Jump to content

Sony Xperia XZ3


JimZe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kατοχος του ΧΖ3 εδω και 2 εβδομαδες. Πριν περασα απο Note 9 και iPhone XS Max.

Ο λογος που ειπα τι ειχα πριν ειναι η οθονη.

Καποτε πιστευα και ειχα σαν Ευαγγελιο καποια sites οπως το DisplayMate κτλ, αλλα ρε παιδια η οθονη του ΧΖ3 ειναι καλυτερη και απο του Note 9 και απο του XS Max.

Με το που ανοιξα τη συσκευη και αντικρυσα αυτη την οθονη ειπα «ουαου!».

Πρωτα απο ολα το λευκο ειναι σωστο. Ουτε κιτρινιαρικο σαν του iPhone, ουτε ελαφρα πρασινο σαν του Note 9. Απο κει και περα υπαρχουν 3 επιλογες για οποιον θελει φανταχτερα χρωματα, νορμαλ, πιο φυσικα.

 

Σε συγκριση με note 9, επειδη ειπωθηκε παραπανω, εχω να πω οτι το Note 9 λογω s pen ειναι μια κατηγορια μονο του. Αν βγαλεις το πενακι απο την εξισωση τοτε εχεις:

Ταχτυτητα: ΧΖ3

Οθονη: ΧΖ3

Καμερα: ΧΖ3 (συνολικα)

Multitasking: Note 9

Ηχεια: Note 9

Μπαταρια: Note 9

Ποιοτητα ακουστικου σε κλησεις: Ισοπαλια

 

Γενικα το ΧΖ3 εχει 2 μειονεκτηματα για μενα:

1. Μετρια αυτονομια

2. Γλιστραει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ

 

Πολλα μπραβο στη Sony γιατι επιτελους εφτιαξε τις καμερες της και γιατι καλιμπραρε αριστα την οθονη της LG. Οχι σαν κατι αλλες που ζητανε 1000αρικο και εχουν προβληματα.

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

η lg τις φτιαχνει;νομιζα οτι ειναι δικες της,τα πανελ στις led τηλεοράσεις δικα της δεν ειναι;

 

Μου ειχε δωσε ενα λινκ ο Alextrela που ελεγε οτι ειναι LG το πανελ του ΧΖ3...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως

σαν form factor προτιμω το σονυ, οπως προτιμουσα το s9+ εναντι του note

Σαν οθονη και οι 2 διπλα διπλα ειναι κορυφαιες θα ελεγα βρισκω του σονυ ειναι ανεπαισθητα 1 κλικ καλυτερη

και τα 2 κινητα γλυστρανε αλλα το σονυ μιλαμε γλυστραει παααρα πολυ ....οπωςδηποτε θηκη αλλιως το να σου πεσει ειναι σιγουρο στοιχηματακι

σαν μπαταρια ειναι νωρις ακομα να πω

στερεοφωνικα ηχεια θα ελεγα ισαξια

στα συν του νοτε φυσικα η γραφιδα απιστευτα χρησιμη για να κρατησεις μια σημειωση στο τσακ μπαμ

καμερες δεν πολυχρησιμοποιω αλλα ειναι και των 2 συσκευων πολυ καλες

δαχτυλικο αποτυωμα και στα 2 ακαριαια ....

Βεβαια το σονυ δεν εχει ξεκλειδωμα με προσωπο και αυτο το θεωρω μειον

οτι αλλη απορια υπαρχει αν μπορω ευχαριστως να απαντησω

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει face unlock ?

Για πήγαινε στο menu settings ->lock screen & security , εκεί που λέει trusted agent να επιλέξεις smart lock (Google) και μετά λίγο πιο πάνω στο smart lock έχει το face unlock και κάποια άλλα.

Τουλάχιστον έτσι είναι στa xz1 & xz2

 

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

η lg τις φτιαχνει;νομιζα οτι ειναι δικες της,τα πανελ στις led τηλεοράσεις δικα της δεν ειναι;

Οχι δεν ειναι δικά της ουτε στις τηλεοράσεις με OLED τεχνολογια.

