Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

38 minutes ago, panos.kar said:

Μόνο η vf το ενεργοποιεί αυτόματα. Το λέω από πρόσφατη εμπειρία από τις άλλες δυο 

Για να είμαστε δίκαιοι βέβαια η Vodafone ενεργοποιεί μεν αυτόματα το vowifi, από την άλλη πλευρά δεν έχει VoLTE.😉 Άρα:

Στο vowifi (ορισμένες συσκευές)     ΝΟΒΑ - Vodafone = 0 - 1

Στο VoLTE  (όλες οι συσκευές)        ΝΟΒΑ - Vodafone = 1 - 0

Μάλλον πρωταθλητής για φέτος αναδεικνύεται ο τρίτος που δεν αναφέρεται εδώ😁

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

 

57 minutes ago, ath156 said:

Για να είμαστε δίκαιοι βέβαια η Vodafone ενεργοποιεί μεν αυτόματα το vowifi, από την άλλη πλευρά δεν έχει VoLTE.😉 Άρα:

Στο vowifi (ορισμένες συσκευές)     ΝΟΒΑ - Vodafone = 0 - 1

Στο VoLTE  (όλες οι συσκευές)        ΝΟΒΑ - Vodafone = 1 - 0

Μάλλον πρωταθλητής για φέτος αναδεικνύεται ο τρίτος που δεν αναφέρεται εδώ😁

 

off-topic: πρωταθλητής πάντα είναι ο τρίτος, ό,τι πληρώνεις γενικά παίρνεις. Και (στατιστικά και με μέσους όρους πάντα, μη με φάτε) πιο γρήγορος και με καλύτερη κάλυψη και και. Παίζει όμως το κόστος στη μέση πάντα και αν έχεις 4-5 συνδέσεις στην οικογένεια και είσαι και μισθοδίαιτος αγοράζεις το φτηνότερο...

Είχα πάντως την αίσθηση ότι για να παίξει σωστά το vowifi και να κάνει seamless roaming στην κινητή, θα πρέπει ως βασική προϋπόθεση να υπάρχει VoLTE ενεργό. Στη Vodafone δλδ είναι περιορισμένο/σε μερικές συσκευές μόνο;

11 minutes ago, carmik said:

Είχα πάντως την αίσθηση ότι για να παίξει σωστά το vowifi και να κάνει seamless roaming στην κινητή, θα πρέπει ως βασική προϋπόθεση να υπάρχει VoLTE ενεργό.

Σε ένα FAQ της Optus αναφέρεται ότι όντως το ενεργό VoLTE δεν είναι προαπαιτούμενο ( https://www.optus.com.au/for-you/support/answer?id=20033 ) με προβλήματα τα ακόλουθα:

1416442790_.png.c3fdb512e089ac0e0a1e32bc224a9b46.png

Δηλαδή ισχύει ότι δε θα συνεχιστεί η κλήση αν φύγετε από την περιοχή του vowifi και πάτε σε περιοχή με απλά κάλυψη 4G. Και λίγο πιο αργή η κλήση.

Λοοοοιποοον, άνοιξα chat. Ρωτήθηκα για το κινητό και είπα iphone. Μου συστήθηκε να στείλω το κλασσικό "VOW ναι" μήνυμα, αλλά ανέφερα ότι αφενός είμαι στο εξωτερικό και το κινητό το έχει συγγενής μου, αφετέρου δεν ξέρει τίποτα από το να στέλνει SMS κτλ. Μου ζητήθηκε μόνο αυθεντικοποίηση και θεωρητικά το έχουν κάνει ήδη (θα ξέρω αργότερα όταν πάω σπίτι)! Σε λίγες ώρες θα είναι ενεργό.

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Το vowifi της Νόβα κερδίζει όλους...
Μιλάς από όλο τον κόσμο σαν να είσαι Ελλάδα...
Τόσο απλά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rebel1 said:

Το vowifi της Νόβα κερδίζει όλους...
Μιλάς από όλο τον κόσμο σαν να είσαι Ελλάδα...
Τόσο απλά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακριβώς. Φίλος μου μιλούσε από πλοίο κανονικά με Nova WiFi Calling χωρις χρέωση ενώ οι άλλοι ήταν στο δίκτυο telenor maritime

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

μετά την αλλαγή κινητού από Α72 σε S21 fe έστειλα πάλι το μήνυμα για wifi calling και τώρα λέει αυτό
"H ENTOΛH ΓIA THN ENEPΓOΠOIHΣH THΣ YΠHPEΣIAΣ WiFi Calling EXEI ΣTAΛEI EΠITYXΩΣ."
αυτό σημαίνει ότι ενεργοποιηθηκε η όχι ακόμα;

