνο να έχω σήμα 4G και κλειστά δεδομένα;

 

Με wifi έχεις WiFi calling, το volte δεν χρειάζεται να έχεις δεδομένα

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει μια ένδειξη πάνω δεξιά στην αρχική οθόνη δίπλα από την ένταση του σήματος. Σε τι συσκευή το δοκιμάζεις;
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με το 7zip δουλεύει κανονικά το extract και εκ νέου συμπίεση σε tar και ευτυχώς δεν χάνεται η εγγύηση αν αφαιρέσεις την μορφή .md5 που είναι υποτίθεται πιστοποίηση ότι είναι από samsung...

Ελπίζω να μην σε έβγαλε πρόβλημα που έβαλες μόνο το csc γιατί κανονικά μπαίνει το home_csc στο πεδίο csc...

 

Edit: ρυθμίσεις εκεί που λέει δίκτυα κινητής τηλεφωνίας πρέπει να είναι τσεκαρισμενο το volte, από την εφαρμογή τηλέφωνο πάμε ρυθμίσεις και βρίσκουμε το κλήσεις μέσω wifi το τσεκαρουμε και μετά πατάμε προτιμώμενο μέσω wifi και μετά μια επανεκκίνηση... Αφού πρώτα μετά το φλασάρισμα μέσω odin στείλεις μήνυμα wificall στο 1333...

Το volte και wificalling δουλεύει στην συγκεκριμένη sim που είναι προεπιλεγμένα τα δεδομένα από ποια sim να παίρνει... Στα Α6, Α8, S8, S8+, S9, S9+ δουλεύουν και οι 2 sim volte και wifi calling αφού έχετε στείλει μήνυμα και στις 2 sim...

Επειδή ήρθε το 8αρι android στο open europe που έχετε αυτή τη στιγμή χωρίς το cosmote firmware κι επειδή για λίγες μέρες μέχρι να ανέβει επίσημα το 8αρι και στο cosmote firmware υπάρχει το android 7 για την ώρα ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΕ DOWNGRADE γιατί δε θα το επιτρέψει το odin και θα βγάλει ένα FAIL και θέλει μετά να ξαναφλασαρετε το 8αρι android open europe για να λειτουργήσει και πάλι το κινητό... Λίγες μέρες υπομονή δεν επηρεάζονται όλα τα μοντέλα μιλάω συγκεκριμένα για J3 17, J5 17, J7 17, A3 17, A5 17 που ήρθε τώρα το 8αρι και δεν το έχει ακόμα ως cosmote με 8αρι στο sammobile... Αν σας ήρθε να κάνετε το 8αρι ενώ είστε στο 7αρι ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ στο 8αρι αν θέλετε να βάλετε το cosmote firmware για να γίνει με επιτυχία... Και κάτι τελευταίο: έχω δει πολύ σπάνια σε samsung κλειδωμένο bootloader δυστυχώς δεν επιτρέπεται το φλασάρισμα σε odin αν δεν το ξεκλειδώσετε από την λειτουργία προγραμματιστή την επιλογή ξεκλείδωμα ΟΕΜ (Δεν επηρεάζει την εγγύηση - το έχω δει σε 1 J7 16 και τώρα πρόσφατα σε ένα A5 17)...

Edited by AntonisDedos92
Link to comment
Share on other sites

Με το HOME_CSC μου έβγαζε fail και με το κανονικό CSC πέρασε χωρίς πρόβλημα. Edited by Alexpag
Link to comment
Share on other sites

Πώς το δοκιμάσω ότι δουλεύει;;;

Βγάζει σηματακι πάνω στην μπάρα;;;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εκτός από την ένδειξη στη notification bar, όταν κάνεις κλήση και παραμένει σε 4g τότε δουλεύει το volte, για το WiFi calling το βάζεις σε flight mode και ανοίγεις το WiFi, αν μπορείς να κάνεις και να δεχτείς κλήση τότε είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει μια ένδειξη πάνω δεξιά στην αρχική οθόνη δίπλα από την ένταση του σήματος. Σε τι συσκευή το δοκιμάζεις;
Xiaomi mi a1

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το wifi calling εφόσον έχω το κινητό σε flight mode μπορώ να κάνω κλήσεις δωρεάν χωρίς να έχω υπόλοιπο στην καρτα;
Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά. Χρησιμοποιείς κανονικά τα λεπτά που έχεις διαθέσιμα για κλήσεις. Δεν αλλάζει κάτι σε αυτό, παρά μόνο στον τρόπο που συνδέεται η συσκευή στο δίκτυο.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα προσπαθώ να ενεργοποιήσω το volte και το wifi call σε Samsung galaxy a3 2016 το οποίο διαθέτει ελληνική rom Greece EU. Έστειλα μήνυμα στο 1333 και έκανα επανεκκίνηση αλλά τίποτα. Μόνο με rom cosmote δουλεύει το σύστημα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα προσπαθώ να ενεργοποιήσω το volte και το wifi call σε Samsung galaxy a3 2016 το οποίο διαθέτει ελληνική rom Greece EU. Έστειλα μήνυμα στο 1333 και έκανα επανεκκίνηση αλλά τίποτα. Μόνο με rom cosmote δουλεύει το σύστημα;
Εννοείς ότι δεν υπάρχουν οι επιλογές στις ρυθμίσεις; Κανονικά υπάρχουν και με EUR. Όταν άνοιξες για πρώτη φορά το κινητό είχες μέσα την SIM;

