Jump to content

Huawei Mate 20 Pro


CPR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το βίντεο γιατι κυρίως βγαζω φωτό.

Πάντως σε ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα πριν λίγο είδα οτι αρκετοί λένε οτι η πηγή του κακού είναι ο αλγόριθμος του EIS της Huawei.

Αν ισχύει αυτό, τότε τελικά δεν το σώνει 3rd party app. Πρέπει να περιμένουμε να το φτιάξει η Huawei σε κάποιο update.

Edited by Theiosbill
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια υπονοια ότι με τη λειτουργια του super charge (ή και του fast charging γενικα) μικραίνει η διαρκεια ζωης της μπαταριας σε βαθος χρονου;

με την εννοια οτι ο φορτιστης που δινουν ειναι για fast charging. Eιναι πολυ χρησιμο οταν βιαζεσαι για να φορτισεις, αλλα εγω επειδη συνηθιζω να φορτιζω βραδυ κ δε με νοιαζει αν θα κανει μιση ή μιαμιση ωρα, υπαρχει καποιο νοημα να φορτιζω με κανονικο φορτιστη;

 

Συγνωμη αν εχει ξανατεθει το θεμα, διαβασα τις τελευταιες 20 σελιδες του νηματος, αδυνατώ και τις 350 :p

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια υπονοια ότι με τη λειτουργια του super charge (ή και του fast charging γενικα) μικραίνει η διαρκεια ζωης της μπαταριας σε βαθος χρονου;

με την εννοια οτι ο φορτιστης που δινουν ειναι για fast charging. Eιναι πολυ χρησιμο οταν βιαζεσαι για να φορτισεις, αλλα εγω επειδη συνηθιζω να φορτιζω βραδυ κ δε με νοιαζει αν θα κανει μιση ή μιαμιση ωρα, υπαρχει καποιο νοημα να φορτιζω με κανονικο φορτιστη;

 

Συγνωμη αν εχει ξανατεθει το θεμα, διαβασα τις τελευταιες 20 σελιδες του νηματος, αδυνατώ και τις 350 :p

 

Καλησπέρα.Εφόσον είναι της ''μαμάς εταιρείας'' και μας τον προσφέρει έχει δοκιμαστεί και λειτουργεί σωστά για να φορτίζει γρήγορα την μεγάλη του μπαταρία.

Από τεχνικής άποψης και σαν τεχνικός και εγώ αυτό που κάνει είναι να δίνει 4Α ρεύμα για να φορτίζει πιο γρήγορα την 4200mAh μπαταρία του σε σύγκριση από έναν 2,5Α φορτιστή ή και 1,2Α φορτιστή που υπάρχουν σε κάποια φθηνότερα κινητά και που θα έκανε 3-4 ώρες να φορτίσει.

Σε όλες τις περιπτώσεις αυτό που ισχύει με όλες τις μπαταρίες από κινητά,ασύρματα,ups κτλ και ανεξαρτήτου χωρητικότητας είναι πως όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση πρέπει να αποσυνδέσεις τον φορτιστή(μετασχηματιστή ορθότερη ονομασία του) καθώς κάνει μετά υπερφόρτωση και ταλαιπωρείται η μπαταρία καθώς αν φτάσει στο 99% ξαναφορτίζει για να φτάσει στο 100%.Όταν αδειάζει η μπαταρία του δεν πρέπει να το αφήνεις να απενεργοποιηθεί το κινητό καθώς πάλι φθάνεις την μπαταρία στα άκρα και υπάρχουν περιπτώσεις που χρειάζεται αντικατάσταση της μπαταρίας.Άρα τα περισσότερα Αmper ρεύματος που μας δίνει ο μετασχηματιστής μας για να φορτίσουμε το κινητό μας δεν συντρέχει λόγως κάποιας ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει θήκη και τζαμακι t max από ebay αλλά δεν έχω παραγγείλει ακόμα το τηλέφωνο :lol:

Τι λέτε αξίζει η αγορά του;

Από την έρευνα μου νομιζω σε αυτά τα λεφτά 430 ευρώ δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.

Θα ήθελα να το δω από κοντά (βασικά την οθόνη του) αλλά επειδή είμαι επαρχία αυτό είναι αδύνατο

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει θήκη και τζαμακι t max από ebay αλλά δεν έχω παραγγείλει ακόμα το τηλέφωνο :lol:

Τι λέτε αξίζει η αγορά του;

Από την έρευνα μου νομιζω σε αυτά τα λεφτά 430 ευρώ δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.

