Jump to content

Huawei Mate 20 Pro


CPR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 ώρες πριν, SCHUMIFER said:

το σκίζω μέρα νύχτα και δε νιώθει, 176 καταχωρήσεις έχω στα apps. κάνε του μια φρέσκια εγκατάσταση θα έλεγα.

Τι εννοείς φρέσκια εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς φρέσκια εγκατάσταση;
Να κάνεις full wipe (format) το κινητό, και να το στήσεις από την αρχή.

Btw κι εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, κι έχω εγκατεστημένες πολλές εφαρμογές. Λειτουργεί όπως και την 1η μέρα που το πήρα, και δεν του έχω κάνει ποτέ full wipe.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα ομάδα. 

Καλή τιμή πώλησης για Mate 20 pro χωρίς φθορές, άριστο εμφανισιακά, με νέα μπαταρία?! 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, ditsokas said:

Καλησπέρα ομάδα. 

Καλή τιμή πώλησης για Mate 20 pro χωρίς φθορές, άριστο εμφανισιακά, με νέα μπαταρία?! 

Το κινητό αξίζει μίνιμουμ 200

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://www.huaweicentral.com/huawei-mate-20-series-emui-12-rollout-to-start-in-april/

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις ήρθε το update με το EMUI 12.


Edit:
• Μισή ώρα για το download (1.90Gb), installation και optimisation.
• Για να εμφανιστεί η notification bar πρέπει να κάνεις swipe down από την αριστερή πάνω πλευρά της οθόνης, ενώ για τα Quick Settings χρειάζεται swipe down από την δεξιά πάνω πλευρά της οθόνης (ευτυχώς υπάρχουν τα gestures στον Nova launcher και μπορείς και το αλλάζεις αυτό).
• Άλλαξαν τα εικονίδια στην status bar, όπως επίσης και τα Fonts.
• Έδωσαν security patch 1 Φεβρουαρίου.
• Έχουν εγκατεστημένο το Celia keyboard, και κάποιες άλλες εφαρμογές (όπως LinkNow, MeeTime)


Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro



Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsiftsism said:

Μόλις ήρθε το update με το EMUI 12.


Edit:
• Μισή ώρα για το download (1.90Gb), installation και optimisation.
• Για να εμφανιστεί η notification bar πρέπει να κάνεις swipe down από την αριστερή πάνω πλευρά της οθόνης, ενώ για τα Quick Settings χρειάζεται swipe down από την δεξιά πάνω πλευρά της οθόνης (ευτυχώς υπάρχουν τα gestures στον Nova launcher και μπορείς και το αλλάζεις αυτό).
• Άλλαξαν τα εικονίδια στην status bar, όπως επίσης και τα Fonts.
• Έδωσαν security patch 1 Φεβρουαρίου.
• Έχουν εγκατεστημένο το Celia keyboard, και κάποιες άλλες εφαρμογές (όπως LinkNow, MeeTime)


Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro


 

Ελπίζω τα Meetime, Celia και LinkNow να μπορούμε να τα απεγκαταστήσουμε. (Τώρα κατεβάζω κι εγώ το 12).
Κι εγώ Nova έχω, και δεν είμαι σίγουρος ότι θα την παλέψω με το αριστερό και δεξιό swipe down. Πώς ακριβώς σκέφτεσαι να το αλλάξεις αυτό μέσα από το Nova; 

Link to comment
Share on other sites



Ελπίζω τα Meetime, Celia και LinkNow να μπορούμε να τα απεγκαταστήσουμε. (Τώρα κατεβάζω κι εγώ το 12).
Κι εγώ Nova έχω, και δεν είμαι σίγουρος ότι θα την παλέψω με το αριστερό και δεξιό swipe down. Πώς ακριβώς σκέφτεσαι να το αλλάξεις αυτό μέσα από το Nova; 


Ναι, μπορείς να τα κάνεις uninstall (έχουν φύγει ήδη από την συσκευή). ;)


Για τα gestures η αλήθεια είναι δεν μπορείς να κάνεις και θαύματα με τον Nova, αλλά με κάποιο από τα swipes (swipe down με ένα δάχτυλο, swipe down με 2 δάχτυλα, ή swipe up) μπορείς να ορίσεις να εμφανίζεται το Control Panel, και με κάποιο άλλο να εμφανίζονται τα notifications.

Εμένα τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται πιο πρακτικό από να πρέπει να θυμάμαι ότι για να ανοίξω τα notifications πρέπει να πηγαίνω στη αριστερή πλευρά της οθόνης, και για το Control Panel στην δεξιά. ;)

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsiftsism said:


Ναι, μπορείς να τα κάνεις uninstall (έχουν φύγει ήδη από την συσκευή). 😉


Για τα gestures η αλήθεια είναι δεν μπορείς να κάνεις και θαύματα με τον Nova, αλλά με κάποιο από τα swipes (swipe down με ένα δάχτυλο, swipe down με 2 δάχτυλα, ή swipe up) μπορείς να ορίσεις να εμφανίζεται το Control Panel, και με κάποιο άλλο να εμφανίζονται τα notifications.

Εμένα τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται πιο πρακτικό από να πρέπει να θυμάμαι ότι για να ανοίξω τα notifications πρέπει να πηγαίνω στη αριστερή πλευρά της οθόνης, και για το Control Panel στην δεξιά. 😉

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk
 

 

Thanks. Θα το ψάξω κι εγώ !

p.s. πάντως για μας που χρησιμοποιούμε άλλο Launcher, οι αλλαγές είναι πρακτικά ελάχιστες με το 12.