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπάρχουν οι σχετικές ρυθμίσεις. Δεν θυμάμαι για την sim. Το κινητό αγοράστηκε καινούργιο από public.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγοράστηκε για 2ο ένα Moto G6 play από public στην προσφορά που το είχε ρίξει στα 139€ την Παρασκευή, και ανοίγοντάς το βλέπω πως εμφανίζονται κανονικά τα γνώριμα εικονίδια για VoLTE/VoWIFI, όπως και επίσης είναι όλα ενεργά στις ρυθμίσεις. Έκανε και update και συνεχίζει κανονικά. Αρκετά ενθαρρυντικό, δεδομένου πως δεν υπάρχει καμία συσκευή της "Lenovorola" στην λίστα με τις υποστηριζόμενες από την cosmote.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγοράστηκε για 2ο ένα Moto G6 play από public στην προσφορά που το είχε ρίξει στα 139€ την Παρασκευή, και ανοίγοντάς το βλέπω πως εμφανίζονται κανονικά τα γνώριμα εικονίδια για VoLTE/VoWIFI, όπως και επίσης είναι όλα ενεργά στις ρυθμίσεις. Έκανε και update και συνεχίζει κανονικά. Αρκετά ενθαρρυντικό, δεδομένου πως δεν υπάρχει καμία συσκευή της "Lenovorola" στην λίστα με τις υποστηριζόμενες από την cosmote.

 

Sent from my moto g(6) play

 

Ίσως να προσθέτει την υποστήριξη η Cosmote, χωρίς να ανανεώνει έγκαιρα τη λίστα των υποστηριζόμενων συσκευών. Θεωρώ ότι κάποια στιγμή θα δεις τη συσκευή σου στη σχετική λίστα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ή κάτι τέτοιο γίνεται, ή σε συσκευές με pure Android δουλεύει με τίποτα γενικές ρυθμίσεις. Αντίστοιχα γινόταν στο Nokia 2, μέχρι που μετά από κάποιο update σταμάτησε να δουλεύει και θέλει πατέντα για να παίξει πλέον.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Ή κάτι τέτοιο γίνεται, ή σε συσκευές με pure Android δουλεύει με τίποτα γενικές ρυθμίσεις. Αντίστοιχα γινόταν στο Nokia 2, μέχρι που μετά από κάποιο update σταμάτησε να δουλεύει και θέλει πατέντα για να παίξει πλέον.

 

Sent from my moto g(6) play

 

Στο Nokia 8 μου πάντως δουλεύει κανονικά, και λόγω του ότι έχει pure Android, αλλά και επειδή είναι επίσημα στη λίστα της Cosmote, παρόλο που δεν το έχω αγοράσει από Cosmote/Γερμανό, και δεν έχει επίσημο firmware της Cosmote.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει, τηλέφωνα σαν τα Samsung είναι αρκετά πιο πολύπλοκα στο λογισμικό τους, έχοντας ξεχωριστές εκδόσεις για κάθε χώρα, κλπ. Τα υπόλοιπα που έχουν μια global ή Ευρωπαϊκή, έχουν περισσότερες πιθανότητες να δουλέψουν, σε αντίθεση με τα πρώτα που θέλουν να είναι από Ελλάδα.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα το χειρισμό και έδειξε ότι μπήκε αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη.Εκείνο που παρατήρησα είναι ότι εμφανίστηκε ένα εικονίδιο με ένα τηλεφωνάκι ψηλά και αριστερά,δίπλα ακριβώς στα υπόλοιπα εικονίδια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα το χειρισμό και έδειξε ότι μπήκε αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη.Εκείνο που παρατήρησα είναι ότι εμφανίστηκε ένα εικονίδιο με ένα τηλεφωνάκι ψηλά και αριστερά,δίπλα ακριβώς στα υπόλοιπα εικονίδια.

 

Αυτό το τηλεφωνάκι, αν έχει και μια ένδειξη LTE ή σηματακι wi-fi είσαι σε πρώτη φάση καλά!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τηλεφωνάκι, αν έχει και μια ένδειξη LTE ή σηματακι wi-fi είσαι σε πρώτη φάση καλά!

Εβαλα μεγεθυντικό φακό για να δω τι έχει πάνω και δεξιά του,και πράγματι έχει τα ημικύκλια του WIFI.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Συμφωνα με την λιστα της cosmote το κινητο μου Sony Xperia ΧΖ3 ειναι συμβατο απλα δεν το εχω αγορασει απο το δικτυο τους. Την sim που εχω την ειχα παλιοτερα σε Huawei P10 οποτε και δουλευε σχεδον αψογα το VoLTE-WoWifi

Στελνω το τυποποιημενο sms αλλα παιρνω απαντηση περι μη συμβατης συσκευης. το μενου του κινητου δεν υπαρχουν οι επιλογες που θα πρεπε. Καμια ιδεα-λυση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Συμφωνα με την λιστα της cosmote το κινητο μου Sony Xperia ΧΖ3 ειναι συμβατο απλα δεν το εχω αγορασει απο το δικτυο τους. Την sim που εχω την ειχα παλιοτερα σε Huawei P10 οποτε και δουλευε σχεδον αψογα το VoLTE-WoWifi

Στελνω το τυποποιημενο sms αλλα παιρνω απαντηση περι μη συμβατης συσκευης. το μενου του κινητου δεν υπαρχουν οι επιλογες που θα πρεπε. Καμια ιδεα-λυση?

 

Στο ΧΖ1 και που έλεγε το μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε στο μενού δεν υπήρχαν επιλογές, η λύση ήταν να περάσω firmware της Cosmote

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...