Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

17 minutes ago, ilka71 said:

στα iPhone αλλάζει το εικονίδιο στο wifi calling; σαν το Android?

Όχι 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αλλάζει, το βλέπεις από το όνομα του παρόχου που εμφανίζει.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αλλάζει, το βλέπεις από το όνομα του παρόχου που εμφανίζει.

Poco X3 Pro via Tapatalk


που το εμφανίζει το όνομα του παροχου;
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας scroll down για να εμφανιστεί το Control Panel.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας scroll down για να εμφανιστεί το Control Panel.

Poco X3 Pro via Tapatalk


ναι λέει nova και δίπλα έχει το εικονίδιο του wifi. αυτό θα πει ότι είναι πλέον ενεργό το WiFi Calling;
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αν ήταν ενεργό το WiFi Calling θα έγραφε Wind WiFi Calling (ναι δεν το έχουν αλλάξει). Το ότι δείχνει το εικονίδιο του WiFi δίπλα απλά σημαίνει ότι είναι συνδεδεμένο σε ένα δίκτυο WiFi. Έχουν γίνει οι σχετικές ενέργειες (αποστολή μηνύματος, ενεργοποίηση από τις ρυθμίσεις);

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αν ήταν ενεργό το WiFi Calling θα έγραφε Wind WiFi Calling (ναι δεν το έχουν αλλάξει). Το ότι δείχνει το εικονίδιο του WiFi δίπλα απλά σημαίνει ότι είναι συνδεδεμένο σε ένα δίκτυο WiFi. Έχουν γίνει οι σχετικές ενέργειες (αποστολή μηνύματος, ενεργοποίηση από τις ρυθμίσεις);

Poco X3 Pro via Tapatalk


ναι στείλαμε το sms πριν 2 ώρες. και την ρύθμιση wifi calling την έχουμε ενεργή
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Αν είναι κάνε μια επανεκκίνηση αλλιώς ξανακοίτα το αύριο. Γενικά λίγο ό,τι να 'ναι η Nova και τα συστήματά της.

Poco X3 Pro via Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ilka71 said:
8 ώρες πριν, georgeavl3 said:
Όχι δεν αλλάζει, το βλέπεις από το όνομα του παρόχου που εμφανίζει.

Poco X3 Pro via Tapatalk

 

που το εμφανίζει το όνομα του παροχου;

A540E7B3-2A27-48B6-98BC-846F0B09C561.thumb.jpeg.54ece50627077db2890aceb61c962011.jpeg

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου απανταει οτι ειναι ενεργο απο το μηνυμα, οι σχετικοι διακοπτες στο κινητο ειναι ενεργοι,

αλλα το volte δουλευει ρολοι, το vowifi ουτε να παρω μπορω ουτε να με παρουν,

το τηλεφωνο ειναι dual (redmi note 9) και τα ιδια συμπτωματα εχω και στις 2 καρτες (nova/wind η μια, cosmote η αλλη)

ξερει κανεις τι μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

Το vowifi ενεργοποιείται όταν είναι χαμηλό το σήμα κινητής όχι πάντα σε wifi


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, rebel1 said:

Το vowifi ενεργοποιείται όταν είναι χαμηλό το σήμα κινητής όχι πάντα σε wifi


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ή όταν αποσυνδέσεις το δίκτυο κινητής με plane mode, οπότε είναι εύκολη η διαφοροδιάγνωση 😉

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, rebel1 said:

Το vowifi ενεργοποιείται όταν είναι χαμηλό το σήμα κινητής όχι πάντα σε wifi


Sent from my iPhone using Tapatalk

εννοω οτι το βαζω σε λειτουργια πτησης και ουτε παιρνει ουτε να με παρω

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, patrickdrd said:

εννοω οτι το βαζω σε λειτουργια πτησης και ουτε παιρνει ουτε να με παρω

πρόσεξε γιατί όταν το βάζεις σε "airplane mode" σου κλείνει αυτόματα το wifi !!! Πρέπει να το ενεργοποιήσεις ξανά το wifi !! αφού έχεις ήδη ενεργοποιήσει το airplane mode.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

χαχα ναι, εννοειται το ενεργοποιω, αλλα ουτε διακοπτες βλεπω να αναβουν, ουτε οι κλησεις δουλευουν, παραξενο

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, patrickdrd said:

χαχα ναι, εννοειται το ενεργοποιω, αλλα ουτε διακοπτες βλεπω να αναβουν, ουτε οι κλησεις δουλευουν, παραξενο

