Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 minutes ago, noisex said:

Ναι.Εσύ δοκίμασες να κάνεις κλήση σε airplane mode, με ανοιχτό wifi; Αν και λογικά θα λειτουργεί γιατί έχεις επίσημα πιστοποιημένη συσκευή.

Δοκίμασα τώρα και λειτούργησε (κάλεσε).

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σημερινό update στο software του Samsung Galaxy s10e, εμφανίστηκε ο διακόπτης για το wifi calling.

Δεν φαίνεται να δουλεύει ακόμα όμως. 

Edited by inel
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, inel said:

Μετά από σημερινό update στο software του Samsung Galaxy s10e, εμφανίστηκε ο διακόπτης για το wifi calling.

Δεν φαίνεται να δουλεύει ακόμα όμως. 

Δεν είναι στη λίστα με τις συμβατές συσκευές, γι αυτό.

https://www.wind.gr/support/idiotes/diktio-kalipsi/pia-ine-ta-simvata-kinita-gia-to-vowifi-ke-pos-to-energopio

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύμηνη διακοπή των ειδιποιήσεων του Play Store για ενημερώσεις εφαρμογών, ήρθαν χθες ξαφνκά 25 ενημερώσεις. Για να δούμε αν θα συνεχίσουν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, makap said:

Μετά από πολύμηνη διακοπή των ειδιποιήσεων του Play Store για ενημερώσεις εφαρμογών, ήρθαν χθες ξαφνκά 25 ενημερώσεις. Για να δούμε αν θα συνεχίσουν.

Δεν κατάλαβα 🙂
Σχετίζεται με το VoLTE/VoWiFi?

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, minast said:

Δεν κατάλαβα 🙂
Σχετίζεται με το VoLTE/VoWiFi?

 

Έχω γράψει για το θέμα των ειδοποιήσεων στο νήμα της Q, αλλά και σ' αυτό το νήμα για το Volte, έγινε μπέρδεμα στο νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό μου ένα Xiaomi Note 9T έχω δύο καρτοσυνδέσεις. Η 1η στην WIND όπου δεν μου εμφανίζει τον διακόπτη για VoWiFi, έχει όμως ενεργοποιηθεί αυτόματα το VoLTE. Στην 2η με Vodafone έχει ενεργοποιηθεί αυτόματα το VoWiFi  και έχει δαικόπτη για αυτό όπως φαίνεται και στο screenshot. Κανά 2 φορές που έστειλα μήνυμα στην WIND η απάντηση ήταν ότι δεν υποστηρίζεται το μοντέλο μου. Έχω την εντύπωση ότι εάν/όταν υποστηριχθεί πιθανόν να μην χρειασθεί καν sms και να ενεργοποιηθεί από μόνο του όπως στην Vodafone.....Πάντως όταν το βάζω σε airplane mode με αφήνει να κάνω κλήσεις μόνο με Vodafone (λογικό βέβαια) ενώ η άλλη κάρτα έχει "αχνό" χρώμα και δεν είναι δυνατό το κλικ επάνω της (επίσης λογικό βέβαια).

Screenshot_2022-08-11-08-49-42-010_com.android.phone.jpg

Screenshot_2022-08-11-08-49-59-754_com.android.phone.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και σε Samsung s21. Στο χθεσινό software update εμφάνισε vowifi επιλογή στην κάρτα της Wind αλλά δεν φαίνεται να λειτουργεί ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σημερινό update στο software του Samsung Galaxy s10e, εμφανίστηκε ο διακόπτης για το wifi calling.
Δεν φαίνεται να δουλεύει ακόμα όμως. 
Σύνδεση ή καρτοκινητο;
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mark_K said:
14 ώρες πριν, inel said:
Μετά από σημερινό update στο software του Samsung Galaxy s10e, εμφανίστηκε ο διακόπτης για το wifi calling.
Δεν φαίνεται να δουλεύει ακόμα όμως. 

Σύνδεση ή καρτοκινητο;

Καρτοκινητο f2g. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Q, με καινούρια κάρτα sim που παίζει VoLTE. Στο δικό μου S10e που είναι ενημερωμένο στο τελευταίο update (ελληνικό όχι branded), αν έχω την κάρτα μόνη της δεν εμφανίζει το παραμικρό σχετικό με wifi calling. Αν βάλω άλλη από vodafone ή cosmote, τότε εμφανίζεται ο διακόπτης. Ακόμα και κάρτα που είναι data only χωρίς υπηρεσίες φωνής να βάλω στο 2ο slot, τότε εμφανίζεται το wifi calling. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mark_K said:

Εγώ έχω Q, με καινούρια κάρτα sim που παίζει VoLTE. Στο δικό μου S10e που είναι ενημερωμένο στο τελευταίο update (ελληνικό όχι branded), αν έχω την κάρτα μόνη της δεν εμφανίζει το παραμικρό σχετικό με wifi calling. Αν βάλω άλλη από vodafone ή cosmote, τότε εμφανίζεται ο διακόπτης. Ακόμα και κάρτα που είναι data only χωρίς υπηρεσίες φωνής να βάλω στο 2ο slot, τότε εμφανίζεται το wifi calling. 

