Jump to content

Χρωστούμενα (;) σε cyta


Casualstyle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ενα θεμα με την cyta και θελω την άποψη σας..

Πριν περίπου ενα χρονο έφυγα απο cyta και πήγα σε άλλο πάροχο λόγω καλύτερης προσφοράς έπειτα απο 3-4 χρονια.

Προχτές λοιπον με πήρε ενας δικηγόρος κ μου είπε οτι χρωστάω 39€ στη cyta λόγω οτι εχω πέναλτυ που έφυγα! Του είπα οτι είχα συμβόλαιο με δέσμευση για ενα χρονο και μου είπε οτι αν διάβαζα τα ψιλά γράμματα θα έβλεπα οτι αν δεν έστελνα γραπτή αίτηση οταν κλείνει ο χρόνος τότε ανανεώνεται για έναν χρονο παλι με δέσμευση.του είπα οτι αυτο ποτε δε μου το είπαν οτι θα εχω πέναλτυ οταν τους ελεγα τηλεφωνικά οτι θα φύγω και βασικα δεν ξερω και κατα ποσο ισχύει αυτο. Του είπα μην ξαναπάρει,δε το δέχομαι και ας κάνουν οτι θέλουν.σημεραεστειλε και μηνυμα με έναν κωδικο πληρωμή γιατι λήγει έως 20/10 η εξωδικαστική λύση! Σας εχει τύχει τέτοιο πραμα; Εγω ξερω οτι οταν λήγει το συμβόλαιο μετα απο 12 ή 18 μήνες φεύγεις απλα κ δεν ανανεώνεται αυτόματα.κ εξάλλου μίλησα οταν έφευγα κ δεν είχα κάποια ενημέρωση οτι δεν μπορω να φύγω.δεν εχω συμβόλαιο για να το δω τι υπέγραψα αλλα βασικα το θεωρώ πολυ κοροιδιστικο ρε ****το

my story
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα με την cyta και θελω την άποψη σας..

Πριν περίπου ενα χρονο έφυγα απο cyta και πήγα σε άλλο πάροχο λόγω καλύτερης προσφοράς έπειτα απο 3-4 χρονια.

Προχτές λοιπον με πήρε ενας δικηγόρος κ μου είπε οτι χρωστάω 39€ στη cyta λόγω οτι εχω πέναλτυ που έφυγα! Του είπα οτι είχα συμβόλαιο με δέσμευση για ενα χρονο και μου είπε οτι αν διάβαζα τα ψιλά γράμματα θα έβλεπα οτι αν δεν έστελνα γραπτή αίτηση οταν κλείνει ο χρόνος τότε ανανεώνεται για έναν χρονο παλι με δέσμευση.του είπα οτι αυτο ποτε δε μου το είπαν οτι θα εχω πέναλτυ οταν τους ελεγα τηλεφωνικά οτι θα φύγω και βασικα δεν ξερω και κατα ποσο ισχύει αυτο. Του είπα μην ξαναπάρει,δε το δέχομαι και ας κάνουν οτι θέλουν.σημεραεστειλε και μηνυμα με έναν κωδικο πληρωμή γιατι λήγει έως 20/10 η εξωδικαστική λύση! Σας εχει τύχει τέτοιο πραμα; Εγω ξερω οτι οταν λήγει το συμβόλαιο μετα απο 12 ή 18 μήνες φεύγεις απλα κ δεν ανανεώνεται αυτόματα.κ εξάλλου μίλησα οταν έφευγα κ δεν είχα κάποια ενημέρωση οτι δεν μπορω να φύγω.δεν εχω συμβόλαιο για να το δω τι υπέγραψα αλλα βασικα το θεωρώ πολυ κοροιδιστικο ρε ****το

 

Καλησπέρα,

 

Ο ισχυρισμός του περί αυτόματης ανανέωσης, είναι τουλάχιστον ανόητος. Δεν πιστεύω ότι ισχύει κάτι τέτοιο, ποτέ δεν ίσχυε. Δίχως τη δική σου συγκατάθεση, δεν ανανεώνεται τίποτα.

 

Τέλος το ποσό που ζητάνε, είναι τόσο αστείο για να σε τρέξουν σε δικαστήριο, όσο και τα λεγόμενα του κυρίου που σε κάλεσε.

