Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το βάλεις σε flight mode με ανοιχτό WiFi εννοείται, δουλεύει;

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ilka71 said:

μετά από μια μέρα και μια επανεκκίνηση αυτό δείχνει. έχει το κινητό wifi calling; γιατί και το μήνυμα στείλαμε και ήρθε η γνωστή απαντηση H ENTOΛH ΓIA THN ENEPΓOΠOIHΣH THΣ YΠHPEΣIAΣ WiFi Calling EXEI ΣTAΛEI EΠITYXΩΣ.. και τον διακόπτη στις ρυθμίσεις δεδομένα κλπ τον ανοίξαμε!
30d0a685fb8672b5b04434f1d4101711.jpg

Δοκίμασε να βάλεις λειτουργία πτήσης όπως έβαλα εγώ στο στιγμιότυπο που ανέβασα (με ανοιχτό Wi-Fi) για να δεις αν όντως λειτουργεί. Περίμενε όμως κάποια δευτερόλεπτα για να ενεργοποιηθεί. 
Αυτό στο λέω γιατί βλέπω πως έχεις 3 μπαρες σήματος εκεί που είσαι. Αν είναι 3 μπαρες edge/3G θα έπρεπε να είχε ενεργοποιηθεί. Αν όμως έχεις 4G/5G ενεργοποείται μόνο όταν πέφτει στη μια μπάρα χαμηλής συχνότητας. Εμένα ας πούμε στο σπίτι δεν ενεργοποιείται με καμία δύναμη(εχω κολλημένο φουλ 5G), για αυτό έβαλα λειτουργία πτήσης για να σου δείξω πως φαινεται στο όνομα παρόχου. 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις λειτουργία πτήσης όπως έβαλα εγώ στο στιγμιότυπο που ανέβασα (με ανοιχτό Wi-Fi) για να δεις αν όντως λειτουργεί. Περίμενε όμως κάποια δευτερόλεπτα για να ενεργοποιηθεί. 
Αυτό στο λέω γιατί βλέπω πως έχεις 3 μπαρες σήματος εκεί που είσαι. Αν είναι 3 μπαρες edge/3G θα έπρεπε να είχε ενεργοποιηθεί. Αν όμως έχεις 4G/5G ενεργοποείται μόνο όταν πέφτει στη μια μπάρα χαμηλής συχνότητας. Εμένα ας πούμε στο σπίτι δεν ενεργοποιείται με καμία δύναμη(εχω κολλημένο φουλ 5G), για αυτό έβαλα λειτουργία πτήσης για να σου δείξω πως φαινεται στο όνομα παρόχου. 
α άρα θα φαίνεται μόνο όταν είναι ενεργό; όχι όπως στο android που φαίνεται το εικονίδιο και χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί λόγω κακού σήματος;
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ilka71 said:
3 ώρες πριν, panos.kar said:
Δοκίμασε να βάλεις λειτουργία πτήσης όπως έβαλα εγώ στο στιγμιότυπο που ανέβασα (με ανοιχτό Wi-Fi) για να δεις αν όντως λειτουργεί. Περίμενε όμως κάποια δευτερόλεπτα για να ενεργοποιηθεί. 
Αυτό στο λέω γιατί βλέπω πως έχεις 3 μπαρες σήματος εκεί που είσαι. Αν είναι 3 μπαρες edge/3G θα έπρεπε να είχε ενεργοποιηθεί. Αν όμως έχεις 4G/5G ενεργοποείται μόνο όταν πέφτει στη μια μπάρα χαμηλής συχνότητας. Εμένα ας πούμε στο σπίτι δεν ενεργοποιείται με καμία δύναμη(εχω κολλημένο φουλ 5G), για αυτό έβαλα λειτουργία πτήσης για να σου δείξω πως φαινεται στο όνομα παρόχου. 