Μήπως δεν έχει έρθει ακόμα το τελευταίο update? 

Είναι αυτό που περνάει και το security patch level July 2022. Το μέγεθος ήταν περίπου 401MB

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά προβληματίζομαι όταν κάθομαι και σκέφτομαι πώς μια εταιρία τεχνολογίας το 2022 δεν μπορεί να προσφέρει μια υπηρεσία που οι άλλες το προσφέρουν χρόνια πρίν. Τόσο δύσκολο είναι να προσθέσει αυτό το κάτι που θα κάνει λειτουργικές τις συσκευές;; Να πώ οτι ήταν κανα μεγάλο κουτί εξοπλισμού που να ήταν δύσκολο να μπεί στις συσκευές μας, να πώ εντάξει...Αλλά ο ανταγωνισμός να το έχει τόσο καιρό δεν το δέχομαι.. Πρέπει να ''τιμωρηθεί'' αυτή η εταιρία απο τους συνδρομητές της.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχει έρθει ακόμα το τελευταίο update? 
Είναι αυτό που περνάει και το security patch level July 2022. Το μέγεθος ήταν περίπου 401MB
Αυτό έχω. Το έχω περάσει μέρες τώρα.
Πάντως ρε παιδιά προβληματίζομαι όταν κάθομαι και σκέφτομαι πώς μια εταιρία τεχνολογίας το 2022 δεν μπορεί να προσφέρει μια υπηρεσία που οι άλλες το προσφέρουν χρόνια πρίν. Τόσο δύσκολο είναι να προσθέσει αυτό το κάτι που θα κάνει λειτουργικές τις συσκευές;; Να πώ οτι ήταν κανα μεγάλο κουτί εξοπλισμού που να ήταν δύσκολο να μπεί στις συσκευές μας, να πώ εντάξει...Αλλά ο ανταγωνισμός να το έχει τόσο καιρό δεν το δέχομαι.. Πρέπει να ''τιμωρηθεί'' αυτή η εταιρία απο τους συνδρομητές της.
Εμ, έτσι είναι όταν αργείς τόσο πολύ. Θα είναι όλο και δυσκολότερο να συμπεριληφθούν συσκευές που είναι κάπως παλιότερες. Είπαμε, δεν αρκεί να θέλει η wind(θεωρώ δεδομένο ότι θέλει), αλλά πρέπει να έρθει σε συνεννόηση με τον κατασκευαστή για να περάσουν οι ρυθμίσεις σε συσκευές που δεν τις έχουν ενσωματώσει.
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Nikos_96 said:

Πάντως ρε παιδιά προβληματίζομαι όταν κάθομαι και σκέφτομαι πώς μια εταιρία τεχνολογίας το 2022 δεν μπορεί να προσφέρει μια υπηρεσία που οι άλλες το προσφέρουν χρόνια πρίν. Τόσο δύσκολο είναι να προσθέσει αυτό το κάτι που θα κάνει λειτουργικές τις συσκευές;; Να πώ οτι ήταν κανα μεγάλο κουτί εξοπλισμού που να ήταν δύσκολο να μπεί στις συσκευές μας, να πώ εντάξει...Αλλά ο ανταγωνισμός να το έχει τόσο καιρό δεν το δέχομαι.. Πρέπει να ''τιμωρηθεί'' αυτή η εταιρία απο τους συνδρομητές της.

Είναι σε φάση ενοποίησης κοντά 1 χρόνο. Πρόκειται να ολοκληρωθεί πλήρως μέχρι τον Δεκέμβρη. Ας δείξουμε λίγο κατανόηση ακόμη. Η κάρτα sim σου είναι μετά το 2020;

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Η ενοποίηση δεν επηρεάζει τους πελάτες Wind, μια χαρά μπορούν να το αναπτύξουν. Άλλο το αν οι εργαζόμενοι απασχολούνται σε άλλα θέματα και όχι στο VoWiFi

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Είναι σε φάση ενοποίησης κοντά 1 χρόνο. Πρόκειται να ολοκληρωθεί πλήρως μέχρι τον Δεκέμβρη. Ας δείξουμε λίγο κατανόηση ακόμη. Η κάρτα sim σου είναι μετά το 2020;

Εγώ έχω Cosmote και το έχω απο όταν βγήκε το VoWiFi 😅 .. Απλά το είπα για την κοροϊδία της υπόθεσης...

