Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πριν αλλάξω οθόνη και μπαταρία στη σμαρτεκ το είχα χωσει σε ποτάμι και μ το είχαν βρέξει και προχθές πάλι το έβαλα κάτω απτή βρύση και δουλεύει τέλεια.. Μακάρι να βγάλεις άκρη

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

τότε έχεις εγγύηση.. Αν δε το έχεις ρουταρει Πηγαινε στο σέρβις κάνε μια προσπάθεια

 

Ναι θα το παω να δω τι θα μου πουνε

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πριν αλλάξω οθόνη και μπαταρία στη σμαρτεκ το είχα χωσει σε ποτάμι και μ το είχαν βρέξει και προχθές πάλι το έβαλα κάτω απτή βρύση και δουλεύει τέλεια.. Μακάρι να βγάλεις άκρη

Μα αυτό σημαινει. IP68.... Οχι σταγονες. Αλλα τρεχουμενο νερό ή βύθιση

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχε βραχυκυκλώσει η οθόνη για άγνωστο λόγο....... Το κινητό δεν είχε καθόλου υγρασία. Μου αλλάξανε οθονη και το βάλανε στην εγγύηση. Δεν πλήρωσα τίποτα. Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχε βραχυκυκλώσει η οθόνη για άγνωστο λόγο....... Το κινητό δεν είχε καθόλου υγρασία. Μου αλλάξανε οθονη και το βάλανε στην εγγύηση. Δεν πλήρωσα τίποτα. Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν

 

Ευχάριστο αφού όλα έγιναν όλα όπως πριν

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα κατηγορισες την εταιρία κ την κινητάρα έστω κ αν σ έβγαλε θέμα

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλέ, αλλά έτσι όπως έγιναν τα πράγματα, εννοώ η συγκυρία με το νερό και το βραχυκύκλωμα οθόνης από άγνωστο λόγο τελικά, νομίζω ο καθένας θα έλεγε το ίδιο. Τελοσπαντων όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλέ, αλλά έτσι όπως έγιναν τα πράγματα, εννοώ η συγκυρία με το νερό και το βραχυκύκλωμα οθόνης από άγνωστο λόγο τελικά, νομίζω ο καθένας θα έλεγε το ίδιο. Τελοσπαντων όλα καλά.
Τετοιες ατυχιες εχουν συμβει σε πολλων εταιρειων αδιαβροχες τυπικα συσκευες. Συμβαινει ειτε λογω ελαττωματικοτητας οσον αφορα τη στεγανοποιηση απο εργοστασιου η απο καποιο ανοιγμα καποιου κενου με τη χρηση, τις πιεσεις που ασκουνται στη συσκευη με τη χρηση κτλ.

Τελικα οταν αυτο το δεις ως δεδομενο στατιστικα, αυτο που μετραει μετα ειναι η πολιτικη της εκαστοτε εταιρειας και του επισημου σερβις. Και ευτυχως που αποδειχθηκε καλη. Σε αλλη εταιρεια, με λιγοτερο κεφαλαιο, ευκολα απλα θα σπυ ελεγαν δεν ευθυνομαστε, θα κοστισει η επισκευη, οπως τυπικα αναγραφεται για ολα τα αδιαβροχα κινητα. Δες και τη θετικη πλευρα λοιπον ;)

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τετοιες ατυχιες εχουν συμβει σε πολλων εταιρειων αδιαβροχες τυπικα συσκευες. Συμβαινει ειτε λογω ελαττωματικοτητας οσον αφορα τη στεγανοποιηση απο εργοστασιου η απο καποιο ανοιγμα καποιου κενου με τη χρηση, τις πιεσεις που ασκουνται στη συσκευη με τη χρηση κτλ.

Τελικα οταν αυτο το δεις ως δεδομενο στατιστικα, αυτο που μετραει μετα ειναι η πολιτικη της εκαστοτε εταιρειας και του επισημου σερβις. Και ευτυχως που αποδειχθηκε καλη. Σε αλλη εταιρεια, με λιγοτερο κεφαλαιο, ευκολα απλα θα σπυ ελεγαν δεν ευθυνομαστε, θα κοστισει η επισκευη, οπως τυπικα αναγραφεται για ολα τα αδιαβροχα κινητα. Δες και τη θετικη πλευρα λοιπον ;)

 

Φυσικα και βλέπω την θετική πλευρά, νομιζω φανηκε απο αυτα που εγραψα μολις λύθηκε το θέμα. Δεν συνεχισα τα παράπονα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει παρατηρώ ότι ως επί το πλείστον η αντιμετώπιση από το επίσημο σέρβις είναι εξαιρετικη ,μπράβο στην Sammy ✌
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά,

Το κινητό έχει αγοραστεί μεσω ebay-> Ιρλανδίας επειδή δεν έρχεται Ελλάδα.

Χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο κινητό περίπου 6 μήνες, οι πρώτοι 4+1/2 μήνες ήταν δίχως κανένα πρόβλημα. Το κινητό ουδέποτε έχει πέσει ή χτυπηθεί.

Τα προβλήματα ξεκίνησαν πριν 1+1/2 μήνα περίπου όταν ξεκίνησε να χάνεται το σήμα της κινητής είτε στην sim1, είτε στην sim2, είτε και στις 2 sim μαζί. Το πρόβλημα δεν ήταν πάντα έντονο (πολλές φορές το σήμα επανερχόταν και ξαναχανόταν) διορθονώταν για λίγο με reboot ή cache wipe. Οταν λέω ξαναχανόταν εννοώ ότι έφτανε σε σημείο να μηδενιστεί (απογορευτικό σήμα στην ένδειξη στάθμης σήματος) όχι να ελλατωθεί. Το σήμα στην περιοχή μου είναι σταθερό και δεν είχα ποτε προβλήματα στάθμης, πόσο μάλιστα και στις δύο sim ταυτόχρονα (cosmote και vodafone).

Eπειδή το πρόβλημα δεν διορθωνόταν αποφάσισα να κάνω to γνωστό factory reset. Δηστυχώς το πρόβλημα παρέμεινε αλλά υπήρχαν και πάλι περίοδοι που το κινητό λειτουργούσε κανονικά (μια ολοκληρη μέρα) χωρίς να επεμβώ.

Πριν από 4 μέρες το κινητό έκανε αναβάθμιση στο firmware στην έκδοση G950FXXU1AQK7. Μετά την αναβάθμιση παρατήρησα ότι το κινητό χάνει τα σήματα μέσα σε 1 λεπτό περίπου από το reboot, ενώ από εκεί και πέρα παραμένει συνέχεια στην κατάσταση no signal και στις 2 κάρτες sim. Πολύ σπάνια στιγμιαία ανεβαίνει το σήμα και αμέσως μετά χάνεται ξανά.

Έκανα ξανά factory reset και κατα την διδικασία αρχικοποίησης του κινητού έβαλα μονο τους αριθμούς pin των sim, περίμενα να δώ αν το πρόβλημα θα εμφανιστεί πριν το κινητο εγκαταστήσει οτιδήποτε. Δυστηχώς το σήμα πάλι χάθηκε ...

Εγκατέστησα την εφαρμογή phone info samsung για να δω τους csc codes (εχω eur/eur/pak) οποτε λογικά δεν θα επρεπε να υπάρχει πρόβλημα εκεί, άλλωστε δούλευε κανονικά τους πρώτους 4+1/2 μήνες.

Είμαι έτοιμος να το στείλω πίσω στην αγγλία στο service του ebay retailer μιας και δεν καλύπτομαι από την εγγύηση του κατασκευαστή (έχω 1 χρόνο εγγύηση από τον retailer).

Το ερώτημα μου είναι το εξής: υπάρχουν άτομα που παρατήρησαν παρόμοια συμπεριφορά (ιδιαίτερα σε s8 duos) και εαν ναι πως αντιμετώπισαν το πρόβλημα; Εχει κανείς να προτείνει κάτι πέραν από αυτά που αναφέρω;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Θέλω να αντικαταστήσω την μπαταρία στο S7 που έχω διότι έχει πέσει η απόδοση μετά από σχεδόν 2 χρόνια χρήσης. Σκέφτομαι να απευθυνθώ σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Samsung στην Θεσσαλονίκη. Γνωρίζει κάποιος κόστος μπαταρίας και αλλαγής ? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Θέλω να αντικαταστήσω την μπαταρία στο S7 που έχω διότι έχει πέσει η απόδοση μετά από σχεδόν 2 χρόνια χρήσης. Σκέφτομαι να απευθυνθώ σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Samsung στην Θεσσαλονίκη. Γνωρίζει κάποιος κόστος μπαταρίας και αλλαγής ? Ευχαριστώ.

