Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έρχονται μια χαρά, κανουν ήχο και αναβει led αλλά αν είναι σβηστή η οθόνη δεν αναβει για να σου δείξει το notification. πρέπει να αναψεις εσύ την οθόνη για να τα δεις, το οποίο είναι λίγο περίεργο γιατί τουλάχιστον στο δικό μου (GR), με android 8 δούλευαν ακριβώς όπως ήθελα! Ψάχνοντας σχεδόν 2 μερες τώρα καταλαβαίνω οτι είναι software θέμα είτε της google ή της samsung, που δεν επιτρέπει το wake up της οθόνης..

 

Δοκίμασα με aod on και off, με background λειτουργία της εφαρμογής και χωρίς, με κανονικό theme και με το dark που είχα επιλέξει...τζίφος. Το πρωί έκανα και reset app preferences που διάβασα κάπου και με έχει ταράξει στα notifications! Πρέπει να τα κλείσω ένα ένα, όπως και το background running που έχεις προτείνει.

 

Δοκίμασα να κλείσω το edge και όντως δεν ανάβει η οθόνη, όταν έρχεται μήνυμα, πλην viber. Στα μηνύματα fb messenger, sms και gmail που έτυχε να λάβω τόση ώρα, κάνει ήχο, ανάβει το led, αλλά η οθόνη σβηστή. Στου viber ανάβει.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να κλείσω το edge και όντως δεν ανάβει η οθόνη, όταν έρχεται μήνυμα, πλην viber. Στα μηνύματα fb messenger, sms και gmail που έτυχε να λάβω τόση ώρα, κάνει ήχο, ανάβει το led, αλλά η οθόνη σβηστή. Στου viber ανάβει.

 

Σε ευχαριστώ που δοκίμασες και μου επιβεβαιώνεις οτι δεν φταίεο κάποιο δική μου ρύθμιση - και σε εμένα μόνο για το viber ξυπνάει η οθόνη, για τίποτα άλλο (email, gmail, hangouts, signal, sms). Θα ενεργοποιήσω το edge lighting για την τιμή των όπλων, γιατί αν είναι να έχω αυτό να μου τρώει μπαταρία καλύτερα το glimpse app

Με τόσες δοκιμές και ενεργά notifications σήμερα, το S9 μου ξέμεινε απο μπαταρία στη μέση της ημέρας για πρώτη φορά στους 11 μήνες χρήσης.... αν τα ήξερα αυτά θα έμενα στο android 8, που δούλευαν και οι ηχογραφήσεις!!

 

Edit: ούτε με edge lighting ξύπνησε η οθόνη, οπότε φορτίζω και πάω στο glimpse... κρίμα τα λεφτά που έχουμε δώσει για την συσκευή αυτή...

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που δοκίμασες και μου επιβεβαιώνεις οτι δεν φταίεο κάποιο δική μου ρύθμιση - και σε εμένα μόνο για το viber ξυπνάει η οθόνη, για τίποτα άλλο (email, gmail, hangouts, signal, sms). Θα ενεργοποιήσω το edge lighting για την τιμή των όπλων, γιατί αν είναι να έχω αυτό να μου τρώει μπαταρία καλύτερα το glimpse app

Με τόσες δοκιμές και ενεργά notifications σήμερα, το S9 μου ξέμεινε απο μπαταρία στη μέση της ημέρας για πρώτη φορά στους 11 μήνες χρήσης.... αν τα ήξερα αυτά θα έμενα στο android 8, που δούλευαν και οι ηχογραφήσεις!!

 

Edit: ούτε με edge lighting ξύπνησε η οθόνη, οπότε φορτίζω και πάω στο glimpse... κρίμα τα λεφτά που έχουμε δώσει για την συσκευή αυτή...

 

 

 

Tα πηρα με την σειρα , εστιαζω γιατι πρεπει να δωσω σημασια , τρια Sms μεχρι τωρα αναψε και εσβησε για λιγα δευτερολεπτα .Θα δω και τα υπολοιπα .

 

messenger οχι....

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Tα πηρα με την σειρα , εστιαζω γιατι πρεπει να δωσω σημασια , τρια Sms μεχρι τωρα αναψε και εσβησε για λιγα δευτερολεπτα .Θα δω και τα υπολοιπα .

 

messenger οχι....

