Jump to content

Huawei Mate 20 Pro


CPR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναρωτιέμαι το εξής : Εάν το πρόβλημα είναι ορατό μόνο σε σκοτάδι και μόνο με τη φωτεινότητα στο τέρμα, πώς αυτό μπορεί να επηρεάσει την καθημερινή χρήση; Υπό την έννοια αυτή, είναι πράγματι πρόβλημα ή όχι;

Είναι αναμενόμενο σε μια συσκευή αυτής της κατηγορίας και τιμής να αναμένει ο χρήστης του να είναι όλα άψογα. Αυτό δεν τίθεται υπό συζήτηση. Εάν όμως πρόκειται για θέμα που δεν επηρεάζει στο ελάχιστο την καθημερινή του χρήση, μήπως τελικά προβληματιζόμαστε για κάτι εντελώς ασήμαντο;

Θα θελα την άποψη των έμπειρων και αντικειμενικών συμμετεχόντων στο νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε σύμφωνοι αλλά το θέμα είναι ότι χειροτερεύει. Αν μπεις στο νήμα του xda θα φριξεις με μερικές φώτο. Μιλάμε για απαράδεκτη κατάσταση που ξεφεύγει από τα δικά μας που είναι μόνο στο σκοτάδι αφού είναι εμφανές σε όλες τις συνθήκες, κάνει μπαμ. Άρα μπορεί και μας να γίνει έτσι με τον καιρό

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι το εξής : Εάν το πρόβλημα είναι ορατό μόνο σε σκοτάδι και μόνο με τη φωτεινότητα στο τέρμα, πώς αυτό μπορεί να επηρεάσει την καθημερινή χρήση; Υπό την έννοια αυτή, είναι πράγματι πρόβλημα ή όχι;

Είναι αναμενόμενο σε μια συσκευή αυτής της κατηγορίας και τιμής να αναμένει ο χρήστης του να είναι όλα άψογα. Αυτό δεν τίθεται υπό συζήτηση. Εάν όμως πρόκειται για θέμα που δεν επηρεάζει στο ελάχιστο την καθημερινή του χρήση, μήπως τελικά προβληματιζόμαστε για κάτι εντελώς ασήμαντο;

Θα θελα την άποψη των έμπειρων και αντικειμενικών συμμετεχόντων στο νήμα.

Είναι απλοϊκή η προσέγγιση σου νομίζω. Κάθε φορά που είσαι βράδυ σε μαγαζί, η φωτεινότητα ειναι στο μηδέν. Το ίδιο και στο σπίτι με κλειστά φώτα (όταν ξυπνάς πολύ πρωί πχ η πριν κοιμηθείς.) Το θεωρώ αρκετά σημαντικό προσωπικά, αν και ίσως με ένα update όπου το μηδέν της φωτεινότητας θα το θέσουν λίγο πιο "πάνω", αρκετοί θα ηρεμήσουν υποθέτω. Και μετά δε θα ξέρεις αν είναι πρόβλημα του πάνελ η από λάθος καλιμπραρισμα που έφτασαν στα άκρα το πάνελ για λόγους "εντυπωσιακά νούμερα"

Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια εντυπώσεων.

Πρωτη φορτιση εβγαλε 7 ωρες οθονη. Με αντιστοιχη χρηση το note 9 εφτανε τις 6 ωρες 15 λεπτα.

Αψογο ακουστικο, μικροφωνο και gsm/wifi reception. Το ηχειο το ηθελα πιο δυνατο, δεν προβληματιζει όμως.

Ψαχνω σοβαρη ζελατινα, θα δοκιμασω αυτή που εδωσαν τα παιδια πισω από αμαζον...

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναρωτιέμαι το εξής : Εάν το πρόβλημα είναι ορατό μόνο σε σκοτάδι και μόνο με τη φωτεινότητα στο τέρμα, πώς αυτό μπορεί να επηρεάσει την καθημερινή χρήση; Υπό την έννοια αυτή, είναι πράγματι πρόβλημα ή όχι;

Είναι αναμενόμενο σε μια συσκευή αυτής της κατηγορίας και τιμής να αναμένει ο χρήστης του να είναι όλα άψογα. Αυτό δεν τίθεται υπό συζήτηση. Εάν όμως πρόκειται για θέμα που δεν επηρεάζει στο ελάχιστο την καθημερινή του χρήση, μήπως τελικά προβληματιζόμαστε για κάτι εντελώς ασήμαντο;

Θα θελα την άποψη των έμπειρων και αντικειμενικών συμμετεχόντων στο νήμα.

