Jump to content

Xiaomi Mi Mix 3


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα την πέρασα και εγώ χωρίς να παρατηρώ κάποια αλλαγή Μετά από 2 μήνες χρήσης έχω να πω ότι το κινητό γενικά είναι απροβληματιστο,γρήγορο με πολύ καλή κάμερα (η gcam έχει λόγω ύπαρξης μόνο για το night mode photos)και σαν μοναδικό ψεγάδι θα έβαζα τη μπαταρία και το αυξημένο βάρος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 256
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα την πέρασα και εγώ χωρίς να παρατηρώ κάποια αλλαγή Μετά από 2 μήνες χρήσης έχω να πω ότι το κινητό γενικά είναι απροβληματιστο,γρήγορο με πολύ καλή κάμερα (η gcam έχει λόγω ύπαρξης μόνο για το night mode photos)και σαν μοναδικό ψεγάδι θα έβαζα τη μπαταρία και το αυξημένο βάρος

 

 

Προσωπικά την μπαταρία του τη βρίσκω πολύ καλή για τα κυβικά του.

Δεν του φαίνονται τα 3200 σε καμία περίπτωση αλλά για παραπάνω σίγουρα.

 

Βγάζω άνετα 5.5-6 ώρες sot σε 30-35 ώρες από την τελευταία φόρτιση.

1.5 ημέρα βγάζω άνετα και αρκετές περιπτώσεις και 2 ημέρες σε λίγο πιο ελαφριά χρήση.

 

Παιχνίδια δεν παίζω ούτε GPS χρήση καθόλου και κυρίως WiFi εννοείται βέβαια και το κατάλληλο στήσιμο παίζει το ρόλο του είτε με miui που ήμουν αρχή είτε με custom roms τελευταίο τρίμηνο.

 

Για το βάρος ναι είναι στα μείον του σαφώς.

 

Πχ το op7p το αισθάνομαι αρκετά πιο ελαφρύ σε σχέση με το mix 3 παρ όλα στα χαρτιά μικρή διαφορά έχουν.

 

Btw Μήπως δοκίμασες τη νέα aod και αν παίζουν τα notification απ όλες τις εφαρμογές και όχι όπως η παρόν φτωχή υλοποίηση?

 

https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc/always-on-mode/

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εκπλησσομαι με τους χρόνους σου !

Παιχνίδια ούτε εγώ παιζω,αλλά χρησιμοποιώ αρκετά την οθόνη με χρήση emails,λίγο gps,αρκετό browsing για δουλειές και σχεδόν καθόλου gps.

Ίσως η παραμετροποίηση είναι το κλειδί!

Στα μείον ακόμα να προσθέσω το πολύ μέτριο ηχείο .

Σε σχέση με το op 7 που έχεις πιο κερδίζει σε κάμερα ,ηχο μπαταρία?

Ταχύτητα δε ρωτάω και τα 2 είναι δυναμίτες.

Το λειτουργικό της op είναι πολύ καλύτερο απόmiui?

Σόρρυ για τις ερωτήσεις αλλά δεν έτυχε να έχω ποτέ op

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εκπλησσομαι με τους χρόνους σου !

 

Παιχνίδια ούτε εγώ παιζω,αλλά χρησιμοποιώ αρκετά την οθόνη με χρήση emails,λίγο gps,αρκετό browsing για δουλειές και σχεδόν καθόλου gps.

 

Ίσως η παραμετροποίηση είναι το κλειδί!

 

Στα μείον ακόμα να προσθέσω το πολύ μέτριο ηχείο .

 

Σε σχέση με το op 7 που έχεις πιο κερδίζει σε κάμερα ,ηχο μπαταρία?

 

Ταχύτητα δε ρωτάω και τα 2 είναι δυναμίτες.

 

Το λειτουργικό της op είναι πολύ καλύτερο απόmiui?

 

Σόρρυ για τις ερωτήσεις αλλά δεν έτυχε να έχω ποτέ op

 

 

Είμαι από εχθές με καθαρή εγκατάσταση τελευταία stable eu rom με Μαρτίου security patch.

Και η μπαταρία εξαιρετική.

 

Έχω κάνει αρκετή χρήση Tapatalk, whatsapp, telegram, Samsung browser, με 2 email account με αυτόματο συγχρονισμό και push notifications on , με lockscreen carousel που δουλεύει συνέχεια.

 

Ολα αυτά σε χρήση WiFi μόνο.

