Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια σαν πολυ θερμοκρασια δεν σηκωνει το κινητο οταν χρησιμοποιειται ο επεξεργαστης του???? εχω την εντυπωση πως η σαμυ δεν τον αλλαξε απο 1 σε 1.2 αλλα τον υπερχρονισε...
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σαν πολυ θερμοκρασια δεν σηκωνει το κινητο οταν χρησιμοποιειται ο επεξεργαστης του???? εχω την εντυπωση πως η σαμυ δεν τον αλλαξε απο 1 σε 1.2 αλλα τον υπερχρονισε...

 

Ναι, ζεσταινεται αρκετα.

Μα το εχουμε πει, εννοειται πως υπερχρονισε και δεν αλλαξε cpu...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχετε παρατηρήσει μετά από λίγη χρίση του κινητού να ζεσταίνεται η πλάτη του? Γύρο από τν κάμερα?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχετε παρατηρήσει μετά από λίγη χρίση του κινητού να ζεσταίνεται η πλάτη του? Γύρο από τν κάμερα?

 

Δεν ξέρω τι ενδείξεις έχεις αλλά μέχρι ένα βαθμό είναι φυσιολογικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ενδείξεις έχεις αλλά μέχρι ένα βαθμό είναι φυσιολογικό.

 

Εμενα παντως σημερα με ανοιχτο bluetooth και video recording, ζεματαγε πισω.. Τοσο ωστε να το θεωρησω μη φυσιολογικο νομιζω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα video recording και το αναφερεις ?

 

Δηλάδη δεν μπορουσες να το πιασεις ή απλα ηταν αρκετα ζεστο ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα video recording και το αναφερεις ?

 

Δηλάδη δεν μπορουσες να το πιασεις ή απλα ηταν αρκετα ζεστο ?

 

τραβηξα περιπου 5 λεπτα. ηταν αρκετα ζεστο, πολυ περισσοτερο απο το desire που ειχα..

Απλως δεν εχω ξαναδει καποιο προηγουμενο smartphone που ειχα να ζεσταινεται τοσο.. Γιαυτο και το ανεφερα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τραβηξα περιπου 5 λεπτα. ηταν αρκετα ζεστο, πολυ περισσοτερο απο το desire που ειχα..

Απλως δεν εχω ξαναδει καποιο προηγουμενο smartphone που ειχα να ζεσταινεται τοσο.. Γιαυτο και το ανεφερα..

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το System Info Widget που έχει ακριβή ένδειξη θερμοκρασίας (και όχι μόνο). Το προτείνω για να βλέπετε τις θερμοκρασίες που κυμαίνεται η συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδια που εχουνε αναφερει το ζεσταμα του πισω μερους του κινιτου το εχω παρατηρησει και εγω... Επισης καπως ζεσταινεται και η οθονη καπιες φορες (ετσι εχω καταλαβει) Και δεν αναφερομαι σε πολλα λεπτα χρησης... (μην φανταστειτε καίει αλλα οκ μπορω να πω ειναι αισθητο το ζεσταμα)

Δεν ξερω αλλα δεν μπορω να το πω normal αυτο... Αυτο συμβαινει σε ολους η σε καποιους? Λυνεται με καποιο update στο μελλον ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ενημερώνω ότι το συγκεκριμένο κινητό - λόγω υψηλής επισκεψιμότητας - αποκτά την δική του ενότητα! Επομένως, μπορείτε σε αυτό το forum να φτιάχνετε νέα threads για ερωτήματα και συζητήσεις σχετικά με τη συσκευή, τις λειτουργίες και το hardware της, εφόσον βεβαιωθείτε ότι το αντικείμενο της συζήτησης δεν μπορεί να φιλοξενηθεί σε κάποιο από τα ήδη υπάρχον θέματα.

 

Καλή συνέχεια. :)

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί το κινητό μερικές φορές βράζει ; πριν από λίγο το έβαλα για φόρτιση και άρχισε να ζεσταίνετε στο πίσω μέρος και από μπροστά η οθόνη ....μόλις έκανα ρεσταρτ σταμάτησε .συμβαίνει και σε κανένα άλλον από σας η να αρχίσω να ανησυχώ..

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί το κινητό μερικές φορές βράζει ; πριν από λίγο το έβαλα για φόρτιση και άρχισε να ζεσταίνετε στο πίσω μέρος και από μπροστά η οθόνη ....μόλις έκανα ρεσταρτ σταμάτησε .συμβαίνει και σε κανένα άλλον από σας η να αρχίσω να ανησυχώ..