 

Εγω δεν εχω θεμα, αλλα θεωρω δεδομενο ότι η Huawei θα δωσει αναβαθμιση που απλα θα σεταρει την ελαχιστη φωτεινοτητα ένα 10% πανω. Και το πρόβλημα καπως ετσι, παυει να υφίσταται...;) Οι τυποι είναι αρχαριοι στο θεμα του λογισμικού και κατι τοσο απλοϊκο τους ξεφυγε….

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε και κάτι ευχάριστο. Τζαμάκι panzerglass. Tο δακτυλικό αποτύπωμα λειτουργεί κανονικά.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Εμενα εκει που με εντυπωσιασε περισσοτερο η συσκευη ειναι η ταχυτητα κλειδωματος του GPS. Eυρεση 3D στιγματος μεσα στο σπιτι σε 2sec ειναι απιθανη επιδοση! Ακριβεια -+4m.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι τόσο απλό να λυθεί με update στη φωτεινότητα. Έχει περιπτώσεις που σε οποιαδήποτε φωτεινότητα η οθόνη είναι αστεία στις άκρες με ξεκάθαρο πρόβλημα.

 

Επίσημη απάντηση Huawei:

 

"The Mate 20 Pro uses an industry-leading flexible OLED screen featuring special design curved edges for an enhanced visual experience and holding comfort. This may lead to slight discolouration when viewed from different angles. In extremely dim lighting conditions, when the screen brightness is too low, or when using dark wallpapers, these differences can be exaggerated. If the colour cast affects your normal use, take your phone to an authorized Customer service Center for assistance"

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι τόσο απλό να λυθεί με update στη φωτεινότητα. Έχει περιπτώσεις που σε οποιαδήποτε φωτεινότητα η οθόνη είναι αστεία στις άκρες με ξεκάθαρο πρόβλημα.

 

Γίνετε... Και ελπίζω ότι θα το κάνουν.

Edited by dionisis
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Έχει ελληνικό μενού το huawei gt παιδιά;

 

Δεν θυμάμαι ρε ****το αν όταν το άνοιξα με ρώτησε.. τώρα που κοιτάω πάντως στα settings δεν βλέπω κάτι για αλλαγή γλώσσας και το έχω στα αγγλικά..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει κινητό που να μη είναι έτσι ή τουλάχιστον κάπως έτσι. Η δεν θα το έχουν καταλάβει πχ γιατί έχουν λευκό φόντο ή δεν θα χρειάστηκε να κλειστούν στο δωμάτιο και να κατεβάσουν τόσο τη φωτεινότητα. Απλά παρακολούθησε το να δεις αν χειροτερεύει.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και το θέμα είναι άντε και το πήγα πίσω και μου το αλλάζουν ποίος μου λέει ότι και το άλλο δεν θα είναι έτσι ή και χειρότερο μιας και από ότι φαίνεται είναι θέμα παρτίδας με όσα από ότι έχω καταλάβει έχουν LG οθόνες....

 

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω ότι όλα είναι έτσι. Απλώς κάποιοι δεν το έχουν καταλάβει , η δεν ξέρουν πως να το τσεκάρουν , η το έχουν αποδεχθεί και δεν τους πειράζει , η δεν μιλάνε μέχρι να πουληθεί η συσκευή και αφού την ξεφορτωθούν θα μιλήσουν . Το θέμα έχει αρχίσει και γίνεται επιδημία και πρέπει τώρα που είναι αρχή να κινηθούν όλοι για αλλαγή και εξακριβωμένο και σωστό κομμάτι 100%

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι όπως είπα και πριν ότι, αν είναι που πιστεύω είναι θέμα παρτίδας και να στο αλλάξουν κατά μεγάλο ποσοστό πάλι τα ίδια θα είναι ή ίσως και χειρότερα...άσε που χλωμό το κόβω αν υπάρξει μαζική επιστροφή σίγουρα δεν θα έχουν διαθέσιμο stock για τόσες αλλαγές... Είναι λίγο μπλέξιμο το όλο θέμα και είναι κρίμα γιατί κατά τα άλλα η συσκευή είναι πολύ καλή!!

 

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει τις κιτρινήλες που είχε το LG flex 2 που είχα και είχε poled οθόνη.

Το είχα πάει στο service της LG και μου είχαν πει ότι είναι feature της οθόνης και ότι έτσι δουλεύει. Ξεφτιλικια....

