Jump to content

Huawei Mate 20 Pro


CPR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείς σε θέμα στεγανοτητας επειδή θα βγει το πίσω καπάκι. Όταν τελειώσω την αλλαγή μπαταρίας θα το περάσω περιμετρικά κόλλα b7000 για να στεγανοποιηθει
Link to comment
Share on other sites

Έχει λήξει η εγγύηση του. Μάλλον θα παραγγείλω τη μπαταρία να τη περάσω μόνος μου. Κατέχω από τέτοια
Ρώτα πρώτα στο επίσημο service στη Μιχαλακοπούλου, δεν κοστίζει ακριβά η αλλαγή μπαταρίας ακόμα και χωρίς εγγύηση γιατί παίζει αυτήν την περίοδο προσφορά service day. Είναι πολύπλοκη η διακασια για αλλαγή μπαταρίας γιατί συνήθως χρειάζεται και αλλαγή άλλων ανταλλακτικών όπως πχ πλαισίου. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω πριν ξεκινήσεις να το κάνεις μόνος σου να θυμάσαι ότι το τηλ είναι ip68 και αν δεν γίνει σωστά και καλά η διαδικασία μπορεί να αποκτήσεις περισσότερα προβλήματα

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

+1 το καπάκι ανοίγει πολύ δισκολα και αν κάποιος δεν έχει εμπειρία και εργαλεία θα δώσει 20 ευρώ να αγωρασει μπαταρία και άλλα 60 να πάρει το καπάκι και το χειρότερο είναι ότι καπάκι δεν υπάρχει είτε πας σε εξουδοτημενο είτε ψάξεις μόνος σου, και θα φας 2 μήνες και για παραγγελία από Κίνα (αλλού δεν έχει ούτε για δείγμα)
Link to comment
Share on other sites

Ρώτα πρώτα στο επίσημο service στη Μιχαλακοπούλου, δεν κοστίζει ακριβά η αλλαγή μπαταρίας ακόμα και χωρίς εγγύηση γιατί παίζει αυτήν την περίοδο προσφορά service day. Είναι πολύπλοκη η διακασια για αλλαγή μπαταρίας γιατί συνήθως χρειάζεται και αλλαγή άλλων ανταλλακτικών όπως πχ πλαισίου.

 

Δεν είδα να έχει προσφορά service Day πλέον. Γύρω στα 50 το χρεώνουν τώρα. Ξέρεις κάποιον τρόπο να γίνει φθηνότερα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να έχει προσφορά service Day πλέον. Γύρω στα 50 το χρεώνουν τώρα. Ξέρεις κάποιον τρόπο να γίνει φθηνότερα?
Ο τρόποι στα 40 ευρώ περίπου σε 3rd party repair, η με 20 ευρώ (τόσο κάνει η μπαταρία) το κάνεις μόνος σου εφόσον διαθέτεις κατάλληλα εργαλεία (φουρνακι, πρεσσα, εργαλεία ανοίγματος)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να έχει προσφορά service Day πλέον. Γύρω στα 50 το χρεώνουν τώρα. Ξέρεις κάποιον τρόπο να γίνει φθηνότερα?
Τώρα που είδα είναι για κάθε τελευταία Πέμπτη και Παρασκευή του μήνα, αλλά μάλλον πρεπει να το πας εσύ στο επισκευαστικο κέντρο απ ότι διαβάζω για να ισχυει η έκπτωση. Κοίτα, αν και χωρίς έκπτωση κοστίζει γύρω στα 40€ συμφέρει δεδομένου ότι θα σου κάνουν επαγγελματική δουλειά, θα βάλουν γνήσια μπαταρία και θα σου αλλάξουν ότι άλλο χρειάζεται για να γίνει η αλλαγή μπαταρίας. Θα έχεις ένα τηλέφωνο σαν καινούργιο. Σε κάθε περίπτωση πάρε ένα τηλέφωνο Μιχαλακοπούλου να σου πουν.

https://consumer.huawei.com/gr/support/service-day/

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

 

ναι

κάτι το σημαντικό (πάρα πολύ σημαντικό) τεράστια σημασία έχει ημερομηνία παραγωγής της μπαταρίας μια παλιά μπαταρια (που ήταν καιρό στο ράφι) θα σου φουσκώσει στον πρώτο μήνα.