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Θα το ψάξω κι εγώ !

p.s. πάντως για μας που χρησιμοποιούμε άλλο Launcher, οι αλλαγές είναι πρακτικά ελάχιστες με το 12.
Ναι, όντως.
Περισσότερο οπτικές είναι οι αλλαγές, στην εμφάνιση των status bar, control panel και το μενού των Settings.


Έδωσαν κατά κάποιον τρόπο ένα διαφορετικό look, για εμάς που έχουμε ξεμείνει με παλιές συσκευές.
Για να πούμε ότι κάτι άλλαξε, αφού δεν πρόκειται να δούμε νέο OS update.



Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk


Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και το 1ο μεγάλο bug μετά την αναβάθμιση σε EMUI 12 (για κάποιους άλλους μπορεί να μην είναι, για μένα είναι).

Χρησιμοποιώ στο κινητό τα gesture navigation (όχι τα Back, Home, Recent buttons στο κάτω μέρος της οθόνης), και για πληκτρολόγιο το Gboard με το οποίο επίσης γράφω με την swipe μέθοδο (σύρσιμο του δαχτύλου).

Υπάρχουν πάρα πολλές φορές που το δάχτυλο κάνει λόγω των κινήσεων και μία κίνηση προς τα κάτω, και ακουμπάει την άκρη της οθόνης, και έτσι το κινητό κλείνει και την εφαρμογή στην οποία βρίσκομαι, αλλά και το πληκτρολόγιο.
Με 'πετάει' στην homescreen σα να κάνω swipe up από την κάτω πλευρά της οθόνης.

Φυσικά όλο αυτό είναι εκνευριστικό (μόνο όση ώρα γράφω αυτό το post με έχει πετάξει στην homescreen και χρειάστηκε να μπω ξανά στο Tapatalk καμιά 10αριά φορές !!!!).

Υποθέτω ότι αν αλλάξω τα gestures και εμφανίσω στην οθόνη τα Back, Home, Recent buttons το πρόβλημα θα εξαφανιστεί, αλλά αν έχεις συνηθίσει στα gestures δύσκολα επιστρέφεις στα buttons.


Και δεν μπορώ μαμώτο να κάνω και post στο subreddit της Huawei στο Reddit, να δω αν είμαι ο μόνος ή είναι γενικό το πρόβλημα !!
Δεν μ' αφήνει να δημιουργήσω νέο post.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να κάνουμε αναβάθμιση η να περιμένουμε να λυθούν κάποια bugs που ίσως έχει; Βελτιώνει κάτι; Γίνεται πιο γρήγορο ή κρατάει η μπαταρία περισσότερο; Ένα άλλο που θέλω να ρωτήσω έχω πολύ καιρο τζαμακι μου το είχαν τοποθετήσει με κόλλα και uv λάμπα. Έχει πάρει αέρα από τη μία πλευρά. Γίνεται να αφαιρεθεί και να το ξανακολλησουν με τον ίδιο τρόπο; Υπάρχει κίνδυνος να σπάσει η οθόνη κατά την αφαίρεση;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να περιλαμβάνονται ένα κάρο ενημερώσεις ασφαλείας, αλλιώς δεν είναι τόσο απαραίτητο φαντάζομαι.

 

Η προστασία με uv βγαίνει εύκολα αν δεν έχεις σπάσει την οθόνη. Αλλά δεν έχεις και να κερδίσεις και τίποτα για λίγες μπουρμπουλήθρες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,
Την αναβαθμιση την πηρατε ota η μεσω hisuite;
OTA, αλλά μέσω του app My Huawei.

Όχι μέσα από τα Settings.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, πως την βλέπετε την 12αρα; Εγώ ακόμα αναμονή, δεν έχω χειρότερο 😅

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μαγκες,,θα ηθελα μια μικρη βοηθεια! καποτε εβαζα γενεθλια γιορτες στο ημερολογιο του κινητου και χτυπουσε υπενθυμιση 5 η 10 λεπτα πριν αλλαξει η ημερα δηλ στης 12 το βραδυ! πλεον αυτο δεν το κανει με αποτελεσμα να χαωω γενεθλια! υπαρχει καποια αλλη εφαρμογη να τα βαλω ολα εκει και να χτυπαει με το τροπο που εξηγησα ?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, SCHUMIFER said:

Λογικά εσύ ορίζεις πότε θα βάλεις τις υπενθυμίσεις.

ναι το γνωριζω οτι εγω οριζω αλλα προσπαθησα πολλες φορες να το κανω στο ημερολογιο της συσκευης και δεν τα κραταει και ρωταω μηπως υπαρχει καποιο app  που να τα συγκεντρωνει ολα κανονικα με τις ειδοποιησεις στις εκαστοτε γιορτες η γενεθλια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παίξει ποτέ με το μαμά calendar, μόνο με business calendar.

Εκεί μπορώ να ορίσω default ενημερώσεις για όλες τις νέες καταχωρήσεις, αλλά και ξεχωριστά σε κάθε καταχώρηση.

Οπότε αν σε βολεύει μπορείς να βάλεις default ενημέρωση πχ 12 ώρες πριν και να σε ενημερώνει την προηγούμενη βραδιά

 

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα η EMUI 12. Αλλά κολλάει στο κατέβασμα στο 16%. Τρεις φορές δοκίμασα να ξανακατεβάσω. Δεν μπορώ να καταλάβω...

edit: σε επόμενη προσπάθεια, προχώρησε κανονικά!

Edited by StryGR
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, την έλαβα και εγώ όπως ο φίλος παραπάνω. Φαίνεται αρκετά καλή χωρίς κολλήματα θα δείξει όμως και ο χρόνος.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που έχουν αντικαταστήσει μπαταρία στην Huawei Ζωγράφου, ποιο είναι το κόστος;

 

Σας ευχαριστώ πολύ,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...