 

και μόνο που σου άναψε στο sms μου φτάνει για να καταλάβω οτι είναι random το θέμα του deep sleep της οθόνης. Η πλάκα είναι οτι με τις περαιτέρω δοκιμές που έχω κάνει τώρα δεν ανάβει ούτε στο viber που άναβε όταν ξεκίνησα να ψάχνω.... χάος!

Αν βρω χρόνο το ΣΚ θα κάνω reset και θα το στήσω από την αρχή, με τη διαδικασία που προτείνεις στο άλλο νήμα με το safe mode boot - αν μετά κάνω restore τις εφαρμογές από το backup στη google αναιρεί όλη την προσπάθεια απενεργοποίησης στο safe mode? καλύτερα να κάνω εκ νέου εγκατάσταση από το playstore?

Link to comment
Share on other sites

και μόνο που σου άναψε στο sms μου φτάνει για να καταλάβω οτι είναι random το θέμα του deep sleep της οθόνης. Η πλάκα είναι οτι με τις περαιτέρω δοκιμές που έχω κάνει τώρα δεν ανάβει ούτε στο viber που άναβε όταν ξεκίνησα να ψάχνω.... χάος!

Αν βρω χρόνο το ΣΚ θα κάνω reset και θα το στήσω από την αρχή, με τη διαδικασία που προτείνεις στο άλλο νήμα με το safe mode boot - αν μετά κάνω restore τις εφαρμογές από το backup στη google αναιρεί όλη την προσπάθεια απενεργοποίησης στο safe mode? καλύτερα να κάνω εκ νέου εγκατάσταση από το playstore?

 

Χμμμ δεν νομιζω να πειραξει το restore...

Αν θες να κανεις εκ νεου εγκατασταση κανε εφοσον δεν εχεις πολλες εφαρμογες.

Τωρα για την διαδικασια safe mode επισης να θυμασαι οτι να τελιωσεις ολο το στησιμο και μετα να επανελθεις σε normal mode.Οτι γραφει το πρωτο ποστ εφοσον τελιωσεις κανεις και τα δικα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κανεις εκ νεου εγκατασταση κανε εφοσον δεν εχεις πολλες εφαρμογες.

 

είναι πολλές οι εφαρμογές μου δυστυχώς και ίσως απλά καταφύγω στην εφαρμογή, σε ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως

Link to comment
Share on other sites

είναι πολλές οι εφαρμογές μου δυστυχώς και ίσως απλά καταφύγω στην εφαρμογή, σε ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως

 

Λοιπόν τα νέα είναι οτι μετά από άλλο τόσο ψάξιμο...δεν υπάρχουν νέα. Βρήκα απίστευτη γκρίνια στο Samsung community για το ΡΙΕ, κυρίως για το bixby που δεν απενεργοποείται, τα notifications, τα εικονίδια που είναι για συσκευή 10χρονου, το μπλοκάρισμα της ηχογράφησης και φυσικά για το οτι (σύμφωνα με του επίσημους εκπροσώπους της Samsung στο forum) δεν επιτρέπεται το roll back σε ΟΡΕΟ, ενώ η ψιλο fixed απάντηση όταν τους στριμώχνουν είνια οτι οι developers δουλεύουν full time στο feedback που λαμβάνουν. Ενδεικτικό της παράνοιας είναι οτι σήμερα τα calendar reminders ανάβουν την οθόνη κανονικά, ενώ πριν (νομίζω) όχι..

 

Για τα notifications υπάρχουν αρκετοί που τους δουλεύει κανονικα το ξύπνημα οθόνης και αρκετοί που ψάχνονται όπως εγώ, ένα workaround είναι το aod (αλλά εκεί έρχονται μόνο ως εικονίδια) και το άλλο να ενεργοποιήσεις το easyscreen on από τα accessibility και να αναβει η οθόνη όταν πλησιάσεις το χέρι στο proximity sensor.... και βέβαια η συγκεκριμένη εφαρμογή που αναφέρθηκε και πιό πάνω.

 

Το ΣΚ θα κάνω ένα master reset μήπως και γίνω και εγώ από τους τυχερούς που έχουν screen wake notifications στο ΡΙΕ, και αν δω οτι δεν, πάω για rollback se 8 με odin.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, τελικά δεν προχώρησα σε reset (παρόλο που θα το ήθελα) και εγκατέστησα το glimpse notifications, η εφαρμογή είνια ελαφριά με πανέυκολη παραμετροποίηση, και ο dev δεν ζητά pro version ή donation - μάλιστα προτείνιε να κάνουμε donation όπου αλλού θέλουμε και υπάρχει ανάγκη! Συνεπώς, σε όποιον έχει αντίστοιχο πρόβλημα με wake notifications προτείνω να βάλει την εφαρμογή και να μην ασχοληθεί παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να δώσω το galaxy s7 και να πάρω το s9 ή το s9+ αλλά θέλω να ρωτήσω τα dual από τα απλά τι διαφορά έχουν?

