Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι κάτοχος ενός galaxy S7 edge εδώ και 1,5 χρόνο και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Ξαφνικά σήμερα κρασαρε, μαύρη οθόνη και το μπλε led αναμμένο. Δοκίμασα τα πάντα, hard reset , soft reset, πάτησα τα πλήκτρα για να μπουτάρει και τελικά άνοιξε. Μπήκα στο menu και κρασαρε παλι και τώρα δεν ανοιγει με τίποτα. Μπορει να βοηθήσει κάποιος?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

O,τι ηταν να κανεις για να το επναφερεις το εκανες. Πηγαινε αυριο σε ενα service της Samsung με την αποδειξη αγοράς

 

Τελικα κατι καταφερα να κάνω, μηπως γνωριζει καποιος από που μπορω να κατεβάσω ένα γνησιο firmware?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατι καταφερα να κάνω, μηπως γνωριζει καποιος από που μπορω να κατεβάσω ένα γνησιο firmware?
https://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/general/tool-samfirm-samsung-firmware-t2988647

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα το τηλέφωνο σήμερα στην αντιπροσωπεία στην Θεσσαλονίκη και μου είπαν ότι καηκε η πλακέτα και ότι θα γίνει αντικατάσταση εντός εγγύησης. Είχα την εντύπωση ότι σε αυτές τις περιπτώσεις γίνεται αντικατάσταση συσκευής αλλά μάλλον έκανα λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχει πεσει ενα s6 edge στα χερακια μου με το αγορασα απο καταστασημα δευτερο χερι μεταχειρισμενο και προσπαθησα να του βαλω πανω την Lollipop το γιατι μην το ρωτατε ειναι χασιμο χρονου να σας εξηγω αλλα δυστοιχως μου βγαζει fails τι στο καλο ; Φοραει την EUR Greece ROM και τα αρχεια ειναι κατεβασμενα απο το Sam-Mobile. Επισης ειδα αυτο το βιντεο εδω
και δεν ξερω κατα ποσο παιξει να πειραζω τα αρχεια δηλαδη να αλλαξω την προεκταση του σε tr.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα στην ομαδα! Εχω το S9+. Ποτε δεν καταφερα να εχω ειδοποιήσεις στην lockscreen σε πχ Facebook Messanger ή native Email εφαρμογή. Υπαρχει ηχητικη ειδοποιηση, αλλα η οθονη δεν αναβει και να δειχνει στα γρηγορα το μήνυμα οπως πχ στο Viber ή οταν ερχονται μηνύματα απο την native εφαρμογή μηνυμάτων. Εχω δοκιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ (όλες τις ρυθμισεις) κι εχω διαβαζει απειρες "λυσεις" απο δεκαδες αλλα forums αλλα ακομα τιποτα. Το αντιμετωπιζετε κι εσεις ή ειναι μονο σε εμενα?

ευχαριστω!

Edited by panagiotis_76
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Την βοηθεια σας παρακαλω.

Εδω και λιγο καιρο χωρις απολυτως κανενα προβλημα σε S8 dual sim ο task manager κανει το εξης.

Οταν κλεινω μια εφαρμογη, πατωντας το τετραγωνο ''πληκτρο'', μετα απο μερικα δευτερολεπτα την ξανανοιγει χωρις να πατησω κατι. Παντα ανοιγει την τελευταια εφαρμογη. Αν την κλεισω τελειως απο τον task manager με κυλιση αριστερα πχ, οταν επιστρεψω στην κεντρικη οφονη ανοιγει την προηγουμενη.

Αυτο συμβαινει καιρο τωρα ακομα και μετα απο αρκετες αναβαθμισεις.

Αν κανω reset σταματαει για λιγο αλλα επανερχεται.

