Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 months later...

https://www.sammobile.com/news/galaxy-s22-get-snapdragon-globally-exynos-2200-disappears/

Quote

 

...it was reported earlier today that Samsung had pushed back the Exynos 2200 launch date. A tipster from South Korea is now claiming that the Exynos 2200 is “gone,” at least in the context of the Galaxy S22 lineup.

This would mean that all variants of the Galaxy S22, Galaxy S22+ and the Galaxy S22 Ultra released across the globe would be powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. That’s going to be exciting for a lot of people. It’s also going to be disappointing for those who have been waiting to experience the fruits of Samsung’s GPU collaboration with AMD.

Samsung may decide to launch the Exynos 2200 later in the year. It won’t have any new flagships due between the Galaxy S22 series and the Galaxy Z Fold/Flip 4 handsets that aren’t due until the second half of 2022. Perhaps it may be introduced with the Galaxy Tab S8 lineup, but even that’s not certain right now.

Do keep in mind that none of this has been officially confirmed by Samsung. These are just reports that have come in from multiple sources today. We should find out by next month if there’s any truth to these. Samsung is expected to launch the Galaxy S22 series in early February.

 

 

image.thumb.png.8a9460c638df663c44a722fc3ea6c128.png

Link to comment
Share on other sites

Leaker dishes out on Samsung's Exynos 2200 with AMD GPU performance, then deletes the tweets

https://www.phonearena.com/news/samsung-exynos-2200-amd-gpu-performance-leak_id137669

 

Samsung no-showed on its major Exynos 2200 launch and won’t say why

https://arstechnica.com/gadgets/2022/01/samsung-no-showed-on-its-major-exynos-2200-launch-and-wont-say-why/

 

Link to comment
Share on other sites

Samsung's Exynos 2200 is still happening, will debut alongside the Galaxy S22

Samsung confirmed to BusinessKorea that the Exynos 2200 will be announced in the same event as the Galaxy S22 series. In a statement, a Samsung spokesperson confirmed that "we are planning to unveil the new application processor at the time of launching a new Samsung smartphone," while further confirming that "there are no problems with the AP’s production and performance.”

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω ένα Galaxy S21 το οποίο είναι πολύ καλό αλλά επειδή κάνω πολύ χρήση μου έχει γ****ει τα μάτια.

Έτσι παρήγγειλα ένα blue light filter screen protector από Αγγλία.

Κατάλαβα όμως ότι χρειάζομαι και ένα anti glare και λέω να παραγγείλω ένα.

Το θέμα είναι μπορώ να βάλω 2  Screen Protectors;

Επειδή χρησιμοποιώ το fingerprint αυτό θα είναι δυνατόν μετα;

Θέλω την γνώμη σας.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω το galaxy s9+ και προσθέσω να κάνω την micro sd σαν εσωτερική μνήμη για να τα περνάει όλα εκεί και δεν μπορώ.

Σύμφωνα με κάτι youtube videos που είδα με το που φορμάρει την όποια micro sd σε ρωτάει αν θες να γίνει η προεπιλεγμένη μνήμη αλλά δεν μου κάνει καθόλου αυτή την ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!

Έχετε να προτείνετε κάποιο φορτιστή για S22+? Από ότι έχω καταλάβει οι 25W είναι μια χαρά. Δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά από 45W.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!
Έχετε να προτείνετε κάποιο φορτιστή για S22+? Από ότι έχω καταλάβει οι 25W είναι μια χαρά. Δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά από 45W.
Ευχαριστώ
Πάρε τον γνήσιο 25w της Samsung, τον έχω και είναι μια χαρά.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ένα galaxy s9 Plus και όταν συνδέω 2 ή παραπάνω bluetooth ακουστικά με το κινητό ανοίγει αυτόματα η εφαρμογή Spotify κάτι που δεν θέλω να κάνει αν δεν το επιλέξω εγώ.

Μπορεί να μου κάποιος πως το απενεργοποιώ αυτό;

Λογικά πρέπει να είναι κάτι στα πολυμέσα ή στις συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας.

Έχω το galaxy s9+ και cosmote what's up ενώ ποτέ παλιότερα δεν μου εμφάνιζε το μήνυμα που έχω στη φώτο ξαφνικά εδώ και μια εβδομάδα μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα μόνο όταν έχω ανενεργό το wifi και ενεργά τα δεδομένα.

Και αυτό μου το κάνει εδώ και μια εβδομάδα που έληξε το πακέτο δεδομένων(Data) που είχα στην cosmote.