Θα ήθελα να το δω από κοντά (βασικά την οθόνη του) αλλά επειδή είμαι επαρχία αυτό είναι αδύνατο

 

Προχώρα άφοβα φίλε μου!!!!!! Είναι τέλειο !!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες έσπαζα το κεφάλι μου γιατί δεν δουλεύει το Shazam. 'Εβγαζε "No result" σε ότι τραγούδι και να έβαζα. Στην διαδικασία της διερεύνησης προσπάθησα να κάνω ηχογράφηση από το μικρόφωνο και είδα ότι δεν γράφει τίποτα, σαν να μη δουλεύει. Ψάχνωντας στο διαδύκτιο είδα ότι υπάρχει ένα θέμα με το μικρόφωνο και το PrivateSpace. Αν μπεις στο PrivateSpace και επιστρέψεις το μικρόφωνο σταματάει να καταγράφει... Χρειάζεται restart για να λειτουργήσει και αυτό κρατάει μέχρι να ξαναμπείς στο PrivateSpace.

Σε πολλά support Huawei forums έχει αναφερθεί σαν πρόβλημα και μέχρι τώρα δεν υπάρχει άλλη λύση παρά μόνο restart ή μη χρήση του PrivateSpace.

 

Το έχει άλλος αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες έσπαζα το κεφάλι μου γιατί δεν δουλεύει το Shazam. 'Εβγαζε "No result" σε ότι τραγούδι και να έβαζα. Στην διαδικασία της διερεύνησης προσπάθησα να κάνω ηχογράφηση από το μικρόφωνο και είδα ότι δεν γράφει τίποτα, σαν να μη δουλεύει. Ψάχνωντας στο διαδύκτιο είδα ότι υπάρχει ένα θέμα με το μικρόφωνο και το PrivateSpace. Αν μπεις στο PrivateSpace και επιστρέψεις το μικρόφωνο σταματάει να καταγράφει... Χρειάζεται restart για να λειτουργήσει και αυτό κρατάει μέχρι να ξαναμπείς στο PrivateSpace.

Σε πολλά support Huawei forums έχει αναφερθεί σαν πρόβλημα και μέχρι τώρα δεν υπάρχει άλλη λύση παρά μόνο restart ή μη χρήση του PrivateSpace.

 

Το έχει άλλος αυτό το πρόβλημα;

 

εμένα πάντως δουλεύει μια χαρά το Shazam χωρίς να κάνω τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος mate 20pro εδώ και λίγες μερες και έχω κάποιες απορίες.

Μου ήρθε η έκδοση 9.1.0.320,αυτή είναι η τελευταία;

Tempered glass είναι απαραίτητο να βάλω από τη στιγμή που έχω θήκη "βιβλίο";

Έχει δοκιμάσει κανείς μαγνητική θηκη όπως αυτή

https://m.aliexpress.com/item/32988236715.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail

 

Για την κάμερα του επειδή προέρχομαι από nexus5x με gcam θα πω ότι δεν μου έκανε τρομερή εντύπωση. Θα κάνω και ένα συγκριτικό στο θέμα με τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα άφοβα φίλε μου!!!!!! Είναι τέλειο !!!

 

Μόλις έφυγε παραγγελία και από μένα.

Αναμονή τωρα

Link to comment
Share on other sites

Tempered glass είναι απαραίτητο να βάλω από τη στιγμή που έχω θήκη "βιβλίο";

 

Γνώμη μου είναι πως καλό θα ήταν να βάλεις.

Αν το καλοσκεφτείς το βιβλίο σε προστατεύει μόνο απο καμια γρατζουνιά αμα το βάλεις σε τσέπη.

Ή αν σου πέσει βγάζοντάς το απο την τσέπη.

Αν σου πέσει την ώρα που το χρησιμοποιείς, προφανώς το βιβλίο θα είναι ανοιχτό οπότε προσεύχεσαι να πέσει με πλάτη.

Επίσης θα σου πω οτι είχα βιβλιο στο s7 και τελικά αντι να βοηθήσει έκανε ζημιά.

Εκατσε ένα σκουπιδάκι ανάμεσα στη θήκη και την οθόνη, τριβόταν όσο ήταν κλειστό και μου την ψιλοχάραξε.