στα iPhone 13 και 14 πως ενεργοποιειται το WiFi Calling;

Link to comment
Share on other sites

Θα λάβεις και νέο μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε. Σημαίνει ότι το κινητό είναι συμβατό

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα λάβεις και νέο μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε. Σημαίνει ότι το κινητό είναι συμβατό

Poco X3 Pro via Tapatalk


οκ, στα iPhone πως το ενεργοποιουμε;
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.kar said:

Ακριβώς. Φίλος μου μιλούσε από πλοίο κανονικά με Nova WiFi Calling χωρις χρέωση ενώ οι άλλοι ήταν στο δίκτυο telenor maritime

Άραγε δουλεύει και Τουρκία; Αν ναι,σωθήκαμε.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβαλα την σιμ του Note 9T στο καινούργιο κινητό IPHONE 14 Plus , στείλαμε και μήνυμα στο 1202 και ήρθε ΘΕΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

Τώρα πρέπει να περιμένουμε κάτι άλλο ή μπορούμε να αλλάξουμε τηλέφωνα???

***Αν κατάλαβα καλά πρέπει να περιμένουμε για να έρθει και νέο μήνυμα ότι πράγματι ενεργοποιήθηκε, γιατί ακόμα σε airplane mode δεν δέχεται κλήσεις😉

***Update. Τελικά ποτέ δεν ήρθε 2ο μήνυμα. Ενεργοποιήθηκε με το 1ο.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

μετά την αλλαγή κινητού από Α72 σε S21 fe έστειλα πάλι το μήνυμα για wifi calling και τώρα λέει αυτό
"H ENTOΛH ΓIA THN ENEPΓOΠOIHΣH THΣ YΠHPEΣIAΣ WiFi Calling EXEI ΣTAΛEI EΠITYXΩΣ."
αυτό σημαίνει ότι ενεργοποιηθηκε η όχι ακόμα;

στα iPhone 13 και 14 πως ενεργοποιειται το WiFi Calling;


Συγνώμη κάθε φορά που αλλάζεις συσκευή θέλει ξανά ενεργοποίηση;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Θα λάβεις και νέο μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε. Σημαίνει ότι το κινητό είναι συμβατό

Poco X3 Pro via Tapatalk


ξέρεις πόσες μέρες θέλει για να ενεργοποιηθεί;
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ilka71 said:
2 ώρες πριν, georgeavl3 said:
Θα λάβεις και νέο μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε. Σημαίνει ότι το κινητό είναι συμβατό

Poco X3 Pro via Tapatalk

 

ξέρεις πόσες μέρες θέλει για να ενεργοποιηθεί;

Ούτε 1 λεπτό. Όταν λάβεις μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε, κανε επανεκκίνηση τη συσκευή. 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ilka71 said:
2 ώρες πριν, georgeavl3 said:
Θα λάβεις και νέο μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε. Σημαίνει ότι το κινητό είναι συμβατό

Poco X3 Pro via Tapatalk

 

ξέρεις πόσες μέρες θέλει για να ενεργοποιηθεί;

Τι μέρες, σε 2’ μου ήρθε μήνυμα πίσω και μετά που βρήκα WiFi δούλεψε. Άντε να κάνει 5 με 10 λεπτά. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ........

Ενεργοποίηση του Xiaomi Note 9T (που δεν είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές)

Μέσω του IPHONE 14 Pro Max (που επίσης δεν είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές !!!😁)

Δοκιμή με airplane mode - και οι 2 κάρτες (NOVA+Vodafone) έχουν πλέον vowifi 😎

UPDATE: Δέχεται κλήσεις και στις 2 κάρτες σε airplane mode & wifi ανοικτό

Δεν μπορώ όμως να κάνω κλήση από ΝΟΒΑ με το μήνυμα "ο αριθμός που καλέσατε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυό μας". Μήπως φταίει ότι στα δεδομένα έχω προεπιλογή στην Vodafone? (προς το παρόν δεν έχω καθόλου διαθέσιμα δεδομένα σε ΝΟΒΑ να δοκιμάσω - σε λίγες ημέρες ναι).

 

1678989793134.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ath156 said:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ........

Ενεργοποίηση του Xiaomi Note 9T (που δεν είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές)

Μέσω του IPHONE 14 Pro Max (που επίσης δεν είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές !!!😁)

Δοκιμή με airplane mode - και οι 2 κάρτες (NOVA+Vodafone) έχουν πλέον vowifi 😎

UPDATE: Δέχεται κλήσεις και στις 2 κάρτες σε airplane mode & wifi ανοικτό

Δεν μπορώ όμως να κάνω κλήση από ΝΟΒΑ με το μήνυμα "ο αριθμός που καλέσατε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυό μας". Μήπως φταίει ότι στα δεδομένα έχω προεπιλογή στην Vodafone? (προς το παρόν δεν έχω καθόλου διαθέσιμα δεδομένα σε ΝΟΒΑ να δοκιμάσω - σε λίγες ημέρες ναι).

