Jump to content

Sony Xperia XZ3


JimZe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έχω δοκιμάσει αρκετές μέρες όλες τις παραπάνω ναυαρχιδες απλά μπορώ να σας πω τα εξής.

 

Τα μόνα μειονεκτήματα του xz3 είναι

 

1)Η μπαταρία θα μπορούσε να είναι καλύτερη

 

2)Η φωτεινότητα της οθόνης πέφτει πολύ στο αυτόματο και με ανάγκαζε να την ανεβάζω manual.

 

3)Δε ξέρω αν είναι θέμα ρύθμισης αλλά όταν μιλάς όπως ακουμπάει το αυτί κατεβαίνει η μπάρα ειδοποιήσεων και μπορεί να πατηθούν κουμπιά.Δε ξέρω μήπως με ρύθμιση φτιάχνει.

 

4)Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές σε αξεσουάρ και επίσης χάνεις πολύ στη μεταπώληση.

 

5)Επειδή έχει Android 9 δεν υπάρχει δυνατότητα ηχογράφησης κλήσεων που βολεύει παρά πολύ.Αυτο βέβαια ισχύει με όλα τα Android που σιγά σιγά θα έχουν την 9

 

Από κει και πέρα μιλάμε για μια άψογη συσκευή μου για μενα συγκρίνεται μόνο με note 9 και s9 plus.

 

Μέχρι χθες είχα το mate 20 pro και το καλοκαίρι για λίγες μέρες το P20 Pro.Αν εξαιρέσουμε το θέμα κάμερας στο οποίο δεν έχω γνώσεις να κρίνω και την μπαταρία σε όλα τα αλλά το Sony κατά τη γνώμη μου πλεονεκτεί.

Βέβαια γούστα είναι αυτά αλλά για μενα η Sony έχει και μεγαλύτερο πρεστίζ απ τη Huawei.

Αν έχετε κάποια συγκεκριμένη απορία χαρά μου...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δοκιμάσει αρκετές μέρες όλες τις παραπάνω ναυαρχιδες απλά μπορώ να σας πω τα εξής.

 

Τα μόνα μειονεκτήματα του xz3 είναι

 

1)Η μπαταρία θα μπορούσε να είναι καλύτερη

 

2)Η φωτεινότητα της οθόνης πέφτει πολύ στο αυτόματο και με ανάγκαζε να την ανεβάζω manual.

 

3)Δε ξέρω αν είναι θέμα ρύθμισης αλλά όταν μιλάς όπως ακουμπάει το αυτί κατεβαίνει η μπάρα ειδοποιήσεων και μπορεί να πατηθούν κουμπιά.Δε ξέρω μήπως με ρύθμιση φτιάχνει.

 

4)Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές σε αξεσουάρ και επίσης χάνεις πολύ στη μεταπώληση.

 

5)Επειδή έχει Android 9 δεν υπάρχει δυνατότητα ηχογράφησης κλήσεων που βολεύει παρά πολύ.Αυτο βέβαια ισχύει με όλα τα Android που σιγά σιγά θα έχουν την 9

 

Από κει και πέρα μιλάμε για μια άψογη συσκευή μου για μενα συγκρίνεται μόνο με note 9 και s9 plus.

 

Μέχρι χθες είχα το mate 20 pro και το καλοκαίρι για λίγες μέρες το P20 Pro.Αν εξαιρέσουμε το θέμα κάμερας στο οποίο δεν έχω γνώσεις να κρίνω και την μπαταρία σε όλα τα αλλά το Sony κατά τη γνώμη μου πλεονεκτεί.

Βέβαια γούστα είναι αυτά αλλά για μενα η Sony έχει και μεγαλύτερο πρεστίζ απ τη Huawei.

Αν έχετε κάποια συγκεκριμένη απορία χαρά μου...

 

Καλησπερα.Τελικα αυξανομαστε και αυτο ειναι καλο. Απορειες και παρατηρησεις μου κατα σειρα:

1) Η μπαταρια συγκριτικα με τα αλλα κινητα που ειχες? Με ποια υστερει και με ποια υπερτερει (αν υπερτερει).Μιλωντας για οσες συσκευες ανεφερες.

