Jump to content

Samsung Official Q&A


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω το Tab 4 8' Δυστυχώς αρχίζει και γίνεται αρκετά αργό Αφού έχει μείνει στο 5.1.1 έχετε να προτείνετε κάποια λύση; (το έχω κάνει ήδη μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να καθαρίσει από "σκουπίδια) . Φαντάζομαι δεν παίζει η πιθανοτητα να το πάω σε κάποιο σέρβις ώστε να μου περάσουν μια πιο καινούργια έκδοση
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα,έχω το s7 edge duos,και αναρωτιέμαι γιατί το παρών τηλέφωνο το οποίο μου το κάνανε δώρο ολοκαίνουργιο πριν περίπου 6 μήνες δεν εχει εγγύηση, από πουθενά (Samsung, smartec).
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα,έχω το s7 edge duos,και αναρωτιέμαι γιατί το παρών τηλέφωνο το οποίο μου το κάνανε δώρο ολοκαίνουργιο πριν περίπου 6 μήνες δεν εχει εγγύηση, από πουθενά (Samsung, smartec).

 

Καλησπέρα, ήταν δώρο από κάποιο διαγωνισμό? Ρωτάω πριν το προωθήσω στη Samsung.

 

@johnis, κάλεσες σε ένα service center να δεις μήπως υπάρχει κάποια πρόταση εκ μέρους τους?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα σε όλην την παρέα. Θα ήθελα να θέσω και εγώ μια ερώτηση, ίσως λίγο τετριμμένη, αλλά όντως έχω την απορία. Όταν φορτίζουμε το κινητό μας για πρώτη φορά, το έχουμε ξεπακετάρει δηλαδή μόλις, πρέπει να το φορτίζουμε α) αμέσως απενεργοποιημένο, β) εν λειτουργία, ή γ) να το αφήσουμε να αδειάσει εντελώς και μετά να προβούμε στην πρώτη φόρτιση; Ρωτάω διότι ενώ στο εγχειρίδιο λέει ότι το κινητό θα πρέπει να φορτιστεί πριν από την πρώτη χρήση, όταν έθεσα το ερώτημα - σε συγκεκριμένο τεχνικό- η προτροπή του ήταν να το αφήσουμε να αδειάσει εντελώς και μετά να φορτιστεί. Σας ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλην την παρέα. Θα ήθελα να θέσω και εγώ μια ερώτηση, ίσως λίγο τετριμμένη, αλλά όντως έχω την απορία. Όταν φορτίζουμε το κινητό μας για πρώτη φορά, το έχουμε ξεπακετάρει δηλαδή μόλις, πρέπει να το φορτίζουμε α) αμέσως απενεργοποιημένο, β) εν λειτουργία, ή γ) να το αφήσουμε να αδειάσει εντελώς και μετά να προβούμε στην πρώτη φόρτιση; Ρωτάω διότι ενώ στο εγχειρίδιο λέει ότι το κινητό θα πρέπει να φορτιστεί πριν από την πρώτη χρήση, όταν έθεσα το ερώτημα - σε συγκεκριμένο τεχνικό- η προτροπή του ήταν να το αφήσουμε να αδειάσει εντελώς και μετά να φορτιστεί. Σας ευχαριστώ πολύ.
Συνήθως προτείνεται η χρήση της συσκευής μέχρι να αδειάσει η μπαταρία, να κλείσει η συσκευή και μετά πλήρης φόρτιση μέχρι το 100% (με κλειστή τη συσκευή).

 

Πλέον για να είμαι ειλικρινής είναι τέτοια η τεχνολογία των μπαταριών που όπως και να το κάνεις σε μερικούς κύκλους φόρτισης/αποφόρτισης θα είσαι εντάξει.

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ την απάντηση. Νομίζω και εγώ ότι κάπως έτσι θα είναι τα πράγματα. Πάντως, στο Note9, περίμενα καλύτερη τη διάρκεια της μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Καλησπέρα,

 

κάποιες απαντήσεις από τη Samsung όσον αφορά τα ερωτήματά σας!

 

Οι μπαταρίες στα Samsung smartphones είναι τεχνολογίας Λιθίου Ιόντων, οι οποίες επιτρέπουν τη φόρτιση της μπαταρίας οποιαδήποτε στιγμή σε οποιαδήποτε κατάσταση, από το άνοιγμα του κουτιού. Δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα στο να τη φορτίσεις πλήρως πριν, να την «αδειάσεις» και να τη φορτίσεις εκ νέου ή να το κάνεις κατευθείαν με το άνοιγμα της. Έχει κύκλους ζωής οι οποίοι σημαίνει πως μετράει πόσες φορές θα φτάσει στο 100% και μετά θα ξεφορτίσει και θα ξαναγεμίσει στο 100%». Υπάρχουν αρκετά δημοσιεύματα που αναφέρουν πως μπορείς να «ξεκλέψεις» κύκλους ζωής με το να φορτίζεις τη συσκευή σου πριν φτάσει το 30% αλλά η τεχνολογία λιθίου ιόντων δεν το επιβεβαιώνει επίσημα. Φυσικά, παίζει ρόλο ο τύπος φορτιστή, η τάση κ.ο.κ.