 

δεύτερη συμβουλή μην ζεσταίνεις το πίσω καπάκι με heat gun (Η σεσουάρ) πάντα φουρνακι καθώς συγκεκριμένη πλάτη ειναι πολλαπλών layers θα σου φουσκώσει το χρώμα για πλάκα (12-13 λεπτά στους 100 βαθμούς μπαίνει η συσκευη στο φουρνακη ανοίγματος και μετά ξεκινάς με σήκωμα

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως πως μπορώ να το ξέρω? Εγώ θα κάνω μέσω ίντερνετ τη παραγγελία

 

δυστιχος δεν θα ξέρεις για αυτό ειπα 20 ευρώ απο το επίσημο παραγγελία (αν δεν κάνω λάθος στέλνουν ανταλλακτικά)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που το έστελνες για αλλαγή μπαταρίας σού διέγραφαν ό,τι είχε μέσα και έπρεπε να το στήσεις πάλι από την αρχή;

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

και στις δυο φορες(μια μιχαλακοπουλου με courier,και μια εδω θεσσαλονικη ts solution)επαφορα εργοστασιακων απο πριν εκανα αναγκαστικα ,σε ενημερωνουν μαλιστα και γυρναει μαμα το κινητο!ειδικα στην δευτερη εγινε αλλαγη οθονης,πλασιο ,μπαταρια οποτε οταν παρελαβα φοβομουν να το κρατησω ,σαν Unboxing ενα πραμα! προχωραμε με Mate 20 pro για εναν χρονο ακομα οπως παμε σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

επειδη λιγο ξενερωσα με την ολη φαση λεω να το σπρωξω εγω. Ποσο πιστευετε μπορει να φυγει το συγκεκριμενο χωρις γρατζουνιες κτλ σε τελεια κατασταση;
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

επειδη λιγο ξενερωσα με την ολη φαση λεω να το σπρωξω εγω. Ποσο πιστευετε μπορει να φυγει το συγκεκριμενο χωρις γρατζουνιες κτλ σε τελεια κατασταση;

 

Όχι πάνω από 400 ευρώ. Η δική μου άποψη (συγκρίνοντάς το, ακόμη και σήμερα, με πολλά κινητά) είναι πως μπορείς άνετα να το κρατήσεις για 1-2 χρόνια ακόμη απροβλημάτιστα. Με τα λεφτά που θα πάρεις, θα αγοράσεις κάποιo medium range κινητό που δεν θα συγκρίνεται με αυτό που ήδη έχεις και στο οποίο σίγουρα θα εντοπίσεις πισωγυρίσματα σε κάποια components (ποιότητα ήχου, ποιότητα κλήσεων, δέκτη GPS, κτλ-ανάλογα με τη συσκευή). Άσε που η αξιοπιστία αυτής της συσκευής, θα σου λείψει!

Για να πάρεις σήμερα κάτι αντίστοιχο, πρέπει να δώσεις άλλα τόσα (ή και παραπάνω ανάλογα με το brand) για να ανακαλύψεις ότι οι διαφορές τελικά δεν είναι και τόσο μεγάλες. Πλέον δίνεις μερικές εκατοντάδες ευρώ παραπάνω για να προσπαθήσεις να εντοπίσεις διαφορές (π.χ βάζοντας φωτογραφίες δίπλα-δίπλα, τρέχοντας benchmark για να δεις τα σκορ, εκκινώντας ταυτόχρονα εφαρμογές για να δεις σε ποια συσκευή θα ανοίξουν λίγα msec ταχύτερα, και άλλα τέτοια. Οι εταιρείες κινητών έχουν μυρίσει αίμα και μας αρμέγουν κανονικά (και καλά κάνουν αφού τους δικαιώνουμε με τη συμπεριφορά μας). Προσωπικά έχω ξενερώσει άπειρες φορές (και πετάξει τα αντίστοιχα χρήματα), διαπιστώνοντας ξανά και ξανά όλα τα ανωτέρω, σαν θύμα του marketing.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πάνω από 400 ευρώ. Η δική μου άποψη (συγκρίνοντάς το, ακόμη και σήμερα, με πολλά κινητά) είναι πως μπορείς άνετα να το κρατήσεις για 1-2 χρόνια ακόμη απροβλημάτιστα. Με τα λεφτά που θα πάρεις, θα αγοράσεις κάποιo medium range κινητό που δεν θα συγκρίνεται με αυτό που ήδη έχεις και στο οποίο σίγουρα θα εντοπίσεις πισωγυρίσματα σε κάποια components (ποιότητα ήχου, ποιότητα κλήσεων, δέκτη GPS, κτλ-ανάλογα με τη συσκευή). Άσε που η αξιοπιστία αυτής της συσκευής, θα σου λείψει!

