Jump to content

Nokia 3.1 Plus / X3


wP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους. Εδώ και πέντε μέρες έχω σαν κύρια συσκευή το 3.1 plus. Στην αρχή περιμενα, λόγω specs στα χαρτιά, ότι η συσκευή δεν θα παλεύεται. Προς ευχάριστη μου έκπληξη όμως με διέψευσε. Πάντα σε σχέση με τα χρήματα που ζητάει, η συσκευή είναι εξαιρετική. Η οθόνη είναι καλή και η 720p αναλυση δεν κουράζει καθόλου. Ηχείο ποιοτικό και με καλή ένταση. Έχει Android 9 με security patch Ιανουαρίου και σύντομα θα πάρει και το Android 10. Η καθημερινή του χρήση δεν βάζει φυσικά φωτιά στο δρόμο αλλά δεν σε κάνει και να λες "ήμαρτον". Τσουλαει καλά και δεν με έχει αφήσει να περιμένω πάνω από 2 δευτερα για να ανοίξει μια εφαρμογή. Στον chrome πάει καλά επίσης.

Η κάμερα είναι αξιοπρεπής τόσο σε φωτογραφίες όσο και σε βίντεο.

Πολύ καλή λήψη fm ραδιοφώνου (πολύ καλύτερη από το mi a3 που είχα πριν). Μπαταρία μου κρατάει 1,5 ημέρα (το Α3 μου κράταγε λίγες ώρες παραπάνω με την ιδία χρήση).

Γενικά πολύ ευχαριστημένος για συσκευή αυτής της κατηγορίας και σίγουρα θα το κρατήσω ως back up όταν θα πάω σε κάτι καλύτερο.

Την συστηνω ανεπιφύλακτα για μέτρια χρήση ( δεν έχω δοκιμάσει ακόμα κανένα παιχνίδι).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Εδώ και πέντε μέρες έχω σαν κύρια συσκευή το 3.1 plus. Στην αρχή περιμενα, λόγω specs στα χαρτιά, ότι η συσκευή δεν θα παλεύεται. Προς ευχάριστη μου έκπληξη όμως με διέψευσε. Πάντα σε σχέση με τα χρήματα που ζητάει, η συσκευή είναι εξαιρετική. Η οθόνη είναι καλή και η 720p αναλυση δεν κουράζει καθόλου. Ηχείο ποιοτικό και με καλή ένταση. Έχει Android 9 με security patch Ιανουαρίου και σύντομα θα πάρει και το Android 10. Η καθημερινή του χρήση δεν βάζει φυσικά φωτιά στο δρόμο αλλά δεν σε κάνει και να λες "ήμαρτον". Τσουλαει καλά και δεν με έχει αφήσει να περιμένω πάνω από 2 δευτερα για να ανοίξει μια εφαρμογή. Στον chrome πάει καλά επίσης.

Η κάμερα είναι αξιοπρεπής τόσο σε φωτογραφίες όσο και σε βίντεο.

Πολύ καλή λήψη fm ραδιοφώνου (πολύ καλύτερη από το mi a3 που είχα πριν). Μπαταρία μου κρατάει 1,5 ημέρα (το Α3 μου κράταγε λίγες ώρες παραπάνω με την ιδία χρήση).

Γενικά πολύ ευχαριστημένος για συσκευή αυτής της κατηγορίας και σίγουρα θα το κρατήσω ως back up όταν θα πάω σε κάτι καλύτερο.

Την συστηνω ανεπιφύλακτα για μέτρια χρήση ( δεν έχω δοκιμάσει ακόμα κανένα παιχνίδι).