Της LG είναι και εκεί σε μαγαλη πλειοψηφία(ενα μικρο ποσοστό παράγει OLED panel Japan Display για τις τηλεοράσεις της)

Απλα η Sony εχει τεράστια τεχνογνωσία στην τεχνολογία των panel και τις καλιμπραρει-τροποποιεί άψογα και το ιδιο εκανε και με XZ3.

Και σίγουρα προμηθεύεται παρτίδες με ποιοτικά κριτήρια που εχει προηγουμενος θέσει στην LG ωστε να της παράξει για την ιδια.

 

Έχουν πολυ στενή συνεργασία με άλλα λόγια LG-Sony στο τομέα των panel.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει face unlock ?

Για πήγαινε στο menu settings ->lock screen & security , εκεί που λέει trusted agent να επιλέξεις smart lock (Google) και μετά λίγο πιο πάνω στο smart lock έχει το face unlock και κάποια άλλα.

Τουλάχιστον έτσι είναι στa xz1 & xz2

 

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Το λεει στα ριβιου ότι το αφαίρεσαν και είναι φάουλ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια μικρή παρατήρηση

Δεν μου δουλεύει σωστά η αυτόματη φωτεινότητα..δλδ αργεί λίγο είσαι σε δωμάτιο φωτεινό και έχεις πολύ φωτεινή οθόνη και.σβήνεις τα φώτα και του παίρνει πέντε έξι δευτερόλεπτα να χαμηλώσει η φωτεινότητα της οθόνης

Επίσης μια απορία .. Σε όλα μου τα κινητό σαν πληκτρολόγιο κατεβάζω από το στορ το Swype and Dragon

Ε δεν υπάρχει στο στορ ....το μόνο που σκέφτομαι είναι ίσως καμία ασυμβατότητα με το 9 ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλεπω ουτε εγω στο Playstore.Μαλλον κατεβηκε.

Θα πρεπε να το βγαζει και θα ελεγε μη συμβατο.

Για την αυτοματη φωτεινοτητα δεν παρατηρω κατι τετοιο.

Μου αρεσει η σπαρτιατικη και σοβαρη κατασκευη. Ενας φακος καμερας και οχι 3-4.

Περα απο τις γνωστες σελιδες, εβαλα να δω μερικα συγκριτικα βιντεο στο youtube.

Επαθα πλακα με τα σχολια των χρηστων απο κατω απο καθε βιντεο τα οποια ειναι συντριπτικα υπερ του ΧΖ3.

 

Για την τεχνολογια της οθονης βρηκα αυτα

https://www.oled-info.com/poled

 

https://www.oled-info.com/sonys-flagship-p-oled-xperia-xz3-smartphone-now-available-pre-order

 

Και μαλιστα αναφερεται οτι εχει μπει και σε αλλες συσκευες pixel,apple και ειναι της LG φυσικα.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

α ωραια ευχαριστω.

αρα ακομα χειρωτερα για την huawei που ετρεξε να περασει τα 1000 ευρω και δεν εκανε σωστη δουλεια στα πανελ.

Link to comment
Share on other sites

Το face unlock υπαρχει τελικα οπως εγραψε ο φιλος πιο πανω. Για μενα αχρηστο ειναι και σε τραγικα επιπεδα ακομα(τουλαχιστον στο huawei που δοκιμασα). Και να ελειπε δεν θα ειχα προβλημα. Θα το δοκιμασω και εδω παντως και μπορει να καταπιω τη γλωσσα μου οπως και σε πολλα αλλα περι της συσκευης.

Εχει επισης voice match, αξιοπιστες bluetooth συσκευες, οn body και αξιοπιστα μερη για ξεκλειδωμα.

 

Η μπαταρια μου δειχνει οτι ειναι 3200 και οχι 3300 οπως γραφανε στα specs. Τι παιζει?