 

Εχει συμβει σε καποιον αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα! Εχω το S9+. Ποτε δεν καταφερα να εχω ειδοποιήσεις στην lockscreen σε πχ Facebook Messanger ή native Email εφαρμογή. Υπαρχει ηχητικη ειδοποιηση, αλλα η οθονη δεν αναβει και να δειχνει στα γρηγορα το μήνυμα οπως πχ στο Viber ή οταν ερχονται μηνύματα απο την native εφαρμογή μηνυμάτων. Εχω δοκιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ (όλες τις ρυθμισεις) κι εχω διαβαζει απειρες "λυσεις" απο δεκαδες αλλα forums αλλα ακομα τιποτα. Το αντιμετωπιζετε κι εσεις ή ειναι μονο σε εμενα?

ευχαριστω!

 

Δεν υποστηρίζονται push notifications σε όλες τις εφαρμογές με άναμμα της lock screen αν έχω καταλάβει καλά. Κι εγώ S9+ έχω και το θεωρώ τραγικό.

Ο επίσημος τρόπος ειδοποιήσεων της Samsung είναι ήχος-led-σβηστή lock screen/αναμμένο aod.

Αν θέλεις να το παρακάμψεις αυτό, βάζεις μια εφαρμογή διαχείρισης ειδοποιήσεων. Η πιο καλογραμμενη φαίνεται ότι είναι η glimpse notifications. https://play.google.com/store/apps/details?id=de.nullgrad.glimpse&hl=en

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...ειναι οντως τραγικό. Τουλαχιστον συμβανει παντου. Ειναι τοσο άκυρο που νομιζα οτι εγω είχα κάποιο θέμα!.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι μια χαρά έχω και έχω και κλειστό aod.

Σκάνε όλη την ώρα notifications όσο το χω κλειδωμένο.

Από fb/messenger/viber/gmail κλπ κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

notifications μου ερχονται κι εμενα, αλλα στα περισσοτερα μονο ηχητικα. πχ στα mail. δεν ανοιγει η οθονη και να δειχνει το μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι μια χαρά έχω και έχω και κλειστό aod.

Σκάνε όλη την ώρα notifications όσο το χω κλειδωμένο.

Από fb/messenger/viber/gmail κλπ κλπ κλπ.

 

Σου ανάβει η οθόνη δηλαδή όταν σου έρχεται μηνυμα στο messenger? Αυτό λέμε -> αν ξυπνάει και ανάβει η οθόνη σε συγκεκριμένες εφαρμογές. Το notification έρχεται στην οθόνη κλειδώματος, αλλά αυτή δεν ανάβει για να το δεις. Κάνει απλώς ήχο και ανάβει το ledάκι. Πρέπει να ξυπνήσεις εσύ την οθόνη με power button για να ανάψει και να το δεις.

Αν μπορείς, δοκίμασε να δεις αν η οθόνη ξυπνάει (ανάβει) στα μνμ του fb messenger.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εδω και μερικες μερες στην οθονη ξαφνικα εκει που σερφαρω μου βγαζει αλοιωμενη γραμμη στο πανω μερος και δεν λειτουργει σωστα η αφη. αν το ανοιξω παλι μου χαμηλωνη τον φωτισμο και γενικα βγαζει σε διαφορα σημεια τετραγωνακια γκρι. μου ειπαν οτι εχει προβλημα η οθονη και του εβαλα καινουργια 135ε παρακαλω. στην αρχη ολα καλα μετο που ανοιξα το wifi παλι τα ιδια. αυτο σημειωση μου το κανει και οταν το φορτιζω και οταν ζεστενεται πολι. τι να φταιει ? ρωταω γιατι εχω ακουσει πολλα μεχρι για μητρικη. την βοηθεια σας παρακαλω να σωσω την κατασταση. ευχαρριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους έχω το Samsung s7 edge και δεν μπορώ να φορτίσω το κινητό μου βγάζει προειδοποίηση πώς έχει αποκτήσει υγρασία και να περιμένω μέχρι νά στεγνώσει.. αυτό όμως γίνεται τώρα 4 μέρες και τίποτα.. ξέρει κανείς κάποια λύση;; ( Εκτός από τό νά τό δώσω σέ κάποιο κατάστημα) Σας ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους έχω το Samsung s7 edge και δεν μπορώ να φορτίσω το κινητό μου βγάζει προειδοποίηση πώς έχει αποκτήσει υγρασία και να περιμένω μέχρι νά στεγνώσει.. αυτό όμως γίνεται τώρα 4 μέρες και τίποτα.. ξέρει κανείς κάποια λύση;; ( Εκτός από τό νά τό δώσω σέ κάποιο κατάστημα) Σας ευχαριστώ!!
Αν είναι ακόμη στην εγγύηση καλός αν όχι το πας Samsung αν χάλασε αισθητήρας τότε θέλει αλλαγή οθόνης το συγκεκριμένο.