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

 

σε ολους βραζει κυριος στην περιοχη της καμερας (εμενα βραζει απο τις 8:00 το πρωι και δεν εχει λειωσει ακομα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί το κινητό μερικές φορές βράζει ; πριν από λίγο το έβαλα για φόρτιση και άρχισε να ζεσταίνετε στο πίσω μέρος και από μπροστά η οθόνη ....μόλις έκανα ρεσταρτ σταμάτησε .συμβαίνει και σε κανένα άλλον από σας η να αρχίσω να ανησυχώ..

 

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

 

Θερμοκρασία έχεις παρατηρήσει όταν ζεσταίνεται? Στο δικό μου όταν ζεσταίνεται η οθόνη και η πλάτη η θερμοκρασία του είναι 37-38 βαθμους κελσίου.Τίποτα ανησυχητικό.

 

 

 

σε ολους βραζει κυριος στην περιοχη της καμερας (εμενα βραζει απο τις 8:00 το πρωι και δεν εχει λειωσει ακομα)

 

:lol::lol:

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί το κινητό μερικές φορές βράζει ; πριν από λίγο το έβαλα για φόρτιση και άρχισε να ζεσταίνετε στο πίσω μέρος και από μπροστά η οθόνη ....μόλις έκανα ρεσταρτ σταμάτησε .συμβαίνει και σε κανένα άλλον από σας η να αρχίσω να ανησυχώ..

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

 

Το πολυ πολυ να καει. Κι εμενα ετσι εκανε σημερα. Μονο φωτια δεν πηρε αλλα δεν το κανω ρεσταρτ για να διξουμε και στα μηλα οτι μπορουμε κι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Το πολυ πολυ να καει. Κι εμενα ετσι εκανε σημερα. Μονο φωτια δεν πηρε αλλα δεν το κανω ρεσταρτ για να διξουμε και στα μηλα οτι μπορουμε κι ετσι.

 

Μαλιστα πριν λιγο χτυπησε 49 βαθμους η μπαταρια μου.. φορτιζε ενω ακουγα μουσικη απο youtube μεσω wifi και bluetooth handsfree... Ειμαι περιεργος πανω απο 50 παει? :lol::lol::lol: παντως δεν ειδα να λιωσει κανα πλαστικο :lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια η υπερθερμανση μπορει να του προκαλεσει προβληματα αμεσα η μακροπρόθεσμα η οχι?
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι σχεδον ολα τα κινητα ζεσταινονται την ωρα που τα φορτιζεις, αν εχεις ανοιχτο wifi και χρησιμοποιεις και το τηλεφωνο συγχρονως. και ως ενα μερος ειναι καπως λογικο αυτο. Φυσικα αν εδω στην περιπτωση του sgs2, σε καποιους ζεσταινεται πολυ, τοτε αυτο σιγουρα δεν ειναι καλο. Edited by Tyxerakias

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα πριν λιγο χτυπησε 49 βαθμους η μπαταρια μου.. φορτιζε ενω ακουγα μουσικη απο youtube μεσω wifi και bluetooth handsfree... Ειμαι περιεργος πανω απο 50 παει? :lol::lol::lol: παντως δεν ειδα να λιωσει κανα πλαστικο :lol::lol::lol:

 

Διπύρηνους δεν θέλαμε;

Γραφικά 3D δεν επιθυμούσαμε;

Τώρα θα θέλουμε και ψύξη,λογικό δεν είναι;Πριν 5 χρόνια αυτά που κάνει το Galaxy τώρα τα έκανε ένας Pentium μαζί με με μια ATI 5500 και με το ζόρι.Τι θέλουμε τώρα ,να μην ζεσταίνεται;:happy:;)

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Διπύρηνους δεν θέλαμε;

Γραφικά 3D δεν επιθυμούσαμε;

Τώρα θα θέλουμε και ψύξη,λογικό δεν είναι;Πριν 5 χρόνια αυτά που κάνει το Galaxy τώρα τα έκανε ένας Pentium μαζί με με μια ATI 5500 και με το ζόρι.Τι θέλουμε τώρα ,να μην ζεσταίνεται;:happy:;)

 

H αύξηση της απόδοσης δεν συνεπάγεται και αύξηση της θερμοκρασίας, δε μιλάμε για φούρνους... Εδώ και κάποια χρόνια, η τεχνολογική εξέλιξη των επεξεργαστών παράλληλα με την αύξηση της απόδοσης επιτυγχάνει και ολοένα χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας και έκλυση θερμότητας. Νομίζω πως οι υψηλές θερμοκρασίες του SGS2 (και κάποια ακόμη προβλήματα, όπως το ότι δεν έχει μια μπαταρία με χωρητικότητα ανάλογη της κατανάλωσής του) οφείλονται κυρίως στην ακατανόητη μανία της samsung να φτιάξει το "λεπτότερο smartphone".