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, για την φωτεινοτητα το ειχα επισημανει εξ αρχης, για την μπαταρια η επισημη σελιδα που γινεται και αναλυτικη αναφορα στα 3300 την αναφερει, υπαρχει καποια ενδειξη στο κινητο που το δειχνει;

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aπο εφαρμογη τυπου device info, cpu-z το ειδα.

Εχεις δικαιο και σε μενα που το τσεκαρα τωρα τα ιδια δειχνει, δε ξερω τι να πω.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το face unlock υπαρχει τελικα οπως εγραψε ο φιλος πιο πανω. Για μενα αχρηστο ειναι και σε τραγικα επιπεδα ακομα(τουλαχιστον στο huawei που δοκιμασα). Και να ελειπε δεν θα ειχα προβλημα. Θα το δοκιμασω και εδω παντως και μπορει να καταπιω τη γλωσσα μου οπως και σε πολλα αλλα περι της συσκευης.

Εχει επισης voice match, αξιοπιστες bluetooth συσκευες, οn body και αξιοπιστα μερη για ξεκλειδωμα.

 

Η μπαταρια μου δειχνει οτι ειναι 3200 και οχι 3300 οπως γραφανε στα specs. Τι παιζει?

 

τελικα το face unlock δεν λειτουργει οπως στα αλλα

δλδ το δοκιμασα και δεν ξεκλειδωνει τη συσκευη μονο του ,αλλα πρεπει να κανεις swipe up

τραγικο

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγκριση φωτο με Note9

πρωτη φωτο σονυ δευτερη σαμσουγκ

45824491941_a4dc63fab7_o.jpg2018-11-11_12-11-15 by bujinkan, on Flickr

 

45775169932_ce1ed9a9f3_o.jpg2018-11-11_11-58-40 by bujinkan, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Αν παιξει τωρα τις γιορτες καμια καλη προσφορα σε αυτο με βαση αυτα που διαβαζω θα το τιμησω αν και με προβληματιζει λιγο η μπαταρια του κινητου που δεν διαβαζω και τα καλυτερα λογια.
Link to comment
Share on other sites

Εχω σαν αρχη οτι καθε εταιρεια πιανεται απο αδυναμιες αλλων συσκευων και τις διογκωνει για να μειωσει αυτες. Συμφωνω οτι σαν μεγεθος χωριτικοτητας ειναι μικρη. Τα reviews σελιδων κλπ με χρηση λιγων ημερων ειναι ενας οδηγος αλλα για εμενα οχι αξιοπιστος. Ο τελικος χρηστης-συνφορουμιτης που θα το χρησιμοποιησει και θα το βλεπει καθημερινα,ειναι ο πλεον αξιοπιστος. Οποτε ας δωσουμε λιγο χρονο στη συσκευη να δουμε αν οντως ειναι τοσο μικρη η μπαταρια της ή οχι. Εγω ολη κι ολη μια φορτιση εχω κανει και μου φαινεται ικανοποιητικη για την οθοναρα που τροφοδοτει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αρεσει το Σονυ μας βλεπω στο νημα του Ματε αλλα μεχρι στιγμης οσοι το αποκτησαν τους εχει λουσει κρυος ιδρωτας :lol::lol::lol:

Ασε που και στις αγγελιες μονο χρυσοσκονη δεν βαζουν για να περασουν το προβλημα στον επομενο ανυποψιαστο.....:mad:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρεσει αλλα αμφιβαλω ποσοι το επιασαν στα χερια τους. Χωρις notch aka σεμεδακι που βαζανε οι γιαγιαδες στις τηλεορασεις επανω, το πανω bezel ειναι ιδιο με τις αλλες συσκευες. Λιγοι και καλοι.
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η θηκη μου οποια ειναι εξαιρετικα ποιοτικη και κομψη για καουτσουκ, δινει ελαχιστο ογκο και καλυπτει για ουτε χιλιοστο την οθονη αν αφησεις το κινητο μπρουμυτα σε επιπεδη επιφανεια.Οι πισω τρυπες διευκολυνουν αρκετα το δαχτυλο να παει στο αποτυπωμα και οχι στην καμερα.