 

Εννοείται έχω σουτάρει καμία 30αρια miui εφαρμογές η υπηρεσίες δεν χρειάζομαι απεγκατασταση κανονικά όχι απλά disabled και έχω κάνει προσεχτικο στήσιμο πχ τα location τα δουλεύω μόνο με battery saver mode δηλαδή μόνο Wi-Fi ή data καθόλου GPS χρήση με μια τρίτη εφαρμογή.

 

Χρησιμοποιώ επίσης nova launcher και τρίτη εφαρμογή για gesture navigation και όχι μαμά λειτουργία.

Για email, μουσική, sms, album, browser χρησιμοποιώ επίσης τρίτα app και όχι μαμά που τα έχω σουτάρει.

 

Για YouTube έβαλα vanced και σουταρα επίσης το κλασικό YouTube.

 

Δικαιώματα έχω δώσει full σε καμία 10αρια εφαρμογές χρησιμοποιώ καθημερινά και εξαίρεση από βέλτιστο ποίηση μπαταρίας ενώ σε άλλες που σποραδικά και που χρησιμοποιώ έχω κόψει δικαιώματα η push notifications και τα έχω σε ότι miui φροντίζει από μόνο του.

 

e7d7a648b2d159bad285d9d521090871.jpg

 

16debd49105e5a24be184414c2c5e232.jpg

 

6c05b4b5eb27acd078db0f9304c30cb4.jpg

 

23a2cb357fe20b558d739d0a46a3c381.jpg

 

Τώρα στα της σύγκριση με op7p το δεύτερο υπερτερεί σε οθονη, μπαταρία, ηχεία είναι φανερά ανώτερο.

 

Ελαφρώς πιο σβέλτο το op7p βοηθά και το λογισμικό πιο κοντά σε stock Android αλλά και η χρήση ufs 3.0

Πχ σε επεξεργασία η μεταφορές από και προς φακελο η εξαγωγή αρχείων είναι γρηγορότερο το OP.

 

Επίσης λόγο type c 3.1 ταχύτητα μεταφέρω από και προς εξωτερικά φλασακια η εξωτερικούς δίσκους πολύ πιο γρήγορα οτιδήποτε αρχεία.

 

Το vibration εξίσου σαφώς ανώτερο σε OP σε MI mix3 είναι φθηνιαρικο,το θεωρώ ενα από τα βασικά μείον της συσκευής μαζί με το βάρος.

 

Στα του λογισμικό αυτό που μου αρέσει σε xiaomi είναι το εξαιρετικό AOD όπως και το lockscreen carousel που γουστάρω πολύ.

 

Όμως σε oneplus έχω περισσότερη δυνατότητα customization λόγο ότι μπορώ κάνω χρήση και substratum themes που έχω αγορασει καμία 15αρια τελευταία 2-3 έτη και μπορώ παραμετροποιησω σχεδόν το σύνολο του UI με οτιδήποτε πινελιές θέλω συν να έχω πλήρη έλεγχο και στο customization εφαρμογών.

 

Αντίθετα το theme store της xiaomi δεν είναι του γούστου μου πολλά εξ αυτών είναι παιδιαστικα τέρμα.

 

Επίσης σε oneplus έχω touchscreen gestures που γουστάρω πολύ η έχω και unlimited accent color customization.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.

 

Πάντως για πρώτη μου xiaomi συσκευή είμαι ευχαριστημένος ένα τετράμηνο τώρα σε γενικές γραμμές την πήρα και σε πολύ καλή τιμή black Friday από public.

 

 

Sent from my MIX 3 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από εχθές διαθέσιμη η miui 12 eu beta για την συσκευή.

 

Με αρκετές αλλαγές σε ui σε control και notification center, ριζική ανανέωση σε animation με αναβαθμισμενο always on display με περισσότερο customization κ.α.

 

4c6abe53cdfb56d0c1aef24f8d7e1158.jpg41dc02079ef0d441fb71b6e9bf3039f5.jpg

 

 

Sent from my MIX 3 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

μιας και σκεφτομαι να κανω αγορα κινητου σε αυτα τα χρηματα που παιζει το mi mix 3 σε σχεση με το lg g8s πως το βλεπετε? Καλυτερη επιλογη?
Link to comment
Share on other sites

Καθαρά για χομπιστικους λόγους να κάνω την αλλαγή από mix 3 σε honorview 20 η θα το μετανιώσω πίκρα?
Link to comment
Share on other sites

μιας και σκεφτομαι να κανω αγορα κινητου σε αυτα τα χρηματα που παιζει το mi mix 3 σε σχεση με το lg g8s πως το βλεπετε? Καλυτερη επιλογη?

