Jump to content

Huawei Mate 20 Pro


CPR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω ακομα δεν την εχω αλλαξει την συσκευη,,ακομα φυσαει αλλαξα μπαταρια την ανοιξη πριν ληξει η εγγυηση! λογικα θα την εχω μεχρι τελος του χρονου και μετα να ψαχτω για την επομενη,,που ακομα αγνωστο ποια θα την αντικαταστησει! δεν του λειπει τπτ απολυτως! πρωτη φορα που θα εχω κρατησει συσκευη 3 χρονια!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η κάμερα του Pixel 5, δεν ξέρω αν έχεις δει φωτογραφίες και δεν σου έχουν αρέσει.

Για το Pixel 6 θα μάθουμε σε λίγο καιρό.

 

Η μπαταρία του Pixel 5 είναι στα 4080mAh, την ώρα που το Mate έχει 4200mAh, ενώ το Pixel 6 μάλλον θα έχει 4500mAh.

Και αν βάλεις ότι τρέχουν pure Android σίγουρα θα τα πηγαίνουν και τα 2 μια χαρά με αυτή τη χωρητικότητα.

 

Για την σταθερότητα δεν ξέρω τι εννοείς.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Τέλος πάντων. Δεν εννοούσα αυτό.

Θεώρησα ότι δίνεις βαρύτητα μόνο στις αναβαθμίσεις οπότε ρώτησα για τα υπόλοιπα ποια συσκευή σε καλύπτει

 

Κατά τα άλλα και εμένα με ελκύουν οι Pixel αλλά και η s21 ultra

 

Από xiaomi δε βλέπω να προσεγγίζει το πακέτο του Mate 20 pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου πέρασε από το μυαλό να βρω και να πάρω κάποιο mate 30 Pro..αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να περάσω μέσα κάποια προγράμματα που χρησιμοποιώ ...και επίσης δεν υπάρχουν πολλά εκεί έξω ...
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων. Δεν εννοούσα αυτό.

 

Θεώρησα ότι δίνεις βαρύτητα μόνο στις αναβαθμίσεις οπότε ρώτησα για τα υπόλοιπα ποια συσκευή σε καλύπτει

 

 

 

Κατά τα άλλα και εμένα με ελκύουν οι Pixel αλλά και η s21 ultra

 

 

 

Από xiaomi δε βλέπω να προσεγγίζει το πακέτο του Mate 20 pro

Ok, δεν κατάλαβα πώς το εννοούσες.

 

Σε γενικές γραμμές αυτά που προσφέρει το Pixel θα με καλύψουν, και σε συνδυασμό με τις αναβαθμίσεις OS + security patches που δίνει η Google είναι η συσκευή στην οποία μάλλον θα μετακομίσω όταν έρθει η ώρα.

 

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έρχεται επίσημα στην Ελλάδα οπότε η παραγγελία θα γίνει από το εξωτερικό, και το μεγαλύτερο ερωτηματικό είναι τι γίνεται με την επισκευή του σε περίπτωση που χρειαστεί.

 

Θέλω να πιστεύω όμως πως δεν πάθει κάτι, δεν έχω στείλει ποτέ για επισκευή καμία από τις συσκευές μου.

 

Πριν προχωρήσω στην αγορά θα ανατρέξω στο thread του Pixel 5 εδώ μέσα, να δω αν είχε κάποιος πρόβλημα απ' όλους αυτούς που αγόρασαν από το γαλλικό fnac, και πώς το έλυσε.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρομοίως ευχαριστημένος με το κινητό, ειδικά που το πήρα και μτχ. Αν ποτέ μπορέσουμε να βάλουμε λειτουργική gcam και αν μπορούσε να γίνει και κανένα μαγικό με τον αναγνώστη δακτυλικού αποτυπώματος, δε βλέπω γιατί να αλλάξω κινητό...γενικώς.

 

Επίσης θα δοκίμαζα ΜΑΤΕ 30 αλλά με τη λογική ότι σε αυτήν την περίπτωση παίρνω κινητό με αναπηρία, θα ήθελα  και αντίστοιχη τιμή. Από ό,τι βλέπω ως τώρα η τιμή δεν πέφτει, οπότε συνεχίζω με το ΜΑΤΕ 20 Pro όσο με αντέχει!