 

1678989793134.jpg

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω και εγώ. Αλλά δεν ξέρω αν δουλέψει στο Note 10 plus που έχω?? Επειδή δεν είναι στις υποστηριζομενες συσκευές?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mips said:

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω και εγώ. Αλλά δεν ξέρω αν δουλέψει στο Note 10 plus που έχω?? Επειδή δεν είναι στις υποστηριζομενες συσκευές?

Μα ήδη είπα ότι τόσο αυτή που ενεργοποίησα (Xiaomi Note 9T) όσο και αυτή από την οποία το ενεργοποίησα (IPHONE 14 Pro Max) ΔΕΝ ήταν στις υποστηριζόμενες😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ath156 said:

Μα ήδη είπα ότι τόσο αυτή που ενεργοποίησα (Xiaomi Note 9T) όσο και αυτή από την οποία το ενεργοποίησα (IPHONE 14 Pro Max) ΔΕΝ ήταν στις υποστηριζόμενες😉

Στις ρυθμίσεις της συσκευής σου εμφάνισε τον διακόπτη του wifi calling?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mips said:

Στις ρυθμίσεις της συσκευής σου εμφάνισε τον διακόπτη του wifi calling?

Πρώτα δοκίμασε το παρακάτω (εάν δεν σου εμφανίζει τον διακόπτη wifi calling):

*#*#869434#*#* δοκίμασε αυτόν

την 1η φορά θα σου βγάλει "enabled"  και εάν το ξανακάνεις "disabled"

Για να σου εμφανίσει τον διακόπτη μάλλον πρέπει να το κάνεις "disable vowifi check". Κάνε και επανεκκίνηση μετά για καλό και για κακό. Αυτό το είχα κάνει πολύ πριν προσπαθήσω να κάνω την ενεργοποίηση στην ΝΟΒΑ (και είχα τον διακόπτη έτοιμο).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, carmik said:

Λοοοοιποοον, άνοιξα chat. Ρωτήθηκα για το κινητό και είπα iphone. Μου συστήθηκε να στείλω το κλασσικό "VOW ναι" μήνυμα, αλλά ανέφερα ότι αφενός είμαι στο εξωτερικό και το κινητό το έχει συγγενής μου, αφετέρου δεν ξέρει τίποτα από το να στέλνει SMS κτλ. Μου ζητήθηκε μόνο αυθεντικοποίηση και θεωρητικά το έχουν κάνει ήδη (θα ξέρω αργότερα όταν πάω σπίτι)! Σε λίγες ώρες θα είναι ενεργό.

Για να δούμε...

Αποτυχία και πάλι 😞

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ath156 said:

Πρώτα δοκίμασε το παρακάτω (εάν δεν σου εμφανίζει τον διακόπτη wifi calling):

*#*#869434#*#* δοκίμασε αυτόν

την 1η φορά θα σου βγάλει enabled  και εάν το ξανακάνεις disabled

Για να σου εμφανίσει τον διακόπτη μάλλον πρέπει να το κάνεις "disable vowifi check". Κάνε και επανεκκίνηση μετά για καλό και για κακό.

Έγραψα τον κωδικό που μου έστειλες και βγήκε ηχογραφημένο μήνυμα που έλεγε ότι το χρηματικό υπόλοιπο εξαντλήθηκε. Μαλλον το εγραψα λάθος στο προηγούμενο ποστ μου το samsung galaxy note 10 plus εχω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

@mipsΝαι ο κωδικός που έδωσα είναι για Xiaomi..έτσι όπως το έγραψες νόμισα ότι είχες Xiaomi Note 10.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τι μέρες, σε 2’ μου ήρθε μήνυμα πίσω και μετά που βρήκα WiFi δούλεψε. Άντε να κάνει 5 με 10 λεπτά. 
Ούτε 1 λεπτό. Όταν λάβεις μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε, κανε επανεκκίνηση τη συσκευή. 
τελικά ούτε μήνυμα ήρθε. τώρα μπήκα σπίτι και βλέπω το εικονίδιο wifi call!
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ath156 said:

@mipsΝαι ο κωδικός που έδωσα είναι για Xiaomi..έτσι όπως το έγραψες νόμισα ότι είχες Xiaomi Note 10.

Δεν φταις σε κάτι το λάθος είναι δικό μου. Οποτε το συμπέρασμα είναι ότι δεν έχω καμία ελπίδα. 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...