Jump to content

Samsung Galaxy J6


jimmis11
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για ανταλλαγή απόψεων και εντυπώσεων για το συγκεκριμένο μοντέλο, το οποίο ήρθε με αρκετά χαρακτηριστικά και καλή τιμή.

GSM Arena

samsung_galaxy_j6-pictures-9203.php

Network Technology

GSM / HSPA / LTE

2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2

3G bands HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100

4G bands LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100)

Speed HSPA, LTE

GPRS Yes

EDGE Yes

Launch Announced 2018, May

Status Available. Released 2018, May

Body Dimensions 149.3 x 70.2 x 8.2 mm (5.88 x 2.76 x 0.32 in)

Weight 154 g (5.43 oz)

Build Plastic body

SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

Display Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors

Size 5.6 inches, 80.1 cm2 (~76.5% screen-to-body ratio)

Resolution 720 x 1480 pixels, 18.5:9 ratio (~293 ppi density)

Multitouch Yes

Protection Corning Gorilla Glass (unspecified version)

Platform OS Android 8.0 (Oreo)

Chipset Exynos 7870 Octa (14 nm)

CPU Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53

GPU Mali-T830 MP1

Memory Card slot microSD, up to 256 GB (dedicated slot)

Internal 64 GB, 4 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM

Main Camera Single 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF

Features LED flash, panorama, HDR

Video 1080p@30fps

Selfie camera Single 8 MP, f/1.9

Features LED flash

Video

Sound Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

Comms WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth 4.2, A2DP, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS

Radio Stereo FM radio, recording

USB microUSB 2.0, USB On-The-Go

Features Sensors Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM

Browser HTML5

- MP4/H.264 player

- MP3/WAV/eAAC+/FLAC player

- Photo/video editor

- Document viewer

Battery Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery

Talk time Up to 21 h (3G)

Music play Up to 76 h

Misc Colors Black, Gold, Blue

SAR EU 0.81 W/kg (head) 1.57 W/kg (body)

Price About 180 EUR

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πολυ καλο και βλεπω καλες κριτικες απο αγοραστες και στα 150e το ηθελα για αντικατασταση του j5 2015 θα δω που θα κατσει η τιμη του.επισης να ρωτησω εχει τελικα nfc η samsung δειχνει οτι εχει στο dual σιμ αλλα νομιζω καπου ειδα οτι δεν εχει nfc εχει τελικα η οχι ?Βεβαια ειδα οτι ανακοινωθηκε και το J6+ και θα περιμενω να δω και αυτο απο κοντα! Edited by gilera1973
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα για την γυναίκα μου, γρήγορο με πολλά χαρακτηριστικά ανώτερων μοντέλων Samsung. Το παίδεψα αρκετή ώρα μέχρι να το σετάρω και η μπαταρία τα πήγε πολύ καλά, χωρίς κάρτα sim όμως ακόμη. Τέλος πολύ γρήγορο και στην εγκατάσταση των εφαρμογών. Θα επανέλθω μετά από εύλογο διάστημα χρήσης για περισσότερα.
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Και NFC έχει και BIXBY έχει και face unlock έχει και άλλα πολλά καλούδια. Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Τελεια χρειαζεται το NFC εν ετη 2018 περιμενω μεχρι τα χριστουγγενα να δω τιμες η και μετα τα χριστουγγενα δεν βιαζομαι
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Από κάμερα και μπαταρία πως πάει?Θέλω να το κάνω δώρο σε συγγενή ο οποίος έχει το J3 2017.
Link to comment
Share on other sites

Από κάμερα και μπαταρία πως πάει?Θέλω να το κάνω δώρο σε συγγενή ο οποίος έχει το J3 2017.

