Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 minutes ago, panos.kar said:

Εμένα το VoWiFi ενεργοποείται πάρα πολυ σπάνια όταν είμαι στο ασανσέρ (που κάποιες φορές πιάνει WiFi) επειδή έχει 1 γραμμή 5G σημα. Όταν όμως το κινητό γράφει πάνω Wind WiFi Calling σημαίνει πως κάνει εξ ολοκλήρου την κληση μέσω Wi-Fi ή δίνει προτεραιότητα στο κανονικό δίκτυο; Σε iPhone μιλάω


Sent from my iPhone using Tapatalk


Μετά στο σπίτι που το σημα είναι παρά πολυ καλό απενεργοποιείται το VoWiFi. Επίσης να θέσω και κάτι άλλο. Έκανα κληση στην δουλειά σε αποθήκη ημιυπόγεια που το σημα είναι EDGE 3 μπάρες. Να πω πως μόνο η wind πιάνει εκεί, καμία άλλη. Και η κληση ήταν σχεδόν κρύσταλλο. Πραγματικά σοκαρίστηκα. Έχουν βάλει καμία τεχνολογία στο GPRS και έχει τόσο καθαρή φωνή μέσω 2G? Καλά μη πω για το 3G που εγώ διαφορά δεν καταλαβαίνω από το LTE στην ποιότητα ήχου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι, εδώ και πάρα πολλά χρόνια η wind παρέχει κλήσεις HD ακόμη και στο 2G.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εδώ και πάρα πολλά χρόνια η wind παρέχει κλήσεις HD ακόμη και στο 2G.

Παιδια είναι μακράν ο,τι καλύτερο εχω ακούσει σε κληση. Απίστευτο πράγμα. Κληση δεν πέφτει ούτε για αστείο. Τι να πω. Φαινεται ακόμα η αίγλη της παλιάς καλής Telestet στο 2G


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, panos.kar said:


Παιδια είναι μακράν ο,τι καλύτερο εχω ακούσει σε κληση. Απίστευτο πράγμα. Κληση δεν πέφτει ούτε για αστείο. Τι να πω. Φαινεται ακόμα η αίγλη της παλιάς καλής Telestet στο 2G emoji23.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν νομίζω ότι έχει ξεπεραστεί αυτή η ποιότητα ήχου. 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μικρό tip για Wind voWiFi και Samsung με Android 13:

Πάτε Settings -> Connections -> SIM Manager -> Data switching & backup calling και πατήσετε τον διακόπτη στο ON. Μετά πάτε Settings Connections -> Wi-Fi calling -> Wind -> Calling Preference -> WiFi preferred. Τότε γίνεται το εξής:

Σε κατάσταση roaming (δεν ξέρω αν γίνεται το ίδιο και εντός χώρας) η κάρτα wind θα χρησιμοποιήσει τη data σύνδεση της άλλης SIM για να μπει με voWiFi. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι τέλος οι χρεώσεις roaming με wind για πάντα. Παίρνεις μια τοπική data κάρτα και η Wind παίζει τα πάντα voWiFi πάνω από το data connection χωρίς wifi. Να είναι καλά όποιος αποφάσισε να μην περιορίσει το VoWiFi εντός Ελλάδος όπως οι άλλοι 2.

Όταν επιστρέψω στην Ελλάδα το βασικό μου νούμερο θα γίνει φορητότητα σε Wind άμεσα μόνο και μόνο για αυτό, μιας και περνάω τον περισσότερο χρόνο μου στο εξωτερικό πλέον.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2022 at 10:36 ΠΜ, georgemv said:

Μικρό tip για Wind voWiFi και Samsung με Android 13:

Πάτε Settings -> Connections -> SIM Manager -> Data switching & backup calling και πατήσετε τον διακόπτη στο ON. Μετά πάτε Settings Connections -> Wi-Fi calling -> Wind -> Calling Preference -> WiFi preferred. Τότε γίνεται το εξής:

Σε κατάσταση roaming (δεν ξέρω αν γίνεται το ίδιο και εντός χώρας) η κάρτα wind θα χρησιμοποιήσει τη data σύνδεση της άλλης SIM για να μπει με voWiFi. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι τέλος οι χρεώσεις roaming με wind για πάντα. Παίρνεις μια τοπική data κάρτα και η Wind παίζει τα πάντα voWiFi πάνω από το data connection χωρίς wifi. Να είναι καλά όποιος αποφάσισε να μην περιορίσει το VoWiFi εντός Ελλάδος όπως οι άλλοι 2.

Όταν επιστρέψω στην Ελλάδα το βασικό μου νούμερο θα γίνει φορητότητα σε Wind άμεσα μόνο και μόνο για αυτό, μιας και περνάω τον περισσότερο χρόνο μου στο εξωτερικό πλέον.

Το έχεις χρησιμοποιήσει και επιβεβαιωμένα δεν χρεώνει;

Είχε τεθεί και παλιότερα αυτό το ερώτημα σε σχέση με τις χρεώσεις ροαμινγκ κατά τη χρήση VoWIFI. Στο site της wind γραφει ότι ισχύουν οι εθνικές χρεώσεις και όχι κάτι επιπλέον. Δείτε εδώ.

Αν όμως ξαφνικά το αλλάξουν τότε θα υπάρξει μεγάλη χρέωση..

Edited by nikosdoc
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις χρησιμοποιήσει και επιβεβαιωμένα δεν χρεώνει;
Είχε τεθεί και παλιότερα αυτό το ερώτημα σε σχέση με τις χρεώσεις ροαμινγκ κατά τη χρήση VoWIFI. Στο site της wind γραφει ότι ισχύουν οι εθνικές χρεώσεις και όχι κάτι επιπλέον. Δείτε εδώ.
Αν όμως ξαφνικά το αλλάξουν τότε θα υπάρξει μεγάλη χρέωση..
Ναι, επιβεβαιώνω ότι χρεώνει από τα εθνικά πακέτα. Αψογη ποιότητα ήχου.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2022 at 7:20 ΜΜ, nikosdoc said:

Επιβεβαιώνω ότι το VoWiFi δουλεύει και σε απλό S20 μετά την τελευταία αναβάθμιση...

πως κάνεις ενεργοποίηση; έχω το s20 ultra αλλά παίρνω άκυρο κατά την αποστολή sms

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε μια κλήση στο τεχνικό τμήμα, 13700 δωρεάν.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα προχθές στο 13800 να ρωτήσω κάτι άλλο και παράλληλα ρώτησα και για το VoWiFi που δε μου δουλεύει. Γι αυτό με σύνδεσε στο τεχνικό τμήμα στο οποίο αυτός που μίλησα μου είπε πως θα το ελέγξει και θα με πάρει εντός 4 ωρών. Δεν πήρε ποτέ. 

Ούτε η γνωστή κλήση που αφού σηκώσεις κλείνει σε 4 δευτερόλεπτα... 

Είναι μη τους χρειαστείς πλέον δυστυχώς... 

Link to comment
Share on other sites

Άσε, εγώ που έκανα 7-8 κλήσεις στο 13800 πριν 10-12 μέρες, τουλάχιστον οι 4 έκλεισαν και μια μου το έκλεισαν σκόπιμα. Ούτε κουβέντα για να με καλέσουν για το θέμα μου τόσες μέρες μετά, που θα το σημείωναν και θα ενημέρωναν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το volte - wifi της vodafone και της cosmote δουλεύει με τη μία στα 5g tablet της samsung παρότι τις είχα ενεργοποιήσει με το σύμβατο xiaomi και στα δύο συμβόλαια.