 

2) Η φωτεινοτητα απλως αργει να ανταποκριθει στο αυτοματο. Σε φωτεινο χωρο ποτε δεν αναγκαστηκα να την δουλεψω χειροκινητα. Σε σκοτεινο χωρο πεφτει τοσο οσο χρειαζεται (στα ματια μου) αλλα αν προφανως δεν σε καλυπτει τοτε λογικα καιμε το δικιο σου το αναφερεις. Απλα εγω συνηθιζω να τα εχω ολα μαυρα κατα την χρηση ,facebook,aquamail,kiwi browser,nova launcher κλπ οποτε ισως και για αυτο δεν με πειραζει. Δηλαδη παρακαλαω και για ενα total black theme του κινητου και χτυπαει κορυφη. Οπως και να χει ειναι προσωπικα γουστα οποτε καλα κανεις και το αναφερεις.

 

3) Δεν μου χει τυχει μεχρι τωρα. Οταν πλησιαζει η οθονη στο αφτι,σβηνει η οθονη και δεν πατιεται τιποτα.Οταν απμακρυνεται αναβει. Δεν θυμαμαι αν το ρυθμισα αυτο ή να δουλευε ετσι εξαρχης.

 

4) Συμφωνω.Ειδικα το θεμα ταχυφορτιστη PD. Στα υπολοιπα μαγαζια κυριως εκτος Ελλαδος δειλα δειλα αυξανονται. Για την μεταπωληση συμφωνω 100%

 

5) Δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε κατι κοντρα σε αυτο.

 

Εχεις καταφερει να βαλεις τις πληροφοριες εκτακτης αναγκης στην οθονη κλειδωματος? Δεν το χω καταφερει ακομα. Bug μυριζομαι.

 

Την συγκριση γιατι θεωρεις οτι γινεται με τα Samsung και οχι με τα Huawei?

Link to comment
Share on other sites

η κάμερα πόσο καλή(η πόσο κακή είναι) είναι συγκριτικά με s9 plus

με άριστα το 10?

gcam παίρνει όπως είναι?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

-Νομίζω έχει την υποδιαιστερη μπαταρία σε σχέση με όλα τα προαναφερθέντα,αλλά δε λέει κάτι αυτό.Νομιζω τη μέρα τη βγάζεις αλλά έστω με ένα μικρό φορτισμα μέσα στη μέρα είσαι οκ.

 

-Το τηλέφωνο έχει οθοναρα και το γεγονός ότι στο αυτόματο τη νύχτα κατεβάζει πολύ το φωτισμό αυτό με χαλάει γιατί μειώνει το ποσό εντυπωσιακή είναι.Επειδη όμως το κράτησα κάπου 5 μέρες δε ξέρω μήπως μαθαίνει και σιγά σιγά προσαρμόζεται στα θέλω σου.

 

-Αυτό την ώρα που μιλάω να κατεβαίνει η μπάρα ειδοποιήσεων μου συνεβενε και με το xz premium.Νομιζω δεν είναι θέμα ρύθμισης αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

 

Τα Huawei δε μου βγάζουν ποιοτητα δε ξέρω τι ακριβώς είναι ίσως είναι και προκατάληψη δίκη μου.Να προχθές στο mate 20 pro αφού έβαλα τον nova και το έστησα κάποιο bug υπήρχε και δεν πατιωταν το κουμπί ρυθμίσεις κάποιες φορές.Πιθανως είναι δίκη μου παραξενιά αλλά Huawei δεν...

 

Μιλώντας αντικειμενικά αυτή τη στιγμή το S9 plus είναι ότι καλύτερο στα 600 ευρώ αν το δει κανείς συνολικά.Δεν του λείπει τίποτα,μεταπώληση έχει,αξεσουάρ βρίσκεις κλπ.

 

Το ότι παίρνει κανα 5 μηνο στη Samsung οι αναβαθμίσεις δε μου λέει κάτι.Πχ η 9 σε σχέση με την 8 το μόνο ουσιαστικό που προσφέρει είναι παραπάνω περιορισμούς...Καλό που η Sony αναβαθμίζει άμεσα αλλά δεν είναι το βασικό κριτήριο επιλογής εκεί που βρίσκεται το Android σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου βγαζει μερα στο πολυ χαλαρο και πολυ καλυτερα απο το Huawei Ρ10.Ισως εχει προσαρμοστει αρκετα η συσκευη στη χρηση μου και μαλλον γινεται παρα πολυ καλη διαχειριση ενεργειας. Φυσικα με 3800+ μπαταρια θα ξεχνουσα να το φορτισω αλλα δεν κανω επαγγελματικη χρηση ωστε να εξαρτομαι τοσο πολυ απο το κινητο.