Edited by SCHUMIFER
Link to comment
Share on other sites

Έσπασε το τζαμάκι μετά από πτώση και αντικαταστάθηκε όλο αυτό που βλέπετε (μαζί με την μπαταρία) στην τιμή προσφοράς των 153 € της εξαιρετικής procordia στη Μιχαλακοπούλου! Δυστυχώς η προσφορά έχει λήξει! mate20pro_spare.thumb.jpg.e639d449bcfaacd4ade942bb7b6c6c8d.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν έχω βρει λύση ακόμα στο εξής θέμα: ανοίγω μια εφαρμογή πχ youtube παίζει ένα βίντεο, το σταματάω κάπου στη μέση μπαίνω σε άλλη εφαρμογή για λίγο και όταν γυρίζω στο youtube φορτώνει από την αρχή η εφαρμογή, έχει χάσει το βίντεο.. γίνεται το ίδιο και σε άλλες εφαρμογές πχ mozila ξεκινάει από την αρχή γενικά δεν κρατάει τίποτα στη μνήμη. Σας το κάνει και εσάς; Κρίμα και είναι καλό κινήτακι αλλά έχει καταντήσει κουραστικό. Λογικά σε άλλα κινητά οι εφαρμογές θα μένουν στο σημείο που τις άφησες.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, SCHUMIFER said:

Υπάρχει λύση με απεγκατάσταση του προγράμματος που ελέγχει τη μνήμη

 

Powergenie νομίζω

Δεν βρήκα τέτοιο πρόγραμμα. Που το βρίσκουμε;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dentaltech_13 said:

Δεν βρήκα τέτοιο πρόγραμμα. Που το βρίσκουμε;

Μέσω adb εντολών όπου συνδέεις το κινητό με τον Η/Υ το κάνεις αλλά δημιουργεί θέματα όπως εκεί που βλέπεις τι κατανάλωση έχει η κάθε εφαρμογή η λίστα θα είναι κενή. 

Για το θέμα σου δοκίμασε να βάλεις στο χειροκίνητο την εκκίνηση εφαρμογών και να βάλεις on και τις 3 επιλογές εκκίνησης. 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες, υπάρχει κάποιο widget καιρού αξιόπιστο δοκιμασμένο! Έτσι να υπαρχει στο κινητό! Αφού δεν τελειώνει η μπαταρία ας το προσθέσω 😂

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, paraskevas013 said:

Καλησπέρα μάγκες, υπάρχει κάποιο widget καιρού αξιόπιστο δοκιμασμένο! Έτσι να υπαρχει στο κινητό! Αφού δεν τελειώνει η μπαταρία ας το προσθέσω 😂

Μετά από διάφορες δοκιμές διαπίστωσα ότι το μόνο αξιόπιστο είναι το δικό του (default)...

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, PapaDarxon said:

Μέσω adb εντολών όπου συνδέεις το κινητό με τον Η/Υ το κάνεις αλλά δημιουργεί θέματα όπως εκεί που βλέπεις τι κατανάλωση έχει η κάθε εφαρμογή η λίστα θα είναι κενή. 

Για το θέμα σου δοκίμασε να βάλεις στο χειροκίνητο την εκκίνηση εφαρμογών και να βάλεις on και τις 3 επιλογές εκκίνησης. 

 Δηλαδή εκεί που λέει εκκίνηση εφαρμογών να τις βάλω όλες στο μη αυτοματη διαχείριση; Η μόνο αυτές που έχουν το πρόβλημα; Και μετά έχει τα 3τικ αυτόματη εκκίνηση δευτερεύουσα και εκτέλεση στο παρασκήνιο αυτά να τα έχω στο ον εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dentaltech_13 said:

 Δηλαδή εκεί που λέει εκκίνηση εφαρμογών να τις βάλω όλες στο μη αυτοματη διαχείριση; Η μόνο αυτές που έχουν το πρόβλημα; Και μετά έχει τα 3τικ αυτόματη εκκίνηση δευτερεύουσα και εκτέλεση στο παρασκήνιο αυτά να τα έχω στο ον εννοείς;

Ναι βάλε τις "προβληματικές" εφαρμογές στο χειροκίνητο κι ύστερα και τα 3 στο on.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2021 at 12:56 ΜΜ, StryGR said:

Μετά από διάφορες δοκιμές διαπίστωσα ότι το μόνο αξιόπιστο είναι το δικό του (default)...