 

Μήπως γιατί στα dual μπορώ να βάλω ταυτόχρονα 2 sim και μια κάρτα μνήμης ενώ στα απλά μπορώ να βάλω πάντα ταυτόχρονα μόνο μια κάρτα sim και μια κάρτα μνήμης?

Καλά τα έχω καταλάβει?

 

Επίσης τι μου προτείνετε να πάρω το s9+ ή το απλό s9 και γιατί?

 

Εννοείτε ότι ξέρω ότι η βασική διαφορά είναι η μπαταρία - μνήμη και φυσικά μέγεθος οθόνης αλλά πέρα από αυτά αλλάζει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Το μονοκαρτο:

Εχει αποκλειστικα μια υποδοχη για σιμ και μια για sd.

 

Το δικαρτο:

Εχει Αποκλειστικα μια υποδοχη για σιμ και αλλη μια υποδοχη να επιλεξεις: Να βαλεις δευτερη σιμ η αλλιως μια Sd.

 

Κατα ταλλα οι διαφορες μεταξυ S9 και S9+ ειναι αυτες που ειπες το δε μεγεθος ειναι προσωπικος σου προβληματισμος δεν μπορει να σου πει καποιος εαν θες κανονικο η μεγαλο μεγεθος ειναι θεμα καθαρα γουστου του καθενος επισης οι ποιοτητες λογο μεγεθους ειναι ιδιες δεν παιζει κανενα ρολο .

Το κανονικο S9 εχει σε πολλες περιπτωσεις ευκολο χειρισμο με ενα χερι.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι θα διάλεγες και γιατί?

 

 

Από το απλό galaxy s7 με το s9+ έχει μεγάλη διαφορά στην οθόνη?

Εννοώ αν το καταλαβαίνεις στο χέρι σου.

Συνήθως εγώ χειριζόμουν το s7 με το ένα χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εγω εχω το μικρο το dual θα σου ελεγα να παρεις το plus.Oι λογοι ειναι οι γνωστοι,πιο μεγαλη μπαταρια και οθονη περισσοτερη ραμ 2πλη καμερα πισω.Τωρα αν κολλας στο μεγεθος οπως και εγω τοτε θα σε καλυψει μια χαρα και το μικρο(ειδικα αν κανεις τις ρυθμισεις απο τον οδηγο του φιλου s_wind)

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να απενεργοποιήσεις εντελώς τις edge features????

Αν ναι πως μπορείς να το κάνεις αυτό ακριβώς?

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Αν ενοεις τα πλαισια και την χρωματικη ειδοποιηση γυρω γυρω τοτε ναι μπορεις κανονικα εχω τα εχω κλειστα.

Ρυθμισεις/Εμφανιση/Οθονη edge.

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα και Χριστος Ανεστη σε ολους.Εχω αγορασει το τηλεφωνο τελος Νοεμβριου 2018 απο κωτσοβολο και μου παρουσιαζει τα εξης προβληματα,για να κανω οτιδηποτε στο τηλεφωνο πρεπει να πατησω την οθονη δυο φορες και μου εχει μπλοκαρει το σημα της καρτας σιμ τρεις φορες με αποτελεσμα να θελει επανεκιννηση για να ξεμπλοκαρει.Το τηλεφωνο εχει σταλει ηδη μια φορα στο σερβις της εταιριας και μου ειπαν οτι λειτουργει κανονικα,τα εξοδα δικα μου γιατι το στελνω απο επαρχια. Απλα εκνευρισμενος οταν δινουμε τοσα λεφτα για ενα τηλεφωνο και παρουσιαζει απο την αρχη προβληματα. Edited by michalispapag
αλλαγη σε κειμενο
Link to comment
Share on other sites

Κάνε επαναφορά στα εργοστασιακά χωρίς να επαναφέρεις το backup (συμαντικο)

Βάλε άλλη sim (από άλλο παροχο κατά προτίμηση)

Και άσε να δουλέψει έτσι καμία βδομάδα να σιγουρευτείς ότι δεν φτάει sim και λογισμικό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα του εξωτερικού στην Ευρώπη(Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία κ.τ.λ.) που να μπορώ να αγοράσω το samsung galaxy s9 plus 64gb dual.