 

Για τα αλλα κινητα που ανεφερες δεν εχω προσωπικη γνωμη περα απο το οσο τα επεξεργαστηκα απο κοντα για λιγη ωρα. Η διαφορα με τα αλλα ειναι οτι βγαινει κατευθειαν με 9αρα που σημαινει οτι εχει δομηθει με αυτο το σκεπτικο η συσκευη μαζι με ενα κορυφαιο επεξεργαστη οποτε ισως ειναι πιο σταθερη οσο οι αλλοι κατασκευαστες θα κανουν διορθωσεις. Φυσικα τα λογισμικα μεταξυ τους εχουν μικρες διαφορες αλλα ειναι ενα πλεονεκτημα στην εμπειρια χρησης/Κολληματα,λαγκαρισματα,μαυριλες,αναβοσβησματα εφαρμογων απουσιαζουν σε οτι εχω δοκιμασει.

 

Η Huawei ειχε ποιοτικοτερες κατασκευες στην σειρα 10 κατα την προσωπικη μου γνωμη. Τωρα εχει δυνατοτερες συσκευες αλλα ποιοτικα οχι καλυτερες.

Η Samsung ειναι βασιλιας και κανει σωστη δουλεια υποστηριξης-τιμης κλπ. Η Sony βγαζει κατι και το αφηνει λιγο στην τυχη του. Απλα ειναι και λιγο το θεμα timing η διαμορφωση των τιμων ωστε να συγκριθουν απευθειας.

Link to comment
Share on other sites

@eddiedimitris,

Σχετικά με την φωτεινότητα της οθόνης σε σκοτεινά περιβάλλοντα την ρίχνει γιατί είναι ενεργοποιημένο το Adaptive brightness ,μπορείς να το απενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις οθόνης και θα παραμένει όπως την έχεις ρυθμίσει ..είτε το αφήνεις ενεργό και σε λίγες μέρες θα έχει μάθει την προτίμηση σου και δεν θα την ρίχνει όπως πριν ..

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους κατόχους του κινητού; Εμένα μου άλλαξε χρώμα η μπάρα ειδοποιήσεων από σκούρα γκρι σε λευκή χωρίς να κάνω κάτι, έχει συμβεί σε κάποιον άλλο; Δε με ενοχλεί αλλά μου φαίνεται κουφό να αλλάξει μόνη της χρώμα. Και από όσο ξέρω ανάλογη ρύθμιση δεν υπάρχει αλλά και να υπάρχει δεν την έκανα εγώ, μπορεί να την έκανε ο άλλος μου εαυτός όμως, χαχα! Γενικά το κινητό τα σπάει! Edited by sannad
Vivere senza paura
Link to comment
Share on other sites

Μονο καμια αντιστροφη χρωματων αν σου εγινε απο τις ρυθμισεις. Πηρες κανενα update? Το μενου πχ. Των ρυθμισεων εμενα ειναι λευκο, εσενα; Η μπαρα γκρι
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει αντιστροφή χρωμάτων που και να την έκανα δλδ τα χρώματα θα ήταν παντού αλλαγμένα. Το μενού λευκό κανονικά και σε εμένα. Τι να πω; Το παράξενο είναι ότι τη μία στιγμή ήταν σκούρο γκρι και μετά λευκό έτσι ξαφνικά. Doink!!

Μονο καμια αντιστροφη χρωματων αν σου εγινε απο τις ρυθμισεις. Πηρες κανενα update? Το μενου πχ. Των ρυθμισεων εμενα ειναι λευκο, εσενα; Η μπαρα γκρι

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Vivere senza paura
Link to comment
Share on other sites

Τι έκδοση λογισμικού έχεις;; Μήπως έκανε αναβάθμιση και δεν το πήρα πρέφα, η δική μου είναι 52.0.Α.3.84

Πολυ κουλο. Σηκωνω τα χερια ψηλα.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Vivere senza paura
Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται βρε παιδια :) πολυ ησυχια επεσε στο νημα, μαλλον φυσαει το θηριο:happy:

Βλεπω τα αλλα νηματα και δακρυζω :lol::lol:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται βρε παιδια :) πολυ ησυχια επεσε στο νημα, μαλλον φυσαει το θηριο:happy:

Βλεπω τα αλλα νηματα και δακρυζω :lol::lol:

 

Η τιμη του ιδια εχει παραμεινει και δεν μπηκε επισημα σε καποια προσφορα τωρα τις γιορτες(παρα μονο το XZ1)γιαυτο.

 

Επισης αρκετος κοσμος δισταζει πλεον να δωσει τοσα χρηματα γιατι εχουμε φτασει στον Δεκεμβριο και σε λιγους μηνες θα αρχισουν να παρουσιαζονται τα νεα κινητα.