 

Κοίταξτε σε κάθε περίπτωση τα πράγματα είναι και λίγο υποκειμενικά.

Στα της οθόνης και κάμερας πρόκειται για 2 κορυφαίες υλοποιήσεις πανομοιοτυπης ποιότητας με ένα μικρό συν στο lg,τον υπευρυγωνιο.

Στα της μπαταρίας το lg έχει θεωρητικά ένα πλεονέκτημα σε σχέση με το διαπιστωμένα μέτριο αποτέλεσμα του mix 3.Επισης το lg κερδίζει σε λεπτομέρειες όπως η ύπαρξη microsd,καλύτερου ήχου (πολύ μέτριο το mix)καθώς και στη θύρα jack

Στο θέμα εμφάνισης στιβαρότητας λίγα κινηταωσυγκρίνονται με το mix.Πραγματικη premium συσκευή με βάρος και πολυτελή υλικά

Στα συν η συνεχής υποστήριξη της συσκευής σε σχέση με την ανύπαρκτη του lg

Για την αλλαγή θα σου πρότεινα τη μεταπήδηση .

Εγώ πάντως δεν έκανα την ανταλλαγή με το honorview 20.Αισθηση φθηνού παιχνιδιού σε σχέση με το mix,δεν είδα πουθενά καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας και το λειτουργικό της magic δεν με μάγεψε καθόλου...

Edited by trancer13
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Από σήμερα κάτοχος κ εγώ..το πήρα έγινε φορμάτ και στήσιμο από την αρχή.απογοητευτηκα 1η μέρα από την μπαταρία αλλά πιστεύω θα στρώσει με 2-3. Κύκλους...
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα κάτοχος κ εγώ..το πήρα έγινε φορμάτ και στήσιμο από την αρχή.απογοητευτηκα 1η μέρα από την μπαταρία αλλά πιστεύω θα στρώσει με 2-3. Κύκλους...

 

Επειδή το είχα θα σε απογοήτευσω.....μια μέρα ....και αν.....

Αν και είμαι με το xiomi mi 9t ,ψάχνω για τραμπα με το mi mix 3 ,και ας είναι χαλιά η μπαταρία,εγώ δεν κάνω πολύ χρηση κινητού

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το τσιμπίσα και εγώ αφού μου έκλεψαν το mi mix 2.

2 ώρες sot έχει παραπάνω από το 2.

Το μόνο μου παράπονο είναι ότι δεν δουλεύει το t9 στην εύρεση επαφών.

Πώς το λύσατε αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς δε δουλεύει το Τ9?Αν πατήσεις στην αναζήτηση επαφών π.χ τα γράμματα γιώ.. δε σου βγάζει όλους τους Γιωργάδες?Η θες να σου βγάζει στο πληκτρόλογιο τη λέξη Γιώργος επάνω ώστε να μη το γράφεις όλο?

 

Εγώ χρησιμοποιώ για πληκτρόλογιο την εφαρμογή Swiftkey που έχει πολλά θέματα και κρατάς αντίγραφο όλο το λέξιλογιό σου ώστε να μη το χάνεις ποτέ!Επίσης μπορείς να δεις τη λέξη Γιώργος επάνω στο πληκτρολόγιο όταν κάνεις αναζήτηση επαφών π.χ οταν πατήσεις τα γράμματα γιω..

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς δε δουλεύει το Τ9?Αν πατήσεις στην αναζήτηση επαφών π.χ τα γράμματα γιώ.. δε σου βγάζει όλους τους Γιωργάδες?Η θες να σου βγάζει στο πληκτρόλογιο τη λέξη Γιώργος επάνω ώστε να μη το γράφεις όλο?

 

Εγώ χρησιμοποιώ για πληκτρόλογιο την εφαρμογή Swiftkey που έχει πολλά θέματα και κρατάς αντίγραφο όλο το λέξιλογιό σου ώστε να μη το χάνεις ποτέ!Επίσης μπορείς να δεις τη λέξη Γιώργος επάνω στο πληκτρολόγιο όταν κάνεις αναζήτηση επαφών π.χ οταν πατήσεις τα γράμματα γιω..

 

Θέλω να πατάω 249 και να μου εμφανίζει όλους τους Γιώργος.

Στο mi mix 2 τουλάχιστον έτσι ήταν αλλα δεν μπορώ να θυμηθώ αν ήταν έτσι και στο orgininal rom ή μονο στη xiaomi.eu

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hello mimixers!