Το περίεργο με αυτό είναι ότι και παλιότερα είχα πάρει δεδομένα αλλά όταν ληγανε δεν μου εμφάνιζε ποτέ αυτό το μήνυμα.

 

Υπάρχει τρόπος να το κάνω να μην μου το ξανά εμφανίσει ποτέ αυτό το μήνυμα?

Δοκίμασα μέχρι και να απενεργοποιήσω όλες τις εφαρμογές που έχω στο μενού "ειδοποιήσεις" του κινητού αλλά πάλι το εμφανίζει.

Μέχρι και ασφαλής λειτουργία του κινητού δοκίμασα να κάνω να δω αν το εμφανίζει αλλά και πάλι το εμφανίζει.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάς πάνω στην ειδοποίηση σε βγάζει σε κάποιο μενού;

Εάν την σπρώξεις προς τα δεξιά ή αριστερά έχεις την επιλογή να την απενεργοποιησεις;

Sent from my awSoMe-A52s

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε βγάζει στο μενού ειδοποίησεων γι αυτό και αναφέρω πιο πάνω ότι δοκίμασα να απενεργοποιησω όλες τις ειδοποιήσεις αλλά τίποτα.

Ήταν το πρώτο πο έκανα χωρίς καμία αλλαγή.

Πάλι συνεχίζει και μου δείχνει αυτήν την ειδοποιήση.

Και αν απλά πατήσω πάνω σε αυτήν την ειδοποιήση με βγάζει σε αυτήν την σελίδα χωρίς βεββαια να μπορεί να πάει.αφου δεν έχει ίντερνετ με δεδομένα.

Screenshot_20220806-175513_CaptivePortalLogin.jpg

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, adais said:

Ναι σε βγάζει στο μενού ειδοποίησεων γι αυτό και αναφέρω πιο πάνω ότι δοκίμασα να απενεργοποιησω όλες τις ειδοποιήσεις αλλά τίποτα.

Ήταν το πρώτο πο έκανα χωρίς καμία αλλαγή.

Πάλι συνεχίζει και μου δείχνει αυτήν την ειδοποιήση.

Και αν απλά πατήσω πάνω σε αυτήν την ειδοποιήση με βγάζει σε αυτήν την σελίδα χωρίς βεββαια να μπορεί να πάει.αφου δεν έχει ίντερνετ με δεδομένα.

 

Αν εννοείς το σήμα μεταξύ του ξυπνητηριού και του 4G είναι η εξοικονόμηση μπαταρίας. Προφανώς την ενεργοποιησες κάποια στιγμή και για αυτό φαίνεται εκεί...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, siberiantiger said:

Όταν πατάς πάνω στην ειδοποίηση σε βγάζει σε κάποιο μενού;

Εάν την σπρώξεις προς τα δεξιά ή αριστερά έχεις την επιλογή να την απενεργοποιησεις;

Sent from my awSoMe-A52s
 

Αν μου έβγαζε τέτοια επιλογή δεν θα έφτιαχνα καν αυτό το τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ενεργοποιημένο το my internet για να μην σου τρώει χρήματα όταν λήξει το πακέτο. Στην ουσία έχεις συνδεσιμότητα μόνο για να μπεις στη σελίδα να επιλέξεις πακέτο, και οτιδήποτε άλλο στο διαδίκτυο το κόβει. Λογικά θα εξαφανιστεί το μήνυμα είτε όταν βάλεις πακέτο είτε αν κλείσεις την σύνδεση δεδομένων κινητής.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, adais said:

Δοκίμασα την Sim και σε άλλο κινητό και βγάζει ακριβώς το ίδιο μυνημα.

Λογικό μου ακούγετε

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Mark_K said:

Έχει ενεργοποιημένο το my internet για να μην σου τρώει χρήματα όταν λήξει το πακέτο. Στην ουσία έχεις συνδεσιμότητα μόνο για να μπεις στη σελίδα να επιλέξεις πακέτο, και οτιδήποτε άλλο στο διαδίκτυο το κόβει. Λογικά θα εξαφανιστεί το μήνυμα είτε όταν βάλεις πακέτο είτε αν κλείσεις την σύνδεση δεδομένων κινητής.

ΜΑ το θέμα είναι ότι πριν ένα μήνα που είχα ακριβώς το ίδιο πακέτο δεν μου το έκανε αυτό όταν δεν είχα data στο πακετο.