 

Αν έχετε αγοράσει κι εσείς προσωπικά από αυτό το διαδικτυακό κατάστημα του εξωτερικού ακόμα καλύτερα.

 

Θα προτιμούσα να μου στείλει το νούμερο IMEI του κινητού που θα μου στείλουνε εννοείτε πριν το αγοράσω για να τσεκάρω ότι το κινητό είναι πραγματικά από χωρά της Ευρώπης καλώντας την Samsung hellas και ρωτώντας τους.

 

Αν φυσικά έχετε να μου προτείνετε κάποιο έμπιστο(Έχοντας αγοράσει από εκεί το κινητό σας) κατάστημα στην Ελλάδα που να έχει ετοιμοπαράδοτο το συγκεκριμένο κινητό δεκτή οποιαδήποτε πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα κάποιος που χρησιμοποιεί το ΟΝΕ UI (Ιδανικά με το S10e) με 2 SIM να μου απαντήσει αν μπορεί στα παρακάτω ερωτήματα:

 

1. Μπορείς να αντιστοιχήσεις ξεχωριστά κάθε επαφή με συγκεκριμένη SIM;

 

2. Όταν καλέσεις από συγκεκριμένη SIM κάποια επαφή το θυμάται;

 

3. Όταν καλέσεις πίσω μια αναπάντητη κλήση από αριθμό που δεν ανήκει στις επαφές, το κάνει από την SIM που αυτή κάλεσε ή από την προκαθορισμένη SIM για κλήσεις;

 

Τα παραπάνω τα θεωρώ απαραίτητα για βαριά χρήση με ένα κινητό Dual Sim το οποίο έχει μια κάρτα εταιρική και μια προσωπική, αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη μέχρι στιγμής με τις διαθέσιμες πληροφορίες στο Internet, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω πρόβλημα να συνδέσω τη συσκευή με Peugeot 3008 μέσω mirrorlink. Δοκίμασα άλλο καλώδιο, τπτ. Ένα παλιό lg g5 συνδέθηκε.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο?

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα στην παρεα..

Παρατηρησα απο τις διακοπες μου στη Λευκαδα οτι σε βιντεο που τραβηξα με s9 απλο , σε εξωτερικο χωρο, να φαινεται συνεχως μια δεσμη φωτος στην οθονη (δλδ η αντανακλαση του ηλιου απ οτι καταλαβαινω).. ειναι φυσιολογικο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, αυτος ειναι ενας οδηγος για να απενεργοποίηστε την ψηφιακή ευεξία.Το τηλέφωνο θα έχει τουλάχιστον 30% όφελος στην μπαταρία καθώς δεν τρέχει στο παρασκήνιο πλέον οι ψηφιακή ευεξία να μετράει όλη την ώρα, και επίσης θα γίνει και πιο αισθητά πιο γρήγορο...Μια δοκιμή θα σας πείσει

 

 

Παμε ρυθμισεις-> (γραφουμε στην μπαρα)"Πρόσβαση σε δεδομ.χρήσης" ->παταμε Πρόσβαση σε δεδομ.χρήσης ( τεταρτο απο το τελος) ->Απενεργοποιείτε τα bixby , device health services, game launcher -> πατάτε πανω δεξια τις 3 τελειες-> εμφανιση εφαρμογων συστηματος-ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΥΕΞΙΑ*

 

Καντε μια επανεκκινηση, και βου α λααα αλλο τηλεφωνο θα το καταλαβετε... πιο γρηγορο και λιγοτερο ενεργοβορο...

Καλή συνέχεια να έχετε!

 

BEJf4EN.gif

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχεις δει τοση διαφορα ??

Για τα αλλα δεν με ενδιαφερει τοσο , αλλα το bixby το δουλευω αρκετα , λεω να το αφησω να δω πως θα παει

Link to comment
Share on other sites

φιλε Μαριε μολις εκανα και εγω τα βηματα που ειπες, ευχαριστω.

πριν NOKIA E72, ΝΟΚΙΑ Ν8, LUMIA 1020, Samsung Galaxy S7, S10+ ceramic, τώρα S23 ULTRA

Link to comment
Share on other sites

Μολις τα εκανα και εγω φιλε συνονοματε μου να σαι καλα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series
  • This topic was unlocked and pinned
  • This topic was pinned, pinned, pinned and pinned
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...