 

Ενα search στο συγκεκριμενο forum για Θεσσαλονίκη εβγαλε τα εξής αποτελεσματα:

 

http://www.micro-tech.com.gr/

 

Αβραμίδης

 

Δες κι εδω:

 

http://www.samsung.com/gr/one-hour-service/

Link to comment
Share on other sites

Ενα search στο συγκεκριμενο forum για Θεσσαλονίκη εβγαλε τα εξής αποτελεσματα:

 

http://www.micro-tech.com.gr/

 

Αβραμίδης

 

Δες κι εδω:

 

http://www.samsung.com/gr/one-hour-service/

 

Ευχαριστώ φίλε μου και καλή χρονιά. Τα γνωρίζω τα συγκεκριμένα καταστήματα απλώς πριν απευθυνθώ εκεί ρώτησα μήπως γνωρίζει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

Όσες φορές μου έχει κολλήσει στο logo το έχω επαναφέρει με αυτό με τον τρόπο στο βίντεο.

 

Ωραίος.. δούλεψε:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από όσο γνωρίζω εδώ στήν Ελλάδα η σειρά S8 έχει ήδη λάβει τήν τελευταία αναβάθμιση Oreo από τήν Samsung όσον αφορά τά S8 international μέ Exynos επεξεργαστή, έχει κανείς καμία πληροφόρηση ποτέ θά λάβουν τό Oreo καί οι συσκευές πού έχουν τόν 835 snapdragon, επειδή τήν συσκευή μού τήν αγόρασα μέ παραγγελία μέσω internet από τήν Κίνα???

 

Στάλθηκε από το SM-G9550 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα ήρθε επιτέλους τό πολυπόθητο Update Oreo With Samsung Expierence 9.0 γιά τά S8 Plus με Snapdragon τουλάχιστον, τό μέγεθος τής αναβάθμισης είναι 1145,49 άν θυμάμαι καλά, οπότε καλό upgrading παιδιά!!!872d1ef255164aae429603c115f5be37.jpgffc29233d6b8750e9a021571c3800275.jpg7100408f3efc228b7d5645d09d94a6e6.jpg81f0e4143e6de71e251e79ccee561aaa.jpgda63f5eb5e00e8cf7b0f9db4eaedcb5e.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G9550 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου για πες εντυπωσεις..το εδωσα αυτο το κινητο που ηταν απιστευτο..
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αναβάθμιση σε Oreo μου βγάζει μην για αποκρυπτογράφηση της sd card την οποία αποκρυπτογράφηση την έχω κάνει ήδη. Την ξανακάνω κ από τότε δεν φεύγει η ειδοποίηση από την αρχική οθόνη και μερικές φορές δεν αναγνωρίζει την κάρτα.... γνωρίζει λύση κάποιος; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους

Ειμαι κάτοχος ενος s8

Χθες πηγα θάλασσα και ετρεχα στο νερό με το κινητο στο χερι .απο τοτε γραφει οτι υπαρχει υγρασια στη θυρα usb και δεν μπορω να το φορτισω...

Καποια βοηθεια; ειμαι στα Χανια για διακοπες[

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογική η ένδειξη που σου έβγαλε. Ένα καλό ξέπλυμα να μην έχει αλμυρό νερό γιατί θα στο καταστρέψει (πλύσιμο κάτω από τη βρύση) και μόλις στεγνώσει θα λειτουργεί μια χαρά. ;)

 

Για λόγους ασφαλείας δεν αφήνει το κινητό να φορτίσει μόλις εντοπίσει υγρασία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογική η ένδειξη που σου έβγαλε. Ένα καλό ξέπλυμα να μην έχει αλμυρό νερό γιατί θα στο καταστρέψει (πλύσιμο κάτω από τη βρύση) και μόλις στεγνώσει θα λειτουργεί μια χαρά. ;)

 

Για λόγους ασφαλείας δεν αφήνει το κινητό να φορτίσει μόλις εντοπίσει υγρασία. ;)

 

Ευχαριστώ φίλε μου

Μου ειπαν να ριξω καθαρο οινόπνευμα στη θύρα και να καθαρίσω με μια βελονα τα pin

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι να φοβάσαι αλλιώς δεν θέλει τόση λεπτομέρεια. Εγώ το πλένω στη βρύση συχνά και βγάζει αυτή την ένδειξη. Μόλις στεγνώσει είναι μια χαρά. :D
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series
  • This topic was unlocked and pinned
  • This topic was pinned, pinned, pinned and pinned
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...