 

Αλλοι πχ προτιμησαν να δωσουν λιγοτερα για το Oneplus.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη του ιδια εχει παραμεινει και δεν μπηκε επισημα σε καποια προσφορα τωρα τις γιορτες(παρα μονο το XZ1)γιαυτο.

 

Επισης αρκετος κοσμος δισταζει πλεον να δωσει τοσα χρηματα γιατι εχουμε φτασει στον Δεκεμβριο και σε λιγους μηνες θα αρχισουν να παρουσιαζονται τα νεα κινητα.

 

Αλλοι πχ προτιμησαν να δωσουν λιγοτερα για το Oneplus.

 

Αυτο βλεπω και εγω μεχρι στιγμης εκτος και εαν αλλαξει κατι σε προσφορα μεσα στις γιορτες.

Την δευτερη προταση την εγραψα διαβαζοντας τα προβληματα που προκυπτουν σε αλλες συσκευες και ειναι αμη τι αλλο τραγικο.:(

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται βρε παιδια :) πολυ ησυχια επεσε στο νημα, μαλλον φυσαει το θηριο:happy:

Βλεπω τα αλλα νηματα και δακρυζω :lol::lol:

 

Απογοήτευση η Sony, να μην βάλει έστω μια οθόνη να πρασινίζει, τι είναι αυτά τα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση η Sony, να μην βάλει έστω μια οθόνη να πρασινίζει, τι είναι αυτά τα πράγματα?

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::p

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ζηταμε να παρουμε πρασινη συσκευη και δεν μας δινουνε... Μονο μαυρη λεει και κατι τετοια χαζα...

 

Σε λιγες μερες κλεινω εναν υπεροχο απροβληματιστο σφαιρατο μηνα με το ΧΖ3.

 

Η τιμη απτοητη στα 644 ευρω απο τα δηθεν 799.Και καλα προσφορα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Οντως επεσε ησυχια εδω,τι γινεται?:) Arxonta,τα νεα σου για το p20 pro σε σχεση με το xz3?Μπηκε ο μηνας που θα αγορασω συσκευη καινουργια,ακομα δεν εχω αποφασισει που θα κινηθω.Ερωτηση προς ολα τα παιδια,η μπαταρια του xz3 ποσο σας παει SOT;
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να κανουν πιο σκληρη χρηση στο Ρ20. Γιατι εχω δει να λενε και για παραπανω ωρες SOT.

Παντως εγω ετσι ειτε αλλιως εκει παιζω σταθερα. Και φορτιζω καθε δευτερο βραδυ απο οσο εχει μεινει μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια,ευχαριστω.Ενδεχομενως να προτιμησω το xz3..δεν ξερω γιατι αλλα η sony με βγαζει μια σιγουρια οτι αυτο που θα παρω θα ειναι top.Περιμενω και το φιλο αρχοντα να μας πει 2 λογια για το καινουργιο του αποκτημα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Οντως επεσε ησυχια εδω,τι γινεται?:) Arxonta,τα νεα σου για το p20 pro σε σχεση με το xz3?Μπηκε ο μηνας που θα αγορασω συσκευη καινουργια,ακομα δεν εχω αποφασισει που θα κινηθω.Ερωτηση προς ολα τα παιδια,η μπαταρια του xz3 ποσο σας παει SOT;

 

Καλησπερα στην παρεα :) ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με το Ρ20, συνδυαζει το ομορφο ντιζαιν, ειδικα πισω το χρωμα τα σπαει, ακομα και το δακτυλικο που αρχικα δεν μου αρεσε το βρηκα πολυ ευχρηστο, στο Σονυ ηταν ομολογουμενος αβολο.

Δεν εχει σιγουρα την οθονη του ΧΖ3 αλλα η ταχυφορτιση η πιο φαρδια οθονη και εν γενει σαν συνολο δεν απαγοητευσε την επιλογη μου.

Με την 8.1 δεν εχω δει το παραμικρο και δεν θα το αναβαθμισω καθως εχω μια αισθηση οτι τα οποια θεματα αναφερονται εχουν σχεση με την 9

Στην προσφορα που βρισκοταν στα 550 ευρω με 109 ευρω επιστροφη μεσω τραπεζικης καρτας ηταν οτι καλυτερο, εαν τρεξει παλι μεσα στις γιορτες αξιζει πραγματικα, για αγγελια μονο σφραγισμενο η το πολυ εβδομαδων σε καλη τιμη επισης.

Ο καθενας ξερει και προσαρμοζει τις αναγκες του στα φορουμ αποψεις και εκτιμησεις καταγραφουμε.:happy:

Edited by Arxontas71

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...