Για να πάρεις σήμερα κάτι αντίστοιχο, πρέπει να δώσεις άλλα τόσα (ή και παραπάνω ανάλογα με το brand) για να ανακαλύψεις ότι οι διαφορές τελικά δεν είναι και τόσο μεγάλες. Πλέον δίνεις μερικές εκατοντάδες ευρώ παραπάνω για να προσπαθήσεις να εντοπίσεις διαφορές (π.χ βάζοντας φωτογραφίες δίπλα-δίπλα, τρέχοντας benchmark για να δεις τα σκορ, εκκινώντας ταυτόχρονα εφαρμογές για να δεις σε ποια συσκευή θα ανοίξουν λίγα msec ταχύτερα, και άλλα τέτοια. Οι εταιρείες κινητών έχουν μυρίσει αίμα και μας αρμέγουν κανονικά (και καλά κάνουν αφού τους δικαιώνουμε με τη συμπεριφορά μας). Προσωπικά έχω ξενερώσει άπειρες φορές (και πετάξει τα αντίστοιχα χρήματα), διαπιστώνοντας ξανά και ξανά όλα τα ανωτέρω, σαν θύμα του marketing.

Απόλυτα σωστός..Για να πας στα χαρακτηριστικά του 20 θα πρέπει να σκάσεις μίνιμουμ 800.Άρα ποιος ο λόγος??

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπηκα στο ινσομνια και βλεπω κατι να το πουλανε 200 ευρω. WTF. Με 200 ευρω καλυτερα να το σπασω και να το βγαλω βιντεο
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εγω μπηκα στο ινσομνια και βλεπω κατι να το πουλανε 200 ευρω. WTF. Με 200 ευρω καλυτερα να το σπασω και να το βγαλω βιντεο
Κι εγώ δεν πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να το πουλήσει μεταχειρισμένο πάνω από € 200,00.

 

Σαν κι εσένα, κι εγώ όταν διάβασα παραπάνω post που έγραφε για πώληση ~ € 400,00, wtf είπα. ;)