α άρα θα φαίνεται μόνο όταν είναι ενεργό; όχι όπως στο android που φαίνεται το εικονίδιο και χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί λόγω κακού σήματος;

Και στο android το εικονιδιο vowifi το εμφανίζει μονο όταν ειναι ενεργοποιημενο. Ή στο flight mode ή στο κακό σημα.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Και στο android το εικονιδιο vowifi το εμφανίζει μονο όταν ειναι ενεργοποιημενο. Ή στο flight mode ή στο κακό σημα.
δηλαδή τώρα ότι κλήση κάνω θα είναι μέσω wifi calling επειδή φαίνεται το εικονίδιο του;

1eadd737c2736316433f26c8b5c99223.jpg


αυτή η κλήση που έκανα είναι μέσω vowifi; a0a92774ef0cba813133030fc12fd7ed.jpg
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ilka71 said:

δηλαδή τώρα ότι κλήση κάνω θα είναι μέσω wifi calling επειδή φαίνεται το εικονίδιο του;

1eadd737c2736316433f26c8b5c99223.jpg


αυτή η κλήση που έκανα είναι μέσω vowifi; a0a92774ef0cba813133030fc12fd7ed.jpg

Παίζουν ρόλο και οι ρυθμίσεις του κινητού. Κάποια android έχουν προεπιλογή να μπαίνουν στο δίκτυο Wi-Fi για κλησεις ανεξαρτήτως σήματος. 
στο iPhone τελικά ενεργοποιήθηκε;

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites



δηλαδή τώρα ότι κλήση κάνω θα είναι μέσω wifi calling επειδή φαίνεται το εικονίδιο του;


Ναι.
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, elephant said:

Έχω το Redmi note 9.

Πώς απενεργοποιείται το VoLTE;
Δεν βρίσκω διακόπτη στις ρυθμίσεις

Γιατί να το απενεργοποιήσεις; σου δημιουργεί πρόβλημα;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος από Wind παρ' ελπίδα διαβάζει εδώ, το carrier bundle 54.0 που θα έρθει με το iOS 16.4 είναι λάθος.
Έχει τεθεί η μεταβλητή WiFiOperatorNameSuffix σε "WiFi Calling" με την ελπίδα να πάρει το κινητό το όνομα Nova δυναμικά από το δίκτυο, να κοτσάρει κατόπιν το iPhone το "WiFi Calling" στο τέλος του ονόματος δικτύου και να διαβάζει ο χρήστης "Nova WiFi Calling".
Κανείς δεν σκέφτηκε τι θα γίνει όταν το κινητό μπει σε roaming?
Καλά κρασιά για το user experience... Δείτε το επισυναπτόμενο screenshot

 

IMG_D75BED513FD3-1.jpeg

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgemv said:

Αν κάποιος από Wind παρ' ελπίδα διαβάζει εδώ, το carrier bundle 54.0 που θα έρθει με το iOS 16.4 είναι λάθος.
Έχει τεθεί η μεταβλητή WiFiOperatorNameSuffix σε "WiFi Calling" με την ελπίδα να πάρει το κινητό το όνομα Nova δυναμικά από το δίκτυο, να κοτσάρει κατόπιν το iPhone το "WiFi Calling" στο τέλος του ονόματος δικτύου και να διαβάζει ο χρήστης "Nova WiFi Calling".
Κανείς δεν σκέφτηκε τι θα γίνει όταν το κινητό μπει σε roaming?
Καλά κρασιά για το user experience... Δείτε το επισυναπτόμενο screenshot

 

IMG_D75BED513FD3-1.jpeg

Δηλαδή με την νέα ενημέρωση θα δείχνει το όνομα του δικτύου+WiFi Calling (NOVA WiFi Calling)

Το κατω νούμερο να φανταστώ είναι nova σε ελβετικό δίκτυο. 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με την νέα ενημέρωση θα δείχνει το όνομα του δικτύου+WiFi Calling (NOVA WiFi Calling)
Το κατω νούμερο να φανταστώ είναι nova σε ελβετικό δίκτυο. 