Της wind yoko choco δοκιμάζοντας με κάρτα sim συμβόλαιου φίλου. Ξέρω ξέρω εγώ φταίω και όχι η εταιρεία εγώ φταίω που δεν ξέρω να κάνω μαγικά

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα παρατήρησα ότι εμφανίστηκε το εικονίδιο του VOLTE στην συσκευή μου, δεν εμφανίζονταν τόσο καιρό ενώ λειτουργούσε κανονικά. Χωρίς επανεκκίνηση έγινε και χωρίς να γίνει ενημέρωση του λογισμικού.

Realme GT Master Edition.

Είδα τα στιγμιότυπα που έχω βγάλει και ξεκίνησε χθες 27/11 να το δείχνει.

Άκυρο, εμφανίστηκε μετά το τελευταίο update της συσκευής, εκδοση C.12 μετά την επανεκκίνηση εμφανίστηκε το εικονίδιο του VoLTE.

Edited by Arinos
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το ενεργοποίησα κι εγώ σε Samsung A52s που δεν είναι ακόμα στη λίστα, έχει μόνο το Samsung A52

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Loutrikan said:

Σήμερα το ενεργοποίησα κι εγώ σε Samsung A52s που δεν είναι ακόμα στη λίστα, έχει μόνο το Samsung A52

Κάνεις λάθος. Το Samsung A52s είναι στη λίστα απο τον Σεπτέμβριο. 

Στις 16 του μηνα το είχα δημοσιεύσει εγώ πρώτος εδώ για τη συγκεκριμένη συσκευή.

Edited by Athlos_PDA
Link to comment
Share on other sites

15 Σεπτεμβρίου είχα στείλει μήνυμα για ενεργοποίηση και δεν ήταν διαθέσιμη η υπηρεσία. Στην επίσημη λίστα της Wind έχει μόνο το απλό A52 μέχρι και σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ιδιο για αρκετές μερες έστελνα μήνυμα και έπαιρνα αρνητική απαντηαη.

Στις 16 όμως επιτέλους μου ήρθε απάντηση οτι ενεργοποιήθηκε.

Στη σελίδα 59 είναι τα μηνύματα.

Η wind στη σελίδα "Ποια είναι τα συμβατά κινητά για το VoWiFI" σαν Samsung A52 το αναφέρει αλλα μάλλον εννοεί ολη τη σειριά.

Edited by Athlos_PDA
Link to comment
Share on other sites

Το είδα το μήνυμά σου αλλά γράφεις για το απλό Α52, οπότε το διευκρίνησα ότι είναι και για το Α52s.

Όταν είχε πρωτομπεί στη λίστα το A52 έιχα δοκιμάσει να το ενεργοποιήσω και δεν ήταν διαθέσιμο για το s, οπότε υπέθεσα ότι θα μπει κάποια στιγμή αργότερα στη λίστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κλειστό το έχω και εγώ αφού το σήμα στο σπίτι είναι τέρμα ( 5/5 με 4G ) και ενεργό το VoLTE, Redmi Note 11 η συσκευή.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2022 at 12:06 ΠΜ, Don_VitoCorleone said:

Το κινητό είναι poco x3 nfc όπως γράφω με λογισμικό 13.0.3 ενώ στην καινούρια sim που έχω υπάρχει και διακόπτης στο menu ρυθμίσεων της συσκευής για να ενεργοποιηθεί. Δοκίμασα να στείλω και μυνημα απενεργοποίησης και ξανά απενεργοποίησης χωρίς αποτέλεσμα. 

Δε ξέρω αν φταίει η αναβάθμιση σε 13.0.4 πάντως σήμερα πέτυχα να δω VoWiFi σε λειτουργία πτήσης και λειτουργεί κανονικά. Θέλει 5 με 10 δευτερόλεπτα να βγει η ένδειξη, δε νομίζω να μην περίμενα αρκετά και να την πάτησα έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, JimKarvo said:

Πόσο κουλό είναι να υποστηρίζουν το X3 αλλά όχι το F3? Ίδια κινητά δεν είναι ρε γαμωτο;