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ φόρτιζα το κινητό και έπαιζα angry birds για κανένα 15 λεπτο , στην συνεχεία άφησα το κινητό στο κομοδίνο για να κοιμηθώ και στο λεπτό πάνω ακούω το κινητό να δονεί και σβήνει , και δίπλα στο κλασικό εικονίδιο με την ένδειξη της μπαταρίας να φορτίζει, είχε ένα κίτρινο θαυμαστικό μέσα σε ένα τρίγωνο (σαν αυτό του download mode). Ανοίγω το κινητό και ευτυχώς bootare κανονικά , στο λεπτό πάλι τα ίδια σβήνει το ξανανοίγω και όλα καλά μέχρι σήμερα.

Ξέρει κάνεις τι μπορεί να έπαθε , πιο πολύ με άγχωσε το κίτρινο τριγωνο δίπλα στην μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω πετυχει και πιο ζεστο , αλλα δεν ειχα προβλημα. Αν εχει τοσο πολυ προβλημα ομως με την θερμοκρασια , τι θα γινει οταν πιασει νταλα καλοκαιρι και χρησημοποιουμε πχ το gps στο αυτοκινητο , τοτε θα λιωνουν τα πλαστικα
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ φόρτιζα το κινητό και έπαιζα angry birds για κανένα 15 λεπτο , στην συνεχεία άφησα το κινητό στο κομοδίνο για να κοιμηθώ και στο λεπτό πάνω ακούω το κινητό να δονεί και σβήνει , και δίπλα στο κλασικό εικονίδιο με την ένδειξη της μπαταρίας να φορτίζει, είχε ένα κίτρινο θαυμαστικό μέσα σε ένα τρίγωνο (σαν αυτό του download mode). Ανοίγω το κινητό και ευτυχώς bootare κανονικά , στο λεπτό πάλι τα ίδια σβήνει το ξανανοίγω και όλα καλά μέχρι σήμερα.

Ξέρει κάνεις τι μπορεί να έπαθε , πιο πολύ με άγχωσε το κίτρινο τριγωνο δίπλα στην μπαταρία.

 

 

Το έκανε και σε εμένα.Αλλά δεν χρειάστηκε reboot.Προσπαθώ να βρώ τί σημαίνει αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το εχω πετυχει και πιο ζεστο , αλλα δεν ειχα προβλημα. Αν εχει τοσο πολυ προβλημα ομως με την θερμοκρασια , τι θα γινει οταν πιασει νταλα καλοκαιρι και χρησημοποιουμε πχ το gps στο αυτοκινητο , τοτε θα λιωνουν τα πλαστικα

 

Το έκανε και σε εμένα.Αλλά δεν χρειάστηκε reboot.Προσπαθώ να βρώ τί σημαίνει αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα

 

Είναι καθαρα θέμα υπερθέρμανσης. Η συσκευή είναι πολυ λεπτή. Δεν υπάρχει χώρος οπότε είναι λογικο με τέτοιο επεξεργαστη που είναι μάλιστα υπερχρονισμενος, να υπερθερμαινεται όταν φορτίζεις την μπαταρία παράλληλα.

Όλες οι μπαταρίες στην διάρκεια της φόρτισης ανεβάζουν τούλαχιστον 7-10 βαθμούς. Αν η CPU δουλεύει στο foul την ίδια ώρα καταλαβαίνεις.

 

Η λύση για χρήση JPS στο αυτοκίνητο είναι γνωστή.

Δεν το βάζεις σε μέρος που το βλέπει ο ήλιος. Βεντουζες που κρατούν το κινητο στο μπαμπριζ είναι ακατάλληλες.

Ο καλύτερος τρόπος είναι μια universal βάση με πλάτη, που μπαίνει μπροστα η πάνω απο τον κεντρικό αεραγωγο.

Χαμηλωνεις στο μισο την ροή του αέρα σ αυτόν τον αεραγωγο. Έτσι ψυχεται η συσκευη και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Απλα να βρείτε βάση που να έχει πλάτη ώστε να μην δέχεται απ ευθείας τον ψυχρό αέρα για την αποφυγή υγρασίας.