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2022 at 9:05 ΠΜ, ath156 said:

Στο κινητό μου ένα Xiaomi Note 9T έχω δύο καρτοσυνδέσεις. Η 1η στην WIND όπου δεν μου εμφανίζει τον διακόπτη για VoWiFi, έχει όμως ενεργοποιηθεί αυτόματα το VoLTE. Στην 2η με Vodafone έχει ενεργοποιηθεί αυτόματα το VoWiFi  και έχει δαικόπτη για αυτό όπως φαίνεται και στο screenshot. Κανά 2 φορές που έστειλα μήνυμα στην WIND η απάντηση ήταν ότι δεν υποστηρίζεται το μοντέλο μου. Έχω την εντύπωση ότι εάν/όταν υποστηριχθεί πιθανόν να μην χρειασθεί καν sms και να ενεργοποιηθεί από μόνο του όπως στην Vodafone.....Πάντως όταν το βάζω σε airplane mode με αφήνει να κάνω κλήσεις μόνο με Vodafone (λογικό βέβαια) ενώ η άλλη κάρτα έχει "αχνό" χρώμα και δεν είναι δυνατό το κλικ επάνω της (επίσης λογικό βέβαια).

Screenshot_2022-08-11-08-49-42-010_com.android.phone.jpg

Screenshot_2022-08-11-08-49-59-754_com.android.phone.jpg

Έχω την ίδια συσκευή.

Οι διακοπές εμφανίζονται σε μένα και οι δύο αλλά 5g δεν έχω. Η απάντηση της q η ίδια με σένα, δεν υποστηρίζεται η συσκευή.

Σε cosmote whats up  όλα δουλεύουν και 5g .

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, bluenavy said:

Έχω την ίδια συσκευή.

Οι διακοπές εμφανίζονται σε μένα και οι δύο αλλά 5g δεν έχω. Η απάντηση της q η ίδια με σένα, δεν υποστηρίζεται η συσκευή.

Σε cosmote whats up  όλα δουλεύουν και 5g .

Υποθέτω μιλάς για 'διακόπτες' και όχι για 'διακοπές' (ίσως λόγω εποχής?)🤗 Πάντως εγώ έχω 5G   και στις 2 συνδέσεις αλλά η μία είναι F2g και όχι  Q.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Υποθέτω μιλάς για 'διακόπτες' και όχι για 'διακοπές' (ίσως λόγω εποχής?)🤗 Πάντως εγώ έχω 5G   και στις 2 συνδέσεις αλλά η μία είναι F2g και όχι  Q.

Διακόπτες ναι 😛.

Αφού εσύ έχεις 5g μάλλον είναι θέμα q..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω q. Χθες άλλαξα sim με νέα 4g/5g. Θα κάνω δοκιμές με το τηλέφωνο φίλου ( tcl 20r 5g ) για να δω αν παίζει το 5g και θα σας γράψω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aplos73 said:

Παιδιά εγώ έχω q. Χθες άλλαξα sim με νέα 4g/5g. Θα κάνω δοκιμές με το τηλέφωνο φίλου ( tcl 20r 5g ) για να δω αν παίζει το 5g και θα σας γράψω εντυπώσεις.

Εγώ είχα μια αρχαία sim από το καρτοτηλέφωνο (πακέτο με τηλέφωνο παντόφλα) όταν πρωτοκυκλοφόρησε η telestet για πρώτη φορά στην Ελλάδα καρτοκινητο. Την άλλαξα πριν μερικά χρόνια. Η κοπέλλα που την άλλαξε δεν είχε ξαναδεί τέτοια κάρτα!! Σίγουρα ήταν πολύ πριν το 2020. Παρόλα αυτά δίνει 5G. Μήπως θα πρέπει να την αλλάξω ξανά για Vowifi? Δείχνει βέβαια VOLTE.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.... ενεργοποιήθηκε το VoWiFi στο F2G στα iphone αλλά στο iOS 16 beta που μόλις πέρασα στο κινητό μου!!! Η ένδειξη είναι: Wind Wifi Calling

Edited by damierom
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, damierom said:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.... ενεργοποιήθηκε το VoWiFi στο F2G στα iphone αλλά στο iOS 16 beta που μόλις πέρασα στο κινητό μου!!! Η ένδειξη είναι: Wind Wifi Calling

Ωραίος, απλώς βάζοντας την beta δούλεψε;

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...