Κρίμα τόσα λεφτά και να έχει τέτοια θέματα το mate

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά σε αυτό όσοι έχετε το πρόβλημα και πείτε μας αν άλλαξε κάτι

 

https://dnd.com.pk/huawei-mate-20-green-edges/154733/amp

 

Sent from my BBB100-2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα παρατήρησα ένα άλλο πολύ σοβαρό πρόβλημα χειρότερο από αυτό με την πράσινη οθόνη. Πήγα στο υπόγειο όπου δεν έχουμε παράθυρα και ήτανε απόλυτο σκοτάδι, εκεί παρατήρησα λοιπόν ότι όταν σβήνει η οθόνη του κινητού αν και το κρατάω στο χέρι μου μπροστά μου, δεν το βλέπω καθόλου! Τζάμπα τα 1.000 ευρώ..
Link to comment
Share on other sites

Να ανησυχώ και εγώ? c33c71391a32cd03776432bbc363dba9.jpg5ae2d7bc875ee5fa1b1bf2824ec0b007.jpg

 

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Αν και είμαι από αυτούς που δεν ψειριζουν pixel, αυτό που βλέπω στην φωτογραφία αν έτσι το βλέπεις και στην πράξη πράγματι, θα το είχα γυρίσει πίσω...απαράδεκτο θα έβλεπα μια προβληματική συσκευή, αν δεν έμπαινα σε φόρουμ δεν θα πήγαινε το μυαλό μου ότι μπορεί και σχεδόν όλες να είναι πάνω κάτω έτσι.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έστειλα τις φωτογραφίες στη Huawei και μου είπαν να το επιστρέψω στο κατάστημα που το αγόρασα εντός των 7 ημερών που δικαιούμαστε αντικατάστασης!!

 

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα παρατήρησα ένα άλλο πολύ σοβαρό πρόβλημα χειρότερο από αυτό με την πράσινη οθόνη. Πήγα στο υπόγειο όπου δεν έχουμε παράθυρα και ήτανε απόλυτο σκοτάδι, εκεί παρατήρησα λοιπόν ότι όταν σβήνει η οθόνη του κινητού αν και το κρατάω στο χέρι μου μπροστά μου, δεν το βλέπω καθόλου! Τζάμπα τα 1.000 ευρώ..
Έκλεισα παντζούρια, κατέβασα γενικό , μπήκα κάτω από το πάπλωμα και συνεχίζω τις δοκιμές.

Η πρώτη φωτογραφία είναι με τέρμα χαμηλή φωτεινότητα στην απόχρωση dark grey, στη μόνη της εφαρμογής που παρουσιάζει ανομοιομορφία. Εδώ να συμπληρώσω ότι στη φωτογραφία φαίνεται πολύ πιο έντονα από ό.τι στην πραγματικότητα είναι.

Η δεύτερη είναι ίδια με την πρώτη με τη διαφορά ότι δεν έχω κρυψει τα κουμπιά κάτω. Παρατηρώ ότι έχει αλλάξει προς το καλύτερο ή εικόνα, τουλάχιστον στο κάτω μισό.

Η τρίτη είναι με 5% φωτεινότητα.

Η τέταρτη με 10 %.

Και η τελευταία με 50%.

 

Από 5 % και πάνω δεν υφίσταται κανένα θέμα.

 

Θεωρώ ότι το επόμενο update θα έχει η νέο καλιμπράρισμα ή δεν θα αφήνει την φωτεινότητα να πέφτει τόσο χαμηλά.b9db1c8b8bc19007785c28db19f32f21.jpg3ff3a2440ce672c64e8db658717542c4.jpg326520eb8da050ce5762f800d2d83537.jpg39069357ea432acf84dd37208be1a253.jpgdc6ce41f48854b868ee0cbcb07dc9cb9.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν απάντησε επίσημα η εταιρία αν με καινούργιο update θα διορθωθεί το πρόβλημα αλλά αυτό που μου είπαν ήταν να το πάω πίσω στο κατάστημα που το αγόρασα για αντικατάσταση που καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα δεν λύνεται με ένα απλό update γιατί είναι hardware πρόβλημα... Και το δίλημμα παραμένει άντε και το επέστρεψα αν είναι θέμα παρτίδας και όλα είναι έτσι άρα και το επόμενο κατά 99 % θα είναι έτσι ή και χειρότερο όπως είδα και από κάποιους άλλους και στο εξωτερικό....

 

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει είναι πρόβλημα, δεν γίνεται έκρηξη δα αλλά είναι πρόβλημα. Δεν με νοιάζει τι θα κάνει η Χουαγει ας στείλει στη lg αν ευθύνεται το λογαριασμό αλλά εγώ τη συσκευή δεν πρόκειται να την αγοράσω άμα δεν ξέρω ότι λύθηκε. Πώς θα μπορούσα άλλωστε, θα παω στο μαγαζί και θα ζητήσω μόνιτορ BAE? Θα με κοιτάνε σα ψυχασθενή. Είσαι λάθος εδώ Χουαγει και λάθη κάνουν όλοι αλλά εσύ ρε LG το έχεις ξεφτυλισει το θέμα, για όνομα του Θεού βγάλε και κάτι να λειτουργεί όπως πρέπει!!!

 

Sent from my C103 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...