Άλλαξε κάτι τελευταία στη cosmote;

Το κάνει και σε εσάς αυτό  όταν δεν έχετε data;

Και ναι ισχύει όταν βάζω data ή όταν απενεργοποιώ το εικονίδιο "δεδομένα κινητού" δεν μου εμφανίζει αυτό το μυνημα.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, δεν πρόκειται να το δοκιμάσω να μείνω ποτέ χωρίς data. Αλλά είναι λογικό λόγω της φύσης της σύνδεσης δεδομένων που έχεις εκείνη τη στιγμή. Βλέπει η συσκευή σου ότι έχει συνδεθεί κανονικά στο δίκτυο, αλλά δεν μπορεί να κατεβάσει τίποτα. Μοιάζει με πρόβλημα, αλλά είναι φυσιολογική συμπεριφορά. Είναι σαν να έχεις συνδεθεί με wifi στο router αλλά το τηλεφωνικό καλώδιο που πάει στην πρίζα έχει βγει. Πάλι θα σου βγάλει μήνυμα για πρόβλημα. Μην ψάχνεις γιατί γίνεται τώρα και όχι παλαιότερα. Μπορεί να άλλαξε με κάποιο update της συσκευής σου.
Το σίγουρο είναι ότι δεν σε συμφέρει να έχεις ανοιχτά τα δεδομένα σε αυτή την κατάσταση χωρίς πακέτο. Λογικά θα σου τρώει και παραπάνω μπαταρία χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, adais said:

ΜΑ το θέμα είναι ότι πριν ένα μήνα που είχα ακριβώς το ίδιο πακέτο δεν μου το έκανε αυτό όταν δεν είχα data στο πακετο.

Άλλαξε κάτι τελευταία στη cosmote;

Το κάνει και σε εσάς αυτό  όταν δεν έχετε data;

Και ναι ισχύει όταν βάζω data ή όταν απενεργοποιώ το εικονίδιο "δεδομένα κινητού" δεν μου εμφανίζει αυτό το μυνημα.

Έχεις κάνει ενημέρωση λογισμικού ενδιάμεσα; Η ειδοποίηση προέρχεται από το σύστημα Android και λογικά δεν απενεργοποιείται. Η λύση είναι να κλείνεις τον διακόπτη των δεδομένων εφόσον δεν έχεις ενεργό πακέτο, που είναι και απολύτως λογικό. 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρω και στο πρώτο μου ποστ έχω το Samsung Galaxy s9 Plus που πλέον δεν παίρνει αναβαθμίσεις για αρκετό καιρό.

Αυτό πιστεύω απαντάει στην ερώτηση σου.

Τώρα αν εννοείς app update τότε ναι το έχω βάλει να κάνει αυτόματα όλα τα app updates όταν είναι σε wifi.

Και αυτό περί ανάβαθμησης λογισμικού που λες ίσως ίσχυε αν δεν το εμφάνιζε και σε ένα αρχαίο κινητό που έβαλα τη σιμ και έχει να πάρει system update εδώ και αρκετά χρόνια.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, adais said:

Όπως αναφέρω και στο πρώτο μου ποστ έχω το Samsung Galaxy s9 Plus που πλέον δεν παίρνει αναβαθμίσεις για αρκετό καιρό.

Αυτό πιστεύω απαντάει στην ερώτηση σου.

Τώρα αν εννοείς app update τότε ναι το έχω βάλει να κάνει αυτόματα όλα τα app updates όταν είναι σε wifi.

Και αυτό περί ανάβαθμησης λογισμικού που λες ίσως ίσχυε αν δεν το εμφάνιζε και σε ένα αρχαίο κινητό που έβαλα τη σιμ και έχει να πάρει system update εδώ και αρκετά χρόνια.

Οπότε βγάζουμε εκτός το λογισμικό του κινητού και πάμε στην εφαρμογή. Υπάρχει τρόπος να δοκιμάσεις μια παλαιότερη έκδοση της εφαρμογής να δεις αν σου βγάζει το μήνυμα; 

Αν όχι, μπορείς νά κάνεις το απλό και λογικό βήμα να κλείσεις τα δεδομένα, εφόσον δεν έχεις ενεργό πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι το ίδιο μήνυμα μου βγήκε και σε εμένα σε μια καρτοκινητή σύνδεση cosmote που χρησιμοποιώ σε ταμπλετ για ίντερνετ, κυρίως στις διακοπές. Πριν δεν έβγαινε αυτό το μήνυμα. Όταν ενεργοποιηθεί κάποιο πακέτο δεδομένων το μήνυμα εξαφανίζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...