 

Κάμερα ικανοποιητική, όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο, μπαταρία αρκετά έως πολύ καλή. Η γυναίκα μου το χρησιμοποιεί με λίγο viber, λίγες κλήσεις, λίγα μηνύματα, (λίγο απ' όλα!) και το φορτίζει σχεδόν κάθε 3η μέρα. Πάντως 24ώρο με κανονική χρήση βγάζει υπέρ άνετα. Ξέχασα να αναφέρω πως δεδομένα και wi-fi τα έχει ανοιχτά τουλάχιστον 16 ώρες ημερησίως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πυξίδα ? φαινεται πολυ καλο

 

Δεν υπάρχει "εργοστασιακή" πυξίδα στο κινητό, εδώ δεν υπάρχει ούτε στο S9+ που είναι κατά πολύ ακριβότερη συσκευή. Συνεπώς μόνο εφαρμογή τρίτου κατασκευαστή.

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Κάμερα ικανοποιητική, όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο, μπαταρία αρκετά έως πολύ καλή. Η γυναίκα μου το χρησιμοποιεί με λίγο viber, λίγες κλήσεις, λίγα μηνύματα, (λίγο απ' όλα!) και το φορτίζει σχεδόν κάθε 3η μέρα. Πάντως 24ώρο με κανονική χρήση βγάζει υπέρ άνετα. Ξέχασα να αναφέρω πως δεδομένα και wi-fi τα έχει ανοιχτά τουλάχιστον 16 ώρες ημερησίως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ωραία αν βγάζει μέρα είμαστε εντάξει με παιχνίδια κλπ δεν ασχολείται,μόνο ίντερνετ μέσω WiFi κυρίως και κάμερα απλά ξέρω ότι θέλει να βγάζει ικανοποιητικες φωτογραφίες όχι κάτι τρελό.Με προβλημάτισε λίγο η 8αρα σελφι αλλά οκ πολλά κινητά έχουν 8mp selfie δεν χρειάζεται παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

https://www.you.gr/telephony-networking/kinita-tilefona-axesouar/kinita-tilefona/smartphone-samsung-j6-2018-j600-dual-sim-black-gr

στα χαρακτηριστικα λεει:

Θέση 2ης sim στην θέση κάρτας μνήμης

να υποθεσω οτι ειναι λαθος αυτο ε? πρεπει να εχει 3 slot (2 νανο-σιμ και μια για την micro sd) ετσι δεν ειναι?

Παίζει να είναι άλλη έκδοση?

 

επισης πως τα παει το τηλεφωνο απο αρχικο χωρο,εχει πολλες επιπλεον (επι το πλειστον αχρηστες) εφαρμογες ? To j3 του 16 που εχω ειχε μεσα πολλες εφαρμογες της ms που δεν σβηνονταν,εκτος απο τις κλασσικες της google...το j6 πως τα παει σε αυτο το ζητημα?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

https://www.you.gr/telephony-networking/kinita-tilefona-axesouar/kinita-tilefona/smartphone-samsung-j6-2018-j600-dual-sim-black-gr

στα χαρακτηριστικα λεει:

Θέση 2ης sim στην θέση κάρτας μνήμης

να υποθεσω οτι ειναι λαθος αυτο ε? πρεπει να εχει 3 slot (2 νανο-σιμ και μια για την micro sd) ετσι δεν ειναι?

Παίζει να είναι άλλη έκδοση?

 

επισης πως τα παει το τηλεφωνο απο αρχικο χωρο,εχει πολλες επιπλεον (επι το πλειστον αχρηστες) εφαρμογες ? To j3 του 16 που εχω ειχε μεσα πολλες εφαρμογες της ms που δεν σβηνονταν,εκτος απο τις κλασσικες της google...το j6 πως τα παει σε αυτο το ζητημα?

 

για της κάρτες sim είναι όπως τα λες 3 slot

τώρα για άχρηστες εφαρμογές όχι φίλε δεν είναι φορτωμένο !