Καλά έβαλες και εσύ τόσο παλιά συσκευή στο νερό αυτά είναι αδιάβροχα τους πρώτους μήνες μετά...

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από την Αγγλία και τώρα βρίσκομαι Ρόδο.. και δεν το έβαλα σε νερό ποτέ δεν το έβαλα στα καλά καθούμενα μου τι έβγαλε.. και η οθόνη δουλεύει κανονικά Edited by Angel99
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από την Αγγλία και τώρα βρίσκομαι Ρόδο.. και δεν το έβαλα σε νερό ποτέ δεν το έβαλα στα καλά καθούμενα μου τι έβγαλε.. και η οθόνη δουλεύει κανονικά

 

η θυρα Usb ειναι μεσα στην οθόνη ουσιαστικά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας.

Μετά την προχθεσινή αναβάθμιση, ο Dialer One δεν είναι πλέον η προεπιλεγμένη εφαρμογή για κλήσεις.

Τον επιλέγω από τις ρυθμίσεις ως default αλλά τίποτα.

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το ανανεώνω λίγο το θέμα γιατί μετά την αναβάθμισή του S9 μου σε android 9 εδώ και 2-3 μέρες έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, έρχονται και ακούγονται τα notifications αλλά δεν ξυπνάει η οθόνη! Μόνο με το viber το καταφερα μετά από πολύ ψάξιμο και ατελείωτες δοκιμές. Όταν ήμουν στο android 8 δούλευαν μια χαρά οι ειδοποιήσεις για messages, hangouts, gmail k exchange email και άναβε και η lockscreen χωρίς να έχω το aod ενεργό... υποψιάζομαι οτι το έκανε με το ζόρι η σαμμυ για να μην ξυπνάει η οθόνη και τρώει μπαταρία... αν δεν έχει κανένας άλλος κάποια λύση από εδώ, θα καταφύγω και εγώ στο glimpse notifications
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το edge ανοιχτό και βγάζει ένα πολύ μικρό παραθυράκι πάνω πάνω με το όνομα και λίγες λέξεις από το μήνυμα, συν χρώμα γύρω γύρω σε όλη την οθόνη ανάλογα με την εφαρμογή, πχ μοβ για viber. Φάση έχει.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να ερχονται ετσι η ειναι κατι αλλο?

56340116_2197946857136042_8405014852380131328_o.jpg?_nc_cat=109&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=5d1b54c92c096baeea377054b502a9a4&oe=5D098C1F

 

έρχονται μια χαρά, κανουν ήχο και αναβει led αλλά αν είναι σβηστή η οθόνη δεν αναβει για να σου δείξει το notification. πρέπει να αναψεις εσύ την οθόνη για να τα δεις, το οποίο είναι λίγο περίεργο γιατί τουλάχιστον στο δικό μου (GR), με android 8 δούλευαν ακριβώς όπως ήθελα! Ψάχνοντας σχεδόν 2 μερες τώρα καταλαβαίνω οτι είναι software θέμα είτε της google ή της samsung, που δεν επιτρέπει το wake up της οθόνης..

 

Δοκίμασα με aod on και off, με background λειτουργία της εφαρμογής και χωρίς, με κανονικό theme και με το dark που είχα επιλέξει...τζίφος. Το πρωί έκανα και reset app preferences που διάβασα κάπου και με έχει ταράξει στα notifications! Πρέπει να τα κλείσω ένα ένα, όπως και το background running που έχεις προτείνει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series
  • This topic was unlocked and pinned
  • This topic was pinned, pinned, pinned and pinned
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...