Εάν είναι Xiaomi δοκίμασε να απενεργοποιήσεις ή ενεργοποήσεις (το αντίθετο αυτό που έχεις) μέσω του dialer (δες το προηγούμενο ποστ μου). ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο για Xiaomi...

https://myphone.gr/forum/topic/171152/?do=findComment&comment=7162521

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

αν το κανω αντιθετο απενεργοποιειται το σχετικο switch (και ουτε δουλευουν οι κλησεις στην πτηση), ενω τωρα ειναι ενεργα και τα 2

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, patrickdrd said:

αν το κανω αντιθετο απενεργοποιειται το σχετικο switch (και ουτε δουλευουν οι κλησεις στην πτηση), ενω τωρα ειναι ενεργα και τα 2

- Δοκίμασες να κλείσεις και να ανοίξεις τον διακόπτη?

- Προχώρησες παρακάτω στο μενού "Προτιμήσεις δικτύου"  και να βάλεις "Κατά προτίμηση Wi-Fi"?

 

Screenshot_2023-03-17-11-42-03-326_com.android.phone.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το VoLTE στο νέο μου κινητό Xiaomi Poco X5, δεν έχω δεδομένα κατά την διάρκεια κλήσεων.

Η κάρτα βγήκε από το προηγούμενο κινητό μου Poco X3 Pro όπου δούλευε κανονικά το VoLTE, και μπήκε στο νέο κινητό (ROM: XMPMIXM Global).

Εννοείται ότι είναι ενεργοποιημενο από την εταιρία Wind (NOVA) και έχω ήδη κάνει το βήμα με την κλήση του κωδικού *#*#86534#*#* και μου έβγαλε το μήνυμα disabled και εμφανίζεται το κουμπί ενεργοποίησης του VoLTE.

Πρέπει να έχει κάποια σχέση και με το έτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τη συσκευή, με την αδυναμία ενεργοποίησης κάρτας στο λογαριασμό Xiaomi.

Ενώ συνδέομαι κανονικά στο λογαριασμό Xiaomi, στην ενότητα Συσκευές - Τρέχουσα Συσκευή, γράφει το μήνυμα "Η κάρτα SIM δεν έχει εγκατασταθεί ή είναι ανενεργή".

Μήπως επειδή δεν είναι EU η ROM;
Και πως το διορθώνω αυτό;

Κάποια βοήθεια ρε παιδιά;

Poco X5 via Tapatalk









b9cbaa07e17d925d15170c2632ab1e4d.jpg

da4e00bcd685f8701dab3ee0f4060714.jpg

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Επιτέλους και από μένα!! Ενεργοποίηση του Wifi-Calling σε REALME GT2 Neo (rooted) που δεν είναι στη λίστα συμβατών συσκευών.

Τα βήματα που ακολούθησα είναι τα εξής:

1. Ενεργοποίηση του Wifi-Calling στέλνοντας το γνωστό SMS σε συμβατή συσκευή (Samsung A23 5G, όχι πως έχει σημασία)

2. Κάνοντας όλα τα βήματα του 1ου post: https://forum.xda-developers.com/t/how-to-enable-volte-and-vowifi-on-realme-gt-neo-2-and-probably-other-realme-devices-when-the-toggles-are-not-available-in-sim-info-settings.4459107/

Το βήμα 2 έγινε, μιας και στη συσκευή μου δεν εμφανιζόντουσαν τα toggle για ενεργοποίηση του wifi calling.

 

Ήμουν ένα βήμα πριν τη διακοπή του νέου συμβολαίου μιας και στο σπίτι μου είχα 2G και σχεδόν πάντα έχανα τις κλήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ολόσωστα. Εισερχόμενες, εξερχόμενες, με τα δεδομένα κλειστά, όλα σωστά.

Τους ακούω κ με ακούν καθαρά. Πριν δεν είχα σήμα, μου ερχόντουσαν sms για χαμένες ή όταν έπιανε είχε διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

A540E7B3-2A27-48B6-98BC-846F0B09C561.thumb.jpeg.54ece50627077db2890aceb61c962011.jpeg
μετά από μια μέρα και μια επανεκκίνηση αυτό δείχνει. έχει το κινητό wifi calling; γιατί και το μήνυμα στείλαμε και ήρθε η γνωστή απαντηση H ENTOΛH ΓIA THN ENEPΓOΠOIHΣH THΣ YΠHPEΣIAΣ WiFi Calling EXEI ΣTAΛEI EΠITYXΩΣ.. και τον διακόπτη στις ρυθμίσεις δεδομένα κλπ τον ανοίξαμε!
30d0a685fb8672b5b04434f1d4101711.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...