 

s-l1600-1.jpg

 

s-l1600.jpg

 

7.5 ευρω απο ελληνικο μαγαζι με υποκαταστημα και στη Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Καλοφορετη :happy: τωρα θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο, γενικα δεν βλεπω πολλες επιλογες για αξεσουαρ.

Την ασυρματη φορτιση πως την βλεπετε; Εχει η sony την WCH20 αλλα ειναι ακριβη.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πρόσεξα ότι έχει ξεκλείδωμα προσώπου.. Δεν είναι ευχάριστο όμως, πρέπει να κάνεις swipe στην οθόνη και δεν λειτουργεί στο σκοτάδι. Το mi 8 που έχω μόλις σε βλέπει ξεκλειδώνει και λειτουργεί σε απόλυτο σκοτάδι.

P. S. Εγώ το τσίμπησα με 20 % επιστροφή, δηλαδή λίγο περισσότερο από 500 ευρώ, οπότε πιστεύω έκανα πολύ καλό deal

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρεσει το Σονυ μας βλεπω στο νημα του Ματε αλλα μεχρι στιγμης οσοι το αποκτησαν τους εχει λουσει κρυος ιδρωτας :lol::lol::lol:

Ασε που και στις αγγελιες μονο χρυσοσκονη δεν βαζουν για να περασουν το προβλημα στον επομενο ανυποψιαστο.....:mad:

 

Εν το μεταξύ αυτο το τραγικό που το Mate θεωρεί πρωτοτυπία ότι δηλαδή σε διαβάζει γενικά πως χρησιμοποιείς το τηλέφωνο και μετά το κάνει πιο γρήγορο με έξυπνη αποθήκευση Cache κτλ και η μπαταρία διαρκεί περισσότερο.... Να αναφέρω στη Huawei με λύπη μου ότι αυτή τη λειτυργια τα Sony την έχουν από το XZ1 το οποίο και κατέχω και έχω δει να λειτουργεί... Καθώς και την έξυπνη φόρτιση το οποίο με έχει βολέψει άπίστέύτά... Δε μπορώ να ακούω και να βλέπω για πρωτοτυπίες.... Και θα πω όταν η Huawei ήταν πάρα 5 η Sony ήταν και 5 ...

Δε θέλω να μειώσω μια εξαιρετική συσκευή ( παρ' όλα τα θεματα) αλλά ρε φίλε μη το κάνεις αυτό....

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Την ασυρματη φορτιση πως την βλεπετε; Εχει η sony την WCH20 αλλα ειναι ακριβη.

 

Υπάρχουν και άλλοι επώνυμοι ασύρματοι φορτιστές, ακόμα και fast chargers σε πολύ καλύτερες τιμές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλοι επώνυμοι ασύρματοι φορτιστές, ακόμα και fast chargers σε πολύ καλύτερες τιμές.

 

Εγω εναν Satechi εχω που δουλευει αψογα με ολες τις συσκευες! Καπου στα 30 ευρω εκανε..

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες :) σημερα το εδειξα στην εργασια μου το θηριο καθως απουσιαζα ενα διαστημα, αλλοι ειχαν μεινει στην Σονυ Ερρικσον εποχη και αλλοι αγνοουσαν την Σονυ στα κινητα......ομολογουμενος ομως εκλεψε σχεδιαστικα τις εντυπωσεις.

Την ασυρματη φορτιση και προφανως καποια πιο οικονομικη λυση θα την προτιμησω γιατι στο μαυρο η θυρα δεν ειναι ευδιακριτη σε χαμηλο φωτισμο, εαν υπαρχει καποια προταση ενα λινκ θα ειναι χρησιμο. :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...