Το μόνο αξιόπιστο μετά από χρόνια που την ψάχνω είναι το καιρός και ραντάρ .. γερμανικό πρόγραμμα ..δοκίμασε το 

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2021 at 12:28 ΜΜ, paraskevas013 said:

Καλησπέρα μάγκες, υπάρχει κάποιο widget καιρού αξιόπιστο δοκιμασμένο! Έτσι να υπαρχει στο κινητό! Αφού δεν τελειώνει η μπαταρία ας το προσθέσω 😂

Εδώ και καιρό έχω διαπιστώσει ότι η πρόγνωση καιρού του weather.com (ή αλλιώς Weather Channel) στην Κεντρική Μακεδονία και Θεσσαλονίκη είναι αρκετά αξιόπιστη.

Αν έχεις στο κινητό σου εγκατεστημένη την εφαρμογή της Google (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.googlequicksearchbox) έχει και widget καιρού το οποία παίρνει δεδομένα για τον καιρό από το weather.com οπότε δεν χρειάζεσαι κάποια επιπλέον εφαρμογή.

Αν πάλι δεν την έχεις εγκατεστημένη είτε εγκατέστησε αυτή ή την ίδια την εφαρμογή του Weather Channel (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.weather.Weather) και δοκίμασε το, να δεις αν είναι αυτό που ζητάς για την περιοχή που εσύ κινείσαι.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 4/9/2021 at 12:28 ΜΜ, paraskevas013 said:

Καλησπέρα μάγκες, υπάρχει κάποιο widget καιρού αξιόπιστο δοκιμασμένο! Έτσι να υπαρχει στο κινητό! Αφού δεν τελειώνει η μπαταρία ας το προσθέσω 😂

Υπάρχει ξεχωριστό topic, όπου συζητιέται αυτό ακριβώς που ρωτάς.: https://myphone.gr/forum/topic/133284/?do=getNewComment

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτό το κινητό που πάμε ρε παιδιά;; Εντάξει ,αντέχει ακόμη και είναι γρήγορο αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμη ...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτό το κινητό που πάμε ρε παιδιά;; Εντάξει ,αντέχει ακόμη και είναι γρήγορο αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμη ...
Το κινητό δεν παίρνει πλέον αναβαθμίσεις OS (δε νομίζω από εδώ και πέρα ούτε καινούριο EMUI να μας δώσουν) οπότε πιστεύω θα αντέξει για αρκετό καιρό ακόμη, θα αργήσει να 'βαρύνει'.

Οι εφαρμογές Facebook και Instagram που είναι από τις πιο βαριές στο Google Play, ανοίγουν ακόμη πολύ γρήγορα, οπότε έχει ζωή το κινητό.

Το μοναδικό πρόβλημα ίσως να είναι η μπαταρία σε όσους έχουμε ακόμη το κινητό, και ήμαστε ακόμη με την 'μαμά' μπαταρία.


Edit: Από εκεί και πέρα, η επόμενη συσκευή είναι καθαρά τι θέλει ο καθένας. Εγώ για παράδειγμα μάλλον θα πάω προς Pixel, άλλοι πηγαίνουν σε Xiaomi, άλλοι σε Samsung, άλλοι πάλι φεύγουν στην απέναντι πλευρά, στο μήλο. ;)



Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro



Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 hours ago, pantelis1971 said:

Μετά από αυτό το κινητό που πάμε ρε παιδιά;; Εντάξει ,αντέχει ακόμη και είναι γρήγορο αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμη ...

Ενημερωτικά… υπάρχει ξεχωριστός χώρος για τέτοιες συζητήσεις μιας και η ερώτηση σου δεν αφορά τη συσκευή του θέματος.

https://myphone.gr/forum/forum/117-επιλογή-συσκευής/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, αν κάποιος φίλος έχει το τηλέφωνο με υπόλοιπο εγγύησης και θέλει να το δώσει, ας μου στείλει μήνυμα. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/9/2021 at 10:40 ΜΜ, GEOGEOGEO said:

Καλησπέρα, αν κάποιος φίλος έχει το τηλέφωνο με υπόλοιπο εγγύησης και θέλει να το δώσει, ας μου στείλει μήνυμα. Ευχαριστώ. 

Τελικά αγόρασα καινούργιο το τηλέφωνο! Είναι περισσότερο μαζεμένο και έχει λίγο καλύτερη οθόνη από το p30 pro που είχα! Πολύ βολικό για τα δικά μου χέρια! Κόσμημα, δε χορταίνεις να το κοιτάς!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...