 

Αγνόησέ τους.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούλιο του 2011 έκανα αίτηση διακοπής στην εν λόγω εταιρεία, πληρώνω τον λογαριασμό κόβεται η γραμμή μου, μου έρχεται λογαριασμός Αυγούστου πληρώνω ξανά, μετακόμιση από Αυγούστο του 2011.

Πριν 1 χρόνο περίπου με ενοχλεί νούμερο Αθήνας σε ώρες εργασίας, τους λέω παρακαλώ καλέστε απόγευμα.

Δέχομαι κλήση απόγευμα και μου λένε ότι υπάρχει απλήρωτος λογαριασμός από το 2011, μα σας έχω πληρώσει απαντώ, ναι μου λένε μέχρι και το Σεπτέμβριο.

Ουπς επειδή είμαι λίγο σκορποχωρι δεν ήξερα τι έχω πληρώσει, ποιο Σεπτέμβρη βρε παιδιά; μεσα Ιουλίου έκανα αίτημα διακοπής και ως το τέλος του μήνα κόπηκε η γραμμή, ναι θα καλέσουμε ξανά μου είπαν, τους απαντώ μην κάνεις τον κόπο.

Με ενοχλούσε κάθε λίγες μέρες και δεν το συζητούσαμε γιατί καλούσαν σε ακατάλληλη ώρα.

Κάποιο απόγευμα με κάλεσε μια ευγενική κυρία, ναι καλησπέρα είμαι η κυρία τάδε από δικηγορικό γραφείο τάδε η έχετε μια οφειλή τόσο.

Απαντώ μα έχω πληρώσει και 2 πάγια επί πλέον.

Μα κύριε η εταιρία λέει ότι έχετε οφειλή.

Δεν πληρώνω, όποτε θυμάται η εταιρία εγώ θα πληρώνω;

Ξανά κλήση μετά από ένα μήνα περίπου, κλασσικά ξέρετε η κλήση μας καταγράφεται για δική σας ασφάλεια.

Ναι μισό λεπτό παρακαλώ να πατήσω κι εγώ καταγραφή, για δική σας ασφάλεια φυσικά...

Μα κύριε δεν είναι στην πολιτική της εταιρείας μας αυτό...

Ούτε και στην δική μου, καταγραφή ή δεν συνομιλούμε...

Αντίο κύριε!

Δεν με κάλεσαν από τότε.

Συγνώμη αν κούρασα.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που λες για αυτόματη ανανέωση ισχύει κανονικά στην Γερμανία και δεν το ήξερα ούτε μου το είπε κανείς μέχρι που την πάτησα.

Επίσης η cyta για εμένα είναι η πιο άθλια εταιρεία. Κάποτε είχα ίντερνετ και σταθερό από αυτούς Ελλάδα και μου είχαν κοπεί χωρίς λόγο για 2 μήνες τότε ενώ ταυτόχρονα πλήρωνα κανονικά τους λογαριασμούς. Ακρη δεν βρέθηκε ποτέ φυσικά οπότε και έφυγα

 

Sent from my BBB100-2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς το συμβόλαιο αν όντως γράφει για αυτόματη ανανέωση;Ή ζήτα να στο ξαναστείλουν και να έχει την υπογραφή σου επάνω.
Link to comment
Share on other sites

Δε το εχω το συμβόλαιο που μπορει να υπογράφτηκε πριν 4 χρονια...

Επισης τους εκανα κ αποκλεισμό,δε θελω να τους δίνω βήμα κ παίρνουν θάρρος..

my story
Link to comment
Share on other sites

Απευθύνσου στην εεττ και ρώτα αν κάτι τέτοιο προβλέπεται από τους κανονισμούς.

Αν όντως προβλέπεται και το έχεις υπογράψει, είσαι υπόλογος και η εταιρεία δικαιούται να αξιώνει το ποσό (πιθανότατα δεν θα προβεί σε κάποια ενέργεια για τέτοιο μικροποσο).

Αν δεν προβλέπεται, τους παραπέμπεις στην εεττ, ή τους υποβάλεις καταγγελία.

Τέλος, μπορείς να τους ζητήσεις να σου αποστείλουν το συγκεκριμένο υπογεγραμμένο συμβόλαιο.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...