Δε νομίζω ότι έχουν ούτε ένα κοινό σημείο στο hardware 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με την ταχύτητα του 4g στο νησί  της Ρόδου;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτά τα σαΐνια  της NOVA/WIND εδώ και μήνες δεν κάνουν απολύτως τίποτα για να εντάξουν επιπλέον μοντέλα στα συμβατά για vowifi. Μάλιστα αντί να διευρύνουν την κατάσταση με επιπλέον κινητά, κατάφεραν μετά την εξαγορά της WIND να αφαιρέσουν (από την κατάσταση που εμφανίζεται στο σαΐτ της NOVA) επτά κινητά που προηγουμένως εμφανίζονταν ως συμβατά (Redmi Note 9S, Redmi Note 9 Pro, Poco X3 NFC, Xiaomi 12T Pro,  Xiaomi 12T, Samsung S22+, Samsung S22 Ultra) και περιλαμβάνουν το Samsung A73 που νομίζω ότι δεν έχει κυκλοφορήσει καν στην Ελλάδα, ενώ εμφανίζουν το Samsung A52 δυο φορές. Φανταστείτε με τι επιμέλεια δημιούργησαν αυτή την κατάσταση ο αρμόδιος υπάλληλος και ο επόπτης προϊστάμενος του. Ως πελάτες, μας έχουν γραμμένους εις τα γεννητικά τους όργανα, είναι για τα πανηγύρια και τελείως αφερέγγυοι. Ούτε δημόσιοι υπάλληλοι αν ήταν δεν θα αντιμετώπιζαν το θέμα με τέτοια προχειρότητα. Τους έστειλα email για όλα αυτά και ούτε καν μου απάντησαν. Τους περιμένω στη γωνία στην λήξη του συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikoum said:

Αυτά τα σαΐνια  της NOVA/WIND εδώ και μήνες δεν κάνουν απολύτως τίποτα για να εντάξουν επιπλέον μοντέλα στα συμβατά για vowifi. Μάλιστα αντί να διευρύνουν την κατάσταση με επιπλέον κινητά, κατάφεραν μετά την εξαγορά της WIND να αφαιρέσουν (από την κατάσταση που εμφανίζεται στο σαΐτ της NOVA) επτά κινητά που προηγουμένως εμφανίζονταν ως συμβατά (Redmi Note 9S, Redmi Note 9 Pro, Poco X3 NFC, Xiaomi 12T Pro,  Xiaomi 12T, Samsung S22+, Samsung S22 Ultra) και περιλαμβάνουν το Samsung A73 που νομίζω ότι δεν έχει κυκλοφορήσει καν στην Ελλάδα, ενώ εμφανίζουν το Samsung A52 δυο φορές. Φανταστείτε με τι επιμέλεια δημιούργησαν αυτή την κατάσταση ο αρμόδιος υπάλληλος και ο επόπτης προϊστάμενος του. Ως πελάτες, μας έχουν γραμμένους εις τα γεννητικά τους όργανα, είναι για τα πανηγύρια και τελείως αφερέγγυοι. Ούτε δημόσιοι υπάλληλοι αν ήταν δεν θα αντιμετώπιζαν το θέμα με τέτοια προχειρότητα. Τους έστειλα email για όλα αυτά και ούτε καν μου απάντησαν. Τους περιμένω στη γωνία στην λήξη του συμβολαίου.

καλά τους έκανες!!!γιατί νομίζεις θα ήξεραν να σου απαντήσουν..?🤣

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nickchris36 said:

καλά τους έκανες!!!γιατί νομίζεις θα ήξεραν να σου απαντήσουν..?🤣

Όχι βέβαια, άρες μάρες και παπάρες μου είπαν και σε δυο τηλεφωνικές επικοινωνίες που είχα μαζί τους. Σιγά μην ιδρώνει το αυτί τους

Ούτε σε δυο χρόνια δεν θα έχουν συμπεριλάβει τα κινητά του 2022-2021 και πριν, που έχει ο περισσότερος κόσμος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...