Σωστά και τα 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgemv said:


Σωστά και τα 2

Μπορεις να μας δείξεις Με λειτουργία πτήσης τι εμφανίζει; 

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το WiFi Call εκτός Ευρώπης για να μας επιβεβαιώσει ότι δεν χρεώνει roaming αλλά απλές εθνικές χρεώσεις όπως ισχυρίζεται στο σαιτ;

wifiCall.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ρυθμους χελωνας αυτη η nova,εχω samsung s10 plus και ακομα να το προσθεσει στη λιστα του wifi calling.

Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2023 at 11:07 ΠΜ, nikosdoc said:

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το WiFi Call εκτός Ευρώπης για να μας επιβεβαιώσει ότι δεν χρεώνει roaming αλλά απλές εθνικές χρεώσεις όπως ισχυρίζεται στο σαιτ;

wifiCall.jpg

Ναι, ισχύει κανονικά.

On 24/3/2023 at 9:44 ΜΜ, panos.kar said:

Μπορεις να μας δείξεις Με λειτουργία πτήσης τι εμφανίζει; 

Βεβαίως κύριε, εμφανίζει Wind WiFi calling, δες το screenshot που επισυνάπτω. 

IMG_6883467387F7-1.jpeg

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, georgemv said:

Ναι, ισχύει κανονικά.

Βεβαίως κύριε, εμφανίζει Wind WiFi calling, δες το screenshot που επισυνάπτω. 

IMG_6883467387F7-1.jpeg

Χαχαχαχα. Έλεος. Ένα όνομα σωστά δεν μπορούν να αλλάξουν. 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήσει στο Xiaomi Note 9T  το vowifi (που δεν είναι στην επίσημη λίστα της ΝΟΒΑ) μέσω του IPHONE 14 pro plus (που επίσης δεν είναι στην λίστα).

Όμως ενώ δέχεται κανονικά κλήσεις σε "λειτουργία πτήσης" με ανοικτό το wifi, ΔΕΝ μπορεί να κάνει κλήσεις με το μήνυμα:

"Ο αριθμός που καλέσατε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυό μας"

Το έχει συναντήσει αυτό κάποιος?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ath156 said:

Έχω ενεργοποιήσει στο Xiaomi Note 9T  το vowifi (που δεν είναι στην επίσημη λίστα της ΝΟΒΑ) μέσω του IPHONE 14 pro plus (που επίσης δεν είναι στην λίστα).

Όμως ενώ δέχεται κανονικά κλήσεις σε "λειτουργία πτήσης" με ανοικτό το wifi, ΔΕΝ μπορεί να κάνει κλήσεις με το μήνυμα:

"Ο αριθμός που καλέσατε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυό μας"

Το έχει συναντήσει αυτό κάποιος?

Το dial plan όταν περνάς από wifi calling είναι από τα LIDL και δεν υποστηρίζει 3-ψήφια, 4-ψήφια και 5-ψήφια. Δοκίμασες να καλέσεις κανονικά 10-ψήφιο αριθμό;

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, georgemv said:

Το dial plan όταν περνάς από wifi calling είναι από τα LIDL και δεν υποστηρίζει 3-ψήφια, 4-ψήφια και 5-ψήφια. Δοκίμασες να καλέσεις κανονικά 10-ψήφιο αριθμό;

Κανονικότατα κάλεσα το σταθερό του σπιτιού μου (που επίσης είναι NOVA), το κινητό της γυναίκας μου κλπ.....υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει "μισή" ενεργοποίηση στο IPHONE😐.???..δεν ήρθε επιπλέον επιβεβαιωτικό μήνυμα πέρα από το αρχικό....

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η περίπτωση να υποστηρίζει τα μισά το μη υποστηριζόμενο κινητό σου.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...