Πώς και κατέληξες στο 3.1plus; Έχει NFC η Global έκδοση;

Σαν το Nokia 8. Μπρος γυαλί και στα υπόλοιπα αλουμίνιο! Φαντάζομαι θα σου δίνει την αίσθηση premium κατηγορίας!!! ;)

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πώς και κατέληξες στο 3.1plus;

 

Εδωσα το Mi A3 και μεχρι να παρω καποιο αλλο βρεθηκε στρο σρομο μου το 3.1+. Μεχρι στιγμης, αν εξαιρεσεις την ποιοτητα της καμερας, δεν με εχει κανει να τρεξω με αγωνια να παρω καποια καλυτερη συσκευη. Οχι οτι δεν θα παρω, γιατι χρειαζομαι καλυτερη καμερα, απλα δεν υστερει σε κατι τραγικα ωστε να σε κανει να αναθεματισεις. Και απο ταχυτητα στις καθημερινες εργασιες που εγω κανω ειναι 1-1,5 δευτερολεπτο πιο αεργο απο το Α3. Δηλαδη δεν με πολυνοιαζει.....

Περιμενω να δω τι καινουργιο θα παρουσιασει η ΝΟΚΙΑ, το 8.2 αναμενω. Αλλιως θα παω για το 7.2

Link to comment
Share on other sites

Εδωσα το Mi A3 και μεχρι να παρω καποιο αλλο βρεθηκε στρο σρομο μου το 3.1+. Μεχρι στιγμης, αν εξαιρεσεις την ποιοτητα της καμερας, δεν με εχει κανει να τρεξω με αγωνια να παρω καποια καλυτερη συσκευη. Οχι οτι δεν θα παρω, γιατι χρειαζομαι καλυτερη καμερα, απλα δεν υστερει σε κατι τραγικα ωστε να σε κανει να αναθεματισεις. Και απο ταχυτητα στις καθημερινες εργασιες που εγω κανω ειναι 1-1,5 δευτερολεπτο πιο αεργο απο το Α3. Δηλαδη δεν με πολυνοιαζει.....

Περιμενω να δω τι καινουργιο θα παρουσιασει η ΝΟΚΙΑ, το 8.2 αναμενω. Αλλιως θα παω για το 7.2

Δεν σε πρόλαβα. Συμπλήρωσα κι άλλα πιο πάνω!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πρόλαβα. Συμπλήρωσα κι άλλα πιο πάνω!

Οχι δεν ειναι σαν το 8. εινα πλαστικο το σωμα του, δεν εχει γυαλι εκτος απο την οθονη. εχει κανονικα NFC. Εχω την Ελληνικη εκδοση, απο Cosmote, και παιζει κανονικα και VoLTE και VoWiFi. Σου λεω εχω ενθουσιαστει. Δεν περιμενα μια τοσο low budget συσκευη να παιζει τοσο καλα...Και double tap to wake και ολα τα gestures της ΝΟΚΙΑ απο τις πιο ακριβες συσκευες. Και οπως εγραψα η αναβαθμιση σε Android 10 ειναι στην γωνια.....

Δεν το συζηταμε για να το δουλευει καποιος ηλικιωμενος που δεν θα εχει τρελες απαιτησεις. Ειναι οτι πρεπει.

(πουλαω και μια σφραγισμενη συσκευη, επισης απο Cosmote. Την εχω βαλει στις αγγελιες. απλα το αναφερω αν καποιος ενδιαφερεται)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι σαν το 8. εινα πλαστικο το σωμα του, δεν εχει γυαλι εκτος απο την οθονη. εχει κανονικα NFC. Εχω την Ελληνικη εκδοση, απο Cosmote, και παιζει κανονικα και VoLTE και VoWiFi. Σου λεω εχω ενθουσιαστει. Δεν περιμενα μια τοσο low budget συσκευη να παιζει τοσο καλα...Και double tap to wake και ολα τα gestures της ΝΟΚΙΑ απο τις πιο ακριβες συσκευες. Και οπως εγραψα η αναβαθμιση σε Android 10 ειναι στην γωνια.....

Δεν το συζηταμε για να το δουλευει καποιος ηλικιωμενος που δεν θα εχει τρελες απαιτησεις. Ειναι οτι πρεπει.

(πουλαω και μια σφραγισμενη συσκευη, επισης απο Cosmote. Την εχω βαλει στις αγγελιες. απλα το αναφερω αν καποιος ενδιαφερεται)

Εδώ λέει ότι είναι από αλουμίνιο και πίσω και τα πλαϊνά!

https://www.gsmarena.com/nokia_3_1_plus-9364.php

 

Ποιά συσκευή πουλάς, το 3.1plus;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει ότι είναι από αλουμίνιο και πίσω και τα πλαϊνά!

https://www.gsmarena.com/nokia_3_1_plus-9364.php

 

Ποιά συσκευή πουλάς, το 3.1plus;

Ναι τελικα ειναι αλουμινιο, δεν ειχα δωσει πολυ σημασια. Εχει πολυ ωραια αισθηση στο χερι.