 

Ο οδηγός ζητά την πλήρη φόρτιση της μπαταρίας ώστε να φροντίσει για τη καλύτερη εμπειρία χρήσης του smartphone του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,απευθύνομαι εδώ μήπως βρω λύση σε ένα θέμα που δημιουργήθηλες στο κινητό μου μετά από μια απλή κατά τα άλλα επέμβαση από το σέρβις στο Χαϊδάρι.

 

Το κινητό τηλέφωνο το χρησιμοποιώ καθημερινά και ουδέποτε υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την οθόνη (είχε αλλαχθεί στην εγγύηση ) έκτοτε.Το θέμα που αντιμετωπίζω ναι ότι μετά βίας μπορώ να απαντήσω,κάνω κλήσεις και να γραψω το μήνυμα αυτό.Είχε ξεκολλήσει η οθονη και πήγα να μου περάσουν καινούρια κολλα και από τότε έχω τα προβλήματα που ανεφερα.

 

Πήγα την επόμενη μέρα και έδειξα το πρόβλημα και μου είπαν ότι δεν φταίει αυτό που εκαναν .Παρακαλώ πολυ επικοινώνησε μαζί μου.

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα σας,απευθύνομαι εδώ μήπως βρω λύση σε ένα θέμα που δημιουργήθηλες στο κινητό μου μετά από μια απλή κατά τα άλλα επέμβαση από το σέρβις στο Χαϊδάρι.

 

Το κινητό τηλέφωνο το χρησιμοποιώ καθημερινά και ουδέποτε υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την οθόνη (είχε αλλαχθεί στην εγγύηση ) έκτοτε.Το θέμα που αντιμετωπίζω ναι ότι μετά βίας μπορώ να απαντήσω,κάνω κλήσεις και να γραψω το μήνυμα αυτό.Είχε ξεκολλήσει η οθονη και πήγα να μου περάσουν καινούρια κολλα και από τότε έχω τα προβλήματα που ανεφερα.

 

Πήγα την επόμενη μέρα και έδειξα το πρόβλημα και μου είπαν ότι δεν φταίει αυτό που εκαναν .Παρακαλώ πολυ επικοινώνησε μαζί μου.

 

Καλησπέρα,

 

δε ξέρω κατά πόσο μπορούμε να βοηθήσουμε σε ένα τέτοιο ζήτημα, ειδικά από τη στιγμή που αφορά βλάβη και έχει ήδη εμπλακεί το αρμόδιο service. Το θέμα είναι για ερωτήσεις και απαντήσεις όσον αφορά τις λειτουργίες, τις δυνατότητες των συσκευών, τις μελλοντικές αναβαθμίσεις κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν είναι εύκολο να μάθουμε, αν έχει γίνει εισαγωγή επίσημα ή αν γενικά κυκλοφορεί στην Ευρώπη το Galaxy S8 σε dual SIM έκδοση. Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί κατά καιρούς έχει εμφανιστεί σε προσφορά σε μεγάλες αλυσίδες και πάντα είναι με μια SIM, σε αντίθεση με το νεότερο S9 πχ που έρχεται ως δίκαρτο. Επίσης βλέπω να υπάρχει προς πώληση σε καταστήματα του skroutz το S8 dual χωρίς να αναφέρει στον τίτλο κάποιο χαρακτηριστικό πρόθεμα (GR ή EU) και ο λόγος που ρωτάω είναι για να δω αν θα υπάρχει υποστήριξη από την εδώ αντιπροσωπεία σε μια ενδεχόμενη αγορά.

Ευχαριστώ

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Θα αφαιρεθεί κάποια στιγμή ο περιορισμός εγγραφής 4K βίντεο μέγιστης διάρκειας μόνο 5 λεπτά?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Administrators

Καλησπέρα,

 

απαντήσεις από τη Samsung όσον αφορά τα παραπάνω:

 

1.

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν είναι εύκολο να μάθουμε, αν έχει γίνει εισαγωγή επίσημα ή αν γενικά κυκλοφορεί στην Ευρώπη το Galaxy S8 σε dual SIM έκδοση. Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί κατά καιρούς έχει εμφανιστεί σε προσφορά σε μεγάλες αλυσίδες και πάντα είναι με μια SIM, σε αντίθεση με το νεότερο S9 πχ που έρχεται ως δίκαρτο. Επίσης βλέπω να υπάρχει προς πώληση σε καταστήματα του skroutz το S8 dual χωρίς να αναφέρει στον τίτλο κάποιο χαρακτηριστικό πρόθεμα (GR ή EU) και ο λόγος που ρωτάω είναι για να δω αν θα υπάρχει υποστήριξη από την εδώ αντιπροσωπεία σε μια ενδεχόμενη αγορά. Ευχαριστώ

 

– Το Samsung Galaxy S8 κυκλοφορεί παγκοσμίως ως dual SIM αλλά στην Ευρώπη δεν είναι και δεν θα είναι διαθέσιμο.