ότι έχει που δεν σου αρέσει γίνεται απεγκατάσταση και κάποιες ms εφαρμογές γίνονται απενεργοποίηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστώ,αυτό για την απενεργοποίηση το ξέρω,απλά ήθελα να μάθω αν εχει και αυτό προεγκατεστημένες. Αλλά και με 32 gb και sd μια χαρά το κόβω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εσκασε ένα J6 σε έναν χρήστη από ότι διαβάζω στο internet…

 

https://www.news247.gr/koinonia/chania-kinito-exerragi-stin-tsepi-nearoy-mathiti.6682954.html

 

 

έχει δει κανείς υπερθέρμανση στην συσκευή;

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, εδώ και λίγους μήνες συμβαίνει το εξής περίεργο, πολλές φορές δεν μπορώ να πραγματοποιήσω εξερχόμενες κλήσεις, κάποιες άλλες φορές χρειάζεται 3,4,5 προσπάθειες για να "βγάλει γραμμή" ενώ κάποιες φορές μπορεί να συνδεθεί άμεσα. Επίσης πολλές φορές όταν με παίρνουν τηλέφωνο το κινητό δεν χτυπάει και έρχεται η ειδοποίηση της κλήσης σε μήνυμα. Μετά από δοκιμές διαπίστωσα πως το κάνει όταν το κινητό είναι συνδεδεμένο σε 4G δίκτυο, όταν το αλλάζω σε αυτόματο 3G/2G δουλεύει άψογα. Το περίεργο όμως είναι πως αυτό δεν το έκανε από την αρχή που αγοράσθηκε αλλά εδώ και λίγους μήνες.

Να φταίει η συσκευή ή το δίκτυο (Vodafone); Επίσης δεν το κάνει μόνο σε συγκεκριμένη περιοχή αλλά σε διάφορες...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

καταρχας ειναι το σημα και κατα δευτερον μπορει να φταιει και η συσκευη. Αργει η εναλλαγη απο 4g σε 3g/2g ωστε να εξυπηρετηθει η κληση.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσος είναι ο ελεύθερος χώρος στο κινητό όταν το παίρνεις; Πόσα από τα 32gb είναι διαθέσιμα για εφαρμογές κλπ;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν φαίνεται να περπάτησε πολύ αυτό το μοντέλο τελικά.

Μετά την αναβάθμιση σε ONE UI 2.0 και android 10 παρουσιάστηκαν λίγα ψιλοπροβλήματα στο δικό μου.

Η αναβάθμιση έγινε μέσα με τέλη Μαρτίου 2020 και από τότε οι ενημερώσεις ασφαλείας παρέμειναν σ'αυτήν της 1/3/2020

ενώ σε ένα άλλο J4+ έχει έρθει και της 1/4/2020 και της 1/5/2020.

Δεν κουνιέται τίποτε σε αναβάθμιση λογισμικού από τότε δηλαδή. Δεν είναι περίεργο?

Οι ενημερώσεις στις εφαρμογές μου στο play store άρχισαν να γίνονται πάρα πολύ αργά (π.χ. εκεί που χρειαζόταν 5' τώρα μπορεί και να χρειάζεται 15').

Ανοίγω το google drive μου και κάνει ένα λεπτό για να ανοίξει την αρχική σελίδα κι όταν ζητώ να δω τα αποθηκευμένα αντίγραφα στο drive φέρνει σβούρες μόνο

και μετά από 2-3 λεπτά το παρατάω.

Εχθές έκανα wipe cache partition και factory data reset μέσω του recovery mode μήπως βελτιωθεί η κατάσταση, αλλά μόνο οι ενημερώσεις του play store καλυτέρεψαν.

Ούτε τα security patch επέστρεψαν, ούτε το drive μου επανήλθε (αυτό το απεγκατέστησα και επαναεγκατέστησα για να το επιδιορθώσω, αλλά τίποτα).

Καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Προσπαθούμε να κάνουμε σε κινητό φίλου mirror casting σε chromecast adapter.

To ιντερνετ λέει ότι το J6+ δεν έχει το smart view της samsung αλλά μπορεί να γίνει με τρίτη εφαρμογή.

Υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει βρει με ποιά εφαρμογή παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...