Ναι πουλαω ενα σφραγισμενο 3.1 plus

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικα ειναι αλουμινιο, δεν ειχα δωσει πολυ σημασια. Εχει πολυ ωραια αισθηση στο χερι.

Ναι πουλαω ενα σφραγισμενο 3.1 plus

Σε καλή τιμή το έχεις. Αλλά για χέρι χέρι είσαι πολύ μακριά!

Android 10 θα πάρει η συσκευή; Γιατί βλέπω ότι έχει και τον Mediatek.

Δεν μπορούσα να σε απαντήσω στο σχετικό νήμα. Για κάποιον λόγο δεν μου επιτρέπει το myphone να μπω! Δεν ξέρω γιατί... :(

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν το έχω με το android. Γίνεται να μεταφέρω η να εγκαταστησω εφαρμογές στην κάρτα μνήμης;

Έκανα διαμόρφωση και μου έγραψε ότι τώρα μπορώ να εγκαταστησω εφαρμογές στην κάρτα.

Πως ομως;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εντυπώσεις απ' τη χρήση γενικά είναι καλές;

Είδα μια εντυπωσιακή πτώση τιμής και το σκέφτομαι. (μάλλον δεν έπιασε στην αγορά και αυτό)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Στα 59 ευρώ το έχει η Cosmote / Γερμανός , ρωτήστε σε κάνενα κατάστημα μήπως υπάρχει απόθεμα.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει Android 10 με τελευταίο security patch Νοεμβρίου 2020 και έχει NFC. Σε αυτό το κόστος σίγουρα αξίζει όχι τόσο για τα specs αλλά για τις ενημερώσεις λογισμικού και το stock Android. Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τρέχει Android 10 με τελευταίο security patch Νοεμβρίου 2020 και έχει NFC. Σε αυτό το κόστος σίγουρα αξίζει όχι τόσο για τα specs αλλά για τις ενημερώσεις λογισμικού και το stock Android.

 

Το θέμα είναι όμως να δουλεύει και αξιοπρεπώς για τα δεδομένα της εποχής και όχι τόσο να είναι στα χαρτιά up-to-date.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται , για περιήγηση στο διαδίκτυο , βιντεοκλήσεις είναι ok. Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λίγο απίθανο μου φαίνεται να υπήρχαν αποθέματα σε καταστήματα Γερμανός που να τα πουλήσαν στα €59!

Πριν από ένα χρόνο ακριβώς (14/02/2020) η Cosmote μου είχε ζητήσει €100 για επισκευή της υποδοχής USB/φόρτισης. Τελικά το έφτιξε ο Χουσεΐν το καλοκαίρι με €20. Πριν ένα μήνα έσπασε το digitizer οπότε μαζί με την εργασία έδωσα στον ίδιο €40 και €5 ακόμα για ένα tempered glass. Μπας και έχει κανείς καμιά συμβουλή για το tempered glass διότι έσπασε από το ίδιο βράδυ! Και τώρα έχει σπάσει ακόμη περισσότερο!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα από το κατάστημα στους Αγίους Αναργύρους. Αν υπάρχει απόθεμα , τα πουλάνε κανονικά στις τιμές που έχουν στο site.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Αν και έχουν σταματήσει τα security updates , συνεχίζει να έχει "γρήγορα" ενημερώσεις του Google Play.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια χαρά το βρίσκω ακόμη για χρήση internet μέσω WiFi. Αν το είχα πάρει χαμπάρι νωρίτερα θα το είχα αγοράσει ως νέα συσκευή αντί να έχω δώσει σχεδόν τα ίδια λεφτά και να έχω τώρα μια συσκευή με σπασμένη οθόνη και να μην δουλεύουν οι κεραίες δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nokia 3.1 Plus / X3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...