Edited by Theiosbill
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σε xiaomi mi 8, με θήκη βιβλίο, εμφανίστηκαν από το πουθενά δύο γρατσουνιές, και σε note 8 μια. Ευτυχώς ήταν επιφανειακές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περνάμε tempered glass , από τις πρώτες μέρες που έχουμε το οποιαδήποτε κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πρόταση για ασύρματο φορτιστή;

Από ebay κτλ;

Ποσα watt πρέπει να είναι;

Πχ αυτό κάνει;

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F253958145042

Η αυτό

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com.au%2Fulk%2Fitm%2F362642902585

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια απογοητευτηκα καπως απο την καμερα.απο τις φωτογραφιες. Ουτε ριχνει σαγονια ουτε τιποτα. Περιμενα κατι καλυτερο,ισως επειδη το παλιο μου κινητο ειναι το nexus 5x. Μιλαω για απλη φωτογραφια στο αυτοματο ολα,μου φαινονται αρκετα παστελ οταν κανεις λιγο ζουμ. Αρκετες φωτογραφιες ειναι καλυτερες με το nexus5x,που ειναι ενα κινητο του 2016 αν θυμαμαι καλα.

Θα ανεβασω φωτογραφιες και με τα 2 στο θεμα συγκριτικο καμερων,οποιος θελει ας ριξει μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα upadate του app των θεμάτων από το AppGallery της Huawei και πλέον δεν υπάρχουν τα online θέματα και οι ταπετσαρίες. Μπορείς μόνο να δεις τα προκαθορισμένα θέματα και να κάνεις προσαρμογή στα ληφθέντα. Με λίγα λόγια κοιτάξτε μην την πατήσετε και σεις! (έκδοση 10.0.8.303) Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει θήκη και τζαμακι t max από ebay αλλά δεν έχω παραγγείλει ακόμα το τηλέφωνο :lol:

 

Τι λέτε αξίζει η αγορά του;

 

Από την έρευνα μου νομιζω σε αυτά τα λεφτά 430 ευρώ δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.

 

Θα ήθελα να το δω από κοντά (βασικά την οθόνη του) αλλά επειδή είμαι επαρχία αυτό είναι αδύνατο

Έριξα μια ματιά στο ebay & το βρήκα 16€, εσύ πόσο το πήρες το γυαλί?

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Κάποια πρόταση για ασύρματο φορτιστή;

Από ebay κτλ;

Ποσα watt πρέπει να είναι;

Πχ αυτό κάνει;

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F253958145042

Η αυτό

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com.au%2Fulk%2Fitm%2F362642902585

 

αν πας για γνήσιο χουα...μαζί με power brick...και καλώδιο...για να μην χρησιμοποιείς τα δικά σου

https://www.aliexpress.com/item/33050099379.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.12982e0evNl3S2

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος , app called id, who's call , που να δουλεύει με ελληνικούς αριθμούς.

 

Υπάρχει στο Google play το Ελληνικό caller ID

 

Ξαφνικά δε μου εμφανίζει στην μπάρα ειδοποιήσεων εικονίδια από ειδοποιήσεις εφαρμογών πχ από viber όταν έρχεται μνμ η από firefox όταν κατεβάζω. Ξέρει κανείς πως γίνεται να δείχνει; Έριξα μια ματιά ξεχωριστά στις εφαρμογές ειδοποιήσεις κλπ δεν μπόρεσα να βρω κατι

Edited by dentaltech_13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ποια η διαφορά του dual SIM με το single? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?

Ευχαριστώ.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ποια η διαφορά του dual SIM με το single? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?

Ευχαριστώ.

 

Καμία άλλη διαφορά εκτός απτή δεύτερη κάρτα sim...

Αλλά δεν ξέρω αν έχει διαφορά κ στο Sar (ακτινοβολία) λόγω δεύτερης sim

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Νέος κάτοχος κι εγώ από προχθές. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, μήπως γνωρίζει κανείς.

Σκέφτομαι να πάρω το Samsung Wireless Charging Duo Pad και αναρωτιόμουν αν θα λειτουργεί με το Mate 20 Pro. Θεωρητικά δεν πρέπει να έχει θέμα, απλά ρωτάω μήπως μου ξεφεύγει κάτι.

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εδώ τι βάζουμε? δεν έχω καταλάβει τη είναι το σωστότερο!

https://ibb.co/7CdhL5x

 

Από μόνη της στη συσκευή είναι ενεργοποιημένη η "έξυπνη ανάλυση". Δεν είμαι σίγουρος πως ακριβώς λειτουργεί να σου πω την αλήθεια και με ποια κριτήρια αλλάζει τις αναλύσεις. Από εκεί και έπειτα εσύ μπορείς να το απενεργοποιήσεις και να επιλέξεις την ανάλυση που θες.

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...