Η μείωση της ροής βοηθά σ αυτο. Μην ανησυχειτε η ποσότητα του αέρα που θα κόψετε απ αυτόν τον αεραγωγο, θα διοχετευθεί στους πλαινους.

 

Χρησιμοποιω χρόνια τώρα αυτη την μέθοδο και δεν είχα πρόβλημα σε καμία συσκευη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρα θέμα υπερθέρμανσης. Η συσκευή είναι πολυ λεπτή. Δεν υπάρχει χώρος οπότε είναι λογικο με τέτοιο επεξεργαστη που είναι μάλιστα υπερχρονισμενος, να υπερθερμαινεται όταν φορτίζεις την μπαταρία παράλληλα.

Όλες οι μπαταρίες στην διάρκεια της φόρτισης ανεβάζουν τούλαχιστον 7-10 βαθμούς. Αν η CPU δουλεύει στο foul την ίδια ώρα καταλαβαίνεις.

 

Η λύση για χρήση JPS στο αυτοκίνητο είναι γνωστή.

Δεν το βάζεις σε μέρος που το βλέπει ο ήλιος. Βεντουζες που κρατούν το κινητο στο μπαμπριζ είναι ακατάλληλες.

Ο καλύτερος τρόπος είναι μια universal βάση με πλάτη, που μπαίνει μπροστα η πάνω απο τον κεντρικό αεραγωγο.

Χαμηλωνεις στο μισο την ροή του αέρα σ αυτόν τον αεραγωγο. Έτσι ψυχεται η συσκευη και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Απλα να βρείτε βάση που να έχει πλάτη ώστε να μην δέχεται απ ευθείας τον ψυχρό αέρα για την αποφυγή υγρασίας.

Η μείωση της ροής βοηθά σ αυτο. Μην ανησυχειτε η ποσότητα του αέρα που θα κόψετε απ αυτόν τον αεραγωγο, θα διοχετευθεί στους πλαινους.

 

Χρησιμοποιω χρόνια τώρα αυτη την μέθοδο και δεν είχα πρόβλημα σε καμία συσκευη.

 

Ρε παιδια , αυτο ομως ειναι λιγο ψιλοαπαραδεκτο , δηλαδη αμα το φορτιζω δεν μπορω να το χρησημοποιω , η αμα εχει ζεστη πρεπει να περνω και ομπρελα μαζι μου . Δηλαδη αυτη που μενουν σε ζεστες περιοχες τι να κανουν , το οτι το εχει υπερχρονισει η samsung δεν ειναι δικαιολογια , απο την στιγμη που το εκανε η samsung επισημα εχω την απαιτηση να δουλευει σε ολες της συνθηκες , ειτει ειμαι στην Ελλαδα με τους 30 βαθμους κελσιου , ειτε στο Ντουμπαι που εχει 50 βαθμους και να μην χρειαζεται να κανω πατεντες για να λειτουργει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , αυτο ομως ειναι λιγο ψιλοαπαραδεκτο , δηλαδη αμα το φορτιζω δεν μπορω να το χρησημοποιω , η αμα εχει ζεστη πρεπει να περνω και ομπρελα μαζι μου . Δηλαδη αυτη που μενουν σε ζεστες περιοχες τι να κανουν , το οτι το εχει υπερχρονισει η samsung δεν ειναι δικαιολογια , απο την στιγμη που το εκανε η samsung επισημα εχω την απαιτηση να δουλευει σε ολες της συνθηκες , ειτει ειμαι στην Ελλαδα με τους 30 βαθμους κελσιου , ειτε στο Ντουμπαι που εχει 50 βαθμους και να μην χρειαζεται να κανω πατεντες για να λειτουργει σωστα.

 

δε θελω να σε απογοητευσω αλλα οσες συσκευες ειχα και τις εβαζα στο αυτοκινητο για καθοδηγηση, με gps και φορτιση ζεσταινονταν πολυ, ειδικα αμα εχεις και το 3g τοτε ακομα χειροτερα. δυστυχως δε μπορεις να τα κανεις ολα μαζι και δε στο λενε.

 

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι αυτο που περιγραφει ο φιλςο πιο πανω και θα εισαι οκ αλλιως...

και οσον αφορα τη θερμοκρασια κατα το φορτισμα, βρες μου μια συσκευη που φορτιζει και δεν ζεσταινεται ολες ετσι ειναι. στο κινητο αυτο εδω ειναι πιο εντονο γιατι δεν εχει σκληρο-απορροφητικο καπακι που δεν περναει την θερμοκρασια στο χερι.

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series
  • This topic was unlocked and pinned
  • This topic was pinned, pinned, pinned and pinned
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...