 

2. Θα αφαιρεθεί κάποια στιγμή ο περιορισμός εγγραφής 4K βίντεο μέγιστης διάρκειας μόνο 5 λεπτά? –

 

Προς το παρόν δεν έχουμε λάβει κάποια επίσημη ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα

Ξερει κανεις τι σημαινουν τα EUR/EUR,EUR/ATO στις πληροφοριες για το λογισμικο του τηλεφωνου; (galaxy note 9)

galaxy note 2....galaxy note 2...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Ξερει κανεις τι σημαινουν τα EUR/EUR,EUR/ATO στις πληροφοριες για το λογισμικο του τηλεφωνου; (galaxy note 9)

Ότι η συσκευή σου είναι πλέον Ελληνική και θα αναβαθμίζεται μαζί με τα Ελληνικά, έχει Ελληνική σιμ και αρχικά προοριζόταν για Αυστρία.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ότι η συσκευή σου είναι πλέον Ελληνική και θα αναβαθμίζεται μαζί με τα Ελληνικά, έχει Ελληνική σιμ και αρχικά προοριζόταν για Αυστρία.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ αδερφέ

Με κατατόπισες

galaxy note 2....galaxy note 2...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα, υπάρχει καμία ενημέρωση για το ΑΝ και ΠΟΤΕ θα "μιλήσει" η Βixby Ελληνικά;

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Σε A5 '16, υπάρχει τρόπος να αλλάξρι το άσπρο φόντο, όταν προσπαθείς να ξεκλειδώσεις την οθόνη με κωδικό κτλπ.; Πίστευα πως θα ρυθμιζόταν μέσω lock screen αλλά δεν αλλάζει αυτή η συγκεκριμένη οθόνη με τίποτα από όσα δοκίμασα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάτοχος Α40. Τις τελευταίες 2-3 μέρες και οι 2 SIM μου γύρισαν σε σήμα ιντερνετ Ε. Μετά από αλλαγές σε όλες τις ρυθμίσεις μπας κ ξεκολλήσει τπτ κ με restart η SIM 2 γύρισε σε 4G+. Είναι και οι 2 cosmote οπότε δεν τίθεται θέμα σήματος τηελφωνίας. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Να το πάω σε service? Είναι 1 βδομάδας κινητό.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάτοχος Α40. Τις τελευταίες 2-3 μέρες και οι 2 SIM μου γύρισαν σε σήμα ιντερνετ Ε. Μετά από αλλαγές σε όλες τις ρυθμίσεις μπας κ ξεκολλήσει τπτ κ με restart η SIM 2 γύρισε σε 4G+. Είναι και οι 2 cosmote οπότε δεν τίθεται θέμα σήματος τηελφωνίας. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Να το πάω σε service? Είναι 1 βδομάδας κινητό.

 

Καλησπέρα

 

η απάντηση της Samsung:

 

"Ο χρήστης θα συστήναμε να επισκεφθεί ένα service center μας ή να επικοινωνήσει με την εξυπηρέτηση πελατών μας"

 

Ευχαριστούμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει καμία ενημέρωση για το ΑΝ και ΠΟΤΕ θα "μιλήσει" η Βixby Ελληνικά;

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό ερώτημα!!!! Και πρέπει να γίνει για πλήρη αξιοποίηση του κινητού και της AI. Θέλω και εγώ να απαντηθεί??? Όπως και αν η ελληνική αντιπροσωπία μπορεί να το προτείνει και να επισπεύσει την διαδικασία????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ σημαντικό ερώτημα!!!! Και πρέπει να γίνει για πλήρη αξιοποίηση του κινητού και της AI. Θέλω και εγώ να απαντηθεί??? Όπως και αν η ελληνική αντιπροσωπία μπορεί να το προτείνει και να επισπεύσει την διαδικασία????
Πράγματι, θα εχει πολύ ενδιαφέρον αν θα απαντήσουν καν...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα,

 

Υπαρχει λογος να κανουμε εδω προτασεις για βελτιωση εφαρμογων samsung (με τη πιθανοτητα να μεταφερθουν στη mama) ωστε να γινουν πιο αποδοτικες οιμσυσκευες η θα παει στο βροντο καθε ποσπαθεια; Και αν οχι εδω τοτε που?

 

Επισης γνωριζουμε αν τα καλουδια του Samsung Notes για το ΝΟΤΕ 10 θα δωθουν και στο ΝΟΤΕ 9?

 

Ευχαριστω

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το Galaxy Tab S3 θα πάρει αναβάθμιση σε άλλη έκδοση Android ή θα μείνει σε Oreo ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γιατί όταν πάω στο Play store(Τελευταία έκδοση) και πιο συγκεκριμένα στη βιβλιοθήκη όταν σκρολλαρω κάτω από ένα σημείο και μετά μου δείχνει ότι φορτώνει μονίμως γιατί βλέπω το κυκλακι να γυρνάει και να μένει εκεί επ' άπειρον.

Έχω το samsung galaxy s9 plus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...