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το δώσετε, είναι συσκευή που σκοτώνει και σήμερα! Μετά από 2 ημέρες από την αναβάθμιση την τελευταία έχω την εντύπωση ότι έχει βελτιωθεί αισθητά η μπαταρία! Την δουλεύω την συσκευή και δεν πέφτει γρήγορα η μπαταρία!
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα περιμενω την 11 emui να δω αν θα το κανω factory reset. Συσκευες bluetooth δεν μου δουλευουν σωστα. Ουτε με ακουνε καλα και εχει διακοπες και εγω τους ακουω λες και έχει χαλασει το ακουστικο κ τσιριζει. Μονο ενα παλιο bt 3.0 device δουλευει αψογα. Και το αυτοκινητο και τα buds+ που εχω σε κλησεις δεν μπορεις να συνεννοηθεις αλλα μουσικη ακοθγεται καλα. Γιαυτο εχω ξενερωσει και ηθελα να το στειλω
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οποιαδήποτε συσκευή έχω πιάσει από επεξεργαστή 720g και μετά έχει καταπληκτικό σήμα με εξαιρετική ποιότητα ήχου κλήσεων,ελάχιστη κατανάλωση πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Ο ήχος είναι πραγματικά κρυστάλλινος και πιάνει και στα πιο δύσβατα σημεία. Μέχρι και οι Media Tk έχουν βελτιωθεί τρομερά απο πέρυσι. Για άλλους λόγους κρατά κάποιος το mate 20 Pro. Την ομορφιά του,την εξαιρετική κατασκευή του και τις καλές του κάμερες. Από θέμα μπαταριών μέχρι και φτηνές συσκευές με τις πεντάρες 5κ μπαταρίες σε συνδυασμό όπως ανέφερα με Sdragon 720 βγάζουν απίστευτες ώρες με οθόνη σε λειτουργία. Απλά η γνώμη μου...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο ομάδα. Έχω ένα mate 20 pro που λήγει η εγγύηση του σε κάνα δυο μήνες. Μπορώ να το στείλω αντιπροσωπεία να το αλλάξουν καμία μπαταρία να γίνει καινούριο? Κρατάει ακόμα αλλά καλύτερα δεν θα είναι.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο ομάδα. Έχω ένα mate 20 pro που λήγει η εγγύηση του σε κάνα δυο μήνες. Μπορώ να το στείλω αντιπροσωπεία να το αλλάξουν καμία μπαταρία να γίνει καινούριο? Κρατάει ακόμα αλλά καλύτερα δεν θα είναι.
Μπορείς ναι. Θα πεις ότι ζεσταίνεται πολύ και δεν κρατάει η μπαταρία. Επίσης ότι έχεις κάνει επαναφορα.

 

Στάλθηκε από το SM-F916B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς ναι. Θα πεις ότι ζεσταίνεται πολύ και δεν κρατάει η μπαταρία. Επίσης ότι έχεις κάνει επαναφορα.

 

Στάλθηκε από το SM-F916B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αυτο ακριβως

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πόσες μέρες θα κάνει να το φτιάξουν?

 

αν εισαι αθηνα αυθημερον,εφοσον εχουν αναταλλακτικο αν εισαι σε αλλη πολη 4-5 μερες με τα πηγαινε ελα!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εδω και 27 μηνες... Σαν τηλεφωνο ειναι απαιχτο. Η μπαταρια του σε σχεδον συνεχη χρηση ακομα μου κραταει ολκληρη μερα, αλλα... Υπαρχει αλλά...

Παρατηρησα αρχικα κατι μικρες γρατζουνιες στην οθονη, αλλα υπεθεσα οτι καποια στιγμη θα ηταν στην τσεπη με μαζι με τα κλειδια και γιαυτο προκληθηκαν...Αμ δε...

Πριν 1,5 μου επεσε απο το τραπεζι στο πατωμα το οποιο ηταν μοκετα και η οθονη εγινε 1000 κοματια. Ευτυχως ημουν στην Κινα και μεσα σε 3-4 ωρες αλλαξα το τζαμι με γνησιο εναντι (περιπου 70 ευρω)

Του εβαλα θηκη με καπακι, αλλα οι γρατζουνιες δεν σταματησαν και πριν 4-5 μηνες πεφτοντας χαμω απο μισο περιπου μετρο η οθονη ξαναεσπασε... Πληρωσα καπου 220 ευρω και την αντικατεστησα στο PLAISIO - εκει που ειχα παρει το τηλεφωνο. Του εβαλα προστατευτικο τζαμακι αλλα μετα απο μερικες μερες ξεκολησε, και πριν λιγες μερες μου επεσε παλι κατω και ξανασπασε η οθονη. Απο το 1998 που πρωτοπηρα κινητο εχω αλλαξει πανω απο 20. Ericsson , Nokia, Samsung, και κυριως BlackBerry, αλλά ουδεποτε μου ειχε σπασει τζαμι της οθονης, αν και παντα μου επεφταν κατω. Μακρυα λοιπον κι αγαπημενοι με την Huawei, και δυστυχως θα επιστρεψω εκει που καποτε εφτυνα (λογω μπαταριας)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...