Έχει δει κανείς specs για την 12αρα έκδοση?

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια ειδικά για το κομμάτι του app της camera.

Κατά τ αλλά στη καθημερινή συμβίωση ,προσωπικά μιλώντας επιβεβαιώνεται το moto μου "καλύτερα περσινή ναυαρχίδα παρά φετινο mid range'.Το κινητό φυσικά πετάει διεκπεραιώνει άμεσα τις καθημερινές εργασίες (mails,pdfs,e bankings,και λίγο office ) ενώ και η κάμερα εξακολουθει να σε βγαζει ασπροπροσωπο και ας μην έχει τα τελευταία top specs που δεν ξέρω κατά πόσο χρήσιμα είναι .

Μοναδικά μείον βάρος και διάρκεια μπαταρίας .και φυσικά αυτό το πράγμα με τον αισθητήρα όταν σε περνούν τηλέφωνο...Αν έχει κάποιος βρει λύση..

Οι δικές σας εμπειρίες?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το Mix είπα να το κρατήσω ανευ root οποτε ακομα περιμενω τη 12αρα.

Ξεκίνησαν το distribution?

Τι πρόβλημα έχεις με τον αισθητήρα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κλασσικό όταν με καλούν ,πολλές φορές δεν δουλεύει όπως πρέπει ο αισθητήρας ,η οθόνη δε κλείνει όπως όφειλε και πατιουνται διάφορα κουμπιά και λειτουργίες.

Κάπου είχα ακούσει για calibrationτου εν λόγω αλλά δεν το έχω ψάξει

Link to comment
Share on other sites

Το κλασσικό όταν με καλούν ,πολλές φορές δεν δουλεύει όπως πρέπει ο αισθητήρας ,η οθόνη δε κλείνει όπως όφειλε και πατιουνται διάφορα κουμπιά και λειτουργίες.

Κάπου είχα ακούσει για calibrationτου εν λόγω αλλά δεν το έχω ψάξει

 

Καλησπέρα φίλε μου. Πάμε να κάνουμε μαζί το calibration, αφού δούμε βέβαια πρώτα εάν στη δική σου Xiaomi συσκευή υπάρχει. Ελπίζω με το Xiaomi σου να είσαι ευχαριστημένος.

 

Μπες στον dialer σου, και πληκτρολόγησε το εξής: *#*#64663#*#*

 

Αυτή η ενέργεια, θα σε βάλει στο μενού CIT. Πάνω δεξιά σε εκείνο μέσα το μενού, θέλω να δεις εάν υπάρχουν τρεις κάθετες τελείες. Εάν υπάρχουν, θα υπάρχει και η επιλογή Proximity sensor calibration. Επέλεξέ το, και κάνε τον διαγνωστικό έλεγχο καλιμπραρίσματος.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α τωρα καταλαβα τι λες για το proximity. Εγώ το έχω στο 5 πάντως και ειναι μια χαρα.

Το touch id προσεχε οταν εισαι στο τηλεφωνο γιατι οταν το ακουμπας ξεκλειδωσει η οθονη ενω εισαι σε κληση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια Vassilis

Μπαίνοντας στο παραπάνω μενού μου έβγαλε την ένδειξη 5.0 έπειτα από "κρύψιμο "του proximity sensor και όχι κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια Vassilis

Μπαίνοντας στο παραπάνω μενού μου έβγαλε την ένδειξη 5.0 έπειτα από "κρύψιμο "του proximity sensor και όχι κάτι άλλο

 

Θέλω να καταλάβω εάν το πρόβλημά στη συσκευή σου παρέμεινε ή όχι.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν σε ένα δείγμα 2,3 κλήσεων φαίνεται καλύτερη η αποκριση

Πάντως με εξαίρεση τη μπαταρία και το βάρος ,το κινητό στέκεται επάξια και στο 2020 τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν σε ένα δείγμα 2,3 κλήσεων φαίνεται καλύτερη η αποκριση

Πάντως με εξαίρεση τη μπαταρία και το βάρος ,το κινητό στέκεται επάξια και στο 2020 τι λέτε ?

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει το κινητό και έτσι δε μπορώ να έχω άποψη. Πάντως σαν specs είναι εξαιρετική συσκευή, και με το OIS του, τον τηλεφακό του, εξαιρετική οθόνη, μόνο η αυτονομία του δε γνωρίζω σε τι επίπεδα είναι. Εγώ εάν είχα αυτό το κινητό δε θα το άλλαζα ακόμα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...